76 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۱/۰۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۵ در ۷:۳۲ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

یکی از پرطرفدارترین مباحث مهاجرتی امروز، اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مالتا می باشد. اما چرا این موضوع برای سرمایه گذاران و تجار ایرانی مهم می باشد؟ اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مالتا به دلیل روش آسان و سریع اخذ اقامت اتحادیه اروپایی و ناحیه شنگن و نیز امتیازات حاصل از این روش اهمیت فوری برای هموطنان ایرانی متقاضی اقامت اروپا دارد.

بنا به قوانین مهاجرتی مالتا، دولت مالتا اقامت دائمی (PR) این کشور را به سرمایه گذاران خارجی اعطاء می کند که به توسعه اقتصادی کشور مالتا کمک می کنند. برنامه های اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مالتا (GRP، MRVP،OR  و TRP) به متقاضیان امکان زندگی در مالتا و مسافرت بدون ویزا به کلیه نقاط اروپا را در قالب ناحیه شنگن می دهد.

دلایل اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مالتا

دلایل متعددی برای جذابیت مالتا برای سرمایه گذاران خارجی و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مالتا وجود دارد که از بین دلایل مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد که از دلایل اصلی اقامت مالتا به شمار می روند:

 • فرهنگ و تاریخ غنی مالتا که به لحاظ قدمت به ۷۰۰۰ سال می رسد
 • آب و هوای ملایم که مالتا را برای زندگی در کل دنیا به جای دلپسند و مطلوبی تبدیل می کند
 • میزان جرم و جنایت پایین، بنابرین مالتا برای زندگی جایی ایمن به حساب می آید
 • زبان انگلیسی زبان رسمی به همراه زبان های مهم فرانسوی و ایتالیایی است که بطور گسترده ای تکلم می شود
 • هزینه زندگی متوسط
 • نرخ های مالیات سود بخش
 • زیر ساخت های ارتباط از دور برتر
 • مالتا کشوری با ثبات اقتصادی و سیاسی
 • نظر سنجی شده به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای بازنشستگی در دنیا

investing in malta 2 - سرمایه گذاری در مالتا

مدیران تجاری بین المللی، سرمایه گذاران خارجی، اشخاص عمومی، VIP ها، و شهروندان خصوصی شامل واجدین شرایط می باشند که شرایط درخواستی حداقل را تامین می کنند. به منظور اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مالتا، فرد متقاضی بایستی بالای ۱۸ سال سن داشته باشد و نیازمند ارائه عدم سو سابقه کیفری باشد.

برنامه اقامت جهانی (GRP) مالتا

برنامه اقامت جهانی مالتا یک وضعیت مالیاتی خاصی را برای شهروندان غیر اروپایی در دریافت منابع پایدار و منظم تایید می کند. برنامه اقامت جهانی یا Global Residence Program در واقع یکی از برنامه های اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مالتا می باشد. بنابر این قانون، متقاضیان اقامت مالتا بایستی ملکی را بیشتر از مبلغ €۲۷۵۰۰۰ خریداری کنند یا ملکی را بیشتر از مبلغ €۹۶۰۰ در هر سال اجاره کنند.

ملک مورد نظر بایستی در Gozo و یا در جنوب مالتا واقع شده باشد، قیمت خرید نبایستی که کمتر از €۲۲۰۰۰۰ و قیمت اجاره بها نبایستی کمتر از €۸۷۵۰ در سال باشد. جدا از در اختیار داشتن  پوشش بیمه سلامت کافی در قلمرو اتحادیه اروپایی، متقاضیان بایستی ارزیابی های تناسبی (شامل سوسابقه جنایی و معاینه پزشکی) را هم بگذرانند. همچنین متقاضیان نبایستی در یک سال ۱۸۳ روز را در کشوری بگذرانند.

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک

نرخ مالیات بر درآمد دریافتی از خارجی ها در مالتا به همراه احتمال  کاهش مالیاتی دوبل ۱۵% است که در مجموع حداقل مالیات سالانه پس از هر کاهش مالیات دوبل قابل درخواست درحدود €۱۵۰۰۰ می باشد. پس از اعطای چنین وضعیت مالیاتی خاص، متقاضیان می توانند کارت اقامت دائم شان را بر این اساس درخواست کنند

برای جلوگیری از انقضای ویزا، وضعیت اقامت مالتا تحت برنامه GRP بایستی  به طور سالانه تمدید شود. این برنامه مخصوصا مطلوب متقاضیانی است که تنها نیازمند وضعیت اقامت موقتی EU می باشند. از امتیازات خاص این برنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اخذ اقامت دائم در عرض ۳ الی ۴ ماه
شمول اعضای خانواده در درخواست
حضور حداقلی مورد نیاز نیست
مالیات جهانی نیست، مالیات صرفا بر مبنای وجه واگذاری است
گزینه درخواست روادید کار وجود دارد
کارت اقامت شنگن
مسافرت بدون ویزا در ناحیه شنگن

لازم به ذکر است که ویزای اقامت مالتای GRP بطور خودکاری به تابعیت مالتا (پاسپورت مالتا) منجر نمی شود و اخذ پاسپورت مالتا منوط به گذشت شش سال از وضعیت اقامت می باشد.

برنامه ویزا و اقامت مالتا (MRVP)

برنامه MRVP یا ویزای طلایی مالتا ویژه شهروندان غیراروپایی که منجر به اخذ اقامت دائمی مالتا می شود. مسافرت بوسیله این نوع ویزای اقامت به همه کشورهای اروپایی در داخل ناحیه شنگن بدون ویزا آزاد بوده و گزینه درخواست روادید کار مالتا دارد. این نوع ویزای اقامت مالتا مستلزم سرمایه گذاری یک زمانه بوده و نیازی به تمدید سالانه نیست. زمان رسیدگی به درخواست ویزای طلایی مالتا ۳ الی ۶ ماه می باشد. از امتیازات خاص این برنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اخذ اقامت دائم در عرض ۳ الی ۶ ماه
 • شمول اعضای خانواده در درخواست
 • حضور حداقلی مورد نیاز نیست
 • مالیات جهانی نیست، مالیات صرفا بر مبنای وجه واگذاری است
 • گزینه درخواست روادید کار وجود دارد
 • کارت اقامت شنگن
 • گواهی اقامت دائمی برای زندگی
 • مسافرت بدون ویزا در ناحیه شنگن

Investing in Malta 1 - سرمایه گذاری در مالتا

برنامه MRVP دو گزینه سرمایه گذاری را پیش روی متقاضیان قرار می دهد: گزینه اول بسته فاینانس با مبلغ غیرقابل استرداد، یک زمانه € ۱۴۰۰۰۰ بعلاوه €۱۰۰۰۰ اجاره سالانه املاک و گزینه دوم سرمایه گذاری اوراق قرضه که می توان پس از دوره ۵ ساله به فروش رساند. کل هزینه برای این گزینه € ۲۵۰۰۰۰ می باشد. لازم به ذکر است که ویزای اقامت مالتای MRVP بطور خودکاری به تابعیت مالتا (پاسپورت مالتا) منتهی نمی شود و اخذ پاسپورت مالتا منوط به گذشت ۶ سال از وضعیت اقامتتان می باشد که تضمینی به اخذ آن هم نیست.

برنامه اقامت معمولی (OR) مالتا

برنامه OR مخصوص شهروندان EU یا همان اتحادیه اروپایی است که می توانند خود کفایی مالی شان را به اثبات برسانند، که این خودکفایی به صورت دارایی موجود حداقل €۱۴۰۰۰ برای یک فرد (€۲۳۰۰۰ برای زوجین متاهل) تعریف می شود. متقاضی این برنامه بایستی که ملکی را در مالتا خریداری یا اجاره بکند. هیچ گونه شرط قیمت حداقلی ملک هم وجود ندارد. امتیازات شامل آزادی اقامت و کار در مالتا، مسافرت شنگن بدون ویزا و مدت رسیدگی کمتر (۶-۸ هفتگی) و شمول خانواده است.

سرمایه گذاری در نروژ

برنامه اقامت (TRP) مالتا

برنامه مذکور ویژه شهروندان اروپایی است و از متقاضیان می خواهد که در هیچ ناحیه ای خارج از مالتا ۱۸۳ روز اقامت نداشته باشند. نرخ مالیات بر درآمد در این برنامه نیز ۱۵% (حداقل مالیات سالانه : €۱۵,۰۰۰) می باشد. متقاضی می بایستی که ملکی را در مالتا با حداقل قیمت ملک €۲۷۵۰۰۰ از مرکز یا شمال مالتا اجاره کرده یا بخرد.

برنامه های اقامت مالتا

هر ۴ برنامه اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مالتا را می توان به صورت جدول زیر نشان داد:

  مخصوص مدت اقامت شرایط ویزا درخواست روادید کار مالتا نرخ مالیات بر درآمد قابلیت تمدید
برنامه اقامت جهانی GRP غیر اروپایی ها ۱ ساله مسافرت ۹۰ روزه بدون ویزا به کشورهای EU و ناحیه شنگن دارد ۱۵% دارد
برنامه ویزا و اقامت مالتا (MRVP) غیراروپایی ها تا زمان مورد نیاز مسافرت معاف از اخذ ویزا به کشورهای EU در ناحیه شنگن دارد نیازی نیست
برنامه اقامت معمولی (OR) اروپایی ها تا زمان مورد نیاز مسافرت معاف از اخذ ویزا به کشورهای EU در ناحیه شنگن نیازی نیست
برنامه اقامت (TRP) اروپایی ها تا زمان مورد نیاز مسافرت معاف از اخذ ویزا به کشورهای EU در ناحیه شنگن ۱۵% نیازی نیست

اقامت در مالتا

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مالتا به دلیل روش آسان و سریع اخذ اقامت اتحادیه اروپایی و ناحیه شنگن و نیز مسافرت بدون ویزا به کشورهای اروپایی داخل ناحیه شنگن از اهمیت فوق العاده ای برای هموطنان ایرانی برخوردار است. برنامه های اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مالتا ۴ نوع می باشد که ۲ نوع آن شامل GRP و MRVP ویژه سرمایه گذاران غیراروپایی و دو نوع دیگر یعنی OR و TRP مخصوص سرمایه گذاران اروپایی است.

از شرایط این نوع ویزاهای اقامت مالتا می توان به خرید یا اجاره ملک با قیمت مشخص، امکان درخواست روادید کار، شمول اعضای خانواده و غیره اشاره کرد و از امتیازات این برنامه ها می توان به اقامت اروپایی و مسافرت معاف از ویزا به کشورهای اروپایی اشاره کرد.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *