196 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۳/۱۱ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۱ در ۹:۰۳ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه

پیمان‌نامه یا معاهده دوبلین قرادادی است که در ۱۵ ماه ژوئن سال ۱۹۹۷ بین ۱۲ عضو جامعه مشترک المنافعه آن موقع در اروپا در شهر دوبلین پایتخت ایرلند به تصویب رسید و از سپتامبر سال ۱۹۹۷ به اجرا درامد و در ادامه آن قرارداد دیگری ۱۸ فوریه سال ۲۰۰۲ به امضای اعضای اتحادیه اروپا رسید که از اول مارس ۲۰۰۳ به اجرا گذاشته شد.

قرارداد دوبلین ۲ جایگزین قرارداد قبلی گشته و در مورخه ۱۹ ژوئن سال ۲۰۱۳ متنی جدید با مقداری تغییر و اضافات جایگزین قرارداد دوبلین ۲ گردید که این قرارداد از اول ژانویه سال ۲۰۱۴ به اجرا درآمد و به نام قرارداد دوبلین ۳ شناخته می‌شود.

قانون دوبلین می‌گوید که پناه‌جویان می‌بایست در همان اولین کشور امنی که رسیدند اعلام پناهندگی در آن کشور نمایند و حق انتخابی جهت کشور را ندارند.

در قانون دوبلین کسی‌ که در یک یا چند کشور اروپایی اثرانگشت داشته باشد  در هر کشور که تقاضای پناهندگی کند به اولین کشوری که در آنجا اثرانگشت داشته باشد پس فرستاده می‌شود حتی داشتن اثرانگشت مرزی چه هنگام داخل شدن به یک کشور و چه هنگام خروج شدن از یک کشور فقط افراد زیر سن قانونی شامل این قانون نمی‌باشند و تنها وقتی‌ در کشورهای دیگری تقاضای پناهندگی داده باشند به آن کشور پس فرستاده می‌شوند.

لذا در قرارداد دوبلین ۳ که نسخه تکمیل‌شده قرارداد دوبلین می‌باشد شرایط پذیرش و نحوه رسیدگی به درخواست آن دسته از پناه‌جویانی را که درخواست پناهندگی‌شان را در یک کشور اتحادیه اروپا ارائه داده‌اند اما ویزای یک کشور دیگر را داشته یا از کشور دیگری عبور کرده یا در کشور دیگر در اتحادیه اروپا قبلاً درخواست پناهندگی داده بودند را تعریف تعیین و مشخص می‌کند.

قرارداد دوبلین بیان می‌کند که کدام کشور مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی از طرف پناه‌جو را داشته و در چه صورتی پناه‌جو به کشور دیگری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بازگردانده می‌شود.

دوبلین و پناهجویان

یکی از قوانین دوبلین در خصوص حقوق پناه‌جویان این است که چنانچه پناه‌جو نتواند هزینه‌های مالی پرداخت وکیل را پرداخت کند هر کشور عضو پیمان دوبلین مطابق قوانین همان کشور وظیفه دارد هزینه‌های مالی به خدمت گرفتن یک وکیل از سوی پناه‌جو را بپذیرد یا شرایط دسترسی پناه‌جو به وکیل را فراهم نماید  ماده ۲۷, بند ۶ قانون دوبلین

دوبلین1 - همه چیز در باره ی پیمان‌نامه یا معاهده دوبلین3

قانون Dublin III- پیوند مجدد خانوادگی و مسیرهای قانونی دیگر

زمانی که درخواستتان را برای حفاظت بین‌المللی ارائه می‌نمایید، از شما و هر عضو از خانواده‌تان که بالای ۱۴ سال می‌باشند انگشت‌نگاری خواهد شد. این اثرانگشت‌ها به‌منظور اجرای مفاد قانون Dublin III در پایگاه مرکزی داده‌های اروپا EURODAC وارد خواهند شد.

قانون Dublin III مشخص می‌کند که کدام کشور اروپایی مسئول بررسی درخواست شما می‌باشد.

کشورهایی که عضو قانون Dublin III هستند عبارت‌اند از: اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، هلند، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوگزامبورگ، جزیره مالت، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلوواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و انگلستان (ازاین‌پس از این کشورها به‌عنوان کشورهای Dublin III یاد خواهد شد).

کدام کشور درخواست را بررسی خواهد کرد؟

چنانچه شما زیر سن قانونی و بدون همراه هستید و یکی از اعضای خانواده‌تان (والدین، برادر/خواهر، عمو/دایی/عمه/خاله، پدربزرگ/مادربزرگ) به‌طور قانونی دریکی از کشورهای  Dublin III هستند آن کشور مسئول بررسی درخواستتان می‌باشد. چنانچه شما زیر سن قانونی و بدون همراه هستید و هیچ عضوی از خانواده شما به‌طور قانونی در کشورهای Dublin III نیستند، درخواستتان در یونان بررسی خواهد شد.

چنانچه شما بزرگ‌سال بوده و یکی از اعضای خانواده شما به‌عنوان ذینفع حفاظت بین‌المللی یا پناه‌جوی مقیم یکی از کشورهای Dublin III می‌باشد درصورتی‌که مایل باشید، کشوری که ایشان در آن اقامت دارد می‌تواند مسئولیت بررسی درخواست شمارا به عهده بگیرد. همسر (شوهر یا زن) یا شریک زندگی (نه در همه کشورها) و فرزندان ازدواج‌نکرده زیر سن قانونی اعضای خانواده محسوب می‌شوند.

چنانچه اجازه اقامتی دارید، کشوری که مسئول بررسی درخواست می‌باشد کشور Dublin III ای است که اجازه اقامت شمارا صادر کرده است، هنگامی‌که بیشتر از دو سال از انقضای اجازه اقامت نگذشته باشد.

چنانچه ویزایی دارید، کشوری که مسئول بررسی درخواست می‌باشد، کشور Dublin III ای است که ویزای شمارا صادر کرده است، هنگامی‌که بیشتر از شش ماه از انقضای ویزا نگذشته باشد. چنانچه شما بیش از یک اجازه اقامت یا ویزا داشته باشید، کشور Dublin III ای که مسئول بررسی درخواست شما می‌باشد، به مدت و تاریخ انقضا اجازه اقامت و ویزاها بستگی دارد.

چنانچه، قبل از ورود به یونان، بدون اجازه به کشوری دیگر از کشورهای Dublin III واردشده باشید آن کشور هم می‌تواند درخواست شمارا بررسی نماید. این مسئولیت دوازده (۱۲) ماه پس از ورود برخلاف‌ قاعده، منقضی می‌گردد.

درصورتی‌که شما قبل از ارائه درخواستتان در یونان، پنج ماه متوالی در یک کشور Dublin III مانده باشید، آن کشور Dublin III مسئول بررسی درخواستتان می‌باشد.

شرایط ویزای مالتیپل چیست؟

چنانچه شما به‌طور قانونی به یک کشور Dublin III ای که نیازی به ویزا ندارد واردشده‌اید آنگاه آن کشور مسئول بررسی درخواستتان می‌باشد.

چنانچه درخواستتان را در منطقه ترانزیت بین‌المللی فرودگاه یکی از کشورهای Dublin III ارائه کرده باشید، آنگاه آن کشور  Dublin III مسئول بررسی درخواستتان می‌باشد.

چنانچه قبلاً در یک کشور Dublin III دیگری درخواست پناهندگی ارائه کرده‌اید، آن کشور مسئول بررسی درخواستتان می‌باشد.

صرف‌نظر از معیار‌های یادشده در بالا، یک کشور Dublin III ممکن است که بررسی درخواستتان را برای حفاظت بین‌المللی بنا به دلایل بشردوستانه قبول نماید.

چنانچه هیچ‌کدام از معیار‌های بالا در مورد شما اجراشدنی نیست، آنگاه کشور مسئول بررسی درخواستتان یونان می‌باشد.

چنانچه کشور دیگری از کشورهای Dublin III مسئول بررسی درخواستتان باشد و بررسی‌اش را قبول کند، آنگاه شما حداکثر تا ظرف شش ماه از تاریخی که آن کشور بررسی درخواستتان را قبول کرده است، به آن کشور دیگر Dublin III منتقل خواهید شد.

شما حق‌دارید ظرف مهلت یادشده در ابلاغیه تصمیمی که دریافت خواهید کرد، نزد مقام تجدیدنظر در برابر این تصمیم درخواست تجدیدنظر نمایید.

چه مواردی را باید به اداره خدمات پناهندگی اطلاع دهیم؟

  • چنانچه ویزایی برای هرکدام از کشورهای دیگر Dublin III را دارید.
  • چنانچه اجازه اقامتی برای هرکدام از کشورهای دیگر Dublin III را دارید.
  • چنانچه به‌طور غیرقانونی از طریق یکی از کشورهای دیگر Dublin III وارد یونان شده‌اید.
  • چنانچه قبل از آمدن به یونان به‌طور غیرقانونی دریکی از کشورهای دیگر Dublin III مانده بودید و مدت‌زمان آن.
  • چنانچه یکی از اعضای خانواده شما دریکی دیگر از کشورهای Dublin III مقیم است و اگر این‌چنین است، وضعیت قانونی اقامت ایشان در آن کشور چگونه می‌باشد.

شما باید همه اطلاعات لازم و مدارکی که همراهتان می‌باشد را ارائه نمایید (مثلاً اجازه‌های اقامت خودتان و اعضای خانواده‌تان، مدارکی از وضعیت خانوادگی و هر مدارک دیگری، ویزاها، مدارکی که نشان دهد در کشورهای دیگر Dublin III حضورداشته‌اید- مانند بلیت‌های مسافرتی، رسیدهای هتل و غیره)

دوبلین2 - همه چیز در باره ی پیمان‌نامه یا معاهده دوبلین3

در چه شرایطی مطابق قرارداد دوبلین ۳ امکان ماندن در مثلاً آلمان ورسیدگی به درخواست پناهندگی وجود دارد؟

۱. دلایل خانوادگی و انسانی

رعایت مواردی که در پی می‌آید برای کشوری که پرونده را بررسی می‌کند الزامی می‌باشد. بسیاری از پناه‌جویان مایل‌اند به دلایل خانوادگی یا به دلیل بیماری‌های روحی یا جسمی درخواست پناهندگی خود را در کشوری ارائه دهند که در آنجا افراد خانواده، فامیل یا دوستان قابل‌اعتمادشان زندگی می‌کنند؛ اما اگر قرارداد دوبلین ۳ شرایط پناهندگی در کشورهای اتحادیه اروپا را این‌چنین سفت‌وسخت محدود کرده است،

پس در چه شرایطی هنوز این امکان وجود دارد که بتوان درخواست پناهندگی خود در کشور موردنظر) در اینجا آلمان را دنبال نمود؟
در حالت‌های زیر و بر اساس قرارداد دوبلین ۳ می‌توان به دلایل خانوادگی  تعریف خانواده در ماده ۴ حرف گ آورده شده است و شامل خواهر و برادر نمی‌گردد باوجود داشتن ویزای شنگن درخواست پناهندگی را ارائه داد.

کشور بررسی‌کننده موظف است به پرونده رسیدگی کرده و نمی‌تواند پناه‌جو را به کشور دیگر بفرستد:

 به‌هم‌پیوستگی به همسر یا شریک زندگی:

درصورتی‌که رابطه از کشور مبدأ شکل‌گرفته بوده باشد. (بر اساس مواد ۹ اگر همسر یا شریک زندگی در آن کشور اقامت دارد و بر اساس ماده ۱۰ اگر همسر یا شریک زندگی در آن کشور درخواست پناهندگی داده و درخواستش هنوز در حال بررسی می‌باشد.

 به‌هم‌پیوستگی به فرزند یا فرزندان زیر ۱۸ سال:

درصورتی‌که ازدواج‌نکرده و مجرد باشند. در موردکودکان زیر ۱۸ سال علاوه بر پدر و مادر، خواهر و برادر نیز حق پیوستگی دارند. به شرطی که این به‌هم‌پیوستگی به ضرر کودک نباشد.

موارد خاص انسانی و خانوادگی

(رعایت این حالت برای کشوری که پرونده را بررسی می‌کند الزامی می‌باشد.)
در موارد خاص انسانی و خانوادگی مانند حاملگیِ قبل از تولد نوزاد، یا وجود بیماری‌های حاد روحی و جسمی که مراقبت دیگر اعضاء خانواده در بهبودی فرد نقش تعیین‌کننده دارد نیز می‌توان درخواست به‌هم‌پیوستگی به خانواده یا فامیل نمود.

dublin treaty 4 - همه چیز در باره ی پیمان‌نامه یا معاهده دوبلین3

۲. مهلت‌های قانونی:

درصورتی‌که مهلت‌های قانونی تعیین‌شده برای ارجاع پرونده یا بازگرداندن پناه‌جو به کشور دیگر رعایت نشده یا سپری‌شده باشد. کشوری که در آنجا درخواست پناهندگی داده‌شده، موظف به رسیدگی به درخواست پناهندگی می‌باشد. این مهلت‌های قانونی عبارت‌اند از:

الف مهلت سه‌ماهه پرسش و استعلام:

اگر پناه‌جو در کشوری (مثلاً آلمان)، درخواست پناهندگی دهد اما شامل دوبلین ۳ گردد، آلمان موظف است که کتباً و رسماً درخواست خود را به کشوری که این پناه‌جو باید به آنجا بازگردانده شود تسلیم کند. این مهلت از زمانی که پناه‌جو درخواست پناهندگی خود در آلمان را ارائه داده است تا زمانی که آلمان نامه را برای آن کشور ارسال می‌کند سه ماه می‌باشد. اگر اثرانگشت متقاضی پناهندگی در سیستم اویروداک وجود داشته و تائید گردد، این مهلت دو ماه می‌باشد.

ب مهلت دوماهه پاسخ به پرسش و استعلام:

کشوری که از آن درخواست شده است نیز موظف استدر حالت عادی ظرف دو ماه کتباً به این درخواست پاسخ دهد.در حالت فوری و عاجل این مهلت حداقل یک هفته و حداکثر یک ماه می‌باشد.

پ مهلت عملی کردن و اجرای بازگرداندن به کشوری که مسئولیت دارد:

از زمانی که کشور مورد سؤال قرارگرفته شده اعلام موافقت کند نیز آلمان شش ماه مهلت دارد تا بازگرداندن پناه‌جو به آن کشور را به اجرا بگذارد. اگر پناه‌جوئی که قرار است بازگردانده شود در زندان باشد، این مهلت حداکثر یک سال خواهد بود؛ و اگر پناه‌جو مخفی‌شده، برگه‌ی قانونی اقامتی نداشته یا به‌طور رسمی از او هیچ آدرس و
اطلاعاتی در مورد محل سکونتش موجود نباشد، این مهلت ۱۸ ماه خواهد بود.
اگر مهلت‌های ذکرشده در قرارداد دوبلین ۳ رعایت نشده یا سپری‌شده باشند و در آن مهلت زمانی بازگرداندن پناه‌جو، یا اخراج او عملی نشده باشد، دیگر، مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی با آلمان خواهد بود.

ویزای مولتی و سینگل چه تفاوتی دارند؟

ت مهلت شش‌ماهه لغو مسئولیت:

درصورتی‌که متقاضی پناهندگی با ویزای معتبر از یکی از کشورهای عضو شنگن وارد یکی از کشورهای منطقه شنگن شده (مثلاً وارد آلمان شده) و مهلت اعتبار ویزای او شش ماه است که سپری‌شده است، اما هنوز منطقه شنگن را ترک نکرده است، یا حتی اگر متقاضی پناهندگی قبلاً از یکی از کشورهای عضو شنگن، اقامت معتبری دریافت کرده (مثلاً ایتالیا) که اکنون حداقل دو سال است که از مهلت اعتبار آن گذشته است، در این حالت‌ها، کشوری که این فرد اکنون در آنجا درخواست پناهندگی
دهد (مثلاً آلمان)، مسئولیت رسیدگی به درخواست را به عهده دارد.

درعین‌حال اگر معلوم شود فردی غیرقانونی وارد یکی از کشورهای منطقه شنگن شده (مثلاً آلمان)، اما آلمان بتواند اثبات کند که متقاضی پناهندگی حداقل پنج ماه را غیر مُنقطع در یک کشور دیگر (مثلاً ایتالیا) ساکن بوده است، آن کشوری که او در آنجا سکونت داشته (ایتالیا)، مسئولیت رسیدگی به پرونده را به عهده دارد.

ث مهلت سه‌ماهه لغو مسئولیت:

درصورتی‌که پناه‌جوئی (مثلاً در آلمان) درخواست پناهندگی دهد اما قبلاً در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا بوده یا ویزای یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن را داشته، یا دریکی از آن کشورها درخواست پناهندگی داده بوده است (مثلاً ایتالیا)، اگر خاک آن کشور (در این مثال ایتالیا) را حداقل سه ماه است که ترک کرده است، در این حالت، آلمان مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی را به عهده دارد و ایتالیا دیگر مسئولیتی نخواهد داشت. به این شرط که اگر آلمان از ایتالیا در مورد وضعیت آن فرد سؤال کند، ایتالیا بتواند اثبات کند که آن شخص حداقل سه ماه است که خاک ایتالیا را ترک کرده است؛ و به این شرط که آن شخص، دارای اقامتی هنوز معتبر از ایتالیا نباشد.

حقوق پناه‌جوئی که قرار است به کشور دیگر بازگردانده شود چیست؟

  • مطلع کردن پناه‌جو: پناه‌جو، یا وکیل او باید به‌طور کتبی در مورد نتیجه استعلام از کشوری که قرار است پناه‌جو به آنجا بازگردانده شود به زبانی که برای او قابل‌فهم باشد مطلع گردد.
  • حق شکایت به دادگاه: در صورت صدور حکم بازگرداندن، پناه‌جو می‌تواند از طریق وکیلش شکایت فوری به دادگاه ارائه دهد. تا زمان اعلام حکم دادگاه، بازگرداندن پناه‌جو به تعویق می‌افتد.
  •  تأمین یا تقبل هزینه وکیل: درصورتی‌که پناه‌جو نتواند هزینه‌های پرداخت هزینه وکیل را به عهده بگیرد، هر کشور عضو پیمان دوبلین بر اساس قوانین همان کشور باید هزینه به استخدام گرفتن یک وکیل از سوی پناه‌جو را به عهده گرفته یا دسترسی پناه‌جو به وکیل (تسخیری) را تضمین نماید.

مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی بر اساس دوبلین ۳ با کدام کشور است؟

درصورتی‌که متقاضی پناهندگی در یک کشور اتحادیه اروپا مثلاً آلمان (درخواست پناهندگی بدهد، وظیفه اداره در آلمان است که ابتدا کنترل نماید آیا فرد متقاضی پناهندگی قبلاً در یک کشور دیگر عضو امور پناهندگی اتحادیه اروپا یا عضو پیمان شنگن درخواست پناهندگی داده بوده است. این کنترل ازجمله به یکی از چند روش زیر انجام می‌گیرد:

  • کنترل از طریق «اویورو داک ”
  • کنترل از طریق» ویز ”

سؤال از خود فرد متقاضی پناهندگی در مورد مسیر خروج از کشورش و مسیر ورود او به آلمان. همچنین سؤال از او در این مورد که آیا پاس داشته است، ویزا داشته است، قبلاً در کشور دیگری بوده است و…
بعضاً نیز پیش می‌آید که وسایل شخصی یا محتوای وسایل یا جیب لباس‌های او مورد بازرسی قرارگرفته تا مشخص شود آیا عکس، کاغذ خرید یا نوشته‌ای که نشان از حضور یا عبور پناه‌جو از کشور دیگری باشد، یافت می‌شود یا نه.

dublin treaty 3 - همه چیز در باره ی پیمان‌نامه یا معاهده دوبلین3

سیستم جدید، امکان کنترل و تبادل اطلاعات مربوط به هویت و مشخصات دریافت‌کنندگان ویزای شنگن را بین کشورهای عضو بسیار افزایش داده و به پلیس مرزی این امکان را می‌دهد تا در کنترل پاس، با گرفتن اثرانگشت نسبت دارنده‌ی پاس به درست بودن ویزا و اینکه ویزا متعلق به دارنده آن می‌باشد، اطمینان حاصل کند.

همچنین درصورتی‌که فردی که ویزای شنگن دریافت کرده در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی دهد، اداره امور پناهندگی در آن کشور از طریق کنترل نام و مشخصات و اثرانگشت آن فرد در این بانک اطلاعاتی مشخص خواهد کرد که آیا او قبلاً از طریق یکی از سفارتخانه‌های کشورهای عضو قرارداد شنگن درخواست ویزای شنگن داده است یا نه و اگر آری، مشخص می‌شود که کشور صادرکننده ویزا کدام کشور بوده است.

در امور پناهندگی در اتحادیه اروپا هرگاه مشخص گردد که متقاضی پناهندگی ویزای یک کشور دیگرِ عضو پیمان شنگن را داشته اما) مثلاً در آلمان (درخواست پناهندگی داده است، به همان کشور صادرکننده‌ی ویزا بازگردانده خواهد شد. مهم نیست که آیا این فرد در آن کشور بوده یا نبوده است، مهم کشور صادرکننده ویزا می‌باشد که مطابق قرارداد دوبلین ۳، همان کشور مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی آن فرد را نیز به عهده دارد.

همچنین است اگر فردی حتی ویزای شنگن هم نداشته، اما قبل از ورود به یک کشور عضو شنگن) برای مثال آلمان (از یک کشور امن ثالث دیگر) تمام کشورهای اتحادیه اروپا و عضو پیمان شنگن، کشور امن ثالث تلقی می‌شوند (عبور کرده است) مرز زمینی (توقف داشته است) در ترانزیت فرودگاه، یا در یک کشور دیگر عضو پیمان شنگن قبلاً درخواست پناهندگی داده بوده است، در تمام موارد فوق درخواست پناهندگی تحت عنوان «ناوارد» طبقه‌بندی‌شده و ابتدا پرونده و سپس تحت شرایط خاصی خود پناه‌جو به آن کشور که مسئولیت دارد برگردانده خواهد شد.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *