آیا آمار مهاجرت تحصیلی نگران کننده است؟

با توجه به افزایش جمعیت دانشجویان بین‌­الملی در دنیا، جمعیت دانشجویان ایرانی خارج از کشور و آمار مهاجرت تحصیلی نیز رو به افزایش است. تا قبل از انقلاب جمهوری اسلامی،  فقط ۵۰ هزار دانشجو در آمریکا مشغول به تحصیل بوده‌اند. طبق آخرین آماری که از سال ۲۰۱۵ کاوش و در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، ایران حدود ۵۱ هزار و ۶۰۰ دانشجو در کل دنیا دارد که این میزان آن را در رتبه‌ی پانزدهم دنیا قرار داده است. آمارها نشان می‌دهند حدود ۵ هزار دانشجوی ایرانی در ترکیه اقامت دارند. این رقم در گذشته پایین‌تر بوده است، و همواره در حال تغییر است. جریان جابه‌­جایی دانشجویان ایرانی به کشورهایی مثل ترکیه و گرجستان، که معافیت ویزا دارند، سوق داده شده است. علت مهاجرت دانشجویان ایرانی به ترکیه نیز همین موضوع است؛ رفت‌و‌آمد به این کشور آسان است و نیازی به اخذ ویزا نیست و افراد می‌­توانند مدتی را در آن­جا به راحتی مستقر شوند، ضمن اینکه هزینه‌­ها در این کشور به نسبت دیگر کشورها پایین است.

بسیاری از دانشجویان ایرانی به جای کشورهای توسعه‌یافته مثل آمریکا و کانادا به فیلیپین و هند مهاجرت کرده‌اند. سال گذشته تحقیقی در پژوهشکده سیاست­گذاری دانشگاه شریف درباره دلایل و انگیزه­‌های افرادی که از کشور خارج می‌­شوند صورت گرفت.

نتایج حاکی از آن بود که میل به تجربه کردن تحصیل و زندگی در خارج از کشور یکی از دلایل عمده این افراد بوده است. همچنین از آن­ها پرسیده شد چنانچه دانشگاه‌­های بین‌­المللی در داخل کشور شعبه­ داشته باشند، آیا شما به خارج از کشور مهاجرت می‌­کنید یا خیر؟ که قریب به ۶۰ درصد پاسخگویان پاسخ مثبت داده بودند.

آخرین داده‌­ای که در مرکز آمار مهاجرت منطقه OECD منتشر شده است نشان می‌­دهد که یک میلیون و ۲۰۰ هزار ایرانی در کشورهای این منطقه ساکن هستند که محل تولدشان ایران بوده است. منطقه OECD شامل کشورهای آمریکای شمالی، اروپای غربی ژاپن، کره جنوبی و استرالیا می‌­شود.

عصبانی ترین، غمگین‌ترین و شادترین کشورهای دنیا

هم­چنین مؤسسه گالوپ به سفارش سازمان بین‌­المللی مهاجرت در سال ۲۰۱۵ میل به مهاجرت را در ۱۵۶ کشور بررسی کرده است که نتایج آن در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. بنابراین گزارش در ایران در سال ۲۰۱۵ حدود یک و میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ابراز علاقه و تمایل به مهاجرت کرده‌­اند که از این آمار ۴۰۰ هزار نفر در مهاجرت بوده­‌اند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت تحصیلی می توانید با موسسه حقوقی داد آور مهر تماس بگیرید و یا فرم ارزیابی رایگان را تکمیل نموده تا کارشناسان ما پس از بررسی دقیق برای مشاوره با شما تماس بگیرند .

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

روش های قانونی اخذ اقامت آلمان

اخذ اقامت در آلمان ۲۰۱۸ از طرق مختلف ، اخذ اقامت در آلمان از طریق پناهندگی ، اخذ اقامت در آلمان از طریق مهاجرت غیر قانونی ، اخذ اقامت در آلمان از طریق مهاجرت قاچاقی به آلمان ، و مهاجرت و اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری در آلمان ، مهاجرت و اخذ اقامت […]

نکات مهم قبل از مهاجرت

تصمیم راسخ بگیرید ابتدا خوب فکر کنید که چرا قصد مهاجرت دارید، آیا از نکات مهم قبل از مهاجرت اطلاع دارید؟ برای مثال به دنبال رفاه کاری بیشتر هستید یا به‌قصد ادامه تحصیل مهاجرت می‌کنید؟ لازم است دقیق و جزئی موضع خود را مشخص کنید مثلاً پاسخ شما این است که برای تحصیل در دانشگاه‌های […]

شرایط تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا با توجه به دانشگاه های سطح بالای این منطقه و کیفیت بالای آموزشی مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. همچنین با توجه به سوالات فراوان شما در مورد تحصیل رایگان در کانادا که در ادامه برخی از آن ها را مشاهده خواهیم کرد، بر […]

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.