معرفی مجارستان

 

مَجارستان یا هانگری کشوری در اروپای مرکزی است که پایتخت آن شهر بوداپست است. مساحت آن ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع  است. این کشور در حدود ۹ میلیون و ۸۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، زبان رسمی آن مجاری و واحد پول آن فورینت است. پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور ، پایتخت آن شهر بوداپست است که در حدود دو میلیون و یکصد هزار نفر جمعیتدارد .

 

حدودا ۸۴ درصد از مردم این کشور مجاری‌تبار ، ۱۴ درصد نامشخص، و ۳ درصد رومانیایی ( کولیها) هستند. زبان مجاری پرگویشترین زبان غیر هند و اروپائی در قاره اروپا است.

 

زبان مجاری از خانواده فین واوگری است که از کوههای اورال سرچشمه می‌گیرند زبان مجاری به زبان‌های فندلاندی و اسلوونیائی بسیار شباهت دارد .

 

 مجارستان در اواخر سده نهم میلادی توسط شاهزاده آرپاد بنا نهاده شد . فرزند نوه او یعنی استفن اول در سال هزار میلادی بر تخت پادشاهی مجارستان نشست و مسیحیت را به عنوان دین رسمی مجارستان اعلام کرد .

مجارستان در سده دوازدهم از لحاظ سیاسی قدرتی متوسط در جهان غرب آن زمان به‌شمار می‌آمد.

 

بخش‌هایی از مجارستان از ۱۵۴۱ تا ۱۶۹۹ یعنی ۱۵۸ سال در زیر سلطه عثمانی قرار گرفت. مجارستان بعدها تحت فرمان هابسبورگ قرار گرفت و سپس بخش عمده‌ای از پادشاهی اتریش – مجارستان را تشکیل داد.

 

مجارستان در تاریخ ۲۳ اکتبر ۱۹۸۹ تبدیل به جمهوری پارلمانی دموکراتیک شد و امروزه به عنوان یک کشور توسعه‌یافته شناخته می‌شود. مجارستان از کشورهای توریستی است و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۰٫۲ میلیون گردشگر را به خود جلب کرد.

 

مجارستان، از کشورهای سابق کمونیستی شرق اروپاست که به همراه شمار دیگری از کشورهای کمونیستی سابق و همچنین قبرس و جزیره مالت در سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا درامدند .

 

در طول جنگ جهانی دوم و در جریان هولوکاست ، نزدیک به ششصد هزار یهودی در مجارستان

توسط سیستم نسل کشی نازی ها کشته شدند. در آن زمان دولت وقت مجارستان، با آلمان نازی متحد بود.

 

امروزه، برطبق نتایج آژانس حقوق اساسی اتحادیه اروپا  ، مجارستان  یهودی‌ستیز ترین کشور در اتحادیه اروپااست. ۹۰ درصد یهودیان این کشور اعلام کرده‌اند که به آنها توهین و بی‌حرمتی و در بسیاری موردها حمله می‌شود.

 

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.