شاخص بلژیک - آشنایی با کشور بلژیک و شرایط مهاجرت به این کشور

منتشر شده در تاریخ: ۱۳۹۸/۰۳/۰۶ درساعت ۰:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ در ۰:۰۰ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

بلژیک با نام رسمی (Belxiye) کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. پایتخت آن بروکسل است. بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. خط جدایی فرهنگی ژرمن‌ها و رومی زبانان از میانه‌های کشور بلژیک می‌گذرد.

بلژیک میانی - آشنایی با کشور بلژیک و شرایط مهاجرت به این کشور

آب‌وهوای کشور بلژیک

در کشور بلژیک میزان بارندگی بسیار بالا می‌باشد و به این معنی که شما در تمام فصول در این کشور بارندگی خواهید دید. از طرفی این کشور به‌عنوان یک آب و هوا معتدل دریایی نیز معروف است.

کشور بلژیک در تابستان خنک بوده و گرمایی در این کشور احساس نمی‌شود. خاطرنشان می‌سازیم مناطقی که از دریا دورتر هستند تابستان‌های گرم‌تری دارند. در یک جمع‌بندی در خصوص آب و هوا بلژیک این نتیجه‌گیری دیده می‌شود که این کشور بسیار معتدل بوده و هیچ شدتی ازلحاظ گرما و سرما در این کشور دیده نمی‌شود.

بارش باران متوسط در این کشور شهرهای مختل را بسیار تمیز نموده و قدم زدن در این کشور می‌تواند بسیار دل‌انگیز باشد. در تابستان آفتاب گرفتن بسیار ارزشمند بوده و نواحی ساحلی کشور بلژیک دارای ارزش بازدید بسیار بالایی باشد

بررسی جغرافیا کشور بلژیک

این کشور دارای سه منطقه می‌باشد که درواقع بخش اولیه آن به‌عنوان دشت ساحلی شمال غربی و بخش‌های میانی شامل فلات مرکزی می‌باشد. در جنوب شرقی این کشور نیز کوه‌های آردن دیده می‌شود.

قسمت اولیه در کشور بلژیک که به دشت‌های ساحلی معروف می‌باشد، دارای زمین‌هایی بسیار خشک بوده و هم‌چنین شامل تپه‌های شنی نیز می‌باشد. خاک‌ریزهایی در این مناطق دیده می‌شود.

فلات‌های مرکزی که دومین منطقه از جغرافیای کشور بلژیک می‌باشند شامل دره‌های حاصلخیز می‌باشد؛ و کوه‌های آردن دارای جنگل‌هایی بسیار انبوه دیده می‌شود. این کشور دارای سه فرودگاه می‌باشد که دو فرودگاه در شهر بروکسل واقع می‌باشد و فرودگاه بین‌المللی آنتورپ نیز در منطقه دیگر واقع است.

سیستم‌های حمل‌ونقل در این کشور بسیار بالا بوده و از بهترین سیستم‌های اتوبوس‌رانی در کشور بلژیک استفاده شده است. در خصوص سیستم‌های قطار در این کشور نیز از مجهزترین نمونه‌های حمل‌ونقل یاد می‌شود.

اقتصاد کشور بلژیک

توضیحاتی که درباره بلژیک دیده می‌شود به این صورت است که این کشور درواقع کوچک و از دسته کشورهای صنعتی به شمار می‌آید، تراکم جمعیت در کشور بلژیک بالا بوده و واحد پول در این یورو نام‌گرفته است.

مواد شیمیایی و شیشه ارزش مهمی در وضعیت اقتصادی این کشور می‌باشد. یکی از مسائلی در این کشور بسیار مرسوم است بخش خصوص آن بوده که درواقع بخش خصوصی گردش‌های مالی بسیار عظیمی در این کشور اعمال نموده است.

انقلاب صنعتی یکی از گزینه‌های مطرح در این کشور می‌باشد. طبق بررسی‌های اعلام‌شده میانگین هزینه در روز در بلژیک ۵۰ یورو اعلام‌شده است البته این برآورد نسبی می‌باشد؛ و درواقع با این فرض که از وسایل حمل‌ونقل استفاده می‌نمایید.

فرهنگ و زبان کشور بلژیک

یکی از مسائل بسیار جالب در راهنمای سفر به بلژیک، میزان شادی مردم آن کشور می‌باشد. در این کشور افراد بسیار خوش‌طبع هستند و میزان ناراحتی در آن کمتر می‌باشد، در این بین دیده می‌شود که میزان نظافت از دسته مسائل بسیار مهم از فرهنگ کشور بلژیک می‌باشد.

اخذ اقامت اروپا از طریق تمکن مالی

در خصوص آلودگی هوا، کشور بلژیک بسیار تمیز می‌باشد و شهرهای این کشور همچون آینه می‌درخشند. در خصوص جریانات هنری در این کشور می‌توان از نمونه‌های بسیار خارق‌العاده نام برد. زبان کشور بلژیک اغلب هلندی می‌باشد البته فرانسوی نیز در این کشور و به‌خصوص پایتخت این کشور رواج دارد.

لهجه‌های مختلفی در این کشور دیده می‌شود که این موضوع گواه بر حضور مردم مختلف در این شهر می‌باشد.

دیدنی های بلژیک

شاید گمان کنید کشور بلژیک به دلیل کوچکی دارای جاذبه‌های کمی می‌باشد، این تصور اشتباه است. یکی از زیباترین جاذبه‌های کشور بلژیک، شهر بروژ می‌باشد که دارای زیباترین کانال‌ها می‌باشد و خیابان این شهر دارای معماری بسیار زیباتر می‌باشد.

یکی از موارد دیگر درباره بلژیک و جاذبه‌های آن، برج ناقوس کلیسا بوده که درواقع تالار اصلی شهر می‌باشد در این برج از پلکان‌های پیچ‌درپیچ و بسیار زیبا دیده می‌شود. در قسمت بالایی این کلیسا مناره‌های مخروطی دیده می‌شود. کلیسای جامع سنت باوو دارای معماری رومانسک می‌باشد در داخل این کلیسا از نقاشی‌های بسیار زیبا استفاده شده است.

کلیسای سنت پیر در میدان اصل شهری از کشور بلژیک واقع‌شده که دارای معماری تاریخی بسیار مناسب می‌باشد در بخش‌هایی از این کلیسا موزه‌هایی دیده می‌شود و درواقع بیشترین آثار مذهبی نیز در همین قسمت قرارگرفته شده است.

بلژی میانه2 - آشنایی با کشور بلژیک و شرایط مهاجرت به این کشور

شرایط مهاجرت به بلژیک

به‌عنوان‌مثال اگر فردی در ایران متولد شود، بر طبق مفاد قانون مدنی کشور ما خواه‌ناخواه ایرانی به شمار می‌رود؛ بنابراین تابعیت امری انتخابی نیست وهمان گونه که در ماده ۹۸۸ قانون مدنی ذکرشده است ترک آن نیز دارای شرایط خاصی می‌باشد.

درصورتی‌که شما در کشور بلژیک متولدشده باشید و بخواهید از این طریق تابعیت اخذ کنید نباید تنها به این امر توجه کنید زیرا کشورها گاهی از سیستم خون و گاهی از سیستم خاک تبعیت می‌نمایند که سیستم خاک سیستمی است با این مفهوم که اگر فرد متولد جایی باشد، در آنجا اقامت می‌گیرد ولی در سیستم خون شخص باید از پدر یا مادر تابع آن کشور متولدشده باشد تا تابعیت آن کشور را دریافت نماید.

در سیستم بلژیک سیستم خون است ولی با شرایطی به شخص متولد بلژیک اقامت و تابعیت تعلق می‌گیرد

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک

مسئله‌ای که بر طبق نظام حقوق بین‌الملل خصوصی در میان اکثر کشورهای جهان پذیرفته‌شده می‌باشد، بدین‌صورت است که افراد متقاضی در صورت ازدواج؛ می‌توانند برای اخذ تابعیت کشور موردنظر اقدام کنند.

با توجه به آنچه گفته شد، اگر شخصی با یکی از اتباع بلژیکی ازدواج کند؛ می‌تواند در راستای اخذ تابعیت اسپانیا اقدام نماید.

ویزای ازدواج بلژیک

ویزای ازدواج بلژیک به‌عنوان ویزای نوع c شناخته می‌شود. این ویزا به شما اجازه گرفتن جشن عروسی در اجتماع بلژیک با شریک ساکن در بلژیک را می‌دهد. طی سه ماه از ورود متقاضی در بلژیک باید روندهای مربوط به آن صورت بگیرد.

برای جلوگیری از هر نوع ناامیدی، به متقاضی‌ها توصیه می‌شود فایل‌های کامل را سه ماه قبل از زمان موردنظرشان برای ورود ارائه دهند زیرا درخواست‌ها برای تصمیم‌گیری به اداره خانه در بروکسل فرستاده می‌شود.

قبل از ارائه درخواست ویزا تمام اسناد اداری خارجی باید مرتباً به‌وسیله وزارت امور خارجه‌ی کشور که اسناد را فرستاده و به‌وسیله سفارت ذیصلاحت قانونی شوند و به رسمیت شناخته شوند.

جاذبه های گردشگری در ایتالیا

دقت شود که فرد متقاضی و کسی که می‌خواهد با آن شریک شوید حتماً بالای ۲۱ سال باشند.

حتی اگر شما همسر یا شریک بلژیکی داشته باشد، باشید برای واجد شرایط بودن شهروندی بلژیک نیاز خواهید داشت به‌طور قانونی ۵ سال مقیم بلژیک بوده باشید و به یکی از زبانهای ملی بلژیک تسلط داشته. شما همچنین باید ثابت کنید که ازنظر اقتصادی و اجتماعی باهم دیگر مشترک هستید، هرچند در این مورد رابطه شما می‌تواند احتمالاً به نفع شما باشد.

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل مطابق مراحل زیر می‌باشد:

شهروندان غیر اتباع اتحادیه اروپا/EEA

ملیت‌های جهان سوم که قصد مهاجرت به کشور بلژیک بیش از ۹۰ روز اقامت در این کشور را دارند، نیاز به دریافت ویزا نوع D از سفارت بلژیک در کشور خود دارند. این در موردی می‌باشد که فرد در برنامه تحصیلی ارائه‌شده توسط دانشگاه معتبر موردنظر این کشور ثبت‌نام کرده باشد. برای صلاحیت داشتن دانشجویان در این نوع ویزا، متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

در طول اقامت در کشور بلژیک، دانشجویان بایستی مشغول تحصیل باشند.

دانشجویان بایستی منبع مالی معتبر طی اقامت در این کشور داشته باشند.

دانشجو باید پوشش بیمه مسافرتی را داشته باشد.

متقاضیان نباید خطری برای امنیت در این کشور داشته باشند (به‌عنوان‌مثال سابقه جنایی نداشته باشند)

قبل از اقدام به ویزا، حتماً نامه پذیرش دانشگاه خود را داشته باشید. ضمناً تحصیلات خود را در کشور خودتان به پایان رسانده باشید (لیسانس، فوق‌لیسانس و …). برنامه تحصیلی شما در دانشگاه بلژیک باید روزانه و تمام‌وقت باشد.

مهاجرت کاری به بلژیک

سه نوع مجوز کار در بلژیک وجود دارد و با توجه شرایط کاری شما صادر می‌شود.

مجوز کار بلژیکی A:

مجوز A برای تمام کارفرمایان و مشاغل حقوق دار در بلژیک به‌طور نامحدود معتبر است – یعنی شما می‌توانید برای هر کارفرما در بلژیک برای هر مدت‌زمان کارکنید اما تحت شرایط سخت‌تر.
برای دریافت مجوز کار بلژیکی A، باید ثابت کنید که در مدت اقامت قانونی بدون وقفه ۱۰ ساله در بلژیک، به مدت چهار سال با مجوز کار بلژیکی نوع B کارکرده‌اید. بدون وقفه یعنی بیش از یک سال در دوره اقامت خارج از بلژیک نبوده‌اید.
برخی از کارگران نمی‌توانند برای مجوز کار بلژیکی A درخواست دهند، ازجمله:

  • کارگران بسیار ماهر
  • پرستار بچه
  • کارآموزان
  • کارگران در مأموریت موقت
  • محققان و استادان مهمان
  • تکنسین‌های تخصصی

مجوز کار بلژیکی B:

اعضای خانواده افرادی که دارای مجوز نوع B هستند، کسانی که شغل آزاد دارند و کسانی که به مجوز کار نیاز ندارند.
علیرغم مدت قرارداد کاری شما، این نوع مجوز برای کارفرمای خاص در شغلی خاص برای حداکثر تا ۱۲ ماه صادر می‌شود. بااین‌حال، این مجوز می‌تواند تا زمانی که شما واجد شرایط باشید، تمدید گردد.

مجوز کار بلژیکی C

مجوز کار بلژیکی C برای اتباع خارجی خاصی است که در بلژیک تنها به‌طور موقت اقامت دارند، مانند دانشجویان یا اعضای خانواده مأمورین کنسولی و یا کسانی که حق اقامت آن‌ها مانند پناه‌جویان تائید نشده است.

این مجوز این امکان را می‌دهد تا متقاضیان در هر زمینه و برای هر نوع قرارداد شغلی به مدت اعتبار مجوز اقامت خودکار کنند و همچنین دارای حق‌وحقوقی کاری مشابه با شهروندان بلژیکی هستند. این مجوز برای مدت یک سال صادر می‌شود و می‌تواند تحت شرایط خاصی تمدید شود.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *