120 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۱/۱۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۱ در ۶:۱۰ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

اسپانیا یکی از غربی ترین کشورهای اروپاست که به دلیل شرایط خوب آب و هوایی، اقتصادی، رفاهی و… افراد زیادی تمایل دارند به آن سفر کرده و یا در آن زندگی کنند. این کشور جزو اتحادیه‌ی اروپاست و مسافران برای ورود به آن نیاز به ویزای شین گن دارند به همین خاطر مهاجرت به اسپانیا  همیشه با دشواری‌هایی همراه بوده است. هم‌اکنون ایرانیان زیادی علاقه‌مند هستند برای کار و تحصیل و یا سرمایه‌گذاری رهسپار اسپانیا شده و به آن مهاجرت نمایند؛ به همین خاطر امروز باهم با مهاجرت به اسپانیا و روش‌های آن بیشتر آشنا می‌شویم.

مهاجرت به اسپانیا

کشور اسپانیا از گرم‌ترین سرزمین‌های اروپایی است، به همین دلیل شماری از مردم اروپا که علاقه‌مند هستند در منطقه‌ای گرم زندگی کنند به این کشور مهاجرت می‌نمایند. اسپانیا در حال حاضر میزبان ۶، ۰۰۰، ۰۰۰ مهاجر است و بیشترین تعداد مهاجران آن را هم مردمان رومانی تشکیل می‌دهند. ساکنان کشورهای عضو شین گن، می‌توانند به‌راحتی در این کشور اقامت کرده و به کار وزندگی بپردازند اما کشورهای خارج از این محدوده مانند ایران با دشواری‌هایی روبه‌رو هستند. در این مقاله سعی می‌کنیم با روش‌های مهاجرتی که پیش روی ایرانیان است بیشتر آشنا شویم. متن اسپانیا - مهاجرت به اسپانیا

روش‌های مهاجرت به اسپانیا

اغلب افرادی که قصد مهاجرت دارند می‌دانند که از آسان‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی، مهاجرت تحصیلی و یا کاری است، به این معنا که فرد مهاجر باهدف درس خواندن یا کار کردن اعلام می‌کند که قصد مهاجرت دارد. قوانین مهاجرتی در هر کشور متفاوت است و برخی کشورها به مهاجران کارمند یا دانشجو اقامت دائم نمی‌دهند اما این موضوع درباره‌ی همه‌ی کشورها صادق نیست.

اقامت با ازدواج

یکی از آسان‌ترین روش‌های مهاجرت به اسپانیا و کسب اقامت دائم این کشور ازدواج است. برای این‌که فرد مهاجر بتواند اقامت اسپانیا را به دست آورد باید نامزد او از سفارت اسپانیا تقاضای خود را اعلام نماید و با مدارکی که از وی طلب می‌شود ثابت کند که قصد او به‌راستی ازدواج وزندگی با تبعه‌ی خارجی است و هیچ دروغی در کار نیست. در ضمن فرد اسپانیایی باید بتواند مدارکی دال بر استطاعت مالی خود ارائه دهد که در آن مشخص باشد که می‌تواند هزینه‌های زندگی همسرش را نیز بپردازد. اگر همه‌ی مدارک تکمیل شود و سفارت مطمئن باشد که قصد فرد موردنظر واقعاً ازدواج وزندگی است، برای تبعه‌ی خارجی، ویزا صادرشده و وی می‌تواند در اسپانیا ساکن شود.

مهاجرت کاری به اسپانیا

مهاجرت کاری به این معناست که کارفرمایی ساکن در اسپانیا اعلام می‌کند که به نیروی کاریِ فرد مهاجر نیاز دارد و می‌تواند در شرکت یا محل کارش او را استخدام کند. در این صورت فرد می‌تواند به کشور موردنظر مهاجرت نماید. اما این‌که کارفرمایی بدون شناخت کافی برای مهاجری دعوت‌نامه ارسال کند، کمی بعید به نظر می‌رسد. این روش بیشتر برای افرادی مفید است که با کمپانی‌های خارجی در تماس هستند و آن‌ها حاضر می‌شوند با توجه به شناختی که از فرد دارند، او را استخدام نمایند. در این رابطه کارفرمایان نیز با محدودیت‌هایی مواجه هستند برای مثال باید ۳ ماه متداول پوزیشن موردنظرشان را در روزنامه‌ها آگهی کنند و اگر فردی اسپانیایی برای انجام آن کار پیدا نشد کارفرما می‌تواند تبعه‌ی خارجی استخدام نماید.

اخذ اقامت اروپا

پس تکلیف افرادی که هیچ کارفرمایی را نمی‌شناسند چیست؟

هر کشور در فواصل زمانی مختلف به برخی از مهارت‌ها نیاز دارد مثلاً کشوری به کشاورز و سرزمین دیگری به پزشک متخصص نیاز پیدا می‌کند، این شغل‌های موردنیاز همه‌ساله طی فهرستی اعلام می‌شوند و مهاجرانی که واجد شرایط کار در آن موقعیت‌های شغلی باشند می‌توانند به استخدام این کشورها درآیند. اگر فردی با رزومه و سابقه‌ی کاری خوب خود بتواند کارفرمایی را مجاب کند که می‌تواند فردی مفید برای وی و کمپانی‌اش باشد، می‌تواند در اسپانیا اقامت کرده و پس از ۱۰ سال شهروند رسمی این کشور شود.

مهاجرت تحصیلی اسپانیا

افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور مقصد را دارند، می‌توانند از طریق تحصیلی اقدام به مهاجرت نمایند، ایرانیان زیادی از طریق تحصیلی اقدام به مهاجرت به اسپانیا می‌کنند زیرا این کشور شرایط تحصیلی خوبی در همه‌ی مقاطع دارد. زبان برخی دانشگاه‌های این کشور انگلیسی و برخی دیگر اسپانیایی هستند و همین موضوع باعث می‌شود که ایرانیان بتوانند با دانستن زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند.

مهاجرت پناهندگی به اسپانیا

به دلیل این‌که سؤالات زیادی درباره‌ی مهاجرت به روش پناهندگی به ما ارسال‌شده است این مورد را نیز بازگو می‌کنیم اما در همین ابتدای کلام باید بگوییم که این مورد به‌ندرت شامل ایرانیان می‌شود. از طریق پناهندگی نیز می‌توان به اسپانیا مهاجرت نمود. این نوع مهاجرت مخصوص افرادی است که در کشورشان امنیت جانی ندارند برای مثال کشورشان درگیر جنگ است یا به دلایل قومی، مذهبی یا سیاسی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. فردی که درخواست مهاجرت پناهندگی می‌کند باید اثبات کند که واقعاً در کشورش ازنظر امنیتی دچار مشکل است.

مهاجرت سرمایه‌گذاری به اسپانیا

این نوع مهاجرت مخصوص افرادی است که در کشور خود مبلغی پول به دست آورده‌اند و علاقه‌مند هستند پول خود را در اسپانیا سرمایه‌گذاری کنند، کشور اسپانیا برای این افراد شرایطی را قائل می‌شود که اگر آن‌ها را بپذیرند می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری و ورود پولشان به اسپانیا مهاجرت کرده و مقیم شوند. سرمایه‌گذاری در اسپانیا را می‌توان به دو بخش اصلی خرید ملک و کار تقسیم‌بندی کرد که در ادامه به بررسی این دو روش می‌پردازیم:

immigration to spain 3 - مهاجرت به اسپانیا

خرید ملک در اسپانیا

مهاجران علاقه‌مند می‌توانند با خرید ملکی با حداقل قیمت ۵۰۰۰۰۰ یورو (معادل ۷, ۱۹۳, ۲۷۴, ۲۸۰ تومان) به این کشور مهاجرت کنند؛ اما باید توجه داشته باشید که تنها خرید خانه موجب کسب اقامت برای مهاجران نمی‌شود و فرد باید ثابت کند که از چه طریقی قصد امرارمعاش در این کشور را دارد و به‌نوعی خرید خانه تنها آسان کننده‌ی راه برای اوست. به‌عبارت‌دیگر شما با خرید ملک می‌توانید ویزای شین گن ۶ ماهه بگیرید و پس‌ازآن از روش‌های دیگر مهاجرتی استفاده کرده و کسب اقامت نمایید.

سرمایه‌گذاری در کار

در این روش مهاجر سرمایه‌ی خود را وارد اسپانیا کرده و وارد بازار کار می‌شود. روش‌های سرمایه‌گذاری در کار و در کشور اسپانیا مراحل متعددی دارد که باید توسط وکیلی کاردان پیگیری و انجام شود. اما در پایان این روش هم فرد مهاجر می‌تواند اقامت دائم کسب کند.

نکات مهم درباره مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در اسپانیا:

-امروزه شاهد تبلیغات گسترده‌ای مبنی بر خرید خانه و کسب اقامت دائم در اسپانیا هستیم که این موضوع آن‌طور که نشان می‌دهند صحت ندارد و روشی برای پول‌سازی مؤسسات مختلف می باشد. حقیقت این است که کسب اقامت در اسپانیا راه‌های آسان‌تری از خرید خانه هم دارد برای مثال شما با چند سال درس خواندن در اسپانیا می‌توانید اقامت دائم به دست آورید اما خرید خانه منجر به اقامت دائم شما نخواهد شد مگر آن‌که مبلغ خانه‌ی شما بالا باشد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم به‌شدت مراقب افراد سودجو باشید. -با مهاجرت سرمایه‌گذاری نیز باید ۵ الی ۱۰ سال در این کشور ساکن باشید تا به شما اقامت دائم داده شود. -فراموش نکنید که نرخ بیکاری در اسپانیا زیاد است بنابراین توقع معجزه نداشته باشید و سرمایه‌ی خود را هوشمندانه خرج کنید.

همه چیز در باره ی پیمان‌نامه یا معاهده دوبلین3

 مهاجرت از طریق تمکن مالی در اسپانیا

اگر فرد مهاجر بتواند به دولت اسپانیا ثابت کند که می‌تواند ازنظر مالی هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده‌اش را پرداخت کند می‌تواند برای مهاجرت به این کشور اقدام کرده و نهایتاً مقیم این سرزمین گردد. البته باید کاملاً مشخص باشد که مهاجر هزینه‌هایش را از چه جایی به دست آورده است.

این نوع مهاجرت مزایای زیادی دارد از قبیل:

 • سهولت در مراحل تمدید اقامت
 • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی
 • سریع بودن روند مهاجرت
 • بهره‌مندی از امکانات شهروندی اروپا
 • امکان استفاده از بیمه‌های مختلف اسپانیا

انواع ویزای اسپانیا

همان‌طور که در ابتدای کلام نیز اشاره کردیم اسپانیا جزو کشورهایی است که نیاز به ویزای شین گن برای ورود و خروج دارد اما ویزاهای دیگری نیز برای این کشور تعریف‌شده که در اینجا مرور کوتاهی بر آن‌ها خواهیم کرد و در آینده و در بخش مقالات سفارت اسپانیا بیشتر به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • ویزای طلایی | Golden visa in Spain
 • ویزای ثروت | Wealth visa in Spain
 • ویزای سرمایه‌گذار | Investor visa in Spain
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای کار
 • ویزای بازنشستگی

immigration to spain 2 - مهاجرت به اسپانیا

نکات مهم برای مهاجرت به اسپانیا

 • برای درخواست مهاجرت، حضور فرد مهاجر در سفارتخانه الزامی است و باید خودش مدارک مربوطه را تحویل دهد.
 • پس از قبول شدن مهاجرت شما باید حتماً درزمانی که سفارتخانه به اطلاعتان می‌رساند (اغلب ۵۰ روز) وارد اسپانیا شوید.
 • تا ۳۰ روز پس از ورود خود به اسپانیا حتماً درخواست مجوز اقامتتان را به سفارتخانه‌ی مربوطه تحویل دهید.
 • اغلب مهاجران اسپانیا تا ۱ سال حق خروج از کشور را ندارند بنابراین انتظار این موضوع را نیز داشته باشید.
 • خرید ملک در اسپانیا با شرایطی خاص می‌تواند پس از ۲ سال باعث اقامت فرد مالک شود و حضور وی در اسپانیا نیز ضروری نیست تنها کافی است که ملک به نام او باشد.
 • با داشتن اقامت اسپانیا می‌توانید در همه‌ی کشورهای عضو شین گن به کار، زندگی و تحصیل بپردازید و رفت‌وآمد شما هیچ مشکلی نخواهد داشت.
 • اگر فرد مهاجر بتواند تمکن مالی خود را به دولت اسپانیا اثبات نماید می‌تواند به این کشور مهاجرت کند.

سخن آخر

در آخر بد نیست بدانید امروزه در راستای قانون آزادی مهاجرت تدابیری برای سهولت مهاجرت اندیشیده شده است مثلاً اگر فردی اقامت یکی از کشورهای ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ یا سوئیس را داشته باشد بدون نیاز به ویزایی دیگر می‌تواند در اسپانیا نیز اقامت کند اما افرادی که اقامت کرواسی را دارند تا سال ۲۰۱۰ باید مجوز کار داشته باشند تا در اسپانیا حق کار وزندگی به آن‌ها تعلق گیرد.

The committee will look over the entire document and give you feedback, but most essay writing services of the time they’re eager to take a dissertation if the student is well prepared.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *