156 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۸/۲۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۴ در ۹:۳۶ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

شرایط پناهندگی در انگلستان, بعد از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا)  بیشتر از همیشه ذهن افرادی را که قصد مهاجرت یا پناهندگی در انگلستان را دارند به خود مشغول کرده است. رویدادی که نمی‌شود به‌راحتی از آن چشم‌پوشی کرد. واقعیت این است که درسالهای اخیر یعنی از سال ۲۰۰۲ به بعد با توجه به ناآرامی‌ها در سوریه و عراق  شرایط پناهندگی در انگلستان,  سخت‌تر شده است.

زیرا که دولت انگلستان خواهان حفظ امنیت و آرامش مردم بریتانیا است. تهیه گذرنامه بیومتریک, طرح اسکن قرنیه و محدود کردن امکانات رفاهی اولیه برای پناه‌جویان نشان از تشدید شدن شرایط پناهندگی در انگلستان دارد.

این روند پس از برگزیت اوضاع را برای مهاجران سخت‌تر کرد. با تمام این تفاصیل حقوقدانان بسیاری معتقدند پناهندگی می‌تواند کم‌هزینه تر و سریع‌تر از دیگر راه‌های ورود به بریتانیا باشد.

 شرایط پناهندگی در انگلستان در زمان انتظار

مفهوم واژه پناهنده:

شخصی که کشور خود را به دلایلی ترک می‌کند. از جمله:

 • فرار یا ترس ناشی از آزار و اذیت نژادی
 • خطر ناشی از آزار مذهبی , ملیتی ,قومی
 • ترس به دلیل تمایل به عضویت در یک گروه خاص یا گروه اجتماعی خاص
 • داشتن افکار  سیاسی
 • گرایش جنسی یا هویت جنسی خاص

این شخص می‌تواند برای رهایی از شرایط ذکر شده برای مهاجرت و پناهندگی  در یک کشور خارجی اقدام کند.

لازم است اشاره کنیم که هر خطر, ترس و تهدیدی نمی‌تواند بهانه‌ای برای اخذ پناهندگی باشد. ادعای آزار و اذیت از جانب پناهنده باید واقعی و منطقی باشد. در غیر این صورت احتمال رد درخواست وجود دارد.

asylum conditions in the uk 2 - شرایط پناهندگی در انگلستان

در ادامه برای تکمیل تعریف خود از واژه پناهنده اشاره می‌کنیم به بیانیه‌ها و قطعنامه‌هایی در این زمینه:

کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان ۱۹۵۱:

 1. پناهندگی یک حق است و به رسمیت شناخته‌شده “پناهنده کسی است که به دلایل نژاد, مذهب , ملیت یا عضویت در یک گروه خاص اجتماعی یا عقیده سیاسی , ترس موجهی از آزار دارد. و در خارج از کشور اصلی خود به سر می‌برد و به علت ترس از آزادی قادر یا مایل به برخورداری از حمایت آن کشور یا بازگشت به آن نیست”.

کنوانسیون منطقه‌ای سازمان وحدت آفریقا :

 1. اگر به دلیل تسلط بیگانگان یا هر واقعه‌ای که به‌طورجدی نظم عمومی تمام یا بخشی از کشور اصلی دچار بحران شود. آنگاه هر شخصی ممکن است وادار به ترک کشور اصلی برای یافتن پناهگاهی در کشور دیگری غیر از کشور اصلی یا متبوع خود شود.
 2. از بیانیه کارتاهنا ۱۹۸۴ و کمیساریای عالی سازمان ملل نیز اسم می‌بریم که در مورد پناهندگان موضوعاتی مشابه با دو مورد ذکرشده عنوان کرده‌اند.

تقاضای پناهندگی :

آیا شما در داخل بریتانیا هستید یا در مرز انگلستان؟ شرایط متفاوت است .

برای ثبت تقاضای پناهندگی خود در انگلستان  به‌محض ورود اقدام کنید. این اقدام فوری از جانب شما شرایط پناهندگی در انگلستان را برایتان هموارتر خواهد کرد. اگر در مرز انگلستان هستید تقاضای  پناهندگی خود را به افسران اداره مهاجرت فرودگاه یا بندری که ازآنجا وارد انگلستان شده‌اید ارائه دهید. آن‌ها وظیفه رسیدگی به این امر را بر عهده دارند. ولی اگر به‌طور قانونی در داخل خاک انگلستان هستید.

مثلاً به‌عنوان (محصل یا دانشجو ) زمانی که ادله کافی برای آزار و اذیت در کشور مبدأ خود را دارید می‌توانید اقدام کنید. لذا در این حالت بهتر است  به وزارت کشور در لیورپول یا در کریدون, بخش بررسی تقاضای پناهندگی مراجعه کنید. در هر حالت با ارائه تقاضای  پناهندگی  از جانب شما, پرونده  به  جریان می‌افتد.

ویزای چک

شرایط مصاحبه :

حال که تقاضای پناهندگی به مقامات مربوطه تسلیم شد. فرآیند مصاحبه آغاز می‌شود. که فرایندی طولانی‌مدت است. و به‌اصطلاح به آن غربال, گفته می‌شود. اگر شرایط حداقلی داشته باشید مجوز موقت برای شما صادر می‌شود که قابل تمدید است.

هدف از این غربال در نهایت تعیین می‌کند که فرد  شرایط پناهندگی در انگلستان را دارد یا خیر

مسلماً این مراحل طولانی است زیرا برای شناخت مشخصات  فرد متقاضی ازجمله:

 • سطح تحصیلات
 • اشتغال وی
 • دلیل ترک خاک مبدأ
 • از همه مهم‌تر سنجش درستی یا نادرستی ادعاهای فرد متقاضی

این ادعاها همان‌طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، عمدتاً می‌تواند آزار و اذیت یا تهدید به دلایل سیاسی, مذهبی, نژادی, قومی و ملیتی باشد. در این مرحله نقشی که شما ایفا می‌کنید و مدارکی که برای اثبات ادعای خود ارائه می‌کنید بسیار حساس و تعیین‌کننده است.پ

هر مدرکی که به شما کمک کند پیروز این میدان باشید را ارائه دهید ازجمله :

 1. پاسپورت
 2. مدارک شناسایی
 3. گواهی‌های تولد
 4. سوابق تحصیلی
 5. مدارک ازدواج و

توجه داشته باشید درواقع این شما هستید که تقاضای  پناهندگی دارید و باید با ادله و مدارک معتبر (به‌طور مثال ارائه اسناد مربوط به زندانی شدن شما به دلیل افکار سیاسی , استشهادیه‌های مردمی, شکنجه شدن ,تهدید شدن , خطرات مالی و ناموسی و….) طرفتان را قانع کنید که دیگر نمی‌توانید زندگی باعزت و باکرامتی در کشور خود داشته باشید و چاره‌ای جز پناهندگی ندارید.

نقش شما و مدارک و مستنداتی که ارائه می‌کنید. تا ادعاهای خود را ثابت کنید، اهمیت بسزایی دارد. در این مرحله شرایط کمی سخت و چالشی است.

باید منتظر بمانید تا جواب درخواست شما اعلام شود این مدت حداقل شش ماه و یا بیشتر طول می‌کشد.

Asylum conditions in the UK - شرایط پناهندگی در انگلستان

مرحله بعد از غربال

پس از غربال به شما کارت شناسایی پناهندگی تعلق می‌گیرد. این کارت به معنای پذیرش تقاضای پناهندگی شما نیست.

شما موظف هستید در مدت انتظار به‌طور مکرر به مسئول پرونده خود گزارش دهید و در جلسات تعیین‌شده شرکت کنید.

اگر شرایط شما به دلیلی تغییر کرد فورا اطلاع دهید.

نکته:

در طول انتظار اجازه کار در انگلستان را نخواهید داشت مگر در موارد خاص!

 شرایط پناهندگی در انگلستان ایجاب می‌کند در مدت انتظار اگر شما پولی برای امرار معاش ندارید از ”سرویس سراسری کمک به پناهندگان“ تقاضای کمک بگیرید. اگر مشخص شود که شما در اولین فرصتی که داشتید تقاضای پناهندگی نداده‌اید از این کمک محروم می‌شوید. ولی در صورت اجازه دریافت کمک هزینه باید یک فرم طولانی را پرکنید.

فارغ از اینکه در کجای انگلستان هستید می‌توانید این کمک را از خدمات موسوم به خدمات “یک مرحله‌ای ” تقاضا و دریافت کنید.

درصورتی‌که تقاضا کنید, به شما کمک پولی و کمک برای دریافت محل سکونت تعلق می‌گیرد. اگر طبق شرایط پناهندگی در انگلستان “بی‌بضاعت “شناخته شوید. ولی اگر نیاز به خدمات پزشکی ویژه‌ای داشته باشید باید تقاضای جداگانه دیگری برای آن طرح کنید.

درصورتی‌که برای “سرویس سراسری کمک به پناهندگان “محرز شود که  شما از جایی پول دریافت می‌کنید این کمک‌ها و حمایت‌ها سریعاً قطع خواهد شد.

اگر به‌محض ورود به انگلستان تقاضای پناهندگی خود را اعلام نکنید. در این صورت امکان رد تقاضای شما وجود دارد.

در موارد دیگری نیز با توجه به قوانین و  شرایط پناهندگی در انگلستان  امکان رد تقاضای شما وجود دارد.

قبل از رسیدن به بریتانیا, در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی داده باشید. و یا در تقاضای پناهندگی خود اطلاعات غلط وارد کنید. در مورد آخری ممکن است علاوه بر رد درخواست تا دو سال بازداشت شوید.

مزایای اقامت اروپا از طریق اقامت لهستان

یادآور می‌شویم درصورتی‌که  به  معنای واقعی خطری که فرد را در کشور خویش تهدید می‌کند غیرقابل تحمل باشد، تقاضای پناهندگی وی پذیرفته خواهد شد اگر به هر دلیلی این تقاضا از  سوی مقامات رد شد آگاه باشید که فرصت تجدید نظر وجود دارد.

در نهایت بعد از قبول درخواست , پناهنده باید طبق قوانین رفتار کند و مدتی را در آن کشور زندگی کند تا بتواند برای تابعیت اقدام کند. این مدت در کشورها مختلف است. در  انگلستان ۵سال به طول می انجامد.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *