98 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۳/۲۵ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۱ در ۹:۳۲ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

کرُواسی با نام رسمی جمهوری کرواسی کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک هم‌مرز است.

زاگرب پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کرواسی است. جمعیت کرواسی ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار نفر است؛ که اغلب آن‌ها کروات هستند. مذهب رایج این کشور مسیحیت کاتولیک است و زبان رسمی آن زبان کرواتی نام دارد. واحد پول این کشور کونا نام دارد.

جغرافیا

کرواسی صدوبیست و هفتمین کشور بزرگ جهان است و در مرکز و جنوب شرق اروپا واقع‌شده است. دریای آدریاتیک در جنوب باختری این کشور قرار دارد. پایتخت این کشور زاگرب است و دیگر شهرهای بزرگ و مهم کرواسی دوبرونیک، پولا، اسپلیت، واراژدین، رییکا، اوسییک، کارلوواتس، زادار و سیساک هستند.

کرواسی ۵۶٬۵۹۴ کیلومترمربع وسعت دارد و بیشتر مناطق آن آب‌وهوای مدیترانه‌ای و قاره‌ای دارند. مناطق مرتفع کرواسی در کوه‌های آلپ دیناری قرار دارد که بلندترین قله آن دینارا با ۱۸۳۱ متر است. این قله در جنوب کشور و در نزدیکی مرز بوسنی و هرزگوین قرار دارد.

سیاست

بر اساس قانون اساس مصوب سال ۱۹۹۰، نظام سیاسی کشور کرواسی جمهوری است که از سال ۲۰۰۰ با سیستم پارلمانی اداره می‌شود. رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس کشور، با رأی مستقیم مردم و برای یک دورهٔ پنج‌ساله انتخاب می‌شود که تنها برای دو دوره پیاپی امکان‌پذیر است.

رئیس‌جمهور کرواسی، فرماندهی نیروهای مسلح این کشور را در کنار تعیین سیاست‌های خارجی این کشور بر عهده دارد. همچنین معرفی و تعیین نخست‌وزیر با تائید پارلمان بر عهده رئیس‌جمهور است.

رئیس‌جمهور در کرواسی تنها نقشی تشریفاتی دارد و وظایف عمده بیشتر بر عهده نخست‌وزیر است. در سال ۲۰۱۵ برای اولین بار یک زن رئیس‌جمهور کرواسی شد.

اقتصاد

یکای پول کرواسی کونا است. هر کونا به ۱۰۰ لیپا تقسیم می‌شود. هر دلار آمریکا تقریباً برابر ۵٫۵ کونا است. وجود حدود ۳۰۰ بندر کوچک و بزرگ در ساحل دریای آدریاتیک باعث رونق نسبی اقتصاد کرواسی و همچنین گسترش زیاد صنعت گردشگری گردیده است. این کشور با خود مشکلات فراوان اقتصادی به اتحادیه اروپا می‌آورد.

اقتصاد و صنعت کرواسی به‌شدت آسیب‌دیده، شمار بیکاران افزایش‌یافته و سامان اجتماعی آن در حال فروپاشی است. کرواسی پس از رومانی و بلغارستان سومین کشور فقیر در اتحادیه اروپا است.

کرواسی1 - آشنایی با کشور کرواسی و روش های مهاجرت به کرواسی

مردم و فرهنگ

جمعیت کرواسی بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۱ حدود چهار میلیون و ۲۸۰ هزار نفر بوده است. نرخ باروری کلی در این کشور ۱٫۵ فرزند برای هر مادر است که یکی از کمترین‌ها در دنیا محسوب می‌شود. از سال ۱۹۹۱ تاکنون کرواسی رشد جمعیت طبیعی این کشور منفی بوده است. امید به زندگی در این کشور ۷۵٫۷ سال است. کرواسی در بین تمامی شش کشور یوگسلاوی ترکیب قومیتی یکدست‌تری دارد.

۹۰٪ مردم کشور از قوم کروات هستند. حدود ۴٫۴٪ صرب و بقیه بوسنیایی، مجار، ایتالیایی، اسلوون، آلمانی، چک و کولی هستند. دین ۹۳٪ مردم کرواسی مسیحی هستند. حدود ۲٪ از کل جمعیت کرواسی مسلمان هستند که شامل مهاجران بوسنیایی و آلبانیایی‌ها می‌شود و جمعیت آن‌ها بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

زبان رسمی کرواسی، کرواتی نام دارد که با الفبای لاتین (همانند انگلیسی) نوشته می‌شود. همچنین الفبای سیریلیک (همانند روسی) نیز در برخی نقاط استفاده می‌گردد.

روش های مهاجرت به کرواسی

 • مهاجرت به کرواسی برای کار و تخصص
 • مهاجرت به کرواسی از طریق تحصیل
 • مهاجرت به کرواسی از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی
 • اخذ اقامت و مهاجرت به کرواسی از طریق ازدواج و نامزدی
 • مهاجرت به کرواسی از طریق خویشاوندان

مهاجرت به کرواسی برای کار و تخصص

اهالی کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا برای اقامت و کار در کرواسی نیازی به گرفتن ویزا یا مجوز کار ندارند. بااین‌وجود برخی محدودیت‌ها هم وجود دارد – با شهروندان اتریش، بلژیک، قبرس، فرانسه، یونان، ایتالیا، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اسلوونی، اسپانیا و انگلستان از ماه مارس ۲۰۱۴ به بعد به‌گونه‌ای دیگر رفتار می‌شود.

اگر شما اهل یکی از کشورهای فوق باشید برای کار به مدت ۹۰ روز در سال نیاز به دریافت گواهی ثبت کار دارید. اگر بخواهید بیشتر هم کارکنید باید مجوز کار بگیرید. اهالی کشورهای خارج از اتحادیه‌ی اروپا نیاز به دریافت مجوز کار و اقامت دارند. این افراد تنها در صورتی می‌توانند در کرواسی کار کنند که ویزای تجاری یا ویزای کار و همچنین مجوز کار داشته باشند.

راه های مهاجرت به نروژ

ویزای تجاری مناسب‌ترین ویزا برای کارمندان شرکت‌های درون کرواسی است که مأموریت‌های فنی کوتاه‌مدت کمتر از یک سال دارند. اگر قصد فعالیت به‌عنوان مدیر شرکت و یا قصد ایجاد سرمایه‌گذاری جدید در کرواسی رادارید گرفتن ویزای تجاری الزامی است اما مجوز کار خیر. برای همه‌ی کارمندانی که مشمول ویزای تجاری نمی‌شوند گرفتن ویزای کار معتبر ضروری است.

نوع مجوز کاری که بایستی برای دریافت آن اقدام کنید بسته به نوع ورود شما دارد:

 • ورود به‌عنوان متخصص فنی به‌منظور کار برای یک کارفرمای کروات
 • ورود به‌عنوان سرمایه‌گذار جدید

اگر قصد کار کردن برای یک کارفرما / شرکت کروات را داشته باشید، می‌بایست برای دریافت مجوز کار (randa dozvola) اقدام نمایید که این کار می‌تواند به شکل یک ویزای تجاری معتبر و یا ویزا باهدف کار (ویزای کار) باشد. درخواست شما از طریق کارفرمایتان به اداره‌ی پلیس مربوطه یا اداره‌ی پلیس ناحیه‌ای که دفتر شرکت در آن قرار دارد، ارسال می‌شود.

درعین‌حال یک سرمایه‌گذار جدید باید برای مجوز تجارت (poslovna dozvola) اقدام نماید. این مجوز برای خارجی‌هایی که دارای اقامت دائو در کرواسی هستند (اما ویزای تجاری ندارند) تحت ضوابط و شرایط مشابه، بر مبنای یک ویزای تجاری معتبر صادر می‌شود.

بااین‌حال این مجوز اساساً به خارجی‌هایی اعطا می‌شود که کار آن‌ها در یک شرکت کروات نیست و یا با یک شرکت کروات ارتباط مستقیمی ندارد. این مجوز توسط هر فرد خارجی به‌صورت شخصی و توسط موسسه‌ی کاری کرواسی صادر می‌شود.

مهاجرت به کرواسی از طریق تحصیل

کرواسی کشوری ایده آل برای دانشجویانی است که مایل به تحصیل در یک کشور شناخته‌شده هستند، در کل، کرواسی دارای ۱۲۸ موسسه آموزش عالی است که در تمام نقاط کشور واقع‌شده‌اند، بزرگ‌ترین دانشگاه کرواسی دانشگاه زاگرب با بیش از ۷۵، ۰۰۰ دانش‌آموز ثبت‌نام‌شده است و بزرگ‌ترین دانشگاه در منطقه جنوب شرقی اروپا است و همچنین زاگرب قدیمی‌ترین دانشگاه در منطقه است (تأسیس در سال ۱۶۶۹).

برای دانشجویانی کرواتی که صحبت می‌کنند (در حال مطالعه‌ی این زبان هستند)، برنامه‌های تحصیلی مختلفی و تبادل گسترده‌ای برای تحصیل در مؤسسات آموزش عالی در سراسر کرواسی وجود دارد. فرصت‌های تحصیلی برای دانشجویانی که کرواتی صحبت نمی‌کنند (زبان آن را مطالعه نمی‌کنند) نیز در دسترس است. از سوی دیگر، برخی از مؤسسات آموزش عالی دوره‌های زبان کرواتی را به به‌صورت کلاس‌های ترمی یا دوره‌های یک‌ماهه یا مدارس تابستانی ارائه می‌دهند.

علاوه براین، برخی از مؤسسات آموزش عالی دوره‌های خاصی را برای آموزش زبان‌های خارجی ارائه می‌دهند (یک یا دو ترم) که برخی از این برنامه‌ها به زبان انگلیسی و برخی به سایر زبان‌های خارجی تدریس می‌شوند.

کرواسی2 - آشنایی با کشور کرواسی و روش های مهاجرت به کرواسی

میانگین طول برنامه تحصیلی تمام‌وقت در کرواسی:

 • دوره‌ی کارشناسی: ۳ سال
 • دوره‌ی کارشناسی ارشد: ۲ سال
 • دکترا: ۳ سال

هزینه‌ی تحصیل دانش‌آموزان اتحادیه‌ی اروپا برای دوره‌های تمام‌وقت در سال اول و دوم در مؤسسات عالی دولتی، تحت پوشش وزارت علوم، آموزش‌وپرورش و ورزش است.

در سال‌های بعدازآن نیز، هزینه‌ها بستگی به معیارهای تعیین‌شده توسط مؤسسات آموزش عالی دارد. برای برخی از دانشجویان، هزینه‌ها توسط دولت پرداخت می‌شود و برخی دیگر مقدارمشخصی از هزینه را پرداخت می‌کنند و برخی نیز به‌طور کامل هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.

مهاجرت به کرواسی از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی

کارآفرینان غیر اتحادیه اروپا \ EEA می‌توانند مجوز اقامت موقت در کرواسی را از طریق مجوز کار دریافت کنند. اگر یک سرمایه‌گذار \کارآفرین بخواهد کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کند، آن‌ها به یک مجوز تجاری نیاز خواهند داشت. مجوزهای اقامت موقت برای یک سال صادر می‌شوند و تجدید پذیر هستند. اقامت دائم می‌تواند پس از ۵ سال اعمال شود.

متقاضیان باید موارد زیر را ذکر کنند، اثبات مالکیت حداقل ۵۱ درصد سهام شرکت یا اثبات اینکه متقاضی فعالیت‌های کلیدی در یک شرکت را انجام می‌دهد، دریافت‌کننده اقدامات تشویقی مطابق با مقررات مربوط به ترویج سرمایه‌گذاری است.

اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری استراتژیک در راستای تنظیم پروژه‌های سرمایه‌گذاری استراتژیک جمهوری کرواسی، یا اثبات اینکه متقاضی فعالیت‌های خود را طبق مقررات انجام می‌دهد یا پروژه‌های خود را در جمهوری کرواسی تحت موافقت‌نامه های بین‌المللی برای کمک‌های متخصص و فنی که توسط جمهوری کرواسی با اتحادیه اروپا، کشورهای دیگر یا سازمان‌های بین‌المللی به پایان رسیده است، انجام می‌دهد.

سرمایه‌گذاران باید معیارهای زیر را داشته باشند:

 • بیش از ۱۸ سال سن داشته باشند
 • اثبات شخصیت خوب
 • پشتیبانی مناسب
 • بیمه درمانی مناسب
هزینه زندگی در بلغارستان

چرا شهروندی کرواسی از طریق برنامه سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید؟ کرواسی یکی از اعضای اتحادیه اروپا (EU) و منطقه شنگن است. ساکنان می‌توانند آزادانه در اطراف منطقه شنگن سفر کنند تا زمانی که بیش از ۶۰ روز در یک کشور بمانند. شهروندان حق‌دارند آزادانه به هر کشور عضو اتحادیه اروپا سفر کنند و زندگی کنند، کار کنند و تحصیل کنند.

اخذ اقامت و مهاجرت به کرواسی از طریق ازدواج و نامزدی

کرواسی به‌عنوان یک مقصد گردشگری بسیار محبوب است و به‌سرعت تبدیل به یک مقصد توریستی پیشرو نیز می‌شود؛ و هیچ شگفتی نیست – با شهرهای تاریخی و خط ساحلی ناهموار و با جزایر زیبا، کرواسی دارای مکان‌های زرق‌وبرق دار زیادی است که در آن ازدواج می‌کنند.

شرایط قانونی برای ازدواج در کرواسی چیست؟

 • سن قانونی برای ازدواج برای مردان وزنان ۱۸ سال است.
 • عروس و داماد نسبت خونی نداشته باشند.
 • دو شاهد باید حضورداشته باشند که بیش از ۱۸ سال داشته باشند.

چقدر قبل از ازدواج، عروس و داماد باید در کرواسی باشند؟ هیچ دوره اقامتی در کرواسی نیست، اما شما باید چند روز قبل از عروسی از دفتر ثبت‌نام بازدید کنید.

چقدر قبل از اینکه ازدواج کنم، باید در کرواسی باشم؟ هیچ دوره اقامت در کرواسی وجود ندارد، اما شما باید چند روز قبل از عروسی خود از ثبت‌کننده دیدن کنید.

شما می‌توانید یک گواهی بدون هیچ مانعی در کشور خود یا سفارت خود در کرواسی به دست آورید، اما شما فقط می‌توانید گواهی de coutume (گواهی سفارشی و قانون) را در سفارت خود در کرواسی به دست آورید (بسته به نوع مراسم ممکن است لازم نباشد). پس از دریافت گواهینامه، پس‌ازآن باید به وزارت امور خارجه کرواسی در زاگرب منتقل شود تا امضای سفارت تائید شود. تمام مدارک باید از ۳۰ روز قبل از مراسم ثبت شود.

immigration to croatia 3 - آشنایی با کشور کرواسی و روش های مهاجرت به کرواسی

چه مدارک حقوقی نیاز است؟

 • گذرنامه و فتوکپی
 • فتوکپی گذرنامه از شاهد های شما
 • گواهینامه کامل تولد که از ۳ ماه قبل از ازدواج با تمبر آپوستیل صادرشده است.
 • گواهی بدون مانع با تمبر آپوستیل
 • گواهی de Coutume که نشان می‌دهد ازدواج شما معتبر است، شماره گذرنامه شمارا تائید می‌کند و تابعیت شمارا تائید می‌کند (این موردنیاز نیست)
 • اگر طلاق گرفته‌اید، باید اولین گواهی ازدواج و آخرین مقالات طلاق را نشان دهید.
 • اگر شما بیوه هستید باید گواهی مرگ همسر قبلی خود را نشان دهید.

مهاجرت به کرواسی از طریق خویشاوندان

 • در کشور کرواسی مهاجرت از طریق خویشاوندان، برای برخی از اعضای خانواده امکان‌پذیر است:
 • همسر یا شخصی که با توجه به قوانین کشور کرواسی، پارتنر بلندمدت شما به‌حساب بیایند.
 • فرزند زیر ۱۸ سال، کودکی که به فرزندخواندگی قبول‌شده باشد، فرزند همسر، فرزندی که همسر شما به فرزندخواندگی قبول کرده باشد.
 • فرزند بالای ۱۸ سال که ازدواج‌نکرده باشد و بنا به دلایل پزشکی قادر به مراقبت از خود و پاسخ به نیازهای خود نیست.
 • والدین یا قیم قانونی کودک زیر ۱۸ سال
 • هریک از اعضای خانواده درجه‌یک که برای رفع نیازها و مراقبت از خود به کمک شخص دیگری نیاز داشته باشد و قبلاً با شما زندگی می‌کرده.

immigration to croatia 4 - آشنایی با کشور کرواسی و روش های مهاجرت به کرواسی

درصورتی‌که هر یک از اعضای خانواده قادر به ارائه مدارکی که رابطه خویشاوندی آن‌ها را با شما ثابت می‌کند نباشند، سفارت موظف است شرایط را بررسی کرده و صحت وجود چنین رابطه‌ای را بررسی کند.

رد درخواست مهاجرت از طریق خویشاوندان تنها بر اساس عدم وجود مدارکی که رابطه خویشاوندی را ثابت کند ممکن نیست. فرایند مهاجرت از طریق خویشاوندان، با مراجعه به دفتر سفارت و یا کنسولگری جمهوری کرواسی آغاز می‌شود.

هم‌چنین می‌توانید درخواست خود را از طریق ایمیل به ثبت برسانید اما در این صورت پس از انجام مراحل کسب مجوز، برای درخواست اخذ ویزا مراجعه حضوری به سفارت ضروری است. پس‌ازاینکه به شما مجوز مهاجرت از طریق خویشاوندان داده شد، می‌بایست برای اخذ ویزای کرواسی اقدام کنید.

طبق قوانین وزارت امور داخلی کرواسی، صدور ویزا ۱۵ روز زمان می‌برد اما در صورت صلاح دید سفارت و یا کنسولگری می‌توان این فرایند را تسریع کرد. پس‌ازآن اعضای خانواده می‌بایست برای دریافت مجوز اقامت کوتاه‌مدت درخواست دهند.

شرایط:

 • توضیح علت درخواست اخذ مجوز اقامت کوتاه‌مدت
 • داشتن سند سفر معتبر
 • اثبات اینکه ممنوعیتی برای ورود شما به جمهوری کرواسی و زندگی در آن وجود ندارد و به‌سلامت عموم، امنیت ملی و نظم جامعه خدشه‌ای وارد نمی‌کند.
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *