199 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۱۲/۰۶ در ۳:۲۵ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۰ در ۱۰:۳۳ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اقامت کانادا از طریق skilled worker در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از افراد جهت مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا بوده ویزای کاری کانادا ازاین‌جهت که به‌راحتی امکان کار در کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا را فراهم می‌نماید، بسیار مورد استقبال می‌باشد. کانادا در سال‌های اخیر از رشد و توسعه اقتصادی بسیار بالایی برخوردار بوده و مردمان آن از بالاترین سطوح و کیفیت زندگی برخوردار می‌باشند.

کار در کانادا

اخذ اقامت کاری کانادا به دو روش فدرال و ایالت کبک امکان‌پذیر می‌باشد و متقاضیان بسیاری از کشورمان و از کشورهای دیگر جهت اقامت وزندگی در کانادا از روش ویزای کار (نیروی متخصص) برای مهاجرت استفاده می‌نمایند. به‌طورکلی برای اینکه بتوانید جز واجدین شرایط جهت اقدام برای ویزای تخصص کانادا (skill worker) باشید، باید دارای یکی از شرایط زیر باشید:

 • پیشنهاد کاری معتبر از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید
 • دانشجوی دکترا دریکی از مؤسسات آموزش عالی معتبر کانادا (دانشگاه‌های کانادا) باشید
 • دارای حداقل یک سال سابقه کار تمام‌وقت دریکی از مشاغل مورد نباز اعلام‌شده در طی ۱۱ سال گذشته باشید

canadian residence through a skilled worker 1 - اقامت کانادا از طريق skilled worker

معمولاً متقاضیان در داخل کشور واجد شرایط سوم بوده و از این روش جهت اخذ ویزای تخصص کانادا استفاده می‌نمایند پس از ارسال درخواست، شرایط فرد بر اساس سیستم امتیازدهی و گزینش مهاجرین متخصص بر اساس فاکتورهایی موردبررسی قرار می‌گیرد. این فاکتورها موارد زیر می‌باشند:

 • تحصیلات و مدارج علمی
 • میزان تسلط بر زبان انگلیسی و یا فرانسه
 • تجربه کاری
 • سن
 • داشتن پیشنهاد کار از طرف یک کارفرما در کانادا

حداقل باید از سیستم امتیازبندی مذکور ۶۷ امتیاز را کسب نمایید؛ و در مرحله دوم نیز با ارائه مدارک مالی ثابت نمایید که دارای پول و سرمایه کافی جهت گذران امور زندگی در بدو ورود به کانادا تا زمان یافتن یک کار مناسب رادارید.

به‌طورکلی مهاجرت به کانادا از طریق تخصص (ویزای کار) از دو روش زیر صورت می‌پذیرد:

الف: نیروی کار متخصص فدرال

ب: نیروی کار متخصص ایالت کبک

نیروی کار متخصص فدرال

طبق برنامه مهاجرتی جدید نیروی فدرال (سال ۲۰۱۵) در ویژگی‌های اصلی اخذ این نوع اقامت تفاوتی به وجود نیامده و تنها تفاوت آن با سال‌های گذشته در این می‌باشد که لیست خاصی به‌عنوان مشاغل موردنیاز اعلام نگردیده و متقاضیان با داشتن حداقل ۱ سال سابق کاری در هر شغل مدیریتی یا تخصصی و سایر شرایط می‌توانند درخواست خود را ارسال نمایند، نحوه تشکیل پرونده نیز باید از طریق سیستم ورود پیشتاز (Express Entry) ارسال گردد.

شرایط لازم جهت اقدام برای ویزای تخصصی فدرال کانادا

 • داشتن حداقل یک سال سابقه کار تمام‌وقت در هر شغل مدیریتی و یا تخصصی
 • مدرک آزمون آیلتس با نمره جنرال حداقل ۶
 • مدرک تحصیلی دیپلم و یا بالاتر قابل تطبیق با مدارک تحصیلی کشور کانادا
 • کسب حداقل ۶۷ امتیاز از سیستم امتیازبندی آزمون ارزیابی مهاجرت تخصصی فدرال

canadian residence through a skilled worker 2 - اقامت کانادا از طريق skilled worker

نیروی کار متخصص کبک

متقاضیانی که به زبان فرانسه تسلط دارند و یا قصد اقامت در شهر مونترال و یا کبک سیتی و یا هریک از شهرهای استان کبک رادارند می‌توانند برای نیروی کار متخصص کبک اقدام نمایند، البته باید شرایط لازم را احراز نمایند و موارد زیر را در نظر داشته باشند:

 • زبان‌اصلی مورد لحاظ زبان فرانسه است
 • مدارک فنی و حرفه‌ای در این روش قابل ارزشیابی هستند و امتیازبخش می‌باشند
 • بازه زمانی موردنیاز برای این اقامت از زمان آغاز تا اخذ اقامت دائم حدود ۲ تا ۵ سال می‌باشد
باید و نبایدها در راه مهاجرت به کانادا

در این قسمت از مقاله سعی داریم سیستم امتیازبندی جهت گزینش نیروی کار متخصص کانادا را موردبررسی قرار دهیم:
همان‌طور که ذکر گردید حداقل امتیاز لازم در حال حاضر ۶۷ امتیاز می‌باشد.

فاکتور اول تحصیلات و مدارک علمی فرد

تحصیلات و مدارک علمی فرد بیشترین امتیاز قابل اخذ در این مرحله ۲۰ امتیاز می‌باشد. برای مثال: فرد با مدرک فوق‌لیسانس یا بالاتر با حداقل ۱۷ سال تحصیلات تمام‌وقت: ۲۵ امتیاز اخذ می‌کند فرد با مدرک دانشگاهی یا بیشتر در مقطع لیسانس با حداقل ۱۵ سال تحصیلات تمام‌وقت: ۲۲ امتیاز به دست می‌آورد؛ و…

فاکتور دوم تسلط بر زبان انگلیس و یا فرانسه

تسلط بر زبان انگلیس و یا فرانسه: حداکثر امتیاز قابل اخذ از این فاکتور ۲۲ می‌باشد و حتی اگر فرد با هردو زبان انگلیسی و فرانسه آشنایی داشته باشد می‌بایستی یکی از آن‌ها را که تسلط بیشتری دارد به‌عنوان زبان اول و دیگری را به‌عنوان زبان دوم انتخاب نماید؛ در هر یک از هردو زبان توانایی شما بر اساس ۴ مهارت خواندن، شنیدن، نوشتن، صحبت کردن بر اساس آزمون آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، چهار مهارت مذکور بر اساس ۳ سطح مقدماتی و خوب و عالی درجه‌بندی‌شده است. آزمون اثبات توانایی زبانی در زبان فرانسه آزمون TEF و در زبان انگلیسی آزمون IELTS می‌باشد.

فاکتور سوم تجربه کاری

تجربه کاری جهت اقدام برای نیروی کار متخصص کانادا داشتن حداقل ۱ سال کار در رشته تحصیلی فرد در طی ۱۱ سال گذشته الزامی است. البته داشتن سابقه کاری بیشتر امتیاز بیشتر را ایجاد می‌نماید. برای مثال: داشتن ۱ سال سابق کاری: ۱۵ امتیاز داشتن ۲ سال سابقه کار:۱۷ امتیاز و داشتن ۳ سال سابقه کار: ۱۹ امتیاز به همراه می‌آورد و…

فاکتور چهارم سن

سن حداکثر امتیازی که در این فاکتور می‌تواند حاصل شود،۱۰ می‌باشد. امتیازبندی در این فاکتور برای مثال به این صورت می‌باشد: سن ۱۶ و کم‌تر از ۱۶ سال: صفر امتیاز سن ۱۷ سال: ۲ امتیاز بازه سنی که بیشترین امتیاز (۱۰) را از آن خود می‌کند، سنین بین ۲۱ تا ۴۹ سال می‌باشد

فاکتور پنجم پیشنهاد تأییدشده کار

پیشنهاد تأییدشده کار در کانادا فرد در صورت داشتن پیشنهاد قطعی کار که به تأیید اداره توسعه منابع انسانی و مهارت‌های کانادا (HRSDC) رسیده باشد و یا داشتن اجازه کار موقت می‌توانید بیشترین امتیاز این فاکتور یعنی ۱۱ امتیاز را از آن خود نماید

فاکتور ششم قابلیت وفق پذیری

قابلیت وفق پذیری این فاکتور ششمین و آخرین فاکتور مؤثر در ارزیابی مهارت‌های شما می‌باشد. حداکثر امتیاز قابل اخذ در این مرحله نیز ۱۱ امتیاز می‌باشد. این فاکتور شامل چند مورد می‌باشد مواردی مثل تحصیلات همسر یا شریک زندگی تجربه کاری همسر یا شریک زندگی در کانادا داشتن خویشاوندان درجه‌یک در کانادا و… البته حتی اگر فرد واجد همه‌ی این عوامل باشد، بازهم حداکثر امتیاز در این مرحله بیشتر از ۱۱ نمی‌گردد و فرد نهایتاً می‌تواند ۱۱ امتیاز از این مرحله اخذ نماید.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *