108 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۹/۳۰ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۴ در ۱۲:۴۲ بعد از ظهر

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

بلژیک کشوری پادشاهیست. پادشاهی ای دارای وجهه ملی و دموکراسی مجلسی که پس از جنگ جهانی دوم از یک ایالات متحده به یک اتحادیه تبدیل شد. سیستم دو پارلمانی از سنا و مجلس شورا تشکیل شده‌است، در حالی که سنا مجموعه‌ای از سیاست‌مداران بالارتبه منتخب و نمایندگان انجمن‌ها و مناطق است. در این مقاله قصد داریم به موضوع چگونه به بلژیک مهاجرت کنیم بپردازیم.

اخذ تابعیت بلژیک از طریق تولد

این نوع تابعیت از دو روش خاک یا خون حاصل می گردد. این تابعیت اصلی ترین نوع اخذ تابعیت می باشد که به آن تابعیت اصلی نیز گفته می شود. به عنوان مثال اگر فردی در ایران متولد شود، بر طبق قانون مدنی کشور ما خواه ناخواه ایرانی به شمار می رود. در صورتی که شما در کشور بلژیک متولد شده باشید و بخواهید از این طریق تابعیت اخذ کنید، نباید تنها به این امر توجه کنید زیرا کشورها گاهاً از سیستم خون و گاهی از سیستم خاک تبعیت می نمایند که سیستم خاک سیستمی است با این مفهوم که اگر فرد متولد جایی باشد، در آنجا اقامت می گیرد ولی در سیستم خون شخص باید از پدر یا مادر تابع آن کشور متولد شده باشد تا تابعیت آن کشور را دریافت نماید. در سیستم بلژیک سیستم خون است ولی با شرایطی به شخص متولد بلژیک اقامت و تابعیت تعلق می گیرد.

ازدواج با یک بلژیکی

در رابطه با کشور بلژیک ازدواج با مرد یا زن تبعه ی آن، حتما منتهی به اخذ تابعیت می گردد. شرایطی که برای این وضعیت نیاز است، شامل موارد زیر می‌باشد:

  • به طور قانونی، حداقل ۵ سال در بلژیک اقامت داشته باشید و ۳ سال با همسر خود زندگی کنید
  • ثابت کنید حداقل یکی از زبان های فرانسه ، هلندی یا آلمانی را می دانید
  • عضو بودن در فعالیت های محلی یا شغل داشتن می تواند بهترین دلیل برای اثبات این امر باشد  که در جامعه حضور خوبی داشته اید

مشخص است که اطلاعات حقوقی در خصوص ازدواج و شروط ضمن عقد ازدواج و اخذ تابعیت یا اقامت در بلژیک از طریق ازدواج دارای پیچیدگی ها و اصول حقوقی خود است.

how to migrate to belgium 2 - چگونه به بلژیک مهاجرت کنیم

اقامت طولانی مدت

در صورتی می توانید برای تابعیت بلژیک درخواست نمایید که اقامت طولانی بیش از ۱۰ سال قانونی در بلژیک داشته اید ، دراین حالت باید شرایط خاصی مانند دانش زبان و همبستگی اجتماعی را برآورده کنید.

فاقد ملیت بودن

اگر ۲ سال در بلژیک زندگی کرده اید و رسما به عنوان یک بی خانمان شناخته شوید ، میتوانید تابعیت کشور بلژیک را دریافت نمایید.

اعمال خاص

این یک مورد خیلی خاص است که کشور بلژیک افراد زیادی را در این زمینه نمی پذیرد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که ثابت کنید، نمیتوانید از راه دیگری تابعیت بلژیک را بدست آورید، سپس باید شرایط استثنایی خود را از جمله جایزه های علمی ، اثر بزرگ فرهنگی و نتایج استثنایی را ثابت کنید.

مهاجرت به بلژیک به عنوان اینتون و کارآموز :

برای کسانی که سن بین ۱۸ تا ۳۰ سال دارند،  برای کار آموزی بعد از تحصیل خود میتوانید به بلژیک مهاجرت نمایید و یک کمپانی باید از طرف شما درخواست مجوز کار کند . کارآموزی نمیتواند بیش از ۱ سال طول بکشد ، شرایط اینطور است که کار باید تمام وقت باشد و شما باید حداقل حقوق قانونی را دریافت نمایید .

مهاجرت به بلژیک از طریق ویزای کار :

ویزای کاری، راهی برای مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت دائم بلژیک است. پروسه تبدیل ویزا به اقامت دائم بلژیک نسبت به سایر کشورهای اروپایی سریعتر است؛ در واقع افرادی که موفق به اخذ ویزای کاری بلژیک شده و به مدت سه سال در این کشور کار کرده اند میتوانند برای گرفتن اقامت دائم بلژیک اقدام نمایند. کشور بلژیک سه نوع مجوز کار مخصوص دارد که در اینجا به آنها اشاره میکنیم  :

بازار کار رشته کامپیوتر در نروژ

مجوز کاری نوع A در بلژیک :

این نوع مجوز با مدت زمان نامحدود، برای همه ی کارفرماها و مشاغل در بلژیک میباشد ، برای دریافت این مجوز شما باید ثابت نمایید که در یک محدوده ی زمانی ۱۰ ساله در بلژیک، ۴ سال با مجوز نوع B به صورت قانونی کار کرده اید .

مجوز نوع A چگونه مجوزی است؟

یک سری از کارمندها برای دریافت مجوز نوع A محدودیت دارند ؛ این افراد شامل : کارمندهای با تخصص بالا _ محققان _ کسانی که دارای یک ماموریت هستند _ تکنسین های متخصص _ افرادی که عضو یک خانواده هستند و خود آنها مجوز نوع B را دارند ودر حال اشتغال هستند ، یا کسانی که نیاز به مجوز کار ندارند.

برای دریافت مجوز نوع A ، افراد متقاضی نیاز به پر کردن یک فرم مخصوص با مجوز کار نوع B ، فیش حقوقی و مجوز اقامت دارند.

مجوز نوع B در مهاجرت کاری به بلژیک :

مجوز نوع B برای یک سری مشاغل خاص و کارفرماهای خاص برای یک دوره ی ۱۲ ماهه ارائه و صادر میشود و قابلیت تمدید نیز دارد. این مجوز مستلزم دعوتنامه از یک کارفرمای بلژیکی است و فقط برای اشتغال در همان شرکت و کمپانی و برای آن موقعیت مشخص شده اعتبار دارد. مجوز کار نوع B در کشور بلژیک در صورتی برای افراد غیر بلژیکی صادر میشود که تست بازار کار مارکت و کارگر EEA و خود کشور بلژیک در آن محدوده ی زمانی خاص وجود نداشته باشد.

مجوز نوع B چگونه مجوزی است؟

در مهاجرت به بلژیک از طریق مجوز کار نوع B ، کارفرماها در صورتی که جزء یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه باشد و شامل لیست مثبت باشند، میتوانند اقامت بلند مدت بگیرند .

How to migrate to Belgium 1 - چگونه به بلژیک مهاجرت کنیم

به محض دریافت مجوز نوع B، شخص متقاضی میتواند در سفارت کشور خود درخواست ویزای کار داده و برای کار کردن به بلژیک مهاجرت نماید، و اگر شخص متقاضی بخواهد کارفرما را تغییر دهد نیاز به مجوز جدید ویزای کار جدید دارد .

مجوز کار نوع c برای مهاجرت به بلژیک :

این نوع مجوز کار برای برخی از افراد با ملیت خارجی صادر میشود که میخواهند در بلژیک یک دوره ی اقامت موقت در بلژیک داشته باشند . مانند دانش آموزان ، اعضای خانواده ی سفیران ، کنسولگری ها و یا کسانی که به دنبال پناهندگی هستند . این نوع مجوز کار برای بار اول به مدت ۱ سال صادر میگردد و پس از آن قابلیت تمدید نیز خواهد داشت.

مجوز کار حرفه ای یا پروفشنال کارت :

برای افرادی که ملیت آنها غیر EU و EEA و سوییس است و میخواهند خود اشتغالی و بیزنس و تجارتی در بلژیک انجام دهند حق درخواست این مجوز کار را دارند و این مجوز اجازه ی کار حرفه ای در حیطه ی همان بیزینس پلن را خواهد داشت.

یک نکته ی مهم در رابطه با مجوز کار نوع c بلژیک این میباشد که اگر شخص متقاضی سن بین ۱۸ تا ۲۶ را داشته و داخل کشور بلژیک کار و شغل خاصی نداشته باشند و مجوز کار نیز نداشته باشند می توانند در بلژیک به مدت یک دوره ی ۱ ساله کار کنند و قبل از آن شخص کارفرما باید مجوز کار را برای این افراد دریافت نمایند . همچنین شخص متقاضی نیز باید یک سری شرایط خاص را داشته باشد :

  • تحصیلات خود را تا سن ۱۸ سالگی تمام کرده باشند .
  • یک گواهینامه ی عدم منع تحصیل را دریافت کرده باشند
  • حداقل دانش زبان خانواده ی میزبان را داشته باشند
  • در حال انجام این کار به به شغل دیگری اشتغال نداشته باشند
  • و یک دوره ی زبان تکمیلی در همان منطقه نیز گذرانده باشند
10 مشاغل پر درآمد در آلمان

مهاجرت کاری به بلژیک

اخذ ویزای کار در کشور بلژیک کاملاً مشابه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن است . حداقل زمانی که برای پیدا کردن کارفرما نیاز است ۶ ماه است . شایان ذکر است که در مواردی این مدت زمان بسیار طولانی میباشد . در صورتی که درخواست از جانب کارفرما پذیرفته شود ، شخص متقاضی موظف است دعوت نامه ی کاری را به سفارت ارائه کند و منتظر پذیرش از طرف سفارت باشد . چرا که رسیدگی نماینده ی سفارت به اشخاصی که تمایل دارند از طریق کار وارد این کشور شوند سخت گیرانه تر است و معمولاً  تمایل آنها بر این امر است که ساکنین کشور خود را به کار بگیرند و یا از اتباع کشور خود به عنوان نیروی کار شاغل استفاده نمایند .

هزینه های زندگی در بلژیک جهت متقاضیان کار

واحد پول بلژیک در گذشته فرانک بوده است اما در حال حاضر یورو به عنوان تنها واحد پول در این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. بلژیک یک کشور صنعتی به حساب می آید و شهرهای مهمی چون شارلوآ و لیژ قطب صنعتی این کشور به حساب می آیند؛ به طبع هزینه ها در شهرهای مختلف متفاوت است. در حال حاضر شهر بروکسل یکی از گرانترین پایتخت های دنیاست؛ اما به طور کلی می توان گفت که هزینه ها در بلژیک مانند سایر کشورهای اروپایی است.

حقوق ماهانه و هزینه‌های کار

در بلژیک بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو متغیر است و متوسط حقوق ماهانه در این کشور حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو می باشد. هزینه های زندگی در بلژیک نیز ماهانه حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو متغیر می باشد.

how to migrate to belgium 3 - چگونه به بلژیک مهاجرت کنیم

شرایط دریافت ویزای کاری

بلژیک مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا، یک ویزای شش ماهه ی موقت برای فرد صادر می کند که در این مدت فرد فرصت دارد مرتبط با رشته ی تحصیلی خود کار مناسبی پیدا کند یا به دنبال آن،کارفرمایی بیابد که با درخواست کاری وی موافقت نماید، در اینصورت فرد با تایید کارفرما از سفارت پذیرش را می گیرد. البته افراد باید این نکته را مد نظر قرار دهند که کلا در کشورهای اروپایی برای جذب نیروی کار، کار فرما کیس مورد نظر را به مدت سه ماه در کشور آگهی می کند و در صورت عدم جذب نیرو، کیس مورد نظر مجددا سه ماه در اتحادیه ی اروپا آگهی می شود و در نهایت نیروی خارجی جذب می شود.

سرمایه گذاری در بلژیک

با توجه به اینکه کشور بلژیک از لحاظ اقتصادی و همچنین از لحاظ سیاسی کشوری با ثبات به حساب می آید، و نسبت به سایر کشورهای اروپایی مالیات کمتری دریافت می‌کند، اکثر افراد اقامت در بلژیک جهت مهاجرت مناسب می بینند. اگر شما درخواست کار در بلژیک یا سرمایه گذاری در بلژیک از طریق ثبت شرکت را دارید و از آنجایی که این کشور معافیت مالیاتی زیادی در این زمینه دارد، که این می تواند یک مزیت برای این کشور محسوب شود؛ فردی که قصد سرمایه گذاری در بلژیک را دارند، می تواند بعد از سه سال به راحتی برای اخذ اقامت دائم بلژیک اقدام کند. در میان دیگر کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا، بلژیک در مدت زمان کوتاهی اقامت دائم را برای فرد صادر می کند.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *