معرفی پرتغال

پُرتغال کشوری در جنوب غربی اروپا است. پایتخت آن لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی است که از شاخهٔ زبان رومی تبار است.

 

جمعیت این کشور ۱۰٫۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است. این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و نیروهای ناتو است و شیوه حکومتی آن جمهوری پارلمانیاست. پرتغال جزء کشورهای توسعه یافته اروپا به‌شمار می‌آید. دین مردم این کشور مسیحیت از شاخه کاتولیک است.

 

پرتغال غربی‌ترین کشور اروپاست  پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس میرسد و دو مجمع‌الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس اطلس نیز جزء خاک پرتغال هستند.

 

کشور پرتغال دو شهر بزرگ دارد که یکی شهر لسیبون در جنوب و دیگری  شهرپورتو در شمال است. نام کامل پورتو، پورتو-کاله بوده‌است که به معنی بندر کال‌ها (نام سلتی ها) است و نام پرتغال نیز تلفظی از نام پورتوکاله‌است.

در مجموعه سریالهای بازی تاج و تخت قوم کالها برگرفته از نژاد سرزمین پرتغال است . مناطق پورتو و لیسبون از قدیم با یکدیگر در رقابت بوده‌اند.

در دوران باستان ساکنان سرزمین کنونی پرتغال را اقوام سلتی تشکیل می‌دادند و این منطقه بعداً بخشی از امپراتوری روم شد و سپس قبایل گوناگون ژرمنها نیز به این سرزمین آمدند.

ناحیه پرتغال در سده هشتم میلادی به تصرف مسلمانان مراکش درآمد ولی شوالیه های مسیحی بعداً مسلمانان را از این منطقه بیرون کردند . زبان پرتغالی بسیار به زبان لاتینی رومی‌ها شباهت دارد.

 

پرتغال در سال ۱۱۳۹ میلادی اعلام پادشاهی مستقل کرد. گرچه امپراتوری بزرگ آنها که با کوشش دریانوردان پرتغالی به وجود آمده بود بعداً روی به زوال نهاد ولی آنچه هنوز برجای مانده به حدی است که امروزه دولت پرتغال را سومین کشور بزرگ مستعمراتی جهان به حساب میاورند .

 

روزگاری حکومت استعماری پرتغال شامل موزامبیک ، گینه بیسائو و برزیل ، تیمور شرقی و بخش‌هایی از قلمروهندوستان بود.

 

در دهه ۱۹۶۰۰ میلادی، به دنبال استقلال بسیاری از کشورهای آفریقایی که پیش از آن مستعمرهٔ سایر قدرت‌های استعماری بودند، پرتغال با نگرانی، بخش‌های استعماری را بخش‌های جدایی‌ناپذیر خود دانست به این ترتیب، بسیاری از این مناطق در حدود پانزده سال برای کسب آزادی و استقلال مبارزه کردند ، در سال ۱۹۷۴ این مبارزاتبه سقوط نظام دیکتاتوری و فاشیستی پرتغال انجامید .

یک سال بعد، کشورهای تحت سلطه و استعمار پرتغال، البته به غیر از ماکائو ، استقلال یافتند .

 

 

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.