اقامت مجارستان

کشور مجارستان بواسطه فاکتورهای بسیار عالی چون تحصیل به زبان انگلیسی، هزینه های پایین زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپائی، دسترسی راحت به بازار اروپا، پرداخت مالیات بسیار پایین و … از طرفداران بسیار زیادی جهت امر مهاجرت برخوردار است و از این رو اخذ اقامت مجارستان از جمله موضوعاتی است که ذهن افراد علاقمند به مساله مهاجرت را به خود معطوف کرده است. افراد از راه های متفاوتی همچون اخذ ویزای تحصیلی ، ویزای کار مجارستان ، ویزای ازدواج ، ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت مجارستان می توانند اقدام جهت ورود به مجارستان کنند.

معرفی کشور مجارستان

این کشور با مساحت ۹۳٬۰۳۰ کیلومترمربع در حوضهٔ پانونی قرار دارد. مجارستان از شمال با اسلواکی، از شمال‌شرقی با اوکراین، از شرق و جنوب شرق با رومانی، از جنوب با صربستان و کرواسی، از جنوب غرب با اسلوونی و در غرب با اتریش هم‌مرز است. با جمعیتی در حدود ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ مجارستان به بزرگی، جزء کشورهای متوسط اتحادیهٔ اروپاست. زبان رسمی آن مجاری از خانواده فین‌واوگری، پر گویشترین در بین زبان‌های اورالی است.

پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور بوداپست است و پس‌ازآن به ترتیب شهرهای دبرتسن، سگد، میشکولتس، پچ و دْیور بزرگترین شهرهای کشور محسوب می‌شوند.

آب‌وهوای کشور مجارستان

آب‌وهوای مجارستان شبیه به آب‌وهوای غرب ایران زمستانهای این کشور سرد  و تابستانه‌ای آن معتدل و در برخی نقاط با افزایش دما همراه است.
آب‌وهوای شهرهای بزرگ مجارستان مانند بوداپست بسیار پاک و عالی است زیرا حمل‌ونقل عمومی بسیار قوی است و نیاز به استفاده از اتومبیل‌های شخصی احساس نمی‌شود و تعداد اتومبیل در سطح شهر در حال حرکت شهر بوداپست قابل‌رؤیت است و آلودگی هوا در سطح شهر تقریباً صفر می‌باشد.
این کشور به خاطر بارندگی‌های زیاد و مناسب دارای باغات و جنگل‌های بسیار متنوعی است و تقریباً نیمی از میوه اروپا در این کشور تولید می‌شود.

سیاست کشور مجارستان

پارلمان مجارستان در بوداپست. رئیس جمهوری از بین اعضای مجمع ملی برای یک دوره پنج ساله برگزیده می‌شود.مقام او تا حدود زیادی تشریفاتی است و اما بصورت اسمی وی فرمانده رئیس نیروهای مسلح و دارای قدرت‌های از جمله نامزدی برای نخست وزیری است که که باید توسط اکثریت آرای اعضای پارلمان، بر پایه پیشنهاد ارائه شده توسط خود رئیس جمهوری انتخاب شود.

همسایگان مجارستان

مرزهای مجارستان کنونی پس از پایان جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراطوری اتریش-مجارستان تثبیت شد.

در شمال با جمهوری اسلواکی ۵۱۵ کیلومتر مرز مشترک دارد. در شرق آن کشور رومانی با ۴۴۳ کیلومتر مرز مشترک قرار دارد. همچنین در شمال‌شرقی مجارستان جممهوری اوکراین با ۱۰۳ کیلومتر مرز مشترک قرار دارد.

در جنوب نیز کشور مجارستان با جمهوریهای پیشین یوگوسلاوی (صربستان ۱۵۱ کیلومتر، کرواسی ۳۲۹ کیلومتر و اسلوونی ۸۲ کیلومتر) مرز مشترک دارد.

در غرب مجارستان کشور اتریش با ۳۶۶ کیلومتر مرز مشترک جای گرفته‌است.

اختلاف ساعات شبانه‌روز ایران با کشور مجارستان

اختلاف ساعت ایران با کشور مجارستان ۲.۵ ساعت است یعنی درحالی‌که ساعت در ایران ۱۲ ظهر است ساعت در شهر بوداپست مجارستان ۹.۵ صبح است.

واحد پول کشور مجارستان

واحد پول این کشور فورینت است و تقریباً هر ۱۹۰ فورینت برابر یک دلار و ۲۴۰ فورینت برابر یک یورو و هر فورینت برابر ۵۵ ریال است.

اوضاع اقتصادی مجارستان

اقتصاد یک عامل ضروری و کارآمد در معرفی کشور مجارستان است. واحد پول این کشور فورینت می‌باشد و میزان درآمد سرانه برای هر نفر در حدود ۱۳٫۶۸۰ دلار تخمین زده‌شده است؛ و میزان نرخ تورم کشور در حدود ۸٫۷ درصد می‌باشد. چیزی تقریباً نزدیک به ۷ درصد مردم زیرخط فقر هستند.

محصولاتی مانند مواد غذایی، مواد اولیه و الکتریسیته و سوخت جزو اقلام وارداتی به کشور بوده و در مقابل محصولاتی مانند ادوات کشاورزی، ابزار مهندسی، ماشین‌های صنعتی و درنهایت غلات از این کشور صادر می‌شوند.

 فرهنگ مردم مجارستان

سده نوزدهم برای این کشور احیاء ملی را به بار آورد که در آن، فرهنگ نقش بسیار ارزنده‌ای را ایفا نمود. بخش عمده مؤسسات فرهنگی و سنت‌های موجود کشور، ریشه در قرن نوزدهم دارند. بیش از نیمی از جامعه مجارستان تا میانه‌های سده نوزدهم از زندگی روستایی برخوردار بودند و در مقایسه با جامعه غرب، طبقه روشنفکر مجارستان منفعل باقی ماند. در همان زمان، جمهوری مجارستان به‌عنوان یکی از کشورهای اروپای مرکزی نوعی انتقال غربی از سنت‌های قدیمی به سنت‌های جدید را تجربه نمود که با مخالفت شدید کشورهای شبه‌جزیره بالکان و اروپای شرقی مواجه گردید.

مزایای اخذ اقامت مجارستان

  • بهره مندی از اقامت دائم اتحادیه اروپا( اخذ کارت اقامت دائم EC)
  • ارائه اقامت دائم به همراهان درجه یک( همسر و فرزند زیر ۲۱)
  • ارائه مجوز اقامت طی دو هفته
  • عدم نیاز به مدرک زبان، آزمایش پزشکی و مدرک تحصیلی.
  • هزینه زندگی بسیار پایین
  • اجازه سفر آزادانه به تمامی کشورهای حوزه شینگن و اجازه حداکثر ۶ ماه زندگی در هریک ازاین کشورها.
  • اجازه کار و زندگی در مجارستان
  • اجازه سرمایه و سپرده گذاری در مجارستان
  • اجازه سرمایه گذاری با حداقل ۵ سال بازه زمانی

مدت زمان انجام پروسه اقامت مجارستان

این پروسه ۲۱ روز کاری مقامات به طول می نجامد البته ممکن است تا یک ماه هم طول بکشد. درکل از زمان درخواست ویزا تا زمان ارائه آن دو ماه زمان نیاز است.

چگونگی تمدید ویزا بعد از اتمام و انقضای آن

این ویزا به مدت ۵ سال معتبر است و بعد از اتمام آن به سهولت می توان آن را به مدت ۵ سال دیگر تمدید کرد. تمدید این ویزا فقط به واسطه اداره مهاجرت امکان پذیر است و باید ۳۰ روز قبل از اتمام آن جهت تمدید مجدد اقدام کرد.

حتما در نظر داشته باشید درصورت تغییر مکان زندگی حتما محل جدید را به اداره مهاجرت اطلاع دهید.

آیا این هزینه ها بواسطه دولت قابل بازگشت است؟

زمانیکه ویزا به تائید رسید دولت هیچ گونه وجهی را پس نخواهد داد.

دلایل اصلی رد ویزا توسط مقامات مجارستان

درصورت مشاهده موارد زیر، مقامات مجارستان درخواست ویزا را رد خواهند کرد.

ارائه اطلاعات غلط، اشتباه، گنگ و مبهم در فرم درخواست

درصورتیکه فرد دارای سوپیشینه بوده و طبق نظر مقامات مجارستان تهدیدی برای امنیت جامعه و حتی امنیت ملی محسوب شود.

درصورتیکه فرد متقاضی دارای تابعت کشوری باشد که آن کشور از لحاظ بین المللی در لیست سیاه قرار گرفته باشد.

اگر فرد متقاضی از دید دولت دارای پیشینه ای بسیار بد باشد.

اگر فرد دارای سابقه جنایی باشد.

افرادی که اطلاعات غلط به مقامات ارائه کرده اند.

 

شرایط و راه های مهاجرت به مجارستان

در این قسمت به تفکیک راه های مهاجرت به اروپا از طریق مهاجرت به مجارستان را بررسی می کنیم؛ در همه روش ها شخص باید پس از ورود نسبت به اخذ اقامت مجارستان و در نهایت تابعیت یا شهروندی مجارستان اقدام کند، یعنی در واقع مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت سرمایه گذاری و … در واقع راه های ورود به مجارستان هستند. در حقوق بین الملل ، این نوع مهاجرت را مهاجرت اکتسابی می نامند.

شرایط ویزای کار مجارستان

سوال مطرح شده آن است که چه افرادی می توانند برای کار در مجارستان اقدام کنند؟ کشورهای عضو شینگن غالبا شرایط کار یکسانی دارند، به این ترتیب که شما برای کار در کشور مجارستان نیازمند به دعوت نامه و پیشنهاد کاری از یک کارفرما از این کشور میباشید، زمانیکه به سفارت مجارستان مراجعه می کنید بایستی این دعوت نامه ضمیمه مدارک شما باشد.

دقت داشته باشید که بایستی سه ماه آگهی در کشور مجارستان درج گردد و اگر شخصی متقاضی شغل مورد نظر نبود این فرآیند برای سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا تکرار شود، این پروسه امری دشوار و محال به نظر میرسد چون افرادی که فارغ التحصیل دانشگاه های مجارستان می باشند.

همچنین افراد جویای کار، حاضر در کشور مجارستان و اتحادیه اروپا میتوانند از این آگهی استفاده کنند. پیشنهاد بهتر برای مهاجرت شما دوست عزیز، راه های دیگر جهت ورود به کشور مجارستان میباشد یا اگر شخص متقاضی صرفا هدفی جز مهاجرت کاری ندارد میتوانید از گزینه ویزای کار آلمان ، اتریش یا استرالیا و نیوزلند استفاده نمایید.

تحصیل در مجارستان در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا:

نکته مهم برای تحصیل و اعزام دانشجو به مجارستان این است که، دانشگاه های کشور مجارستان اکثراً مورد تایید ایران و در مقاطع مختلف اقدام جهت ثبت نام از دانشجویان خارجی می نماید. دانشگاه فنی بوداپست از جمله دانشگاه های مطرح اروپا که به چهار زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه و مجاری تدریس دارد. همچنین ۵ دانشگاه این کشور در لیست ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. برای ورود به دانشگاه های کشور مجارستان نیازمند به دانش زبان انگلیسی، همچنین اطلاعات و دانسته های تحصیلی فراوانی هستید تا بتوانید دانشجوی موفقی باشید.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی کشور مجارستان نیازمند اخذ آیلتس ۵.۵ و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیازمند داشتن آیلتس ۶ میباشید. هزینه تحصیل در این مقاطع تحصیلی حدودا ۵۰۰۰ تا ۹۵۰۰یورو سالیانه میباشد.

دانشجویان این کشور میتوانند از امکانات حق بیمه، بهره مندی از خوابگاه دانشجویی و داشتن حساب بانکی برخوردار باشند. شما برای ورود به کلیه مقاطع تحصیلی مجارستان بایستی دوره یکساله کالج را بگذرانید و سپس پس از قبولی در این دوره میتوانید بسته به امتیاز کسب شده وارد دانشگاه های پزشکی یا فنی و مهندسی این کشور شوید. افرد متقاضی در دوره یکساله کالج برای گروه های پزشکی درس های زیست، شیمی، آناتومی و زبان را میگذرانند و برای ادامه تحصیل در رشته های فنی دانشجویان موظف به خواندن دروس ریاضی، مکانیک، رسم و درس فنی و زبان هستند.

 اخذ اقامت از طریق ویزای سرمایه گذاری در مجارستان

یکی از روش های مهاجرت به مجارستان، اقدام از طریق سرمایه گذاری است. برنامه سرمایه گذاری مجارستان یکی از بهترین روش های دریافت اقامت یک کشور اروپائی و عضو پیمان شینگن میباشد، که از سال ۲۰۱۲ به تصویب رسیده است. سرمایه گذاری مجارستان فرصتی استثنائیست که در کمتر از یکماه به شما اقامت دائم اروپا را اعطا میکند و میتوانید آزادانه در اتحادیه اروپا زندگی کرده و به کار مشغول شوید.

این نوع سرمایه گذاری مجارستان، که از نوع سرمایه گذاری های بدون ریسک میباشد شامل خرید یک اوراق قرضه بانکی به ارزش سیصد هزار یورو، مربوط به کشور مجارستان است. مبلغ ذکر شده پس از ۵ سال و بدون هیچگونه بهره بانکی به فرد برگردانده میشود.

دقت داشته باشید که این اوراق قرضه قابل خرید و فروش نمیباشد و سرمایه گذاری در کشور مجارستان صرفا جهت این برنامه طراحی شده است. سرمایه گذاری در مدت زمان یک ماه صورت گرفته و کارت اقامت موقت شش ماهه به فرد و همراهان وی (شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) تعلق می گیرد و پس از شش ماه این کارت اقامت موقت به دائمی تبدیل می گردد. در طول این مدت فرد میتواند آزادانه در حوزه ی اروپا سفر و زندگی کند، ولی پس از هشت سال پاسپورت مجارستان به وی اعطا میشود.

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در مجارستان

از دیگر روش های سرمایه گذاری ولی با صرف هزینه های پایین تر ثبت شرکت در کشور مجارستان است. مجارستان کشوری با اقتصاد موفق که سبب جذب سرمایه گذاران خارجی از سراسر جهان شده است. پروسه ثبت شرکت مجارستان مستلزم حداقل ۳ تا ۴ ماه زمان میباشد و پس از ثبت شرکت و اخذ مجوز یکساله و اقامت کاری نیازمند حداقل سرمایه ۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ یورو برای شخص متقاضی خواهد بود، که بایستی توسط فرد برای فعال نشان دادن شرکت و امور مربوط به آن هزینه شود.

شایان ذکر است که شما نیازمند پرداخت هیچ هزینه ای از ایران نخواهید بود. شخص متقاضی بایستی آدرسی را به عنوان دفتر محل کار به دولت این کشور معرفی کند و یا میتواند بیزینسی را بطور کامل خریداری کرده و در راستای شرکت خویش به دولت معرفی کند (یا استفاده از شرکت های ثبت شده قابل واگذاری) از مزایای ثبت شرکت مجارستان که بسیار حائز اهمیت می باشد پرداخت سالیانه مالیات بر سود شرکت است، که فقط ۱۰ درصد می باشد و این مبلغ در بین کشورهای اروپائی پایین ترین مالیات پرداختی محسوب میشود.

اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور مجارستان

اخذ اقامت از طریق ازدواج یکی از روش های مهاجرت به مجارستان است که سالیانه مورد توجه بسیاری از افراد میباشد. در نظام حقوقی ایران ازدواج با یک مرد ایرانی سبب تحمیل تابعیت میشود، ولی این قانون در نظام حقوقی دیگر کشورهای جهان متفاوت است و ازدواج با هر شخصی تبعه آن کشور- زن یا مرد- سبب اعطای اقامت کشور مذکور میشود. کشور مجارستان نیز از این قانون مستثنی نیست و زمانی که با تبعه این کشور ازدواج کنید تابعیت به شما تعلق میگیرد. دقت داشته باشید که امر اقامت و تابعیت دو مقوله جدا از هم میباشند که طول پروسه برای همسر مقیم یا تبعه با هم متفاوت است.

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.