آدلاید

 

شهرآدلاید مرکز استرالیا و یکی از  پرجمعیت‌ترین شهر های ایالت استرالیای جنوبی است  و پنجمین شهر پرجمعیت در استرالیا است.

جمعیت این شهر در می  سال ۲۰۱۴  میلادی حدودا ۱.۵ میلیون نفر شمارش شد .  به شهروندان آدلاید اصطلاحا «آدلایدین» گفته می شود.

آدلاید یک شهر ساحلی است که درخلیج سنت وینسنت ساحل شرقی در «آدلاید پلین» ساخته شده‌است.

شهرآدلاید در شمال شبه جزیره  فلوریو بین خلیج  سنت وینسنت  و رشته کوه‌های کم ارتفاع «لافتی» قرار گرفته است.

ناحیه های شهری آن حدوداً بیست کیلومتر از ساحل به سمت رشته کوه‌ها گسترش یافته‌اند در حالی که حدود ۱۰۰ کیلومتر از  گاولر   فاصله دارند.

آدلاید به عنوان مرکز دولتی و تجاری استرالیای جنوبی مؤسسات دولتی و اقتصادی زیادی را در خود جای داده‌است.

اکثر این مراکز در ناحیه  مرکزی شهر و در امتداد بلوار نورث تراس  خیابان  کینگ ویلیام  و محل های مختلف مرکزی شهر قرار گرفته‌اند.

امروزه آدلاید به دلیل داشتن جشنواره‌های مختلف و رویدادهای ورزشی گوناگون، غذا، شراب، فرهنگ، لاین ساحلی بسیار طولانی  و صنایع نظامی مختلف معروف شده است .

شهر آدلاید در فهرست  مجله  اکونومیست  برای قابل سکونت‌ترین شهرهای دنیا جزء ده شهر اول در سال ۲۰۱۰ شناخته شده است و در سال ۲۰۱۱ توسط  شورای املاک استرالیا  بهترین شهر قابل سکونت  در استرالیا نامیده شد .

 

شهرآدلاید در سال ۱۸۳۶ برای اسکان مهاجرین آزاد بریتانیایی بنا شد و نام آن به افتخار ملکه آدلاید ، همسر آلمانی شاه ویلیام چهارم نامگذاری شد .

 

سرهنگ ویلیام لایت شهر را طرح‌ریزی کرد و موقعیت آن را نزدیک رودخانه  تورنز ، محلی که زیستگاه اصلی مردم  کاورنا  بود انتخاب کرد .

لایت نقشه شهرآدلاید را به صورت شبکه‌ای طرح‌ریزی کرد که در آن بلوارهای عریض و میادین عظیم در نظر گرفته شده‌است که همه با پارکهای بسیار زیبا احاطه شده‌اند .

آدلاید بعد از تأسیس بر مبنای آزادی مذهبی و پایبندی به پیش‌رویی سیاسی و آزادی‌های مدنی شکل گرفته است و به همین دلیل به آن  شهر کلیساها  می‌گویند .

 

 

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.