اقامت تحصیلی انگلیس

کشور انگلستان با سیاست و اقتصاد قوی ، فرهنگ بالا ، فرصت های شغلی بسیار ، کیفیت علمی مطلوب و بسیاری از شرایط دیگر مورد علاقه ی بسیاری از افراد برای تحصیل و زندگی در این کشور می باشد ، خیلی از افراد به علت بار علمی بالای این کشور مشتاق به ادامه تحصیل خود یا فرزندانشان در کشور انگلستان می باشند و به دنبال روش های اقامت تحصیلی انگلیس هستند.

تحصیل در کشور انگلستان از سن ۵ تا ۱۶ سالگی اجباری می باشد . شروع سال تحصیلی در کشور انگلیس از سپتامبر اغاز شده و تا جولای ادامه می یابد ، هر سال تحصیلی شامل ۳ ترم می شود : ترم پاییز ( از سپتامبر تا دسامبر ) ، ترم بهار ( از ژانویه تا مارچ ) ، ترم تابستانی ( از اوریل تا جولای ) ، مدارس کشور انگلستان به دو صورت دولتی و خصوصی می باشد .

هزینه مدارس دولتی در انگلستان رایگان می باشد و برای دانش آموزان خود بریتانیا هزینه ها توسط دولت پرداخت می شود . مدارس خصوصی در کشور انگلستان بصورت شبانه روزی می باشد و هزینه ها بر عهده خود والدین است ، در مدارس خصوصی دانش اموزان هزینه ای شامل هزینه تحصیل ، خوراک ، خوابگاه به مبلغ ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار پوند در سال پرداخت می نمایند .

دانش اموزان زیر ۱۷ سال برای تحصیل در کشور انگلیس نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند اما برای افراد بالای ۱۷ سال مدرک زبان در سطح ایلتس ۵.۵ مورد نیاز است .

اقامت تحصیلی انگلیس

ویزاهای تحصیلی انگلستان  tier 4 visa student نام دارد و به دو گروه تقسیم می گردد:

 • ویزای child tire 4 برای افراد ۴ تا ۱۷ سال که قصد تحصیل در مدارس انگلستان را دارند
 • .ویزای general tier4 برای افراد بالای ۱۷ سال که قصد تحصیل در کشور انگلستان را دارند .
 • ویزای Tier 4 (child) visa
 • برای دریافت این ویزا شرایطی مد نظر می باشد و این ویزا امتیاز بندی است :
 • نامه پذیرش از مدرسه در کشور انگلستان ( ۲۰ امتیاز )
 • تمکن مالی مناسب و نامه بانکی ( می تواند به نام والدین و سرپرست وی باشد ) ( ۱۰ امتیاز )
 • نامه سرپرستی و رضایت والدین
 • فرد برای تحصیل باید ۳۰ امتیاز دریافت نماید .

ویزای Tier 4 (general) visa

برای دریافت این ویزا شرایطی مد نظر می باشد  و این ویزا امتیاز بندی است:

 • نامه پذیرش تحصیلی ( ۲۰ امتیاز )
 • تسلط بر زبان انگلیسی در سطح ایلتس ۴ ( ۱۰ امتیاز )
 • تمکن مالی مناسب و نامه بانکی ( ۱۰ امتیاز )
 • فرد برای تحصیل باید ۴۰ امتیاز دریافت نماید .

متقاضیان می توانند برای درخواست ویزا از ۳ ماه قبل از شروع دوره تحصیل اقدام نمایند . شخص متقاضی باید نشان بدهد که تمکن مالی لازم برای تحصیل و زندگی خود در کشور انگلستان را دارد که باید این مبلغ که شامل هزینه تحصیل و زندگی فرد است را برای مدت ۲۸ روز در حساب بانکی قرار داده و پرینت بانکی دریافت نماید .

ویزای گاردین ویزایی می باشد که به والدین دانش اموزان تعلق می گیرد و این امکان را می دهد که یکی از والدین همراه فرزند خود باشد و برای کودکان زیر ۱۲ سال است  ، این ویزا بار اول از ۶ ماه تا یکسال صادر می گردد و می توان هر بار به مدت یکسال این ویزا را مجددا تمدید کرد . در این ویزا والدین حق تحصیل و هم چنین حق کار فول تایم دارند . مدارک لازم برای ویزای گاردین عبارتند از : پاسپورت ، ۶ قطعه عکس ، شناسنامه و سند ازدواج .

برنامه  GCSE   ) General Certificate Secondary Education  )

این برنامه دوره متوسطه ( معادل سال اول و دوم دبیرستان ) می باشد و برای دانش اموزان ۱۳ تا ۱۶ سال که قصد تحصیل در کشور انگلستان را دارند است که پس از اتمام این دوره می توانند وارد دوره های A level یا Foundation شوند . شروع دوره  GCSE در ماه های سپتامبر و ژانویه می باشد و دانش اموزان از بین رشته های گوناگون رشته مورد علاقه خود را انتخاب نموده و امتحانات مربوط به ان را می دهند . دانش اموزانی که برای ادامه تحصیل به انگلستان می روند اگر مقطع سوم راهنمایی را تمام کرده باشند در سال اول GCSE می نشینند و اگر سال اول دبیرستان را گذرانده باشند  توسط کالج تعیین سطح می شوند ، در صورت داشتن سطح بالا مستقیما وارد دوره A-Level می شوند ولی در صورت نیاز باید یک دوره یک ساله GCSE بگذرانند . دانش اموزانی که سال دوم دبیرستان را تمام کرده اند مستقیما وارد دوره های A level می شوند .

A level

دوره  A level برای کسب امادگی و ادامه تحصیل تکمیلی دانش اموزان به منظور ورود به دانشگاه می باشد ، با تحصیل در سطح A level متقاضیان می توانند در بهترین دانشگاه های جهان و دانشگاه های کشور انگلیس به تحصیل بپردازند . A level در کالج های مختلفی در کشور انگلستان مانند کالج بلربیز ، کالج ابی ، کالج برنت و …. به دانش اموزان ارائه می شود ، طول این دوره دو ساله است و دانش اموزان از سن حداقل ۱۶ سال می توانند وارد این دوره شوند ، در طول این دوره به دانش اموزان بر اساس دروسی که انتخاب نموده اند و برای انها الزامی است اموزش های علمی ارائه می شود و در پایان از انها برای ورود به دانشگاه های کشور انگلستان ازمون گرفته می شود . دانش اموزانی که خواهان تحصیل در رشته های پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی می باشند ومدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی دارند باید در دوره های A level شرکت نموده و دو سال تحصیل نماید سپس در صورت قبولی در ازمون مربوطه ( ازمون ukcat یا bmat ) می تواند وارد دانشگاه شود.

 

FOUNDITION

در این دوره دانش اموزان امادگی های مقدماتی برای راه یابی به دانشگاه های کشور انگلستان را کسب می نمایند ، این دوره یکساله است و از دو ترم که در ماه های سپتامبر و جنی اری اغاز می گردد تشکیل می شود . دانش اموزان از سن حداقل ۱۷ سال می توانند وارد این دوره گردند ، برای ورود به این دوره داشتن مدرک زبان در سطح ایلتس ۵.۵ و همینطور مدرک دیپلم با نمرات خوب الزامی است .

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور انگلستان ۱۰ تا ۱۵ هزار پوند در سال می باشد و شامل هزینه های خوابگاه ، تحصیل ، خوراک و … می باشد لازم به ذکر است که هزینه ها در شهر لندن نسبت به شهرهای دیگر بیشتر می باشد .

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور انگلستان

دوره کارشناسی در کشور انگلستان برخلاف بسیاری از کشورها ۳ ساله است ، برای تحصیل در مقطع کارشناسی مدرک زبان در سطح ایلتس ۵.۵ – ۶ مورد نیاز است و اگر فرد نتواند ایلتس مورد نیاز را برساند به عنوان مثال ایلتس ۵ بگیرد می تواند وارد کالج های زبان شده و به تحصیل زبان بپردازد ، در این مقطع امکان بردن همراه برای متقاضیان وجود ندارد هم چنین متقاضیان در این مقطع علاوه بر تحصیل حق کار به مدت ۱۰ ساعت در هفته را دارا می باشند ، هزینه زندگی برای متقاضیان مقطع کارشناسی ۷۰۰ تا ۸۰۰ پوند در ماه می باشد .

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور انگلستان

دوره کارشناسی ارشد در کشور انگلستان ۱ ساله است ، فرد برای تحصیل در این مقطع به مدرک زبان در سطح ایلتس ۶.۵ نیازمند است و مانند مقطع کارشناسی امکان تحصیل زبان قبل از شروع دوره کارشناسی ارشد برای متقاضیان وجود دارد .هزینه زندگی در این مقطع مانند مقطع کارشناسی ۷۰۰ تا ۸۰۰ پوند در ماه می باشد و فرد علاوه بر تحصیل ۲۰ ساعت در هفته حق کار دارد . امکان بردن همراه ( همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال ) در این مقطع وجود دارد .

تحصیل در مقطع دکترا درکشور انگلستان

دوره دکترا در کشور انگلستان ۳ ساله می باشد و فرد برای تحصیل در این مقطع به مدرک زبان در سطح ایلتس ۷ نیازمند است . در کشور انگلستان قبل از مقطع دکترا دوره هایی به نام Pre-Phd وجود دارد که ۶ ماهه است و متقاضیان برای افزایش مهارت و تجربه خود می توانند در این دوره ها شرکت کنند و به طور مستقیم با اساتید در ارتباط باشند . در مقطع دکتری افراد علاوه بر تحصیل ۳۰ ساعت در هفته حق کار دارند هم چنین امکان بردن همراه ( همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال ) در این مقطع وجود دارد . هزینه زندگی در این مقطع ۷۰۰ تا ۸۰۰ پوند در ماه است .

دانش اموزان پس از تحصیل در مدارس می توانند وارد دانشگاه شده و ادامه تحصیل دهند هم چنین پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های انگلستان می توانند وارد بازار کار شده و با کار و پرداخت مالیات می توانند در این کشور اقامت اخذ نمایند . لازم به ذکر است که تبدیل ویزا از ویزای تحصیلی به ویزای کاری در خود کشور انگلستان امکان پذیر نمی باشد .

تحصیل در انگلستان برای دانش اموزان در دوره های GCSE برای مقاطع متوسطه و پس از ان در دوره های A level یا Foundition انجام می گیرد که تفاوت ها و شرایط ان ها را بیان نمودیم همم چنین بسیاری از افراد برای اخذ مدارک کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکترا خواهان تحصیل در دانشگاه های کشور انگلستان می باشند که شرایط تحصیل ، مدارک مورد نیاز و هزینه ها در مقاطع به تفصیل در متن ذکر گردید ، ما در این مقاله سعی نمودیم مطالب مفیدی در ارتباط با تحصیل در انگلستان در اختیار شما قرار دهیم .

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.