اقامت از طریق ثبت شرکت فرانسه

برای شروع به اقداماقامت از طریق ثبت شرکت فرانسه چه باید کرد؟ توصیه می کنیم قبل از راه اندازی هرگونه کسب وکار در فرانسه اقدام به مشاوره حقوقی در این خصوص بنمائید و اطمینان حاصل نمایید که در چارچوب قانون به این مهم می پردازید ، ضمن اینکه این نکته را مد نظر داشته باشید که با ثبت شرکت در فرانسه شما اقدام به پرداخت مالیات وسهم امنیت اجتماعی می کنید و در عین حال از خدمات بهداشت ودرمان ، حقوق بازنشستگی ، کمک هزینه برای خانواده و مزایای مختلف دیگر برخوردار می شوید . هرگز نبایدقبل از اینکه شرکت شما در فرانسه به ثبت برسد شروع به کسب وکار کنید چرا که مجازات های سختی برای این کار در فرانسه از جمله جریمه های سنگین ، مصادره ماشین الات یا ابزار وحتی اخراج از فرانسه وممنوعیت سه ساله برای ورود به فرانسه وجود دارد . در فرانسه در هر ناحیه یک مرکز خدمات محلی با نام Centres de Formalites des entreprises   وجود دارد که می توانند هنگامیکه شما اقدام ثبت شرکت در فرانسه می نمایید به شما اطلاعات بدهند و در این زمینه راهنمای شما باشند . اگر می خواهید برای کسب و کار خود یک نام تجاری انتخاب کنید ، ابتدا به بررسی اینکه ایا این نام در حال حاضر روی بیزنس دیگری موجود می باشد یا خیر اقدام بفرمایید واطمینان حاصل نمایید که این نام تجاری قبلا ثبت نشده باشد .

مراحل اولیه  ثبت شرکت فرانسه ومدارک لازمه

تهیه و تدوین یک بیزنس پلن (طرح توجیه اقتصادی)

مبنی بر اینکه قصد راه اندازی چه بیزنسی و با چه شرایطی را در فرانسه دارید و عنوان کردن مقدار سرمایه ای که برای این کار در نظر گرفته اید که معمولا برای راه اندازی کسب و کار و ادامه ان برای یکسال اول حداقل صد هزار یورو می باشد

فرمهای مورد نیاز برای ثبت شرکت فرانسه

در ابتدای ثبت نام از طریق مراکز محلی که درخواست خود یا همان اپلیکیشن فرم و جزییات کار خود را به انها ارایه می کنید و به چک کردن انها می پردازند که این مراکز یک فرمی را برای ایجاد یک شرکت به شما می دهند ، در این فرم شما باید لیست فعالیت های موضوع کار شرکت خود وسمت های مختلفی را که به اعضای مختلف شرکت می دهید را ذکر نمایید . حتی برای این یک مشاور حرفه ای برای مثال یک حسابدار انتخاب نمایید .

ثبت شرکت فرانسه

اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت فرانسه

 • یک کپی از اعلامیه منتشر شده در روزنامه مبنی بر تشکیل شرکت یا یک کپی از درخواست برای انتشار به همراه تاییدیه پذیرش ان .
 • اگر در حال راه اندازی یک شرکت محدود می باشید تدارک حداقل دو نسخه از اساسنامه شرکت به زبان فرانسه مورد نیاز می باشد .
 • انتخاب یک نفر بعنوان مدیر عامل در اساسنامه .
 • اعلامیه امضا شده  مدیر عامل مبنی بر اینکه هیچ سابقه محکومیت کیفری به جرایم خاص نداشته .
 • کپی کارت هویت یا پاسپورت مدیر عامل .
 • تدارک کارت دکامرسانت برای کسانیکه از خارج از اتحادیه اروپا در فرانسه اقدام به ثبت شرکت می نمایند .
 • ثبت ادرس شرکت ، برای مثال ارایه یک کپی از اجاره نامه یا قبض اب وبرق شرکت که اخیرا پرداخت شده .

مرحله بعد زمانیکه شما پرونده و فرم را تکمیل و تحویل دادید به شما یک رسید می دهند گرچه خود این رسید به تنهایی به این معنی نمی باشد که شما شرکت خود را کامل به ثبت رسانده اید و از همین الان می توانید شروع به کسب وکار کنید ، بلکه با دریافت این رسید شما می توانید اقدام به افتتاح حساب بنام شرکت خود بنمایید .

چه نوع شرکتی را می خواهید راه اندازی کنید؟

حدود ۱۳ نوع شرکت برای کسب و کار در فرانسه وجود دارد که در زیر به برخی از مهمترین انها می پردازیم :

 • شرکت با مسولیت محدود :

که این شرکت می تواند بین دو تا پنجاه عضو سهامدار و یک نفر مدیر عامل داشته باشد ، هر مقدار سرمایه ای که برای شروع کار انتخاب می کنید باید در تمامی اسناد ومدارک رسمی شرکت مانند سربرگ ها ، فاکتور وسفارشات لحاظ شود . مدیر عامل شرکت با مسولیت محدود حتی می تواند از شرکت حقوق دریافت کند .

 • شرکت تک سهامدار با مسولیت محدود :

این نوع شرکت فقط توسط یک تاجر انحصاری تشکیل و اداره می شود ، سهامدار ان تنها یک نفر ویک شرکت فردی بحساب می اید .

 • شرکت ناشناس :

این نوع شرکت حداقل باید هفت سهامدار داشته باشد و هیچ حد اکثری برای تعداد سهامداران وجود ندارد ، توسط یک هیات مدیره متشکل ازمدیر عامل و مدیر اجرایی و ناظر می باشد . شروع کار این نوع شرکت باید با سرمایه حداقل ۳۷۰۰۰ یورو باشد . هیات مدیره هر زمان که بخواهد می تواند مدیر عامل این نوع شرکت را اخراج کند .

 • شرکت سهامی ساده :

این نوع شرکت با حداقل دو سهامدار و سرمایه حداقل ۲۳۰۰۰ یورو مجاز به شروع فعالیت می باشد ، این نوع شرکت بسیار انعطاف پذیر تر از شرکت با مسولیت محدود می باشد ، برای مثال برخورداری از مجمع عمومی عادی برای تصمیم گیری در هر وقت که مورد نیاز باشد .

 • شرکت مدنی و مشاغل حرفه ای :

که به برخی از حرفه های خاص مانند ارایه خدمات در زمینه پزشکی ، پرستاری ، فیزیوتراپی و یا مشاوره در خصوص املاک و بطور کلی به حرفه های خاص و مختلف می پردازد . یک مشارکت عمومی بحساب می اید و حداقل به دو شریک نیاز می باشد همه شرکا به یک نسبت در سود وزیان شریک می باشند ، هر تغیراتی در سهام یک شریک باید به اتفاق ارا تصویب و همه تصمیمات به صورت جمعی اتخاذ شود .

کمکهای مالی برای ثبت شرکت فرانسه

در فرانسه بیش از دویست وپنجاه نوع کمکهای مالی مختلف برای راه اندازی یک کسب وکار بویژه در مناطق محروم از جمله درمناطق روستایی وجود دارد ، این خدمات عبارتند از یارانه های اتحادیه اروپا ، کمکهای مالی دولت مرکزی ، وام های توسعه منطقه ای و کمکهای مالی از گروهها و انجمنهای محلی

مراحلی که یک شخص برای اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت فرانسه  باید طی نماید بدین صورت می باشد :

 • ارایه یک بیزنس پلن یا به عبارتی یک طرح توجیه اقتصادی
 • بعد از موافقت و تایید بیزنس پلن توسط سفارت ، درخواست برای ویزای کوتاه مدت برای ورود به خاک فرانسه برای شروع اقدامات اولیه ثبت شرکت در فرانسه
 • پس از دریافت ویزا و ورود به فرانسه و انجام اقدامات اولیه ، بازگشت متقاضی به ایران و سپس اقدام به درخواست ویزای بلندمدت برای ورود مجدد به فرانسه و راه اندازی کسب و کار و شروع فعالیت خود می باشد و همانطور که در بالا اشاره شد پس انجام کارها و تاسیس شرکت و شروع بیزنس مورد نظر کارت اقامت یکساله برای متقاضی صادر می شود که این کارت تا زمانیکه شخص در کشور فرانسه مشغول به فعالیت می باشد قابلیت تمدید را دارد تا زمانیکه موفق به دریافت اقامت دایم از طریق ثبت شرکت در فرانسه شود . این اقامت بعد از پنج سال در نهایت منجر به اقامت ۱۰ ساله و دایم می شود و بعد از ان شخص می تواند درخواست تابعیت کشور فرانسه را بدهد .

شما عزیزان میتوانید با موسسه حقوقی دادآور مهر تماس بگیرید و در این خصوص و یا موارد مشابه مشاوره رایگان دریافت کنید و یا با تکمیل فرم ارزیابی رایگان این امکان وجود دارد که پرونده شما توسط وکای برجسته بین المللی بررسی تخصصی شود و پس از آن برای مشاوره تکمیلی با شما تماس گرفته شود .

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.