اقامت از طریق ثبت شرکت آلمان

برای مهاجرت به کشور آلمان راههای متعددی وجود دارد که یکی از این راهها اقامت از طریق ثبت شرکت در آلمان می باشد. همه ساله افراد زیادی قصد مهاجرت به آلمان را دارند که می توانند از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور آلمان به اقامت دائم کشور آلمان دست یابند؛ موسسه حقوقی داد آور مهر در این مقاله سعی  دارد سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان را برای شما شرح داده و به سوالات شما در زمینه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت آلمان پاسخ دهد.

چرا سرمایه گذاری در آلمان

آلمان یکی از جذاب ترین نقاط تجاری در جهان است؛ بهترین محیط اقتصادی برای سرمایه گذاری پایدار و با امنیت بسیار بالا و در عین حال خلاقانه. کشور آلمان به عنوان بزرگترین و پویا ترین قطب اقتصادی اروپا همیشه به عنوان یک کشور مناسب برای سرمایه گذاران شخصی و شرکت های بین المللی به حساب می آید.

۷۳%از شرکت های بین المللی، کشور آلمان را به عنوان گزینه اول برای سرمایه گذاری و گسترش فعالیت ها در اروپا معرفی کرده اند.

امتیاز آلمان بخاطر بازار بزرگ، شرایط پایدار و اقتصاد داخلی قدرتمند آن است و ضمنا موقعیت آن در قلب اروپا باعث جذابیت بیشتر این کشور برای سرمایه گذاری و مهاجرت می شود، زیرا کل بازار اروپا را می توان از اینجا تحت کنترل داشت.

آلمان هفتمین کشور پربازدید جهان است که در طول سال ۲۰۱۲ در مجموع ۴۰۷ میلیون نفر بازدیدکننده داشته‌است. برلین سومین شهر پرجمعیت اروپا است. علاوه بر این، بیش از ۳۰ درصد از آلمانی‌ها تعطیلات خود را در کشور خود می‌گذرانند.

گردشگری در آلمان برای این کشور عامل نخست پیشرفت اقتصادی نیست اما با این حال کمک زیادی به اقتصاد محلی و ملی کشور کرده‌است. همچنین آلمان به خاطر مسیرهای گوناگون توریستی آن، مانند مسیر جاده رمانتیک، مسیر شراب و جاده دژها شناخته شده‌است.

 

ثبت شرکت آلمان

 اشتغال در آلمان

حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت مشغول به کار هستند، از این تعداد ۵۳٫۲ درصد مرد و ۴۶٫۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. تقریباً ۲٫۱ میلیون نفر نیز در آلمان فاقد کار هستند که نرخ بیکاری

بین این افراد (۱۵–۶۴ ساله) ۵٫۱٪ تا ٪ ۶٫۴ می‌باشد

هرم جمعیتی

۴۱ میلیون از جمعیت آلمان را زنان و ۳۹ میلیون باقی‌مانده را مردان تشکیل می‌دهند. حدود ۱۸ میلیون ازدواج در آلمان ثبت شده‌است. جمعیت زیر ۱۸ ساله‌های آلمان حدود ۱۵٫۷٪ کل جمعیت را تشکیل می‌دهد. ۱۴٫۱٪ جامعهٔ آلمان ۱۸–۲۹ سال سن دارند. ۲۸٫۲٪ جمعیت ۳۰–۴۹ ساله هستند.

اقتصاد آلمان

آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب، موجودی سرمایه بزرگ، سطح پایین فساد و سطح بالا از نوآوری است. آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپاست و هم چنین جزو چهار تولیدکننده بزرگ در سال ۲۰۰۹ است. بخش خدمات ۷۱٪ از کل تولید ناخالص داخلی، صنعت ۲۸٪ و کشاورزی ۱٪ است. به‌طور متوسط نرخ بیکاری در ماه مه در آلمان ۶٫۷٪ بوده است.

عرضه نیروی کار نیز با کمبود روبرو بوده است و تعداد زیادی کارگر مهمان به‌ویژه از ترکیه و یوگسلاوی  سابق به کار گرفته‌شده‌اند.از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا «ازلحاظ سرمایه» ۳۷ تای آن‌ها در آلمان می‌باشد.

ده شرکت برتر به ترتیب: دایملر، فولکس واگن، آلیانتس سودده‌ترین، زیمنس، دویچه بانک دوم در سود ده، ا.آن، دویچه پست، دویچه تلکوم، مترو و ب آ اس اف است. در این میان بیشترین تعداد کارمند برای دویچه پست و بوش است.

از برندهای معروف آلمان می‌توان به مرسدس بنز، ب ام و آدیداس، پورشه، فولکس واگن و نیوآ اشاره کرد. آلمان برای شرکت‌های کوچک و متوسط تخصصی خود را به رسمیت شناخته‌شده است. حدود ۱۰۰۰ عدد از این نوع شرکت‌ها، رهبران بازار جهانی در بخش خود هستند

آلمان و ایران

در سایت سفارت آلمان در تهران روابط آلمان و ایران چنین توصیف شده‌است: «ایران و آلمان به تاریخی طولانی در روابط سیاسی خود می‌نگرند که تا به اوایل قرن هفدهم می‌رسد. در سال ۱۸۸۵ اولین نمایندگان سیاسی بین ایران و در آن زمان امپراتوری آلمان اعزام شدند.

روابط دیپلماتیک بین ایران و جمهوری فدرال آلمان از سال ۱۹۵۲ وجود دارد. این روابط در سال‌های گذشته خالی از تشنج نبوده. به عنوان مثال اعلام رأی دادگاه معروف به میکونوس در آوریل ۱۹۹۷ بحرانی طولانی را به دنبال داشت.

با سفر موفقیت‌آمیز ریاست جمهوری اسلامی ایران، آقای خاتمی به آلمان در ژوئن ۲۰۰۰ زیربنایی استوار برای روابط دو کشور گذاشته شد.

اخیراً در کنار روابط بازرگانی و فرهنگی، مسئله حقوق بشر و به ویژه نگرانی جامعه بین‌المللی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران درکانون روابط قرار گرفته‌است.» در سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین روابط ایران و آلمان چنین توصیف شده‌است: «جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان از دیرباز دارای روابطی خوب و سنتی بوده‌اند.

روابط ایران و آلمان که از سابقه‌ای پانصد ساله برخوردار است متکی به خواست و تمایل ملتهای آنهاست که در دورانهای مختلف نظر به ملاحظات امنیتی و منافع مشترک آن‌ها بوده‌است.

از نظر تاریخی مجموعه‌ای از ملاحظات و عوامل سیاسی، اقتصادی ـ بازرگانی و فرهنگی باعث نزدیکی دو کشور به هم بوده‌است. تاریخ دوکشور فراز و نشیب‌های زیادی داشته و مناسبات دوجانبه را در دورانهای مختلف تحت تأثیر قرار داده‌است.»

 

زیرساخت‌ها در کشور آلمان

آلمان چهارمین کشور جهان ازنظر تولید ناخالص داخلی است و بزرگ‌ترین صادرکننده کالا (ازنظر درآمد) و دومین کشور واردکننده کالا در جهان است.

بر اساس آمارهای سازمان جهانی تجارت میزان صادرات آلمان در سال ۲۰۰۶ میلادی ۱۳۳/۱ تریلیون دلار بود. آلمان به‌جز زغال‌سنگ معادن نسبتاً کوچک سنگ‌آهن، بوکست، سنگ مس، نیکل، قلع، نقره، پتاس و نمک ذخایر طبیعی نسبتاً کمی دارد و شدیداً به واردات مواد اولیه متکی است.

در آلمان صنایع زیادی فعال‌اند، صنایعی چون الکتریکی، مکانیکی، مواد شیمیایی، منسوجات، غذایی و وسایل نقلیه. از آغاز دهه ۱۹۸۰ رشد کلانی در صنایع فنّاوری پیشرفته رویدادهاست. کارخانه‌های اتومبیل‌سازی بنز، بی. ام؛ و و فولکس واگن محصولات خود را در تمام دنیا عرضه می‌کنند. مهم‌ترین صادرات این کشور وسایل نقلیه موتوری و وسایل الکتریکی است.

تعداد افراد شاغل در صنایع خدماتی نزدیک به دو برابر کارکنان صنعت تولیدی است. بانکداری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی است و شهر فرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان و مقر بانک مرکزی اروپاست.

 

ترابری

آلمان با توجه به موقعیت خوب و قرارگیری در مرکز اروپا، یک مرکز حمل‌ونقل برای این قاره است. شبکه جاده‌ای آلمان، استاندارد و دارای کیفیت بسیار بالایی است. آلمان دارای حمل‌ونقل متراکم و شبکه‌ای مدرن است و در شبکه بزرگراهی و اتوبانی ازنظر مقدار و طول رتبه سوم در جهان رادار است.

همچنین شبکه راه‌های این کشور به خاطر نبود محدودیت سرعت در بین مردم جهان شناخته‌شده است. همچنین جاده‌های این کشور به‌طور پیوسته تعمیر و نگهداری می‌شوند.

این کشور دارای خط راه‌آهن پرسرعت است؛ آلمان یک شبکه چندمنظوره قطارهای سرعت‌بالا ایجاد کرده است. شبکه در شهرهای بزرگ آلمان و همچنین در کشورهای همسایه با سرعت ۳۰۰ کیلومتر / ساعت (۱۹۰ مایل در ساعت) در خدمت عموم مردم می‌باشد. راه‌آهن آلمان از دولت یارانه دریافت می‌کند و در سال ۲۰۱۴ ۱۷٫۰ میلیارد یورو دریافت کرد.

بزرگ‌ترین فرودگاه آلمان فرودگاه فرانکفورت است که سومین فرودگاه بزرگ اروپا و مرکز اصلی فعالیت لوفت‌هانزا می‌باشد. عمده فرودگاه‌های دیگر عبارت‌اند از فرودگاه هامبورگ، فرودگاه کلن/بن و فرودگاه اشتوتگارت.

ده دلیل سرمایه گذاری در آلمان

 • اقتصاد پیشرو
 • نقش اقتصادی در جهان
 • بهره وری بالا
 • متخصصین عالی
 • خلاقیت و نوآوری
 • زیرساختهای فوق العاده
 • نرخ های مالیاتی رقابتی

چند نکته مهم برای ثبت شرکت آلمان

همیشه یک سرمایه‌گذار خارجی برای اینکه بتواند در کسب‌وکار خود موفق باشد، باید اطلاعات خوبی نسبت به کشور مقصد داشته باشد. مثلاً اگر قصد ثبت شرکت در آلمان را دارید و می‌خواهید که به موفقیت در کسب‌وکار خود برسید و از این طریق اقامت آلمان را دریافت کنید، باید چند نکته را مدنظر قرار دهید.

ثبت شرکت در آلمان؛ سکوی پرواز افراد بلندپرواز

قوانین و مقررات آلمان هیچ‌گونه محدودیتی برای ثبت شرکت در این کشور قائل نمی‌شود و تمامی سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند به‌راحتی و بدون محدودیت مالی وارد فرآیند ثبت شرکت در آلمان شوند و سازمان خود را تأسیس کنند. ازآنجاکه این کشور در اتحادیه اروپا قرار دارد، به‌راحتی می‌توان با سایر کشورهای اروپایی ارتباط برقرار کرد و خدمات و محصولات را در سایر کشورها عرضه کرد.

آهسته برانید!

اگر می‌خواهید مراحل ثبت شرکت در آلمان را پشت سر بگذارید و در کسب‌وکار خود به پیروزی برسید، باید فرصت‌ها، تهدیدها و ریسک‌های کار خود را در نظر بگیرید و بر این اساس یک طرح کسب‌وکار یا اصطلاحاً بیزینس پلن برای خود تهیه کنید. برای بهره‌برداری از مزایای ثبت شرکت آلمان، ارائه این طرح کسب‌وکار لازم است.
درصورتی‌که کسب‌وکار شما با شکست مواجه شود و نتوانید مطابق با طرح کسب‌وکار خود پیش بروید، مسلماً موفق به اخذ اقامت آلمان به‌صورت دائم نخواهید شد.

در آلمان، ممکن است بوروکراسی اذیتتان کند

اخذ مجوزهای لازم برای ثبت شرکت در آلمان ممکن است برایتان کمی دشوار باشد؛ چون مشکل این است که در آلمان کاغذبازی در بین ادارات دولتی رایج است و حتی برای جذب کارکنان غیر آلمانی هم مجدداً فرایند مشابهی را باید طی کنید. پس برای راه‌اندازی کسب‌وکار و اخذ اقامت آلمان باید به‌شدت صبور باشید. ثبت شرکت در آلمان ممکن است بین ۷ الی ۹ ماه زمان ببرد.

خوش‌بینی بالا در آلمان

بسیاری از افرادی که به دنبال شروع کار و اخذ اقامت آلمان هستند، در این کشور یاد می‌گیرند که در هر شرایطی باید خوش‌بین باشند. حتی در شرایط بحران اقتصادی در سراسر دنیا، بسیاری از کارآفرینان در همین شرایط کسب‌وکار خود را آغاز می‌کنند و به‌راحتی در مسیر پیشرفت قرار می‌گیرند.

سرزمین فرصت‌ها

یکی از نکات مهم این است که فرصت‌های موجود در آلمان بسیار زیاد است و بسیاری از این حوزه‌ها دست‌نخورده و بکر باقی‌مانده است. کارآفرینان درصورتی‌که بتوانند در این زمینه کار کنند، می‌توانند آینده درخشانی را برای خود رقم بزنند.

روش های ثبت شرکت در آلمان

برای فعالیتهای اقتصادی شرکت های ایرانی می توانند برای فعالیت های اقتصادی خود از راه های گوناگونی استفاده کنند:

 • تاسیس شرکت مستقل در آلمان: ثبت شرکت در آلمان به عنوان شرکت مستقل
 • تشکیل شعبه مستقل در آلمان: ثبت شرکت در آلمان به عنوان شعبه مستقل
 • تشکیل شعبه وابسته ( پایگاه ثابت ) در آلمان: ثبت شرکت در آلمان به عنوان شعبه وابسته به شرکت اصلی در ایران
 •  تاسیس دفتر نمایندگی در آلمان: ثبت شرکت در آلمان به عنوان دفتر نمایندگی

انواع شرکت در آلمان

ثبت شرکت در کشورهای مختلف یکی از راه‌حل‌های اخذ اقامت و مهاجرت به آن کشور محسوب می‌شود.گاهی شما برای مهاجرت به یک کشور مثلاً اروپایی باید اقدام به سرمایه‌گذاری نمایید ولی ممکن است با هزینه بسیار پایین‌تر و صرف زمان کمتر از طریق ثبت شرکت بتوانید برای خود و اعضای خانواده خود اقامت یک کشور را اخذ نمایید.

متأسفانه به دلیل تحریم‌ها علیه کشور عزیزمان ایران علاقه مردم به مهاجرت و نقل‌مکان زیاد شده است که البته سوءاستفاده برخی افراد سودجو نیز زیاد شده است.اگر مراقب نباشیم و اطلاعات کافی در مورد کشور موردنظر خود و قوانین آن نداشته باشیم قطعاً هم سرمایه و هم‌زمان خود را ازدست‌داده‌ایم، انواع مختلفی از شرکت‌ها که در کشور آلمان قابل ثبت هستند:

شرکت‌های با مسئولیت محدود

شرکت‌های مسئولیت محدود می‌توانند توسط چند شخص ثبت شوند.حداکثر تعداد نفرات در این شرکت‌ها ۳ نفر می‌باشد و یک نفر نیز می‌تواند به‌عنوان مدیر معرفی گردد.تمامی این افراد باید در یک محضر معتبر ابتدا به‌عنوان شریک معرفی گردند

شرکت‌های سهامی عام (Aktiengesellschaft AG)

این نوع از شرکت‌ها معمولاً مناسب تازه‌واردان به عرصه‌ی بیزینس جهانی نیست و به افرادی که برای اولین بار وارد بازارهای جهانی می‌شوند توصیه می‌شود ابتدا از شرکت‌های با مسئولیت محدود شروع کنند.در شرکت‌های سهامی عام در ابتدا نیاز به ۵ عضو هست.حداقل سرمایه اولیه برای تأسیس این نوع شرکت‌ها ۵۰٫۰۰۰ یورو هست

(Offene Handelsgesellschaft OHG)

شرکت‌های شراکت کلی که شرکا در آن‌ها توانایی‌های یکسان دارند و فاقد یک تصمیم‌گیرنده‌ی واحد و مدیر هستند. ۴Kommanditgesellschaft (KG) (Limited partnership):: شرکت‌های شراکت محدود مانند شرکت‌های شراکت کلی هستند اما شرکای مختلف در آن‌ها دارای محدودیت‌های مختلف هستند.
(GmbH & Co. KG)

شرکت‌های مسئولیت محدود با شراکت محدود

تلفیقی از این دو نوع شرکت مورد ۱ و ۴ هستند. ۶:Töchtergesellschaft.: شرکت‌های تابعه : شرکت‌های غیرمستقلی که به‌طور فیزیکی از شرکت اصلی جدا می‌شوند.اما حد مشخصی از وابستگی را به شرکت مادر دارند.

قوانین آلمان در مورد سرمایه گذاری و ثبت شرکت

 • طبق قوانین مهاجرتی کشور آلمان فرد خارجی می تواند با سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور آلمان اقامت بلند مدت کشور آلمان را دریافت نماید. برای سرمایه گذاری و اقامت از طریق ثبت شرکت در  آلمان در حدود ۶ تا ۸ ماه زمان نیاز است تا فرد بتواند ویزای اقامت کشور آلمان را دریافت نماید .
 • در کشور آلمان برای افتتاح شرکت از نوع مسئولیت محدود و همچنین افتتاح حساب بانکی مبلغی در حدود ۲۵۰۰۰ الی  ۵۰۰۰۰ یورو سرمایه مورد نیاز است .
 • فرد خارجی که قصد سرمایه گذاری در کشور آلمان را دارد باید یک طرح توجیهی اقتصادی به اداره بازرگانی کشور آلمان ارائه دهد که در آن برنامه ۳ سال آینده شرکت توضیح داده شده باشد .
 • فرد متقاضی سرمایه گذاری و اقامت از طریق ثبت شرکت در  آلمان می تواند خانواده خود را نیز همراه ببرد .
 • رای دریافت اقامت دائم برای خود و خانواده باید میزان کارکرد حساب بانکی و میزان هزینه های فرد متقاضی در کشور آلمان از زمان ورود و شروع فعالیت تجاری در کشور آلمان تا انتهای ۳ سال آینده ۲۵۰۰۰۰ یورو باشد و فرد متقاضی مالیات و سایر حقوق دولتی رو کاملا پرداخت کرده باشد تا  بتواند اقامت دائم کشور آلمان را برای خود و خانواده خویش دریافت نمای.
 • البته  تمامی هزینه های خود شخص و خانواده از قبیل : اجاره مسکن ، خوراک ، پوشاک و حقوق کارمندان و… هم شامل آن ۲۵۰۰۰۰ یورو  می شود .
 • سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور آلمان به تنهایی منجر به اقامت دائم نمی شود و فرد متقاضی برای دریافت اقامت دائم کشور آلمان حتما باید یک طرح توجیهی اقتصادی ارائه نماید که در آن هدف فرد از ورود به کشور آلمان بیان شده باشد.
 •   در کشور آلمان محدودیت قانونی برای سرمایه گذاری و همچنین سرمایه گذاران وجود ندارد و هر شخصی می تواند در کشور آلمان به تجارت بپردازد .

موارد مورد توجه برای ثبت شرکت تجاری در آلمان

 • کسب و کار شرکت
 • نام های شرکا و یا شریک مسئول
 • مدیر عامل اجرایی از شرکت های بزرگ
 • سرمایه سهام شرکت
 • محدودیت مسئولیت شرکا
 • صدور و لغو وکالت
 • افتتاح رسیدگی به ورشکستگی
 • انحلال یک شرکت

موسسه حقوقی داد آور مهر این امکان را دارد که شما را در طی مراحل سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور آلمان همراهی نماید و اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار دهد و این اطمینان را به شما میدهد تا زمان تکمیل پرونده اقامت از طریق ثبت شرکت در آلمان در کنار شما باشد .

اقدامات لازم برای شروع ثبت شرکت در کشور آلمان

تهیه پیش نویس اساسنامه و دیگر اسناد مورد نیاز مانند نمونه امضا،کپی گذرنامه و فرم های خاص از دفتر ثبت شرکت. تمامی مراحل مربوط به امضا مقالات باید در دفتر اسناد رسمی عمومی در کشور آلمان به ثبت برسد.

ثبت شرکت آلمان

برای ثبت شرکت در کشور آلمان باید به این نکات توجه داشت:

پیدا کردن یک دفتر ثبت نام ، باز کردن حساب بانکی و استخدام حسابدار محلی .

مزایای سرمایه گذاری وثبت شرکت در کشور آلمان

 • مالکیت ۱۰۰%سهام شرکت
 • بهره مندی از فرصت های شغلی فراوان
 • شرکت در مناقصات بین المللی
 • تجارت با تمام جهان بدون محدودیت
 • افتتاح حساب بانکی در سایر کشورها بدون پرداخت مالیات
 • دریافت اقامت دائم برای فرد متقاضی و خانواده خویش
 • بدست آوردن اعتبار شغلی برای تجارت با سایر کشورها
 • دریافت وام های تجاری با کمترین کارمزد

شرایط درخواست اقامت دائم کشور آلمان از طریق ثبت شرکت

کلیه افراد حقیقی یا حقوقی که تمایل به حضور در بازار بین المللی آلمان را دارند می توانند بطور رسمی صاحب شرکت در آلمان گردند. از ویژگی های بارز شرکت آلمانی این می باشد که نیاز به سهامدار آلمانی نیست و متقاضی می تواند مالکیت تمام سهام شرکت را داشته باشد.

فرد متقاضی اقامت دائم کشور آلمان باید با ارائه یک سری مدارک معتبر بتواند اثبات نماید که دارای سرمایه نقدی می باشد  این سرمایه فقط برای اطمینان دولت آلمان می باشد که فرد می تواند هزینه های خود و خانواده اش را بپردازد و همچنین ارائه برنامه های تجاری سود آور و قابل اجرا در کشور آلمان و همچنین میزان کارکرد حساب بانکی و میزان هزینه های فرد متقاضی در کشور آلمان که باید در حدود ۲۵۰۰۰۰ یورو باشد تا فرد بتواند اقامت دائم کشور آلمان را دریافت نماید.

در نهایت می توان گفت که کشور آلمان برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت بسیار مناسب و سود آور می باشد و افرادی که قصد اخذ اقامت کشور آلمان را دارند می توانند از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت ابتدا اقامت موقت و سپس اقامت دائم کشور آلمان را نیز دریافت نمایند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرمایه گذاری وثبت شرکت در کشور آلمان می توانید با موسسه حقوقی داد آور مهر تماس بگیرید و یا فرم ارزیابی رایگان را تکمیل نموده تا کارشناسان ما پس از بررسی دقیق برای مشاوره با شما تماس بگیرند .

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۹/۵]

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.