88 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۸/۲۸ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۴ در ۱۰:۴۰ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

امروزه یکی از متداول ترین طرق مهاجرت به کشورهای اروپایی، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است. سرمایه گذاری در فرانسه یکی از جذاب‌ترین روش‌ها برای مهاجرت است. امیدواریم پس از مطالعه این مقاله دانش شما عزیزان در این زمینه به‌روز شود، زیرا مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری حتی‌الامکان باید کم ریسک باشد تا از ضررهای مالی و معنوی جلوگیری شود.

جذابیت اقتصادی فرانسه در حال افزایش است و همین امر باعث گرایش هر چه بیشتر سرمایه گذاران خارجی به فرانسه می‌شود. مطابق رنکینگ‌های سالیانه AT Kearney، فرانسه در رتبه پنج جذاب‌ترین کشورهای جهان برای سرمایه گذاران خارجی در سال ۲۰۱۸ قرار می‌گیرد. اگر شما هم علاقه‌مند دانستن شرایط سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت فرانسه از این طریق هستید، می‌توانید پاسخ سوالات زیر را در این مقاله پیدا کنید:

  • سرمایه گذاری در فرانسه چه مزایا و معایبی دارد؟
  • شرایط اخذ ویزای سرمایه‌ گذاری فرانسه یا Talent Passport  چیست؟

شرایط سرمایه گذاری در فرانسه

بر اساس گزارش جهانی سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۸ که توسط UNCTAD منتشر شد، فرانسه در سال ۲۰۱۷ مقدار قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را جذب کرده است، درحالی‌که FDI به‌طورکلی در سطح جهانی در این سال افت کرده بود. در سال های اخیر سرمایه‌گذاری از سوی سرمایه‌داران خارجی در فرانسه ۴۲ درصد افزایش یافته است (از ۳۵ میلیارد دلار تا تقریباً ۵۰ میلیارد دلار). این مبلغ در سال ۲۰۱۷ در فرانسه حدود ۵۲ میلیون دلار است که نشان‌دهنده افزایش ۲۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۶ است. اکنون حقایقی درباره اقتصاد فرانسه را ببینید:

تولید ناخالص (GDP) فرانسه در سال ۲۰۱۹ $۲۷۶۲ بیلیون دلار
رتبه اقتصادی در دنیا ۷ جهانی
تعداد شرکت‌ها از ۵۰۰ شرکت پیشرو جهانی ۲۹ شرکت
تعداد پروژه‌های سرمایه‌گذاری ۱۳۲۳ پروژه
مبلغ برنامه سرمایه‌گذاری برای ۲۰۱۸- ۲۰۲۲ EUR57 بیلیون یورو
تعداد استارت آپ ها ۶۹۱۰۰۰ شرکت

همین امر فرانسه را در رتبه پنجم در بین کشورهای توسعه یافته (اقتصاد برتر جهان) قرار داده است، لوکزامبورگ، هلند، بریتانیا و سوئیس سرمایه گذاران اصلی در فرانسه هستند و بیش از ۵۰ درصد سهام FDI را تشکیل می‌دهند. سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۶ به‌طور عمده به فعالیت‌های حرفه‌ای، علمی و فنی، صنعت، تولید، امور مالی و بیمه، املاک و مستغلات، تجارت اطلاعات و ارتباطات اختصاص‌یافته است.

درصدهای تخصیص یافته سرمایه گذاری در فرانسه

تحقیقات نشان می‌دهد سرمایه خارجی واردشده به کشور فرانسه در بخش‌های زیر و با درصدهای بیان‌شده زیر، تخصیص یافته است:

کشاورزی ۲.۹٪
صنعت ۲۰.۶٪
خدمات ۷۶.۴٪
صادرات کالاها شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل‌ونقل، هواپیما، پلاستیک، مواد شیمیایی، داروهای دارویی، آهن و فولاد و نوشیدنی‌ها ۵۸۱.۵ میلیارد دلار
واردات کالاها شامل نفت، ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه، تجهیزات الکترونیکی، هواپیما و فضاپیمایی ۶۷۴.۶ میلیارد دلار

فرانسه ششمین اقتصاد بزرگ جهان است و تقریباً ۴۰ شرکت از ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا را در اختیار دارد, درواقع این کشور دارای برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بیمه، شرکت‌های هواپیمایی، لوازم‌آرایشی و بهداشتی، لوکس و شرکت‌های تجارتی در زمینه انرژی است. این ویژگی‌ها کشور فرانسه را به یکی از جذاب‌ترین مقاصد سرمایه‌گذاری در جهان برای سرمایه گذاران بین‌المللی به‌ویژه در اروپا تبدیل کرده است.

سرمایه گذاری در انگلستان

مزایا و خطرات سرمایه گذاری در فرانسه

فرانسه ششمین اقتصاد بزرگ در جهان و سومین اقتصاد بزرگ در اروپا است که باعث می‌شود کشوری نسبتاً امن برای سرمایه‌گذاری – همانند سرمایه‌گذاری در کانادا – باشد. اما همان‌طور که بحران اقتصادی در اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر انتقال سرمایه راکمی مشکل کرده است، سرمایه گذاران باید قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، تمام این مزایا و خطرات را در نظر بگیرند.

Investing in France - سرمایه گذاری در فرانسه

مزایای سرمایه گذاری در فرانسه

فرانسه یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان است که بازار اوراق بهادار بسیار توسعه یافته‌ای رادار است, در مقایسه با برخی بازارهای نو ظهور و مرزی، این کشور کم ریسک ترین بازار جهت جذب سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهد. این کشور بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان را در خود جای‌داده است که معمولاً بهترین گزینه‌ها جهت سرمایه‌گذاری می‌باشند به دلیل اینکه شرکت‌های بزرگ‌تر معمولاً دارای نوسانات پایین‌تر و قابل پیش‌بینی تر شدن قدرت درآمد بلندمدت هستند.

خطرات سرمایه گذاری در فرانسه

ساختار اتحادیه اروپا – فرانسه سومین عضو اتحادیه اروپا است که به این معنی است که مسئولیت تأمین مالی بخش‌های بزرگی از کمک‌های مالی در اروپا را به عهده دارد. در طول بحران بدهی‌های اروپا، این کشور متحمل پرداخت بخش اعظمی از کثری مبالغ در اتحادیه اروپا بوده است. گرایشات سوسیالیستی – فرانسه دارای بسیاری از گرایش های سوسیالیستی می‌باشد که ممکن است برخی از شرکت‌ها را از رقابت جهانی حذف کند. به‌عنوان مثال، این کشور دارای یک هفته کاری ۳۵ ساعته و یک سن بازنشستگی ۶۲ ساله است که کمتر از بسیاری از کشورهای توسعه یافته دیگر است.

شیوه های اخذ ویزای اقامت برای سرمایه گذاران

از شیوه‌های معروف برای اخذ اقامت فرانسه می‌توان به ثبت شرکت اشاره نمود. یکی دیگر از راه‌های سرمایه‌گذاری همان اقامت فرانسه از طریق خرید ملک است که هیچ محدودیت میزان سرمایه‌ای در این پروسه وجود ندارد . همچنین هیچ محدودیتی نیز در زمینه مالکیت شهروندان غیر فرانسوی وجود ندارد. قیمت آپارتمان در مکان‌های مختلف و شهرهای مختلف فرانسه متفاوت است، به‌طور میانگین قیمت ۹۷۰ یورو برای هر مترمربع آپارتمان در فرانسه در نظر گرفته‌شده است (یا اصطلاحاً ۹۰.۱یورو در هر فوت مربع). ویزای مخصوص سرمایه گذاران با عنوان Talent Passport با نشان Business investor یا سرمایه‌گذار شرکت معروف است. اما چه کسانی صلاحیت اخذ این نوع ویزا را دارند؟ افراد از طریق شرایط زیر صلاحیت این کار را پیدا می‌کنند:

شرکت از طریق شرکتی که آن‌ها کنترل می‌کنند.
شرکت شرکتی که آن‌ها حداقل ۳۰% سهام شرکت را دارند.
اشتغال‌زایی ایجاد و یا حفاظت و یا تعهد به ایجاد شغل در طی چهار سال پس از سرمایه‌گذاری
سرمایه‌گذاری در دارایی‌های منقول و غیرمنقول تا سقف EUR300,000 یورو

اقتصاد فرانسه جهت سرمایه‌گذاری

قیمت خانه‌های فرانسه از سوی دیگر، چشم‌انداز اقتصادی خوبی را نشان می‌دهد، با توجه به INSEE، اقتصاد فرانسه در دهه اخیر با رشد ۲.۳ درصدی مواجه شد و با این وجود با توجه به کاهش رشد منطقه‌ای یورو، رشد اقتصادی در فرانسه در سال جاری به ۱.۷٪ کاهش می‌یابد، زیرا افزایش ارزش یورو و افزایش قیمت نفت سبب افزایش صادرات در این کشور خواهد شد.

بنابراین قیمت ملک افزایش نیافته و زمان خوبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش است و با این حال حجم فروش اکنون در حال کاهش می‌باشد و طبق گزارش شورای عمومی محیط زیست و توسعه پایدار (CGEDD)، در طول سال ۲۰۱۸، تعداد کل خانه‌های فروخته شده در فرانسه، به میزان ۰.۴٪ کاهش‌یافته است (پس از رسیدن به رکورد بالاتر از ۹۶۰،۰۰۰ واحد در سال ۲۰۱۷)

اقامت از طریق خرید ملک در سوئیس

با این حال با دانستن جزئیاتی در مورد اقتصاد فرانسه و اینکه نظام حقوقی این کشور مبتنی بر Civil Law می‌باشد، پیشنهاد می‌شود قبل از قدم گذاشتن در پروسه سرمایه‌گذاری، حتی‌الامکان از راه‌های مهاجرت آسان و کم ریسک مانند مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل و یا مهاجرت به فرانسه از طریق کار، اقدام نمایید. امیدواریم توانسته باشید پاسخ پرسش‌هایتان را در زمینه سرمایه‌گذاری در فرانسه را با خواندن این مقاله دریابید، سایر روش‌های مهاجرت به فرانسه عبارت‌اند از تحصیل، کار و ازدواج که می‌توانید در مورد تمامی پروسه‌های مهاجرت با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی دادآور مهر تماس حاصل فرمایید.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *