صفحه اصلی مهاجرت به کانادا

کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها، حدود یک‌پنجم جمعیت روسیه است. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور هستند.

بطور کلی روشهای مهاجرت کانادا در دسته های زیر قرار می‎گیرند، هر فرد با توجه به شرایطی که دارد می‎تواند از یکی از روش‎های موجود اقدام نماید.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل:

برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل باید شرایط زیر را داشته باشید :

 • مدرک زبان انگلیسی
 • داشتن تمکن مالی

بهتر است بدانید تحصیل در کانادا رایگان نیست اما نسبت به سایر کشور های پیشرفته مانند آمریکا ، انگلیس یا استرالیا ارزان تر است .

دانشجویان در کانادا می توانند هم زمان با تحصیل کار کنند و درآمد داشته باشند ( حداکثر هفته ایی ۲۰ ساعت)

چرا مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل؟

در این قسمت قصد داریم ویژگی ها و برتری های کانادا نسبت به سایر کشور ها را بر شمریم  برخی از این دلایل عبارت اند از :

 • تحصیل در کانادا ارزان است
 • مدرک تحصیلی در کانادا در دنیا بسیار ارزشمند می باشد
 • کانادا به عنوان یک جامعه چند فرهنگی شناخته می شود
 • کانادا جامعه امن و مطمئن  را برای زندگی و تحصیل فراهم می کند
 • کانادا فرصت های آموزش زبان در سطح جهانی را ارائه می دهد
 • مدارس کانادایی یک سبک زندگی پردرآمد را ارائه می دهند
 • موسسات کانادایی نوآور هستند و فراوانی فرصت های تحقیقاتی را ارائه می دهند
 • سیاست دولت کانادا برنامه های مهاجرت زیادی را برای اقامت دائم پس از یک دوره تحصیلی در کانادا ارائه می دهد

Immigration to Canada 1 - مهاجرت به کانادا

به طور خلاصه کلیه مراحل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا شامل موارد زیر است:

 1. یافتن دانشگاه یا کالج مورد نظر که در ادامه دانشگاه های کانادا را معرفی می کنیم
 2.  اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 3. درخواست برای ویزای تحصیل در کانادا
 4. مهاجرت به کانادا

نکته مهم برای متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

هر مهاجری مخصوصا متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل باید یک سری اطلاعات مهم و کلیدی دست اول داشته باشند و بر اساس این اطلاعات اقدام کنند متاسفانه تعداد بسیار زیادی از دانشجویان ایرانی که به عنوان متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل به این کشور مهاجرت کرده بودند پس از گذشت چند سال و صرف هزینه های هنگفت به نتیجه دلخواه نرسیدند چرا که چشم بسته اقدام کردند هر مهاجری باید اطلاعات کامل از کشور مقصد داشته باشد در غیر اینصورت مهاجرت با ریسک بالایی دارد و احتمال ضرر و زیان بسیار زیاد است .


مهاجرت به کانادا از طریق کار:

مهاجرت از طریق کاری که حالت‌های مختلفی دارد، (گرفتن پیشنهاد شغلی، حرفه و تخصص، خوداشتغالی و کارآفرینی) یکی از بهترین روش های مهاجرت به کانادا و سایر کشورها می‌باشد؛ که مطمئن ترین حالت گرفتن پیشنهاد شغلی Job Offer می‌باشد.

immigration to canada 2 - مهاجرت به کاناداافراد دارای مدرک تحصیلی در هر یک از رشته‌های معماری، عمران، برق، مکانیک، کامپیوتر و همچنین افراد متخصص در زمینه‌های فنی مانند تعمیرات، جوشکاری، لوله‌کشی، کاشی‌کاری و… می‌توانند با داشتن پیشنهاد شغلی در کانادا، اقامت این کشور را به دست آورند.

ازجمله شرایط مورد نیاز برای این روش یادگیری زبان در حد ابتدایی است. یکی از مزایای اخذ اقامت از این روش نیز این است که فرد می‌تواند برای افراد خانواده‌اش نیز اقامت بگیرد.


مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری:

قانون پرداخت وجوه جهت سرمایه‌گذاری در هرکدام از استان‌های کانادا متفاوت هست و در مورد برخی از استان‌ها نیز مؤسسات مالی اعتباری می‌توانند به متقاضیان در این زمینه یاری رسانند و کار ایشان را کم ریسک تر و مطمئن‌تر انجام دهند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری ابتدا باید مدل و نوع سرمایه‌گذاری خود را انتخاب نموده و با تحقیق و کسب آگاهی و پیدا نمودن وکلای رسمی باتجربه و خوش‌نام در این زمینه کار خود را با ریسک و خطر کمتری مواجه سازند.

قوانین سرمایه‌گذاری در کانادا

به‌طورکلی فرد بیگانه برای تجارت در کانادا بدواَ باید از فدرال صنعت مجوز سرمایه‌گذاری را به‌موجب قانون ۱۹۷۴ کسب نماید اما در مورد پیمان‌های اقتصادی بین‌المللی و سرمایه‌گذاری برای اعضای کشورهای عضو سازمان جهانی تجارت (OMC) قوانین ویژه‌ای برای ایجاد تسهیلات و رفع محدودیت‌ها تدوین گردیده است.

اشخاص حقوقی خارج از اتحادیه کانادایی ازجمله شرکت‌های شخص (شرکت تضامنی) تحت کنترل دولت کانادا می‌باشند و هویت صاحبان سهام و منافع و همچنین حق رأی آنان طبق قانون مشخص گردیده است.

immigration to canada 3 1 - مهاجرت به کانادااگر فرد خارجی در شرکت‌ها، اکثریت سهام را به‌تبع منافع و حق رأی داشته باشد چنین سرمایه‌ای تحت کنترل هست در مورد خدمات مالی، قانون‌گذار استثنایی بر قانون سرمایه گذاری در کانادا وارد کرده است تا سنوات اخیر، بیگانگان نمی‌توانستند جمعاً با داشتن سهام بیش از ۲۵% حق رأی در مؤسسات مالی فدرال داشته باشند، درحالی‌که یک فرد خارجی می‌توانست با داشتن ۱۰% سهام حق رأی داشته باشد.

موافقت‌نامه‌های سازمان جهانی تجارت پارلمان فدرال کانادا را به این نتیجه رسانید که محدودیت مالکیت خارجیان را در مؤسسات مالی سیستم فدرال ملغی سازد و به همین ترتیب در مورد بانک‌های خارجی نیز محدودیت حق رأی ۱۲% کل سهام حذف گردید.

به‌موجب موافقت‌نامه سازمان جهانی تجارت و موافقت‌نامه (ALENA) کنترل ورود بانک خارجی به کانادا مستلزم دو شرط هست. اول اینکه بانک خارجی نمی‌تواند از طریق افتتاح شعبه فعالیت نماید و وزیر امور اقتصادی و دارایی اجازه تأسیس بانک خارجی را زمانی صادر می‌کند که برای سیستم مالی کانادا مفید بوده و کشور مقابل نیز در مورد بانک‌های کانادایی همان رفتار متقابل را داشته باشند.

قانون بانک‌ها در کانادا نسبت به قانون سرمایه‌گذاری سخت‌تر است و در مورد بهره‌برداری از منابع اورانیوم فرد خارجی نمی‌تواند بیش از ۴۰% سهام را داشته باشد.

در خاتمه، فرد خارجی مانند یک فرد کانادایی می‌تواند در مراجع قضایی دعوی نماید اما در استان کبک از خواهان خارجی وثیقه مطالبه می‌نمایند که در صورت رد دادخواست از محل وثیقه هزینه دادرسی و خسارت وارده را جبران نمایند.


مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج:

قبل از اینکه به شرایط اقامت از این روش بپردازیم باید بدانیم که همسری که در کانادا زندگی می‌کند به‌عنوان اسپانسر مهاجرت فرد دوم محسوب خواهد شد. در واقع مهاجرت به کانادا از طریق پشتیبانی شدن همسری که در کانادا قامت دائم دارد انجام می‌گردد. در ادامه شرح می‌دهیم که هرکدام از طرفین ازدواج چه شرایطی باید داشته باشند.

شرایط شخص اسپانسر :

 1. شهروند کانادا باشد یا مقیم دائم آن کشور باشد.
 2. حداقل باید ۱۸ سال سن داشته باشد.
 3. در زمان ازدواج همسر دیگری نداشته باشد.
 4. به مدت حداقل سه سال توانایی تأمین هزینه‌های زندگی همسر خود را در کانادا داشته باشد؛ البته این شرط در صورتی است که شخص اسپانسر شونده یا همان فرد متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج خودش توانایی مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی خودش را نداشته باشد.

۵- در کانادا یا اطراف آن به جرائم جنسی، تهدید، جرائم علیه اشخاص، خشونت علیه خانواده محکوم نشده باشد. مگر اینکه تبرئه شده باشد یا احاده حیثیت کرده باشد، یا مجازات خود را گذرانده باشد و ۵ سال ازآن گذشته باشد.

۶- باید در کانادا سکونت داشته باشد یا به دولت کانادا تعهد دهد در زمانی که اسپانسر شونده به‌عنوان مقیم دائم به کانادا می‌آید، او هم در خاک این کشور سکونت دارد.

۷- زمانی که این درخواست را مطرح می‌کند، همسر یا شریک زندگی دیگری ندارد.

۸- طی ۵ سال گذشته اسپانسر شخص دیگری از طریق ازدواج نشده باشد به‌عبارت‌دیگر این شرط را می‌توان به‌عنوان یک محدودیت این‌گونه بیان کرد که شخصی که اسپانسر همسر خود می‌شود تا ۵ سال دیگر نمی‌تواند اسپانسر همسر دیگری شود. (در صورت جدایی، فوت و …)

۹- شخص اسپانسر به خاطر تعهدات اسپانسر بودن خود بدهکار دولت کانادا نباشد.

۱۰- باید به دولت کانادا و شخص اسپانسر شونده امضا و تعهد دهد که همسر یا شریک زندگی خود را تا سه سال حمایت مالی می‎کند.

immigration to england 3 - مهاجرت به کانادا

مراحل اخذ اقامت از طریق ازدواج در کانادا

۱- شخص مقیم کانادا باید برای اسپانسر کردن همسرش Apply کند.

۲- همسر شخص، باید برای دریافت ویزای PR کانادا Apply کند.

۳- برای هر فرد ۴ فرم وجود دارد که باید تکمیل کنند که در مورد اطلاعات شخصی مانند شغل و خانواده و تعداد خواهر و برادر و… است و فرمی هم در مورد نحوه آشنایی و ازدواج ۲ طرف می‌باشد.

نکته مهم در فرستادن مدارک ازدواج این است که باید آن‌قدر کامل باشد که بتواند آفیسر ویزا را قانع کند که ازدواج واقعی است.


مهاجرت به کانادا از طریق توریستی:

اخذ ویزای توریستی کانادا به فرد این اجازه را می‌دهد که تا مدت ‌زمان معینی در این کشور اقامت داشته باشد ولی این فرد اجازه داشتن شغل را در مدت‌زمان اقامت خود نخواهد داشت.

شرایط اخذ ویزا توریستی کانادا

کسانی که گرین کارت آمریکا دارند و شهروندان کشورهای معاف از ویزا که قصد سفر به کانادا رادارند، بدون در نظر گرفتن ملیتشان باید برای دریافت مجوز سفر الکترونیکی (ETA) پیش از رفتن به کانادا، درخواست خود را ثبت نمایند. این قانون برای همه یکسان است به‌جز شهروندان ایالات‌متحده آمریکا که نیازی به درخواست ویزای موقت کانادا یا مجوز الکترونیکی سفر ندارند.

ویزای موقت کانادا مدرکی است که سفارت و دفتر ویزای مهاجرت کانادا در خارج از مرزهای کانادا صادر می‌کند. این ویزا نشان‌دهنده‌ این است که دارنده آن شرایط لازم جهت ورود به کانادا به‌عنوان یک گردشگر یا توریست را دارد. ویزای موقت توریستی کانادا ممکن است در قالب یک‌ یا چند بار ورود صادر شود. به‌صورت کلی گردشگران با داشتن ویزای موقت می‌توانند برای مدت ۶ ماه در کانادا اقامت داشته باشند.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای توریستی کانادا

 • اصل پاسپورت‌های جدید و قدیمی (صفحه اول و صفحاتی که مهر ورود و خروج یا ویزا دارند، حتماً باید اسکن شوند.)
 • ترجمه شناسنامه هر یک از متقاضیان
 • در صورت اقدام زن و شوهر باهم، ترجمه سند ازدواج
 • تکمیل فرم درخواست ویزا Application form
 • تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی Family Information
 • یک قطعه عکس ۴*۳ رنگی زمینه سفید
 • ترجمه سند ملکی در صورت وجود
 • ترجمه مدارک شغلی (برای صاحبان مشاغل جواز کسب، روزنامه رسمی و آخرین آگهی تغییرات و تصمیمات، پروانه طبابت، پروانه نظام‌مهندسی و یا پروانه بهره‌وری لازم است. کارمندان باید نامه اشتغال به کار، سه فیش حقوقی آخر و حکم کارگزینی یا حکم بازنشستگی خود را ارائه دهند.)
 • گردش حساب سه‌ماهه آخر که نشان‌دهنده مبلغ درآمد ماهیانه باشد و نامه تمکن Bank Statement مهرشده امور بین‌الملل بانکی ترجمه‌شده
 • دعوت‌نامه به همراه مدارک مالی، کارت شناسایی فرد دعوت‌کننده، مدارک اثبات رابطه خویشاوندی دعوت شونده با دعوت‌کننده (در صورت نبود دعوت‌نامه ارائه رزرواسیون هتل الزامی است.)
 • رزرو بلیت رفت‌وبرگشت به کانادا
 • رضایت‌نامه کتبی والدین برای خروج فرزند، درصورتی‌که فرزند زیر ۱۸ سال آن‌ها به‌تنهایی یا با یکی از والدین سفر می‌کند.
 • داشتن دو ویزای شنگن در پاسپورت
 • پرداخت هزینه‌های قانونی مربوط به اخذ ویزای توریستی کشور کانادا
 • انجام انگشت‌نگاری سفارت کانادا
 • ارائه کامل اسناد مربوط به دارایی‌های شما
 • داشتن وضعیت جسمی مناسب

immigration to canada 4 - مهاجرت به کانادا

مدت‌زمان اقامت توریستی در کانادا

ویزای توریستی کانادا معمولاً به شکل ویزای تک ورود single entry یا ویزای مولتیپل کانادا multiple entry یا همان ویزای پنج‌ساله کانادا صادر می‌شود. ویزای توریستی برای متقاضیان ایرانی معمولاً یا به‌صورت سینگل اینتری به مدت درخواست متقاضی یا به‌صورت مولتیپل اینتری به مدت ۵ سال (پایان مهلت پاسپورت) صادر می‌شود.

نکته مهم :

بر اساس قانون کلی حداکثر زمانی که توریست کانادا می‌تواند بدون خروج از کانادا در این کشور بماند ۶ ماه است. نکته قابل‌توجه دارندگان ویزای توریستی کانادا این است که داشتن ویزای بازدید از کانادا به معنی داشتن اجازه ورود به این کشور نمی‌باشد. بلکه آفیسر در هنگام ورود به خاک کانادا باید تشخیص دهد که ماهیت حضور فرد در کانادا موقت خواهد بود و متقاضی بازدید از کانادا قصد ماندن در کانادا را پس از ویزای کوتاه‌مدت ندارد.

ویزای مولتیپل توریستی کانادا :

متقاضیانی که دارای ویزای مولتیپل توریستی کانادا هستند، از تاریخ شروع تا پایان تاریخ ویزای درج‌شده در پاسپورت خود امکان سفر به کانادا را خواهند داشت. در هر بار ورود به کشور کانادا شما می‌توانید تا سقف ۶ ماه در کانادا بمانید. امکان تمدید این ۶ ماه از داخل خاک کانادا با داشتن دلیل قانع‌کننده وجود خواهد داشت.

درصورتی‌که دلیل قانع‌کننده نداشته باشید ملزم به ترک خاک کانادا هستید ولی می‌توانید بلافاصله پس از ترک خاک کانادا (منظور از خاک مرز می‌باشد) مجدد وارد کانادا شده و ۶ ماه دیگر در کانادا باشید. پس در هر ورود متقاضی مجاز به ماندن حداکثر ۶ ماه می‌باشد. ولی برای تعداد روزهایی که در هرسال یا در طول مدت ویزا، در کانادا هستید هیچ محدودیتی وجود ندارد.