اقامت تحصیلی مجارستان

اقامت تحصیلی مجارستان در سالهای اخیر به دلیل هزینه های مناسب تحصیل و نیز رتبه مناسب دانشگاههای مجارستان به یکی از مقاصد جذاب دانشجویان بین المللی تبدیل شده است .

اقامت تحصیلی مجارستان

همانطور که می دانید راههای متعددی برای مهاجرت به مجارستان وجود دارد که اشخاص می توانند اقدام نمایند یکی از این راهها تحصیل در مجارستان می باشد . افراد می توانند با اقامت تحصیلی مجارستان به اقامت و تابعیت مجارستان دست یابند همچنین این امکان را دارند که در حین تحصیل در مجارستان به کار نیز مشغول شوند.

دوره های تحصیل در مجارستان

دوره کالج : برای تحصیل در مجارستان اشخاص باید یک دوره ۱ ساله را پشت سر بگذرانند که این دوره در کالج های مجارستان می باشد این مقطع در واقع پری پارتی کورس نامیده می شود ولی نام آن در رشته های فنی پری انجیرینگ و رشته های پزشکی پری مدیکال نام دارند .

اقامت تحصیلی مجارستان

دوره های پری پارتی کورس در کالج های مجارستان

 • کالج مک دانیل : اشخاص در این کالج با شهریه ای در حدود ۵۴۰۰ یورو می توانند تحصیل نمایند که این هزینه برای ۱ سال تحصیلی افراد می باشد .
 • کالج اویسینا : اشخاص در این کالج با شهریه ای در حدود ۵۲۰۰ یورو می توانند تحصیل نمایند همچنین دانشجویان امکان بورس را خواهند داشت اما باید توجه داشته باشید که این بورس بر اساس توانایی های افراد به آنها داده خواهد شد. بهتر است بدانید این کالج در شهر زیبای بوداپست واقع است و مورد تایید ایران نیز می باشد.
 • کالج پزشکی پچ : اشخاص در این کالج با شهریه ای در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ دلار در سال می توانند به تحصیل بپردازند همچنین این کالج یکی از بهترین کالج ها برای رشته های پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی می باشد .
 • کالج دونا : افراد متقاضی تحصیل در مجارستان با شهریه ای در حدود ۵۲۰۰ یورو در سال می توانند تحصیل نمایند این کالج در شهر بوداپست واقع شده است .

دوره تحصیل لیسانس در مجارستان

اشخاصی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارند موظف هستند که یک دوره کالج را در مجارستان بگذرانند همچنین این اشخاص باید دارای دیپلم ۱۲ ساله باشند تا بتوانند به تحصیل در مجارستان بپردازند و وارد دانشگاه شوند . افراد متقاضی تحصیل در مجارستان می توانند به زبان انگلیسی تحصیل نمایند .

تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس

اشخاصی که قصد تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس را دارند باید لیسانس خود را در دانشگاههای مورد تایید مجارستان گذرانده باشند و  مدرک خود را از دانشگاههای مجارستان اخذ نموده باشند . کسب نمره قبولی و همچنین رشته تحصیلی فرد در ادامه تحصیل از اهمیت بسیاری برخوردار است .

برخی از دانشگاههای کشور مجارستان

دانشگاه سملوایز بوداپست، دانشگاه پچ، دانشگاه دبرسن، دانشگاه آلبرت سنت جورچی هستند.

هزینه تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان نسبت به دیگر کشورها از هزینه تحصیل بالایی ندارد با این حال سطح آموزش و تحصیل در مجارستان از سطح بسیار خوب و عالی برخوردار است . در رابطه با هزینه تحصیل در مجارستان بهتر است بدانید که هزینه تحصیل متغییر می باشد و بستگی به سطح تحصیل و رشته تحصیلی افراد دارد اما در کل بهتر است بدانید که هزینه یک دانشجو در مجارستان به طور میانگین در حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو متغیر می باشد . مجارستان یکی از بهترین گزینه هایی برای اشخاصی است که قصد ادامه تحصیل دارند .

شرایط تسهیلات دانشگاهی جهت زندگی و تحصیل در مجارستان

دانشگاه‌های مجارستان مورد تائید ایران و تماماً بین‌المللی می‌باشند و بیش از ۵ دانشگاه از دانشگاه‌های مجارستان در لیست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. اکثر دانشگاه‌های و کالج‌های مجارستان دارای قدمت و دیرینه بسیار بالایی هستند به‌عنوان‌مثال دانشگاه فنی بوداپست تنها دانشگاه اروپا است که به ۴ زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه و مجاری تدریس می‌نماید و بیش از ۳۶۵ سال قدمت و ۶ جایزه نوبل دارد. دانشجویان پس از مدتی اقامت در کشور مجارستان می‌توانند برای استفاده از تعطیلات سالیانه و یا تعطیلات تابستانی به کشورهای همسایه و اروپای غربی توریستی مسافرت نمایند. تمامی دانشجویان می‌توانند از امکانات ورزشی، مرکز کامپیوتر، استفاده از اینترنت، کتاب‌خانه مجهز، لابراتوارهای دانشگاه و مراکز فرهنگی به‌صورت رایگان استفاده نمایند. دانشجویان ممتاز می‌توانند از ۲۵% -۲۰% تخفیف دانشجوئی بهره‌مند شوند. دانشجویان می‌توانند از تخفیف بلیت‌های هواپیما و قطار و وسایل حمل‌ونقل شهری استفاده نمایند.

 فهرست دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان جهت تحصیل در مجارستان

 •  دانشگاه علوم پزشکی سملوایز (مورد تائید ایران)
 • دانشگاه علوم پزشکی آلبرت سنت جورجی (مورد تائید ایران)
 • دانشگاه علوم پزشکی پچ (مورد تائید ایران)
 • دانشگاه علوم پزشکی دبرسن (مورد تائید ایران)
 • دانشگاه فنی و مهندسی بوداپست (مورد تائید ایران)
 • دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس (مورد تائید ایران)
 • دانشگاه علوم کشاورزی گودولو (مورد تائید ایران)
 • دانشگاه علوم اقتصادی بوداپست، کوروینوس (مورد تائید ایران)

 

زمان ثبت‌نام دانشگاه‌ها جهت تحصیل در مجارستان

زمان ثبت‌نام برای متقاضیان کارشناسی در دانشگاه‌های مجارستان و دوره‌های پیش‌دانشگاهی حداقل یک ماه قبل از شروع ترم برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا حداقل ۳ ماه قبل از آغاز ترم می‌باشد. قابل‌ذکر است ترم فشرده دوره پیش دانش دانشگاهی و آماده‌سازی علوم پزشکی در کالج اینترنشنال در ۷ ژانویه یعنی حدود نیمه دی‌ماه و در دانشگاه علوم پزشکی پچ حدود ۷ فوریه هرسال آغاز می‌گردد و برای ثبت‌نام از حداقل دو ماه قبل باید اقدام بفرمائید. دانشگاه فنی و مهندسی بوداپست در دو ترم اکتبر و فوریه معادل ماهه‌ای مهر و بهمن برای دوره پیش‌دانشگاهی هرسال دانشجو می‌پذیرد و شروع کلاس در سال اول دانشگاه ۴ سپتامبر هرسال می‌باشد.

کالج‌های اینترنشنال و اوسینا بوداپست برای دوره پیش‌دانشگاهی علوم پزشکی در دو ترم اکتبر و ژانویه معادل ماهه‌ای مهر و دی برای دوره پیش‌دانشگاهی هرسال دانشجو می‌پذیرند. دانشگاه علوم پزشکی در دو ترم اکتبر و فوریه معادل ماهه‌ای مهر و بهمن برای دوره پیش‌دانشگاهی هرسال دانشجو می‌پذیرد. درنتیجه تحصیل در مجارستان پزشکی در این ماه‌ها علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می‌کند. دانشجویان با توجه به اینکه اخذ پذیرش حداقل یک هفته و اخذ روادید حداقل یک ماه زمان لازم دارد باید حداقل ۲ ماه قبل از شروع هر ترم اقدام نمایند.

هزینه زندگی در مجارستان

در کل بهتر است این گونه عنوان نماییم که هزینه زندگی در مجارستان متغییر است و بستگی به سطح زندگی افراد دارد که می تواند از حد معمول آن کمتر و یا بیشتر شود اما در کل هزینه زندگی در مجارستان در حدود ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو در سال متغیر می باشد .

مدت زمان تحصیل در مجارستان

روند تحصیل در مراکز علمی مجارستان یک ساله بوده و در دو ترم به پایان می پذیرد که در ترم اول در ماه سپتامبر و ترم اخر در  ماه جولای همه ساله برگزار میشود.

موسسه حقوقی دادآور مهر با کادری از بهترین وکلای ایرانی و بین المللی آماده ارائه مشاوره رایگان در زمینه اقامت تحصیلی مجارستان به متقاضیان عزیز است . لطفا برای مشاوره با ما تماس بگیرید و یا با تکمیل و ارسال فرم ارزیابی رایگان این امکان و فرصت رادارید که پرونده شما توسط وکلای موسسه بررسی تخصصی گردد و پس از آن برای مشاوره تکمیلی رایگان با شما تماس گرفته خواهد شد .

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]
برچسب ها:

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.