معرفی مالتا

معرفی مالتا

جمهوری مالت کشوری در اروپا و در کانون دریای مدیترانه است. این کشور ازمجمع الجزایر کوچکی پایه ریزی شده که نقش استراتژیک مهمی در درازای تاریخ داشته‌است و جایگاه مبارزه و برهم کنش میان اروپای در حال شکل‌گیری و فرهنگ و تمدن کهن تر آفریقاوخاور میانه بوده‌است. پایتخت این کشور، شهر  والتا می‌باشد.

 

کشور مالت دربرگیرنده سه جزیره مسکونی به نام‌های مالت ، گزو ، و کومینو است و در میانه  دریای مدیترانه جای دارد. این جزایر روی‌هم‌رفته ۳۱۶ کیلومتر مربع پهناوری دارند و در ۹۳ کیلومتری جنوب جزیره  سیسیل ایتالیا ، ۲۹۰ کیلومتری شرق تونس و ۲۹۰ کیلومتری شمال کشور لیبیجای گرفته‌اند. بلندای این جزایر کم است و بلندترین نقطه آن که در کرانه‌های جنوب غربی جزیره اصلی مالت جای گرفته و تازوتا نامیده می‌شود و ۲۵۳ متر از سطح دریا بلندی دارد . بلندترین نقطه جزیره گزو تادبیگی  است و بلندای آن از سطح دریا ، ۱۹۰ متر می‌باشد.

 

خاک جزایر مالت بیشتر سنگلاخی و کم‌درخت است و در آن گیاه و سبزه کم می‌روید گرچه خاک برخی از دره‌ها بسیار حاصلخیز و بارور است. تنها استثناء قابل توجه، جنگلهایبوسکت در جنوب جزایر مالتا هستند که در دره‌ای پرآب و در میان مناطق سنگ لاخی جای گرفته‌اند . در این جنگلها درختهای صنوبر  و پرتغال  می‌روید. آب و هوای مالت مدیترانه‌ای است، مالت زمستانهای خوش آب و هوا و بارانی و تابستانهای گرم و خشک دارد .

 

در سال ۸۷۰ میلادی جزایر مالت به دست اعراب مسلمان فتح شد. از مهم‌ترین تأثیر اعراب بر این سرزمین، می‌توان به زبان رایج در مالت اشاره کرد که بسیار به زبان عربی نزدیک است.

 

در سدهٔ یازدهم میلادی ، گروهی از  نورمن های اسکاندیناوی که به بخش‌هایی از باختر و نیمروز اروپا تاخته بودند ، به سرزمین ایتالیا رسیدند و از همانجا به جزایر مالت حمله کردند. فرمانروایی نورمن ها بر مالت و منطقه سیسیل یک قرن به طول کشید .

 

تا سدهٔ شانزدهم میلادی، جزایر مالت زیر نظر گروهی از فئودال‌ها اداره می‌شد. در سال ۱۵۳۰ میلادی، چارلز پنجم ، فرمانروای امپراطوری روم در مرکز اروپا ، جزایر مالت را به گروهی مسیحی بخشید که خود را شوالیه های سنت جان می‌نامیدند.

 

در سال ۱۷۹۸ میلادی، ناپلئون بنا پارت ، جزایر مالت را فتح کرد و شوالیه‌های سنت جان را بیرون راند . مردم مالت با پشتیبانی نیروهای بریتانیایی ، بر علیه فرانسویان شورش کردند  و در سال ۱۸۰۰ میلادی ، مالت مستعمره بریتانیا گردید. نیروهای بریتانیایی در درازایجنگ جهانی اول ، از مالت به عنوان پایگاهی دریایی در برابر نیروهای متحدین استفاده  کردند. در سال ۱۹۲۱میلادی مالت پس از ۴۳۳ سال ، استقلال کامل خود را از بریتانیا پس گرفت و به  حکومت جمهوری تبدیل شد .

 

فرمانروایی مالت ، جمهوری و دارای یک مجلس قانونگذاری است که ۶۵ نماینده دارد. رئیس جمهور آن جورج آبلا  است. مالت عضواتحادیه اروپا و نیز از اعضای کشورهای مشترک المنافع می‌باشد.

 

مالت دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی به ویژه در کرانه‌های دریاست و امروزه هتل های بسیاری  در همهٔ جزایر مالت ساخته شده‌اند. بسیاری از مردم مالت به مسافرتهای برون مرزی می‌روند ، هرچند که مالت بیشتر واردکنندهٔ صنعت جهانگردی است . 

 

برای مشاوره در خو کسب اقامت و تابعیت این کشور زیبا لطفا با موسه حقوقی دادآور مهر تماس بگیرید . وکلای ما آماده مشاوره رایگان تخصی در این زمینه هستند .

[تعداد: ۳    میانگین: ۲.۷/۵]

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.