مهاجرت به سوئد

سالانه مردمان بسیاری به علل مختلف تصمیم به مهاجرت و ترک دیار و سرزمین خود می‌گیرند. کشورهای گوناگون شرایط و روش‌های مختلفی را برای پذیرش مهاجران دارند و حقیقت این است که مهاجرت به هیچ کشوری آسان نیست اما بنا بر شرایط و سلایق هر فرد مراحل مهاجرت، می‌تواند آسان یا سخت شود.

هم‌اکنون کشورهایی مثل کانادا، آلمان، استرالیا، سوئد، آذربایجان، ترکیه و… در بین ایرانی‌ها برای مهاجرت محبوب‌تر هستند و اگر به این کشورها مهاجرت کنید ایرانی‌های زیادی را خواهید یافت

مراحل اخذ ویزای شینگن سوئد

به‌طورکلی برای گرفتن ویزای هر کشوری اولین قدم دریافت فرم درخواست ویزا، پر کردن و تحویل آن به سفارتخانه می‌باشد؛ که این فرم‌های را می‌توانید از طریق وب‌سایت سفارتخانه کشور مقصدتان تهیه نمایید. البته برای تحویل درخواستتان به سفارتخانه باید از قبل وقت بگیرید در غیر این صورت به شما اجازه‌ی ملاقات داده نمی‌شود.

در این قسمت همه‌ی مراحلی که باید برای اخذ ویزای سوئد بگذرانید و نکاتی که باید بدانید را باهم مرور می‌کنیم:

نکات اولیه اخذ ویزا | دستورالعمل‌های امنیتی:

 •  برای کودکان زیر ۱۲ سال همه‌ی مدارک باید توسط والدین یا قیم قانونی ارائه شود.
 •  تعیین وقت سفارت رایگان است و هیچ آژانسی نباید برای این کار هزینه‌ای دریافت نماید.
 •  ورود تبلت، تلفن همراه و رایانه ی شخصی به اداره‌های کنسولی ممنوع است.
 •  سفارت سوئد می‌تواند ویزا را کوتاه‌مدت (۹۰ روزه یا در بازه‌ی زمانی ۱۸۰ روزه) صادر نماید. این در صورتی است که مقصد اصلی یا تنها مقصد مسافر کشور سوئد باشد.
 •  اگر فردی ویزای شین گن را طبق دستورهای اصلی این ویزا نگرفته باشد، سایر کشورهای عضو پیمان شین گن می‌توانند از ورود یا عبور مسافر به کشورشان جلوگیری نمایند.
 • برای همه‌ی افراد متقاضی ویزا به‌جز کودکان زیر ۱۲ سال اثرانگشت اجباری است.
 •  اگر مدارک را کافی و جامع ارائه ندهید درخواست شما برای ویزا رد خواهد شد.
 • رد یا قبول درخواست شین گن بامطالعه‌ی دقیق مدارک و اوضاع و شرایط فرد متقاضی انجام می‌شود و در صورت رد شدن اگر متقاضی به این حکم اعتراض داشته باشد می‌تواند به دادگاه اداری شکایت نماید.

مدارک لازم برای اخذ روادید:

چه از وب‌سایت فرم درخواست روادید را تهیه‌کرده باشید و چه از وزارتخانه، باید آن را به‌صورت ورق (پرینت) و تکمیل‌شده به سفارتخانه تحویل دهید، مدارکی که به‌صورت الکترونیکی به وزارتخانه ارسال می‌شوند موردبررسی قرار نمی‌گیرند. سفارتخانه خواهشمند است که از ضمیمه کردن مدارک بپرهیزید و در همان زمان تعیین‌شده همه‌ی مدارکتان را ارائه دهید.

ایمیل‌هایی که در آن‌ها مدارک ضمیمه‌شده‌اند بدون بررسی پاک خواهند شد.

 •  فرم رایگان درخواست روادید
 • دو قطعه عکس پرسنلی ۳ در ۴
 •  گذرنامه با دو برگ سفید و ۳ ماه اعتبار از زمان ترک حوزه‌ی شین گن.
 •  دعوت‌نامه‌ی تکمیل‌شده: درصورتی‌که مسافر توسط یک شهروند سوئدی دعوت شود باید فرم دعوت‌نامه‌ی او به همراه یکی از این مدارک ارائه گردد:

* گذرنامه یا شناسنامه معتبر شهروند سوئدی

*اجازه اقامت بااعتبار حداقل یک ماه از تاریخ خاتمه روادید درخواستی (برای شهروندان خارجی مقیم سوئد)

 • اصل و کپی شناسنامه‌ی متقاضی به همراه ترجمه‌ی آن به زبان انگلیسی یا سوئدی
 • اصل و کپی مدارک شغلی متقاضی به همراه ترجمه به زبان سوئدی یا انگلیسی

* توجه داشته باشید که دو مورد بالا نیاز به تائید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه ندارند.

 •  ضمانت مالی: وجود یکی از موارد زیر ضروری است:

* پرینت گردش سه‌ماهه آخر حساب‌جاری با مهر و امضای بانک

* کارت اعتباری بین‌المللی شخصی به همراه پرینت آن حساب، کارت‌هایی مثل (Visa, Mastercard، American Express)

* ضمانت‌نامه بانکی از طرف فرد دعوت‌کننده از یکی بانک‌ها یا شرکت‌های بیمه‌ای سوئدی

 •  اگر متقاضی سند ملکی نیز داشته باشد و آن را ارائه دهد، می‌تواند در روند ویزا تأثیرگذار باشد.
 •  اصل و کپی بیمه مسافرتی بین‌المللی با پوشش حداقل ۳۰.۰۰۰ یورو که کل دوره اقامت متقاضی را در حوزه شین گن پوشش دهد.
 •  اصل و کپی بلیت مسافرتی یا ارائه‌ی رزرو آن.
 •  اصل و تصویر رزرو هتل در صورت وجود
 • کپی صفحه اول روادید گذشته اگر شامل متقاضی شود

مدارک مربوط به شاغلین:

۱- مدیران و اعضای هیئت‌مدیره:

آخرین روزنامه رسمی (که از تاریخ آن بیش از سه سال نگذشته باشد) حاوی اطلاعات تأسیس و ثبت شرکت مربوطه و نام متقاضی. چنانچه بیش از سه سال از تاریخ روزنامه رسمی گذشته باشد، متقاضی می‌بایست یک روزنامه رسمی جدید (با تاریخ زیر سه سال) نیز مبنی بر تغییرات احتمالیِ انجام پذیرفته در خصوص تأسیس شرکت یا یک گواهی از اداره ثبت مبنی بر ادامه فعالیت شرکت علی‌رغم عدم ثبت تغییرات، ارائه نماید.

۲- شاغلین به کارهای آزاد:

پروانه‌ی کسب یا کارت بازرگانی معتبر.

۳- کارمندان دولتی و شاغلین وابسته به سازمان‌های دولتی:

لیست پرداختی شش‌ماهه آخر بیمه شغلی یا کارت پرسنلی صادره توسط سازمان دولتی یا نیمه‌دولتی مربوطه، یا معرفی‌نامه‌ای از سوی شرکت مربوطه مبنی بر تائید رابطه کاری متقاضی با آن شرکت ضمن مشخص نمودن سمت شغلی وی.

درخواست وقت

متقاضیان می‌توانند برای اخذ وقت از سفارتخانه به‌صورت حضوری مراجعه نموده و یا به وب‌سایت این مجموعه مراجعه کنند.

* توجه داشته باشید که مسئولین می‌توانند در صورت نیاز به بررسی بیشتر از متقاضی مدارک دیگری نیز درخواست نمایند.

هزینه

* هزینه‌ی روادید به‌صورت نقدی و با وجهیورو در ایران با یورو یا معادل یورو دریافت می‌شود.

بزرگ‌سالان: ۶۰ یورو معادل ۸۶۳, ۱۹۰ تومان

اشخاص ۶ تا ۱۲ سال: ۳۵ یورو معادل ۵۰۳, ۵۲۰ تومان

کودکان زیر ۶ سال: رایگان

*هزینه‌ی روادید برای همسر، فرزندان، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و نوادگان شهروندان اتحادیه اروپا یا همسرانشان رایگان می‌باشد.

 بهترین روش‌ها برای مهاجرت به سوئد

برای مهاجرت به سوئد چندراه وجود دارد که هیچ‌یک از آن‌ها ازنظر سختی و آسانی اولویت ندارند و بنا بر شرایط مهاجر و بررسی سلایق و وضعیت او انتخاب می‌شوند. باهم روش‌های موجود برای مهاجرت به سوئد را بررسی می‌کنیم:

 مهاجرت از طریق کار

افراد زیادی خواهان مهاجرت و مشغول به کار شدن در سوئد هستند و دوست دارند با مدرک تحصیلی خود که از ایران کسب کرده‌اند در سوئد مشغول به کار شوند. این افراد برای مهاجرت و اقامت به‌وسیله‌ی کار نیاز به دعوت‌نامه از طرف یک کارفرمای معتبر در سوئد دارند و تا کارفرمایی مسئولیت آن‌ها را بر عهده نگیرد نمی‌توانند از این طریق مهاجرت نمایند.

برای پیدا کردن کار در این کشور هم باید دارای شرایط ایده آلی باشید تا مهارت شما برای کارفرما اثبات گردد و به نیروی کار شما نیاز داشته باشند. به افرادی که مهاجرت از طریق کار مدنظرشان است پیشنهاد می‌کنیم پیش از مهاجرت با استفاده از روش مکاتبه‌ای و یا مجازی با کارفرمایان ارتباط برقرار کنند و از کار خود در کشور مقصد مطمئن باشند و سپس اقدام به مهاجرت کنند و یا ابتدا با سفرهای کوتاه‌مدت با محیط‌ها و شرایط کاری در این کشور و کارفرمایانی که کارشان به رشته‌ی تحصیلی آن‌ها مربوط است ارتباط برقرار کرده و آشنا شوند.

اگر موفق به کسب دعوت‌نامه و رضایت کارفرما برای جذب خود در سوئد شوید با توجه به دعوت‌نامه‌ی او می‌توانید به‌راحتی در این کشور اقامت نمایید، این روش از سخت‌ترین اما محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به سوئد می‌باشد.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از روش‌های معمول و ممکن برای مهاجرت به سوئد اقدام از طریق سرمایه‌گذاری می‌باشد. به‌طورکلی می‌توانیم سرمایه‌گذاری در سوئد را به دو قسمت اصلی زیر تقسیم کنیم:

الف سرمایه‌گذاری از طریق طرح کاری، بیزینس پلن

در این روش مهاجر ادعا می‌کند که نقشه و برنامه‌ای برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار موفق در سوئد دارد که می‌تواند برای این کشور سودآور باشد. این روش برای مبتکران، مخترعان و کارآفرینان بسیار مناسب است. مراحل کار بدین‌صورت است که ابتدا فرد یک طرح از کاری که قصد انجامش را دارد (درزمینهٔ ی صنعتی، تجاری و…) تهیه می‌کند؛ اما در این طرح نباید همه‌ی جزئیات دقیقاً آن‌طور که قرار است انجام بگیرد درج شود تنها کافی است معرف کلی طرح باشد و نشان دهد که آیا این طرح مقرون به‌صرف و مفید هست یا خیر. البته باید همه‌ی طرح واضح توضیح داده و در آن از دروغ و فرافکنی جدا جلوگیری شود.

ب مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری یکجا:

اگر دارای طرح کاری و ایده‌ی خاصی نیستید اما سرمایه‌ی خوبی در دست دارید، بازهم می‌توانید به سوئد مهاجرت کنید. زمانی که موفق شوید دولت سوئد را قانع کنید که وجود شما در آن کشور توجیه مالی خوبی دارد، می‌توانید به‌عنوان مهاجرِ سرمایه‌دار وارد آن کشور شوید. کمترین میزان سرمایه‌گذاری در سوئد نیز همان ۱۵۰۰۰۰ دلار است که در بالا اشاره کردیم با تفاوت این‌که باید این مبلغ را در همان ابتدا و به‌طور یکجا و بدون در نظر گرفتن سایر هزینه‌های مهاجرت ازجمله مراحل مهاجرت و هزینه‌های ماه‌های ابتدایی زندگی در سوئد پرداخت نمایید و سپس اقدام به سفر به سوئد نمایید.

تفاوت بین استان‌ها و سرزمین‌های کانادا چیست؟

 

مهاجرت از طریق ازدواج به سوئد

قانون مهاجرت از طریق ازدواج در رابطه با سوئد نیز وجود دارد و اگر شما با یک فرد سوئدی یا مقیم در این کشور ازدواج کنید به‌راحتی اقامت کسب خواهید کرد و از این لحاظ مشکلی نخواهید داشت.

توجه داشته باشید که در این نوع مهاجرت باید به سوا لاتی مانند زبانی که باهم سرتان صحبت می‌کنید، همسران قبلی خود، مدت‌زمان زندگی با همسر فعلی، خانه‌ای که قرار است در آن زندگی کنید، روش آشنایی و بقای ارتباط زوجین تاکنون و… پاسخ دهید و اگر در این موارد شک و شبهه‌ای پیش آید به‌صورت موقت به فرد مهاجر اجازه‌ی مهاجرت داده نمی‌شود.

در مواقع نادری که این اتفاق رخ می‌دهد باید سه هفته صبر کرده و سپس درخواست تجدیدنظر دهید. اگر برای بار دوم یا سوم بازهم مهاجرت شما از طریق ازدواج رد شد، می‌توانید به دادگاه‌های موجود در سوئد اعتراض کرده و حکم خود را تغییر دهید. توجه داشته باشید که رد شدن مهاجرت از طریق ازدواج بسیار کم پیش می‌آید و این موضوع هم برای جلوگیری از کلاه‌برداری دو طرف برای کسب اقامت از طریق ازدواج است.

مهاجرت تحصیلی به سوئد

مهاجرت تحصیلی به سوئد یکی از آسان‌ترین روش‌های مهاجرت و کسب اقامت این کشور می‌باشد و مهاجران ایرانی زیادی هم از این طریق اقدام به مهاجرت می‌نمایند زیرا این روش مزایای نسبتاً خوبی در مقایسه با روش‌های دیگر دارد مثلاً: برای ادامه تحصیل در همه‌ی دانشگاه‌های این کشور نیاز به دانستن زبان سوئدی نیست، با داشتن مدرت آیلتس ۵ نیز در برخی از دانشگاه‌ها می‌توانید تحصیل کنید، دانشگاه‌های این کشور معتبر و خوب هستند و یا این‌که پس از تحصیل راحت‌تر می‌توانید وارد بازار کار سوئد شوید.

توجه داشته باشید که مهم‌ترین سرمایه‌ی سوئد، نیروی انسانی تحصیل‌کرده است و این کشور دارای نظام تحصیلی مدرن و بسیار خوبی است که هر ۶ سال یک‌بار هم مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرد. تحصیلات دانشگاهی در این کشور بسیار رقابتی است و درصد بالایی از دانشجویان مقطع دکترای این کشور را مهاجران خارجی اشغال کرده‌اند بنابراین اگر قصد تحصیل در سوئد رادارید باید برای درس خواندن وقت و پشتکار زیادی داشته باشید.

ارسال مدارک تحصیلی به سوئد

یکی از دغدغه‌های دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئد رادارند ارسال مدارک به دانشگاه‌ها می‌باشد، البته این روزها با پیشرفت تکنولوژی کارها کمی آسان‌تر شده است اما به‌طورکلی باید بدانید که پس از قبول شدن درخواستتان برای تحصیل در این کشور، از شما درخواست می‌شود تا مدارک خود را ارسال نمایید در این زمان باید اقداماتی را انجام داده و اطلاعاتی را کسب کنید که در ادامه به‌صورت خلاصه به این نکات خواهیم پرداخت.

بهترین راه برای ارسال مدارک به سوئد چیست؟

راه‌های زیادی برای این‌که مدارک تحصیلی و شناسایی خود را به دانشگاه‌های سوئد برسانید وجود دارد اما بهترین روش استفاده از پست TNT می‌باشد زیرا اگر از این روش استفاده کنید، می‌توانید از طریق وب‌سایت این نوع پست از محل دقیق بسته و مدارک خود مطلع شوید که هر پستی این امکان را در اختیار شما نمی‌گذارد. برای این‌که بیشتر درباره‌ی این نوع پست بدانید کافی است به وب‌سایت روبه‌رو مراجعه نمایید

*اگر یک‌بار در سال یا درترم مای گذشته مدارک خود را به سوئد ارسال کرده اید اما دوباره قصد اقدام مهاجرت تحصیلی به این کشور رادارید لازم نیست دوباره همه‌ی مدارک را ارسال نمایید بلکه ارسال کد بسته و تصویر پاکت پستی قبلی خود کافی است.

مدارک مقطع لیسانس:

کاورشیت

مدرک پیش‌دانشگاهی و دبیرستان

کپی پاسپورت

مدارک آیلتس یا تافل

مدارک اضافی که در هر رشته می‌تواند مختلف باشد

مدارک مقطع فوق لیسانس:

کاور شیت

مدرک دانشگاه یا گواهی دانشگاهی

کپی پاسپورت

مدرک آیلتس و تافل

مدارک دیگر که بنا بر رشته‌ی تحصیلی درخواست می‌شود.

*پس از بررسی مدارک شما نمره‌ی MR هر متقاضی مشخص می‌شود که نشانگر شانس وی برای پذیرش در آن دانشگاه است.

+ نکته ی بسیار بسیار مهم:

مقوله‌ی مهاجرت تحصیلی و مراحل آن در این مطلب به‌صورت اجمالی توضیح داده‌شده است اما اطلاعات ریز و جزئی دیگری نیز وجود دارد که شاید سوا لاتی را در ذهن شما ایجاد کرده باشند به همین دلیل برای صحیح‌تر پرداختن به این مبحث در آینده‌ای نزدیک مهاجرت تحصیلی به سوئد را در مطلبی جداگانه منتشر خواهیم کرد.

+ تمام اعدادی که به‌عنوان هزینه در این قسمت درج‌شده‌اند به‌صورت حدودی و میانگین می‌باشد. بر اساس محله اقامت دانشجو، رشته و دانشگاه وی این اعداد بسیار متغیر هستند.

کسب اقامت در سوئد

افرادی که از طریق کار موفق شده‌اند به سوئد مهاجرت کنند ویزایی بااعتبار ۲ سال به آن‌ها اعطا می‌شود و پس از اتمام آن اگر هنوز مهاجر دارای کاری ثابت در سوئد بود ویزای او ۲ سال دیگر تمدید می‌شود و با پایان ۴ سال اقامت موقت می‌تواند درخواست اقامت دائم به این کشور را بدهد.

افرادی که بتوانند این ۴ سال را با موفقیت پشت سر گذارند به آن‌ها از سال پنجم اقامت داده می‌شود و آن‌ها ازآن‌پس شهروند سوئد محسوب شده و از همه‌ی امکانات و مزایای شهروندان سوئد برخوردار خواهند بود.

مشکلات مهاجرت به سوئد

افراد زیادی مهاجرت به سوئد را امری آسان می‌دانند اما باید بدانید که مهاجرت به این کشور همه‌ساله سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود برای مثال به موارد زیر توجه کنید:

 • جمعیت سوئد در سال ۲۰۱۶ میلادی  ۱۴۰، ۰۰۰ نفر افزایش یافت که اغلب آن را مهاجران تشکیل می‌دادند.
 • در سال‌های اخیر پناهندگان زیادی به این کشور مراجعه کردند که همین موضوع چالش‌هایی را به بار آورده است.
 • کودکان زیادی به سوئد آورده شده‌اند که پدر و مادری ندارند و دولت سوئد باید برای آن‌ها امکانات رفاهی فراهم کند.
 • بیش از ۶۰ درصد افرادی که سال ۲۰۱۵ به سوئد مهاجرت کردند در سال ۲۰۱۶ میلادی توانستند اقامت دائم کسب کنند.

در حال حاضر بیشترین مهاجران سوئد را افغان‌ها و سوری‌ها تشکیل داده‌اند که به دلیل عدم مهارت مای بالا و افزایش نابهنگام و ناگهانی جمعیت باعث شده‌اند منابع سوئد برای خدمت‌رسانی به مهاجران کم شوند و دولت با مشکلاتی برای جبران این خسارات مواجه گردد و این موضوع پذیرفته شدن مهاجران را سخت‌تر کرده است.

 

سبک زندگی در سوئد

از ویژگی‌هایی که نقش مهمی در یک مهاجرت موفق دارد سازگار بودن با آداب‌ورسوم مردم و شرایط زندگی در کشور مقصد است زیرا اگر به‌خوبی هم مراحل مهاجرت را طی کنید اما نتوانید با محیط جدید سازگار شوید، بدون شک به مشکل بدخواهید خورد.

زندگی در سوئد چگونه است؟

کیفیت زندگی و رفاه سوئدی‌ها بسیار خوب و نرخ بیکاری در این کشور پایین می‌باشد به همین دلیل ظرفیت نسبتاً خوبی هم برای مهاجران دارد. مردمان این کشور اغلب به زبان سوئدی صحبت می‌کنند بنابراین برای موفقیت بیشتر در کسب‌وکار وزندگی باید این زبان را خوب بدانید. درست است که برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیاز به دانستن زبان سوئدی ندارند و زبان‌اصلی‌شان انگلیسی است اما بازهم پیشنهاد می‌کنیم این زبان را یاد بگیرید.

ازنظر تقسیمات جغرافیایی هم باید بدانید که سوئد ۲۰ استان دارد و مهم‌ترین شهرهایش استکهلم، گوتنبرگ، مالمو، اوپسالا و… هستند اما تقریباً در همه‌ی شهرهای این کشور شرایط خوبی برای کار وزندگی وجود دارد.

دین هم نقش مهمی در رضایت شما از مهاجرتتان دارد؛ باید بدانید که دین اغلب سوئدی‌ها مسیحیت پروتستان لوتری است اما شما هر دینی که داشته باشید ازنظر جامعه و محیط کاری پذیرفته خواهید شد.

سوئد سالانه پذیرای مهاجران زیادی است. بیشترین مهاجران به سوئد فنلاندی هستند و ایران هم در رتبه‌ی پنجم قرار دارد و سالانه تعداد زیادی از هم‌وطنانمان به این دیار مهاجرت می‌کنند.

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

راه های کسب اقامت دائم در آمریکا

مهاجرت مقوله‌ای که در دهه‌های اخیر بیش‌ازپیش شاهد آن هستیم؛در ادامه قصد داریم تا روش‌های کسب اقامت دائم در ایالات‌متحده آمریکا را بررسی کنیم. البته ذکر این موضوع هم لازم است که در این مطلب تنها اقامت دائم مدنظر می‌باشد و انواع ویزاهای موقت در مبحثی دیگر توضیح داده می‌شوند. افرادی که به امید داشتن […]

آشنایی با کشور مالزی و شرایط مهاجرت به این کشور

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است. سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای هم‌سود است. این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است. نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا؛ […]

جاذبه های گردشگری در ترکیه

ترکیه به دلیل جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی که دارد، جز پرگردشگرترین کشورهای دنیا محسوب می شود. برای تماشای دیدنی های ترکیه باید از شهرها و اقامت در آن ها کمی فاصله گرفته و دل به جاده بزنید. در یک سفر ماجراجویانه می توانید آب های زیبا و خیره کننده، صخره های بی نظیر […]

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.