202 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۱۲/۲۵ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۰ در ۱۲:۲۱ بعد از ظهر

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

گواهینامه بین‌المللی رانندگی سندی به شکل کارت یا دفترچه و یا ترکیبی از این دو است که دارای اعتبار یک یا سه‌ساله می‌باشد و توسط مراجع ذی‌صلاح کشورهای مختلف صادر می گردد. به‌موجب این مدرک، شخص دارنده، حق رانندگی با وسایل نقلیه موتوری را در کشوری غیر از وطنش، پیدا می‌کند و می‌تواند با وسیله‌ی نقلیه خود سفر کند.

این گواهینامه علاوه بر زبان فارسی به ۷ زبان بین‌المللی ازجمله انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی، اسپانیایی و چینی نیز ترجمه می گردد و قابلیت استفاده در بسیاری از کشورهای جهان را دارد.

گواهینامه رانندگی بین‌المللی نمی‌تواند نقش یک گواهینامه رانندگی را در کشور محل سکونتتان ایفا کند و تنها زمانی می‌توانید نسبت به دریافت آن اقدام کنید که  گواهینامه رانندگی ملی را دریافت کرده باشید. به‌عبارت‌دیگر این سند بین‌المللی تنها زمانی معتبر است که همراه با اصل گواهینامه صادره از کشور مرجع باشد.

سازمان جهانی اتومبیلرانی، مرکز جهانی صدور گواهینامه بن‌المللی برای کشورهایی است که به عضویت این سازمان درآمده‌اند. تعداد اعضای این سازمان به ۱۹۶ کشور می‌رسد و همگی آن‌ها این مدرک بین‌المللی را قبول دارند.

راننده - گواهینامه بین المللی رانندگی چیست؟

چگونه گواهینامه رانندگی بین‌المللی بگیریم؟

سفر رفتن یک روش مشخص ندارد، بعضی از افراد با هواپیما، بعضی‌ها با قطار، بعضی‌ها با کشتی و بعضی‌ها دوست دارند تا با ماشین خودشان سفر کنند. سفر با ماشین یک پوئن مثبت دارد و آن‌هم است که می‌توان از مناظر و طبیعتی که در جاده هست لذت برد و البته که خیلی از محدودیت‌های انواع دیگر را ندارد، برای مثال هرکجا که بخواهید می‌توانید به‌راحتی توقف کنید و بمانید. سفر با ماشین به‌اندازه‌ای محبوب است که خیلی از افراد تصمیم می‌گیرند که حتی سفرهای خارج از کشور را هم با ماشین انجام دهند؛ اما چطور می‌توان این کار را انجام داد؟ آیا گواهینامه‌ی کشور کافی است؟

صدور گواهی نامه بین المللی رانندگی در ایران

در ایران، برای رانندگانی که گواهینامه‌ی معتبر جمهوری اسلامی ایران دارند، کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی مجری صدور گواهینامه‌ی بین‌المللی است.این گواهینامه بااعتبار یک‌ساله صادر می‌شود و دارنده‌ی آن اجازه دارد در کشورهایی که آن را تائید می‌کنند، رانندگی کند. داشتن گواهینامه‌ی بین‌المللی با شرایط اقامت یا قوانین کشور مقصد کاری ندارد و تنها به‌صورت موقت به مسافر اجازه‌ی رانندگی می‌دهد. راننده موظف است کلیه‌ی قوانین رانندگی مربوط به کشور مقصد را رعایت کند.

مدارک لازم جهت درخواست گواهینامه بین‌المللی

بسیاری از افراد پس از مهاجرت به کشور خارجی، جهت صرفه جویی در هزینه رفت و آمد به محل کار یا تحصیل، تصمیم به اجاره یا خرید خودرو می‌گیرند. به این منظور بایستی دارای گواهینامه بین المللی باشند؛ گواهینامه ای که مورد تایید اداره پلیس یا راهنمایی رانندگی کشور مقصد باشد. مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه بین المللی به شرح زیر می‌باشند:

یک: گواهینامه معتبر جمهوری اسلامی ایران

دو: عکس ٣*۴؛ پس‌زمینه سفید، تمام‌رخ، دو قطعه

نکته: در صورتی عکس گواهینامه با عینک باشد، لازم است که عکس گواهینامه بین‌المللی نیز عینک داشته باشد.

بهترین کشورها برای رشد و پرورش کودک کدامند؟

سه: تصویر صفحه اول گذرنامه

چهار: تکمیل فرم درخواست گواهینامه بین‌المللی (فارسی و انگلیسی)

پنج: پرداخت بابت هر جلد گواهینامه

روش‌های درخواست گواهینامه بین‌المللی

یک: مراجعه به کانون معاونت اسناد و مدارک بین‌المللی؛ به آدرس: تهران، خیابان خرمشهر، خیابان شهیدعربعلی، شماره ٢.

دو: مراجعه به یکی از نمایندگی‌های کانون معاونت اسناد و مدارک بین‌المللی در سراسر کشور.

سه: مراجعه به ادارات پست سراسر کشور.

چهار: ثبت درخواست از طریق اینترنت.

برای اخذ گواهی‌نامه بین‌المللی از طریق اینترنت به سامانه فروش اینترنتی گواهینامه بین‌المللی سر بزنید. این نکته را به خاطر بسپارید که گواهینامه‌های بین‌المللی به‌هیچ‌عنوان به‌صورت حضوری تحویل صاحبان آن‌ها نخواهد شد. بلکه پس از انجام مراحل اداری آن‌ها ۷ الی ۱۰ روز کاری بعد از طریق پست به دست شخص درخواست‌کننده خواهد رسید.

international driving license 1 - گواهینامه بین المللی رانندگی چیست؟

صدور گواهینامه بین‌المللی در فرودگاه

علاوه بر موارد ذکرشده کانون جهانگردی و اتومبیلرانی اقدام جالبی انجام داده و آن صدور گواهینامه بین‌المللی در فرودگاه امام خمینی است. شما اگر در فرودگاه تصمیم به گرفتن گواهینامه بین‌المللی کردید، فقط کافی است به نمایندگی این کانون در سالن پرواز فرودگاه مراجعه کنید. کارکنان این نمایندگی در تمامی ساعات شبانه‌روز اقدام به صدور گواهینامه می‌کنند. چنانچه مدارک شما کافی باشد، در عرض ۱۵ دقیقه این گواهینامه در اختیار شما قرار خواهد گرفت که به هفت زبان زنده دنیا ترجمه‌شده و قابل‌پذیرش در بیش از ۱۶۰ کشور دنیا است.

اعتبار گواهی نامه های بین المللی

باز به این نکته اشاره می‌کنیم که گواهینامه‌های بین‌المللی تنها به‌صورت یک‌ساله و سه‌ساله صادر می‌شوند و بر اساس ماده ۲۲ قانون حمل‌ونقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو ایران مصوب سال ۸۸ فقط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مجوز صدور این گواهینامه را به عهده دارد. چنانچه با تبلیغاتی در خصوص صدور گواهینامه‌های ۵ یا ۱۰ ساله مواجه شدید آگاه باشید که آن‌ها موردپذیرش نیستند و مشکلات زیادی در سایر کشورها برای شما ایجاد می‌کنند. ممکن است مجبور به پرداخت جریمه‌های هنگفت و یا حتی زندانی شدن در خارج از کشور شوید.

در صورت مراجعه به یکی از نمایندگی‌های کانون معاونت اسناد و مدارک بین‌المللی، صدور گواهینامه بین‌المللی فوری خواهد بود ولی در مورد تحویل مدارک به‌صورت اینترنتی یا اداره‌ی پست، صدور کارت گواهینامه بین‌المللی حداقل یک هفته طول خواهد کشید.

کشورهایی که گواهینامه بین‌المللی را نمی‌پذیرند

ستوایی-سوازیلند-کامبودیا-جامائیکا-ساحل عاج -آرژانتین-بولیوی-بورکینافاسو-ژاپن-زامبیا-نیجریه-بلیز-تایوان-جزایربادگیر-چین—باربادوس-هنگکنگ-ونزوئلا-باهاماس-برونوئی-کومور-رواندا-امارات-کلمبیا.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *