پاسپورت آندورا

آندورا کشور کوچک و مستقلی است که در کوه‌های پیرنه بین دو کشور فرانسه واسپانیا قرار دارد . پایتخت آن آندورا لاولا است . در این مطلب به بررسی این کشور و روش های اخذ پاسپورت آندورا می پردازیم.
آندورا یا قلمرو پادشاهی آندورا به نام پادشاهی دره‌های آندورا نیز شهرت دارد. آندورا کشور کوچک محصوری در خشکی در منطقه جنوب غربی اروپا است که در شرق کوه‌های پیرنه قرار گرفته و با فرانسه و اسپانیا هم مرز است. این پادشاهی در سال ۱۲۷۸ ساخته شد. دلیل شناخته شدن آندورا به عنوان پادشاهی، حکمرانی دو پرنسس ( رئیس جمهور فرانسه و اسقف کاتولیک روم) است.
هیچ سند کافی در رابطه با تاریخ آندورا وجود ندارد اما تنها مواردی که می‌توان به آن استناد کرد این است که دره‌های آندورا هزاران سال است که مسکونی است. وسایلی چون جواهرات و سفالینه‌‌هایی که در این منطقه پیدا شده‌اند مربوط به دوران سنگی هستند. طبق فرضیات تاریخ‌نگاران ساکنان اصلی این منطقه از اقوام مردمان باسک (Basque) شمال اسپانیا بودند. از دیگر اقوام ایبری‌ها از جنوب هستند.
باور بر این است که تاریخ آندورا از حمله موروها و اشغال اسپانیا آغاز شد. شارلمانی یا کارل بزرگ در مقابل آن‌ها ایستاد و آن‌ها را بیرون کرد. طی جنگ‌ها و اقدامات بعدی این شهر را از مورها خالی کرد و برای آندورا یک منشور تنظیم کرد.
کنت‌های ارجل (Urgell) از قرن ۱۰ تا ۱۲ وظیفه حکمرانی به این منطقه را داشتند اما به تدریج بین اعضای کلیسا به خصوص اسقف سوتفاهماتی در این باره که قدرت روحانی و فئودالی بیش‌تر در دستان کیست ایجاد شد. به تدریج درگیری‌هایی بین کنت آندورا و اسقف بر سر آندورا بوجود آمد که در سال ۱۲۷۸ با امضای قراردادی به نام قرارداد پریج (Acte de Pareage) رفع شد. طبق این قرارداد پادشاهی آندورا بین اسقف و کنت تقسیم می‌شود.

این کشور اجازه اقامت به هر ملیتی به جز اعضای اتحادیه اروپا را می‌دهد. گرفتن این اقامت، فعالیت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تضمین نمی‌کند. برای دریافت اقامت در کشور آندورا ۴۷۵هزار دلار سرمایه‌گذاری در خرید اموال باید هزینه شود. برای دریافت حقوق شهروندی لازم است ۲۰ سال در این کشور زندگی کنید.

جمعیت این کشور در حدود ۸۵٬۴۷۰ نفر است . واحد پول آندورا ، یورو است ولی این کشور در اتحادیه اروپا عضو نیست ولی دارندگان پاسپورت آندورا علاوه بر کشورهای حوزه شنگن میتوانند بدون ویزا به کانادا و آمریکا و استرالیا سفر کنند .

از شهرهای آندورا می‌توان از اسکالدز- انگوردانی ، انکمپ و سنت حولیا ده لوریا نام برد .

حکومت آندورا میان رئیس‌جمهور فرانسه و اسقف اعظم ناحیه اورخل کشور اسپانیا مشترک است . نمایندگانی دائمی از سوی این دو مرجع ، کشور را اداره می‌کنند .

سیاست‌های آندورا در چارچوب دموکراسی پارلمانی جهت‌گیری می‌شوند که برابر این سیاست‌ها، نخست‌وزیر در جایگاه نخست دولت قرار می‌گیرد و نظام چندحزبی بر این کشور حاکم می‌گردد .

از میان جاذبه‌های گردشگری دیگری که دیدن آنها خالی از لطف نیست، می‌توان کلیسای سانتا کولوما (Church of Santa Coloma) با ناقوسی متعلق به قرن دوازدهم، موزه‌ی ملی اتومبیل و کلیسای سن روما (Església Sant Romàde les Bons) را نام برد. پس اگر دوست دارید در تعطیلاتتان اسکی کنید، در رستوران به موسیقی زنده گوش بدهید و در چشمه‌های آب گرم تنی به آب بزنید

قانون‌گذاری بر عهده دولت و پارلمان است و دولت به تنهایی قوای اجرایی کشور را در دست دارد . کشور آندورا قوه قضائیه و دادگستری مستقل دارد .

سیاست

حکومت آندورا میان رئیس‌جمهور فرانسه و اسقف اعظم ناحیه اورخل کشور اسپانیا مشترک است. نمایندگانی دائمی از سوی این دو مرجع، کشور را اداره می‌کنند. سیاست‌های آندورا در چارچوب دموکراسی پارلمانی جهت‌گیری می‌شوند که برابر این سیاست‌ها، نخست‌وزیر در جایگاه نخست دولت قرار می‌گیرد و نظام چندحزبی بر این کشور حاکم می‌گردد. قانون‌گذاری بر عهده دولت و پارلمان است و دولت به تنهایی قوای اجرایی کشور را در دست دارد.
کشور آندورا قوه قضائیه و دادگستری مستقل دارد. آندورا نیروی نظامی ندارد و دو کشور فرانسه و اسپانیا مسئولیت پشتیبانی از خاک این کشور را بر عهده دارند. پایتخت آندورا مرتفع‌ترین پایتخت اروپا و در کوچکی ششمین کشور اروپاست. آندورا کشوری است شکوفا و مرفه که عمده درآمدش از گردشگری است. سالانه بیش از ده میلیون تن از این کشور مناسب اسکی و ورزشهای زمستانی دیدن می‌کنند. از این گذشته آندورا به اتحادیه اروپائی نپیوسته و مطبوع کسانی است که نمی‌خواهند مالیات پردازند.

آندورا نیروی نظامی ندارد و دو کشور فرانسه و اسپانیا مسئولیت پشتیبانی از خاک این کشور را بر عهده دارند . پایتخت آندورا مرتفع‌ترین پایتخت اروپا و در کوچکی ششمین کشور اروپاست . آندورا کشوری است شکوفا و مرفه که عمده درآمدش از گردشگری است .

دین

بیشینه مردم پیرو کلیسای کاتولیک رم هستند.
در حدود ۱۰۰۰ مسلمان در آندورا زندگی می‌کنند. تعداد زیاد آنها مراکشی می‌باشند مگر یک تعداد آن از کشورهای مختلف مانند الجزایر تونس افغانستان و حتی فرانسه می‌باشند. فعلاً در آندورا دو مسجد کوچک وجود دارد

سالانه بیش از ده میلیون تن از این کشور مناسب اسکی و ورزشهای زمستانی دیدن می‌کنند . از این گذشته آندورا به اتحادیه اروپائی نپیوسته و مطبوع کسانی است که نمی‌خواهند مالیات پردازند .

آندورا به هفت استان  تقسیم شده است :

 • آندورا لاولا
  کانیلو∗
  انکمپ
  اسکالدز – انگوردانی
  لا ماسانا
  اوردینو
  سنت حولیا ده لوریا

آندورا در کوه‌های پیرنه قرار گرفته و ۴۶۸ کیلومتر مربع مساحت دارد . در میان دو کشور فرانسه (از شمال) و اسپانیا (از جنوب) محصور است .

جهانگردی، ۸۰٪ تولید ناخالص ملی را تشکیل می‌دهد . تنها دو درصد از زمینهای کشور قابل کشت است . غلات و سبزیجات از فراورده‌های مهم کشاورزی آندورا هستند . محصولات چوبی و توتون از این کشور صادر می‌شود .

کوهستانهای آندورا دارای مراکز اسکی هستند و سالانه ۷۵۰٬۰۰۰ نفر را به سوی خود جلب می‌کنند .مردم اندورا اسپانیولی ۴۳٪، آندورایی ۳۳٪، پرتغالی ۱۱٪، فرانسوی ۷٪، بقیه ۶٪هستند .مردم آندورا به زبانهای اسپانیایی، کاتالان، پرتغالی و فرانسوی سخن می‌گویند. زبان رسمی آندورا کاتالان است .بیشتر مردم پیرو کلیسای کاتولیک رم هستند .

صلح آمیز ترین کشور جهان

مردم آندورا از زمان استقلال خود تاکنون درگیر هیچ منازعه داخلی ‘ منطقه ای یا بین المللی نبوده اند و به همین خاطر ‘ آندورا صلح امیز ترین کشور جهان لقب گرفته است.در سالیان اخیر در کنار قاچاق کالا که از دیرباز در این کشور رایج بوده است ‘ برخی فعالیت های غیر قانونی نظیر پولشویی(اصطلاحی که به درامدهای ناشی از قاچاق مواد مخدر و نظایر ان اطلاق می شود) در این کشور آغاز شده و از بانک های آن بعنوان واسطه استفاده می شود

در حدود ۱۰۰۰ مسلمان در آندورا زندگی می‌کنند . تعداد زیاد آنها مراکشی می‌باشند مگر تعدادی  از آنها که از کشورهای مختلف مانند الجزایر، تونس، افغانستان و حتی فرانسه می‌باشند .

در این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت در کشور آندورا می پردازیم:

از طریق تولد

تولد در خاک آندورا موجب تحصیل تابعیت نمی شود مگر اطفالی که از والدین نامعلوم در کشور متولد گردد و یا اینکه یکی از والیدن .ی در آندورا متولد شده باشد.

از طریق خون (نسب)

طفلی که از پدر و مادر آندورایی در هر جای دنیا متولد گردد آندورایی محسوب می شود.

از طریق تقاضا

تحصیل تابعیت و اقامت در آندورا از طریق تقاضا بسیار مشکل است. ولی اشخاص زیر می توانند تابعیت و اقامت در آندورا را آسان تر تحصیل نمایند:

 • طفلی که از پدر و مادر آندورایی در خارج از خاک این کشور متولد گردد.
 • طفل خارجی که سن وی کمتر از چهار سال بوده و توسط اتباع آندورایی به فرزند خواندگی پذیرفته شده باشد.
 • تقاضای تابعیت توسط افرادی که ۲۵ سال در آندورا اقامت داشته باشند.

تابعیت مضاعف

در قانون تابعیت و اقامت در آندورا ، تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته نشده است. جز برای کسانی که به تابعیت کشور دیگری درآمده و راهی جز برای به رسمیت شناختن تابعیت و اقامت در آندورا وجود نداشته باشد.

از دست دادن تابعیت

از دست دادن تابعیت و اقامت در آندورا ممکن است به صورت ارادی و یا غیرارادی باشد. از دست دادن ارادی تابعیت در قانون به رسمیت شناخته شده است و آن زمانی است که تبعه آندورایی در خارج از کشور اقامت داشته باشد و تابعیت کشور دیگری را تحصیل کرده باشد و از دولت آندورا نیز اجازه ترک تابعیت صادر شده باشد.

از دست دادن غیرارادی تابعیت

در موارد زیر تابعیت و اقامت در آندورا به صورت غیرارادی از شخص سلب می گردد:
زمانی که شخص به صورت اختیاری (براساس تقاضای خودش) تابعیت کشوری دیگر را تحصیل کرده باشد.
هرگاه شخص به استخدام ارتش کشور خارجی درآید.
هر گاه تبعه آندورا به مأموریت سیاسی برای کشور بیگانه درآمده باشد.

موسسه حقوقی داد آور مهر افتخار دارد با کادری از بهترین وکلای بین المللی شما را در جهت اخذ پاسپورت و اقامت کشور آندورا راهنمایی و کمک کند .

لطفا در خصوص مشاوره در رابطه با اخذ پاسپورت و اقامت آندورا با موسسه تماس بگیرید و یا با تکمیل نمودن فرم رایگان ارزیابی مهاجرت این امکان وجود خواهد داشت که پرونده شما ابتدائا توسط وکلای موسسه مورد بررسی قرار بگیرد و پس از آن برای مشاوره با شما تماس گرفته خواهد شد .

[تعداد: ۹    میانگین: ۳.۳/۵]
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.