242 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۱۲/۰۶ در ۳:۱۳ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۰ در ۹:۴۵ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اکسپرس اینتری یک روش برای ارائه درخواست ویزا و مهاجرت کانادا است. Express Entry که به خلاصه EE هم گفته می‌شود،‌ از سال ۲۰۱۵ برای بررسی پرونده‌های علاقمندان مهاجرت به کانادا در چهار دسته نیروی متخصص فدرال، تجربه فدرال، تجربه کانادایی و بخشی از برنامه‌های پذیرش استانی ایجاد شده است.

اداره مهاجرت کانادا می‌گوید با استفاده از برنامه جدید اکسپرس اینتری در مدت زمان ۶ ماه یا کمتر از آن، تمام پروسه مهاجرت به کانادا، از ارائه درخواست تا گرفتن ویزای کانادا به اتمام خواهد رسید. قبل از ایجاد این برنامه، مدت‌زمان بررسی پرونده‌ها طولانی‌تر می‌شد و حتی در مواردی که امتیاز فرد متقاضی کم بود، این مدت زمان از ماه‌ها به سال‌ها می‌رسید.

پس از راه اندازی سیستم اکسپرس اینتری برای مهاجرت به کانادا، بسیار از متقاضیان که قبلا از روش معمول مهاجرت به کانادا از نیروی متخصص فدرال اقدام میکردند پشت درهای بسته ماندند. در حال حاضر اداره مهاجرت کانادا هر ماه حداقل امتیاز فرد انتخاب شده جهت اخذ اقامت دائم کانادا را اعلام میکند.

چه کسانی می توانند در برنامه Express Entry درخواست بدهند؟

به طور کلی می توان گفت که هیچ محدودیتی برای ثبت نام وجود ندارد و همه افراد می توانند درخواست بدهند.به این شرط که در دایره یکی از برنامه های نیروی متخصص، فنی و حرفه ای و یا تجربه کانادایی بگنجند و البته ظرف ۳۰ روز از اقدام Expression of Interest رزمه خود را در بانک اشتغال وابسته به سازمان منابع انسانی و توسعه کانادا وارد کنند.

canadian residence through express entry 1 - اقامت کانادا از طريق express entry

مراحل Express Entry

مرحله اول – تشکیل پرونده اولیه

برای تشکیل پرونده اولیه لازم است در وبسایت اداره مهاجرت کانادا یک حساب کاربری مخصوص خود درست کنید. اگر از خدمات یک مشاور یا وکیل مهاجرت استفاده می کنید، در نظر داشته باشید که این افراد خود نزد اداره مهاجرت یک پرتال مخصوص دارند که در آن پرونده شما را باز خواهند کرد.

پس از باز کردن حساب کاربری، لازم است مشخصات فردی خود و خانواده خود را وارد کنید. اطلاعاتی که نیاز دارند شامل میزان آشنایی با زبان های رسمی کانادا، سابقه کار، سن، میزان تحصیلات و …. است. در این مرحله در اصطلاح یک پروفایل اکسپرس اینتری Express Entry Profile درست می کنید.

نیازی به آپلود کردن مدرک خاصی نیست ولی به هر حال تنها وقتی این پروفایل را باز کنید که هم تحصیلات خود را در کانادا ارزیابی کرده باشید و هم اینکه نتیجه آزمون آیلتس IELTS یا سلپیپ CELPIP یا تف TEF در دستتان باشد. همچنین حتما CRS Points خود را حساب کنید و اگر عدد پایینی است پرونده تشکیل ندهید.

تنها ابزار مطمئن برای محاسبه این امتیاز وبسایت اداره مهاجرت کاناداست به هیچ وبسایت دیگری در این خصوص اعتماد نکنید، چرا که نحوه محاسبه امتیازات توسط اداره مهاجرت مرتب تغییر می کند و ممکن است آن وبسایت ها بروز نباشند یا اصولا اشکال برنامه نویسی داشته باشند.

مرحله دوم ،دریافت فایل نامبر

اگر همه اطلاعاتی که وارد کرده اید کامل باشد، می توانید پروفایل را ارسال Submit کنید. سیستم، اطلاعات شما را تحلیل می کند و با سه روش مهاجرت موجود مقایسه می نماید.

اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

اگر مشخصات شما با هیچ یک از سه روش فوق سازگاری نداشته باشد (یعنی حداقل های لازم را برای هیچ یک نداشته باشید، مثلا سطح زبان برای روش کارکنان ماهر یا سابقه کار برای روش سابقه کار کانادایی یا مجوز استانی برای روش پیشه وران)، آن وقت ظرف چند دقیقه تا چند ساعت پرونده شما بسته می شود و نامه ریجکتی در پروفایل شما صادر خواهد شد.

به همین دلیل بسیار مهم است که از قبل مطمئن باشید که شرایط مهاجرت به کانادا از حداقل یکی از سه روش فوق را دارید. صرف نظر از اینکه پرونده قبول یا رد بشود، فایل نامبر برای شما صادر خواهد شد.

canadian residence through express entry 2 - اقامت کانادا از طريق express entry

مرحله سوم، ورود به جمع متقاضیان اکسپرس اینتری Selection Pool

اگر شما شرایط یکی از روش فوق را داشته باشید، وارد جمع متقاضیان اکسپرس اینتری Selection Pool می شوید. شما حداکثر یک سال در این جمع باقی خواهید ماند. همچنین سیستم اداره مهاجرت بر اساس پروفایل شما امتیازی به شما می دهد که در اصطلاح CRS (مخفف Comprehensive Ranking System به معنای سیستم امتیازدهی فراگیر) نامیده می شود. هر فرد در مجموع می تواند ۱۲۰۰ امتیاز CRS بیاورد. هر چقدر امتیاز شما بیشتر باشد شانس رسیدنتان به مرحله بعد بیشتر می شود.

مرحله چهارم،انتخاب برای اقدام به مهاجرت

دولت کانادا سالی چند بار تعدادی از افراد موجود در جمع متقاضیان Selection Pool را انتخاب می کند. هر بار تعدادی از افراد که بالاترین امتیاز را آورده اند اتنخاب می شوند. برای مثال در ۱۲ ماه گذشته حداقل امتیازی که انتخاب شده است ۴۱۳ بوده است. این امتیاز، هر بار تغییر می کند تعداد نفراتی که در هر دور انتخاب می شوند و همچنین تعداد دفعاتی که در هر سال افراد را انتخاب می کنند مرتب در حال تغییر است و به راحتی قابل پیش بینی نیست. اما اگر امتیاز بالایی داشته باشید به احتمال قوی ظرف کمتر از یک ماه انتخاب می شوید. اگر ظرف یک سال از میان جمع متقاضیان انتخاب نشوید، خود به خود پرونده شما بسته می شود و دوباره باید از اول اقدام کنید.

مرحله پنجم – تهیه و ارسال مدارک

اگر از بین جمع متقاضیان انتخاب شوید باید یک سری اطلاعات دیگر را در خصوص خود و خانواده خود در اختیار اداره مهاجرت قرار دهید. این کار از طریق حساب کاربری آنلاین شما انجام می شود. وقتی که همه اطلاعات را وارد کنید، لیستی از مدارک در اختیار شما قرار می گیرد که باید آنها را تهیه و ترجمه و به صورت آنلاین آپلود کنید. همچنین در نظر داشته باشید که در مرحله پنجم به طور معمول ۹۰ روز به شما فرصت داده می شود که همه کارها را انجام دهید.

مراحل بعدی اقامت کانادا از طریق express entry

مراحل بعدی کار کمابیش مثل بقیه روش های مهاجرت است. افسر مهاجرت مدارک شما را بررسی می کند و اگر از نظر وی رضایت بخش باشد، از شما می خواهند که مدیکال (تست پزشکی) بدهید و همین طور پیشینه شما را بررسی می کنند یا در اصطلاح Background Check می شوید. اگر همه اینها به خیر و خوشی بگذرد برای شما ویزای اقامت صادر می شود و به سلامت وارد کانادا می شوید و زندگی خود را در این کشور به عنوان یک مقیم دائم Permanent Resident آغاز خواهید کرد

اقامت کانادا از طريق skilled worker
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *