264 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۱۲/۲۹ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۰ در ۱۲:۳۴ بعد از ظهر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

تصمیم راسخ بگیرید

ابتدا خوب فکر کنید که چرا قصد مهاجرت دارید، آیا از نکات مهم قبل از مهاجرت اطلاع دارید؟ برای مثال به دنبال رفاه کاری بیشتر هستید یا به‌قصد ادامه تحصیل مهاجرت می‌کنید؟
لازم است دقیق و جزئی موضع خود را مشخص کنید مثلاً پاسخ شما این است که برای تحصیل در دانشگاه‌های خوب و بین‌المللی قصد سفر دارید، اما آیا بعد از فارغ‌التحصیلی می‌خواهید به کشور مادری بازگردید یا خیر؟ آیا در کشور مبدأ شرایط خوبی برای تحصیل نیست؟ آیا کشور مقصد ازلحاظ آموزشی در سطح بسیار بالاتری قرار دارد؟ اصلاً تحصیل چقدر در زندگی فعلی شما تأثیر دارد؟

این موارد گوشه‌ای از سوالاتی است که کمک می‌کنند هدف اصلی شما از رها کردن وطن و رهسپار شدن به سوی سرزمینی دیگر مشخص شود.
اولین گام برای مهاجرت، داشتن تصمیم راسخ است؛ باید حتماً پیش از شروع مطمئن باشید که تصمیم شما آن‌قدر محکم است که حاضر هستید به خاطر آن با تمامی مسائل و مشکلات دست‌وپنجه نرم کنید.

مهاجرت1 - نکات مهم قبل از مهاجرت

با استرس‌ها روبه‌رو شوید

در امر مهاجرت علاوه بر نکاتی که باید در کشور مقصد در نظر داشته باشید و مشکلاتی که شاید در این کشورها با آن‌ها مواجه شوید باید در ابتدا با دو چالش بزرگ روبه‌رو گردید.

شغل خود را از دست می‌دهید:

اگر شاغل هستید یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در مهاجرت از همان ابتدای راه مدنظر داشته باشید این است که باید شغل خود را رها کنید. شغلی که با تلاش و کوشش به دست آورده‌اید و جزئی از زندگی روزمره‌ی شماست.

اگر دل‌بستگی زیادی به محیط کار و شغل فعلیتان دارید لازم است کمی بیشتر فکر کنید.
باید در نظر داشته باشید که اگر به دلایل شخصی مانند ازدواج، شرایط بهتر تحصیلی فرزندتان و … بدون داشتن شغل در مقصد اقدام به مهاجرت می‌کنید با استرس و نگرانی زیادی روبه‌رو خواهید شد، آیا می‌توانید این نگرانی‌ها را پشت سر بگذارید؟

به خانه بازنخواهید گشت:

رها کردن خانه و کاشانه‌ای که سال‌ها در آن زندگی کرده‌اید از سخت‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید، جدایی از اقوام و دوستان و گام نهادن به دنیایی نو کار دشواری است.

افراد زیادی به دلیل دل‌بستگی‌های عاطفی از مهاجرت منصرف می‌شوند، پس با خودرو راست باشید و جواب محکمی برای این سؤال که می‌توانند خانه و آشنایانتان را رها کنید یا خیر بیابید زیرا اگر وارد مراحل مهاجرت شوید پشیمانی در میانه‌ی راه هزینه و زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

هیچ دوستی ندارید:

پیش از مهاجرت باید بدانید پیدا کردن دوستان جدید در کشوری دیگر کار دشواری ایست، شما حتماً در زندگی روزانه نیاز به دوست را احساس خواهید کرد تا مسائل و مشکلاتتان را با او در میان بگذارید، این خلأیی است که بسیاری از مهاجران آن را احساس می‌کنند.

باید آداب اطرافیانتان را رعایت کنید و سعی داشته باشید برای خود جایی میانشان بازکنید چون اگر در دانشگاه تحصیل می‌کنید و یا شاغل هستید حتماً اطرافیان بخش مهمی از زندگی‌تان خواهند شد.در سال‌های اخیر برخی از مهاجران از طریق آنلاین اقدام به پیدا کردن دوست در کشور مقصدشان می‌کنند که می‌تواند برخی مواقع راه خوبی باشد، اما موضوع این است که پیش از مهاجرت باید توجه کنید در ابتدا هیچ دوستی نخواهید داشت و این موضوع مهم‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید

ویزای لهستان

چه بودجه‌ای را در نظر گرفته‌اید؟

از گام‌های نخستین برای مهاجرت این است که چه میزان بودجه ای دارید؟ باید به این سؤال کاملاً صادقانه پاسخ دهید و عددی که در نظر می‌گیرید مطابق با واقعیت و حساب بانکی شما باشد.
آیا به روش سرمایه‌گذاری می‌خواهید اقامت بگیرید؟ آیا بودجه‌ی شما برای این کار مناسب است؟
اگر نتوانید شغل مناسبتان را پیدا کنید، می‌توانید تا چه مدت با بودجه‌ی فعلی زندگی کنید؟
آیا می‌توانید از پس هزینه‌ی حمل‌ونقل، اجاره خانه و خوراک و پوشاکتان بربیایید؟

باید به فکر هزینه‌هایی که گرفتن ویزای کاری و اقامت برای شما در پی خواهد داشت هم باشید.
در حقیقت میزان نقدینگی شما در امر مهاجرت از موضوعات بسیار مهم است و باید دقیق و باحوصله به بررسی این موضوع پیش از هر اقدام دیگری بپردازید.

ذخیره پول

یکی از مهم ترین نکات قبل از مهاجرت ذخیره پول میباشد. هراندازه‌ای هم که برای مهاجرت پول کنار گذاشته باشید بازهم نیاز دارید که صرفه‌جو باشید زیرابه قول معروف حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند و احتمال این‌که بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید به‌گونه‌ای دیگر خرج شود همیشه وجود خواهد داشت.

در نظر داشته باشید که برای دست‌یابی به زندگی بهتر در حال مهاجرت هستید، نمی‌توانید غذا مصرف نکنید یا نیازهای اولی‌تان را برآورده نکنید چون ضرر بیشتری خواهید کرد و باید در طولانی‌مدت خرج بیشتری برای سلامتی و درمانتان خرج کنید، پس همیشه بهتر است صرفه‌جو باشید و پول‌هایتان را ذخیره کنید. حتی گاهی لازم است عادت‌های همیشگی‌تان را کنار بگذارید مثلاً اگر عادت دارید همیشه قهوه، شکلات یا خوراکی خاصی را مصرف کنید می‌توانید عادت‌هایتان را تغییر دهید.

مقصد کجاست؟

پس از پشت سر گذاشتن مرحله اول و مشخص شدن هدفتان از مهاجرت کمی کارتان آسان‌تر می‌شود. گام بعدی این است که با توجه به انگیزه و شرایط کنونی شما، قوانین کشور مبدأ و مقصد، چند کشور را به‌عنوان مقصد پیش روی خواهید داشت.

برای مثال: برخی از کشورها در جستجوی نیروی کار و انسانی هستند پس پیدا کردن شغل مناسب در آن‌ها آسان‌تر است. برخی دیگر دارای دانشگاه‌های معتبر و سطح بالایی هستند که با تحصیل در آن‌ها و قائداتا تلاش و کوشش پس از فارغ‌التحصیلی به فرد ماهری تبدیل خواهید شد. بعضی کشورها شرایط خوبی را برای افراد کهن‌سال برای گذراندن اوقات بازنشستگی آرام مهیا می‌کنند.

هر سرزمینی ویژگی‌های خاص خود را دارد و این نکته که هدف شما کاملاً با مقصدتان همخوانی داشته باشد نکته‌ی حائز اهمیتی است.
علاوه بر این موارد باید نکات زیر را هم مدنظر داشته باشید:

  •  همخوانی شرایط مالی کنونی با کشور مقصد.
  • همخوانی فرهنگ جامعه‌ای که قرار است در آن زندگی کنید با آداب‌ورسومی که با آن رشد کرده‌اید.
  • توجه به وضعیت بهداشت و درمان مقصد.
  • آشنایی با میزان مالیات و قوانین مقصد.
  •  وضعیت تحصیلی جامعه.
  • و…

انتخاب مشاور خوب

این روزها وکلا و مشاوران زیادی در حوزه‌ی مهاجرت فعالیت می‌کنند، اگر با روند و مراحل خارج شدن از کشور و اخذ اقامت آشنایی ندارید باید امور خود را به وکیلان مهاجرت بسپارید.
هزینه‌ی مشاوره در رابطه با مهاجرت بالاست و البته بستگی به میزان شهرت وکیل و کشور مقصد هم دارد، به همین دلیل برخی تصمیم می‌گیرند به‌تنهایی و بدون مشورت با وکیل اقدام نمایند که کار آسانی نیست.
توصیه می‌کنیم که از همان ابتدا با وکیلان مهاجرت مشورت نمایید که روند سریع‌تر و آسان‌تری را در پیش داشته باشید. انتخاب وکیل منصف و ماهر هم نقش بسیار مهمی در موفقیت مهاجرت شما دارد، پیشنهاد می‌کنیم از تجربیات دیگران در این زمینه استفاده کنید و بهترین و مناسب‌ترین مشهور را برای امر مهاجرتتان انتخاب نمایید.

مهاجرت به اسپانیا

آشنایی با شرایط اخذ اقامت در کشور مقصد

وکیلان خبره با بررسی پرونده‌ی مهاجرت شما می‌گویند که آیا کشوری که برای مهاجرت انتخاب کرده‌اید مناسب برای شرایط فعلیتان هست یا خیر. آن‌ها به دلیل داشتن تجربه‌ی زیاد می‌توانند تشخیص دهند که آیا تصور شما از مکانی که می‌خواهید برای همیشه در آن زندگی کنید درست و مطابق واقعیت هست یا خیر.
شرایط اخذ اقامت دائم را از وکیلتان جویا شوید و یا اگر بدون مشاوره اقدام می‌کنید، در صورت مناسب بودن کشور مقصد باید کاملاً با شرایط و قوانین اخذ اقامت، تحصیل و کار آشنا باشید. شرایط اقامت در هر کشوری متفاوت است و نباید به‌هیچ‌وجه این موضوع را فراموش کنید.

محل اقامتتان را از قبل انتخاب کنید

از مهم‌ترین گزینه هایی که قبل از مهاجرت باید در نظر داشته باشید محل اقامت است، به این نکته در انتخاب کشور اشاره کردیم اما آن‌قدر محل اقامت حائز اهمیت است که بارها و بارها باید به آن فکر کنید.شاید پیش از حرکت فکر کنید که خانه‌ی امروزی خود را دوست ندارید و می‌خواهید به هرجایی بروید جز اینجایی که هستید، اما آیا خانه‌ی آینده‌ی شما از مسکن حالایتان بهتر است؟ آیا حقیقتاً شرایط بهتری خواهید داشت؟ دقیقا کجا اقامت می‌کنید؟

شما باید در این وسواس به خرج دهید؛ حتی باید بدانید آب‌وهوای محل خانه‌ی جدیدتان چگونه خواهد بود! آیا زیاد باران می‌بارد و شما هوای ابری را دوست ندارید؟ آیا منطقه‌ی شلوغی است و رفت‌وآمد برای شما از خانه تا محل کار سخت خواهد بود؟
آیا در محله همه‌شب زنده دارند و آرامش نخواهید داشت؟ آیا به مراکز مهم شهر به‌راحتی دسترسی دارید؟
بازهم تکرار می‌کنیم، باید به همه‌ی نکات پیرامون خانه‌ی جدیدتان توجه کنید.

توجه به وضعیت حمل‌ونقل

پس از اخذ ویزا کمی درگیری‌هایتان جزئی‌تر می‌شود. یکی از موارد مهم این است که با چه وسیله‌ای مهاجرت خواهید کرد؟ حتماً این از آخرین موضوعاتی است که به آن توجه می‌کنید و آن را به دقایق آخر واگذار کرده‌اید، اما باید پیش از مهاجرت به وسایل حمل نقل از کشور مبدأ به مقصد هم‌فکر کنید.
حتی باید بدانید با وسایل نقلیه‌ی عمومی مقصدتان هم آشنا باشید تا در صورت بروز مشکل بتوانید به‌تنهایی به اقامتگاهتان برسید، حتی پیشنهاد می‌کنیم نقشه‌ی وسایل نقلیه‌ی عمومی اطراف محل زندگی خود را از قبل تهیه‌کرده و با آن آشنا باشید

توجه زبان و گویش

گاهی قرار است شما از سرزمین مادری کیلومترها فاصله بگیرید، حتماً باید در نظر داشته باشید که زبان کشور مقصد شما چیست و درصدد یادگیری آن برآیید. در برخی از کشورها به چند زبان صحبت می‌کنند باید توجه کنید که کدام گویش و زبان برای نوع زندگی شما در آن سرزمین مناسب است.
آیا بر زبان تحصیل مقصدتان مسلط هستید؟
شما قرار است برای همیشه در دیاری نو زندگی کنید پس باید بتوانید با جامعه‌ای در آن قرار خواهید گرفت ارتباط برقرار کنید، از برطرف کردن نیازهای اولیه خرید خوراک و پوشاک گرفته تا تحصیل و کار لازم است برای آن‌ها زبان کشور مقصدتان را بیاموزید. امروزه یادگیری زبان انگلیسی از ابتدایی‌ترین مراحل برای مهاجرت است اما برای مهاجرت به بسیاری از کشورهای دنیا تنها دانستن این زبان کافی نیست مثلاً برای مهاجرت به آلمان حتماً باید علاوه بر زبان انگلیسی‌زبان آلمانی را هم بدانید.

[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *