برلین

برلین (به آلمانی : Berlin) یا برلن پایتخت آلمان و بزرگ‌ترین شهر هم از لحاظ جمعیت و هم از لحاظ مساحت در آلمان است و در کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد.

برلین همچنین نام ایالتی است که این شهر در آن قرار دارد . مساحت آن ۸۹۹۹ کیلومتر مربع است . این شهر ۳۸ کیلومتر از شمال به جنوب و ۴۵کیلومتر از شرق به غرب امتداد دارد .

میانگین ارتفاع آن از سطح دریا ۴۰ متر ثبت شده بلندترین ارتفاع (۱۱۵متر) به دو تپه مصنوعی ساخته شده در فلسبرگ و ماگلبرگ است .  برلین همچنین شهری ایالتیمحسوب میشود ، یعنی یکی از ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان است .

 

برلین، بزرگ‌ترین و از نظر تاریخی و البته سیاسی مهم‌ترین ایالت آلمان است . جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر، برلین را به عنوان یکی از مراکز فرهنگی جهان تبدیل کرده است.

 

برلین در سده ۱۸ میلادی، به عنوان پایتخت پروس، قلب روشنگری امپراتوری بود. امروز نیز برلین، یکی از شهرهای مهم اروپاست.

برلین اتمسفر خاص خود را دارد، هر کجا که بروید میتوانید ضربان خاص زندگی را در بلوارها، گالری های هنری ، بازارهای روز و یا رستورانهای شهر احساس کنید .

در حال حاضر ، برلین مرکز دولت و مجلس فدرال کشور آلمان است. مجلس فدرال آلمان در شهر رایشستاگ قرار دارد .

ساختمان رایشستاگ با گنبد شیشه ای قابل دسترس برای عموم، توسط معمار برجسته  نورمن فاستر ساخته شده است.

 

هیچ واقعه برجسته ای نمی تواند همانند جاذبه دروازه براندنبورگ بازگو کننده تاریخ کشور آلمان باشد. دروازه براندنبورگ برای همه بازدید کنندگان شهر برلین ، از رئیس دولت گرفته تا گردشگران دارای جاذبه جادویی است.

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.