اقامت آلمان

کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری  است واقع در قاره اروپا. آلمان با جمعیت غالب بر ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا می‌باشد.

فاصله ایران تا آلمان، از شهر تهران تا شهر برلین برابر با ۳۵۲۳٫۶ کیلومتر و طول پرواز از تهران تا برلین حدود چهار ساعت و نیم است.موسسه ی مهاجرتی دادآور مهر با ارائه ی این مقاله سعی دارد شما عزیزان را با انواع روش های قانونی اخذ اقامت آلمان آشنا کند

موقعیت جغرافیایی آلمان واقع در مرکز اروپای غربی که به‌عنوان  پرجمعیت‌ترین عضو اتحادیه اروپا شناخته می‌شود و دارای ۱۶ ایالت است. مساحت کشور آلمان ۳۵۷، ۳۸۶ کیلومترمربع است وضعیت جوی آلمان دارای فراوانی آب‌وهوا می‌باشد و شرایط جوی در منطقه بسیار متغیر است.

کشورهای همسایه

کشورهای همسایه با آلمان به این صورت است که آلمان از شمال با دانمارک، از سمت شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از سمت غرب با لوکزامبورگ، فرانسه، بلژیک و هلند مرز مشترک دارد.

زبان و پول آلمان

زبان مردم کشور آلمان، آلمانی می‌باشد و بعد از ایالت متحده, آلمان به‌عنوان محبوب‌ترین و پرطرفدارترین کشور برای مهاجرت  شناخته می‌شود که این امر به دلیل اقتصاد قوی کشور آلمان است که شرایط شغلی مختلفی را برای مهاجران ایجاد کرده است.

حدود ۷ درصد از جمعیت کل کشور آلمان را اتباع خارجی تشکیل داده‌اند که تجمع بیشتر این افراد در شهر هامبورگ دیده می‌شود.

کشور آلمان پیش‌تر به ۵ بخش: آلمان شمالی, آلمان شرقی, آلمان غربی, آلمان مرکزی و آلمان جنوبی شناخته می‌شد که هر بخش دارای جاذبه‌های مختص خود بوده است.

برلین پایتخت کشور آلمان در آلمان شرقی قرارگرفته است و آلمان مرکزی به‌عنوان قلب سبز آلمان، مقصد گردشگران و مهد فرهنگ این کشور است درحالی‌که قطب صنعت و اقتصاد آلمان، آلمان غربی است. سواحل زیبا دریای بالتیک، جنگل سیاه و کوه‌های آلپ نیز از مشخصه‌های منحصربه‌فرد آلمان شمالی و جنوبی به شمار می‌رود.

درگذشته واحد پول کشور آلمان مارک بود که در سال ۲۰۰۲ میلادی با پیدا شدن واحد پول یورو و اتحاد آلمان غربی و شرقی, واحد پول کشور آلمان به یورو تبدیل شد.

پیش‌نیازهای عمومی جهت مهاجرت به آلمان (اقامت دائم)

۱- اثبات وجود ثبات مالی

هر روش مهاجرتی نیازمند شرایط مالی مخصوص به خود است که باید از طرف متقاضی برآورده شود. بااین‌حال تقریباً در تمامی روش‌های مهاجرت به آلمان لازم است وضعیت مناسب مالی خود را به اثبات برسانید تا از این طریق دولت آلمان دریابد آیا در زمان اقامت خود در این کشور قادر به تأمین هزینه‌های خود هستید یا خیر.

حتی اگر قرار باشد در آلمان مشغول به کار شوید (مهاجرت کاری به آلمان) باز باید بتوانید ثابت کنید که تا زمان دریافت حقوق و دستمزد، از پسِ هزینه‌های خود برمی‌آیید.

۲- داشتن بیمه سلامت

بدون داشتن یک بیمه سلامت معتبر قادر به مهاجرت به آلمان از هیچ روش قانونی نیستید. بهترین راه نیز اخذ بیمه سلامت از یک شرکت بیمه آلمانی چراکه گاهی مشخص نیست بیمه سلامتی که از کشور خود دریافت کرده‌اید مورد تایید آلمان نیز هست یا خیر.

۳- داشتن حداقل آشنایی با زبان آلمانی

برای اکثر روش‌های مهاجرتی به آلمان آشنایی با زبان آلمانی  یکی از شروط اصلی است. آشنایی با زبان آلمانی به دسته‌های زیر تقسیم می‌گردد:

A1 – A2:  آشنایی حداقلی و پایه با زبان آلمانی

B1 – B2: دارای مهارت بالا در زبان آلمانی

C1 – C2:  مهارت‌های پیشرفته و تسلط بر زبان آلمانی

برای روش‌های معمول مهاجرت به آلمان لازم است آزمون زبان بدهید و حداقل نمره A1 و B1 دریافت کنید. اگر هم قصد دارید اقامت دائم آلمان بگیرید نیاز است سطح زبان آلمانی خود را به C1 یا C2 برسانید.

۴- اخذ ویزای آلمان

برای برخی کشورها ازجمله ایران، نیاز است که قبل از ورود به خاک آلمان ویزای آلمان (ویزای شینگن) داشته باشید. کشورهای اروپایی حوزه شینگن و ساکنان برخی از کشورهای دیگر مانند آمریکا و کانادا و. نیازی به اخذ ویزا برای ورود به آلمان ندارند و پس از ورود به این کشور می‌توانند درخواست اجازه اقامت بدهند.

اقامت آلمان از طریق تولد

در ابتدای بحث راه‌های اخذ اقامت آلمان این‌گونه می‌توان بیان نمود که فرزندانی که از پدر و یا مادر آلمانی متولدشده باشند و صرف‌نظر از اینکه ازنظر جغرافیایی در کدام کشور متولدشده‌اند و این فرزند حاصل یک ازدواج رسمی‌باشد می‌توانند تابعیت کشور آلمان را اخذ کند.

اقامت آلمان از طریق ازدواج

از دیگر راه‌های اخذ اقامت آلمان می‌توان به ازدواج در آلمان اشاره کرد . همسر یک فرد که تابعیت آلمانی دارد (این شخص نمی‌بایست حتماً به‌صورت نسبی اهل آلمان باشد، این شخص می‌تواند یک خارجی باشد که تابعیت کشور آلمان را اخذ کرده است) می‌تواند به تابعیت آلمانی برسد درصورتی‌که:

این شخص میبایست پنج سال در کشور آلمان حضورداشته و با همسر خود زندگی مشترک داشته باشد؛ و بتواند ثابت کند که ازدواج آن‌ها واقعی است.

همچنین همانند کشورهای دیگر اروپا نیز اگر شخصی شهروند کشوری دیگر از اتحادیه اروپا  باشد و بتواند ۵ سال در آلمان زندگی کند می‌تواند اقامت این کشور را اخذ کند.

اخذ تابعیت آلمان همچنین برای  افرادی که شهروند اتحادیه‌ی اروپا نیستند با حداقل ده سال اقامت دائم در این کشور به دست می‌آید. البته باید نوع اقامت مشخص و قانونی باشد

اقامت آلمان از طریق کار

در خصوص راه‌های اخذ اقامت آلمان شما برای اخذ اقامت کاری در کشور آلمان نیاز به یک کارفرما در این کشور دارید که بتواند ثابت کند نیرویی با شرایط شما در این کشور وجود ندارد تا بتواند نیروی کار خود را از خارج از اتحادیه اروپا وارد کند.

نوعی دیگر از ویزای کاری به نام ویزای جستجوی کار در کشور آلمان وجود دارد که به شما یک فرصت ۶ ماهه داده می‌شود تا به آلمان ورود کرده و در آن  به جستجوی کار بپردازید. این ویزا اکنون به دارندگان مدرک دانشگاهی و سابقه کاری و سن مناسب در ایران داده می‌شود. بعد از کاریابی و مشغول شدن به کار و پرداخت مالیات می‌توانید اخذ اقامت آلمان را داشته باشید

اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری

اگر قصد سرمایه‌گذاری در آلمان رادارید، آلمان به افرادی را که بتوانند فرصت‌های شغلی در آلمان ایجاد کنند در کنار این، اگر شما دارای شرایط زبر باشید می‌توانید ویزای خوداشتغالی دریافت کنید:

سرمایه موردنیاز برای سرمایه‌گذاری

سودآوری سرمایه‌گذاری شما برای اقتصاد آلمان

موردنیاز بودن نوع سرمایه‌گذاری شما در آلمان

که در این صورت شهروند آلمان شده و ورود و خروجتان بدون مشکل و محدودیت خواهد بود.

اقامت آلمان از طریق تحصیل

یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت آلمان می‌توان به تحصیل در آلمان اشاره کرد. افراد مختلف خارجی می‌توانند برای شروع تحصیل و ادامه‌ی تحصیل در مقاطع مختلف آلمان وارد کشور آلمان شوند.

ورود از مقطع لیسانس برای ایرانیان یک شرط واجب دارد و آن این است که فرد ایرانی که می‌خواهد وارد تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان شود میبایست قبولی در دانشگاه ایران را داشته باشد؛ و یا اینکه با در دست داشتن مدرک زبان آلمانی وارد دوره‌ی یک‌ساله‌ی کالج شده و پس از گذراندن آزمون وارد دانشگاه شود.

در مقاطع بالاتر نیز شخص با در دست داشتم مدرک زبان آلمانی سطح B1  و یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶٫۵ می‌تواند به هر دو زبان کورس تحصیلی خود را انتخاب کند؛ و بعد از تحصیل به شخص فرصت کاریابی داده‌شده و بعد از مشغول شدن به کار می‌تواند برای اخذ اقامت اقدام کند.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.