investing-in-romania_2

3821 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۱/۲۳ در ۱۲:۰۰ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۰۶ در ۱۱:۵۶ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

در سال‌های اخیر رومانی امکانات مناسبی در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار داده است. به همین دلیل در سال ۲۰۱۹ سرمایه گذاری در رومانی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. کشور رومانی از لحاظ منابع طبیعی و طبیعت یکی از کشورهای قدرتمند جهان است. پایین بودن سطح مالیات، سهولت ثبت شرکت در رومانی، هزینه های کم نگهداری از شرکت و قابل پرداخت بودن حقوق کارکنان، از دیگر مزایای سرمایه گذاری در رومانی است.

جغرافیای رومانی و اطلاعات عمومی

کشور رومانی از سمت غرب با مجارستان همسایه است و از سمت شمال شرقی نیز با مولداوی مرز مشترک دارد. این کشور از سمت جنوب با بلغارستان هم مرز است. مساحت کشور رومانی به طور کلی ۲۳۸۳۹۱ کیلومتر مربع اعلام شده است. زبان کشور رومانی ، رومانیایی است و واحد پول این کشور لئو اعلام شده است. رشد جمعیت ایرانی در کشور رومانی بیش از ۷ درصد به نسبت ۵ سال گذشته است. در کشور رومانی رشد پزشکی نیز بیش از ۲۵ درصد دیده شده است، تعداد بیمارستان های کشور رومانی افزایش یافته است.

مزایای سرمایه گذاری در رومانی

از سال ۲۰۰۵ تاکنون، کشور رومانی موفق شده است تا سرمایه گذاران زیادی را جذب کند. در سال ۲۰۰۵ قوانین مالیاتی کشور رومانی به طور کامل اصلاح شد. در اثر این تغییرات بالاترین سطح مالیات در این کشور به ۱۶% کاهش پیدا می کند. رومانی از سال ۲۰۰۷ نیز به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. از این زمان قوانین مالی این کشور نیز بر اساس قوانین اتحادیه اروپا تغییر پیدا کرد. از جمله مزایای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در رومانی در سال ۲۰۱۹ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صفر بودن مالیات بر سود درآمد.
 • مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی
 • رومانی دومین بازار بزرگ شرق اروپا است.
 • دسترسی به ۴۰ پارک علم و فن آوری پیشرفته.
 • دسترسی به ۱۶ فرودگاه و ۱۰ اسکله فوق پیشرفته.
 • دسترسی به بیش از ۵۰۰ میلیون مشتری در قاره اروپا.
 • موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب کشور رومانی که دسترسی به بالکان و اروپا را فراهم می آورد.
 • وجود اسکله تجاری کونستانتا در دریای سیاه. این اسکله تجاری می تواند شرق اروپا را به غرب اروپا، شمال آفریقا و خاور میانه متصل کند.
 • چند زبانه بودن کشور رومانی. زبان های ایتالیایی و فرانسوی در کشور رومانی رایج هستند. از طرفی بسیاری از مردم رومانی به زبان انگلیسی، اسپانیایی و آلمانی تسلط دارند.

investing in romania 3 - سرمایه گذاری در رومانی

معایب سرمایه گذاری در رومانی

همان طور که می دانید روند سرمایه گذاری در هر کشور نیز از معایبی نیز برخودار می باشد. از جمله معایت سرمایه گذاری در رومانی عبارتست از:

عدم ثبات سیاسی کشور رومانی  یک اقتصاد بزرگ غیر رسمی
ناتوانی دولت در استفاده از کمک هزینه های اتحادیه اروپا غیر قابل پیش بینی بودن نظارت های مالی و قضایی در رومانی
جمعیت با قدرت خرید پایین ضعف در سرمایه گذاری های بانکی و امور بانک داری
بدهی بالای بخش های خصوصی به کشور های خارجی بدهی بالای دولت به کشور های خارجی
خرید ملک در سوئد

سرمایه گذاری و ثبت شرکت

در کشور رومانی، شرکت های کوچک با سرمایه ۱۰۰.۰۰ € یورو، تنها مجبور به پرداخت ۳% مالیات بوده اند. از سال ۲۰۱۹ این قانون دچار تغییر شده است. بر اساس این قوانین مالیات ۳% برای سرمایه های ۱.۰۰۰.۰۰۰ € یورویی در نظر گرفته می شود. همین مسئله باعث شده است که سرمایه گذاری در کشور رومانی دارای جذابیت های ویژه ای باشد. این قانون برای شرکت هایی در نظر گرفته می شود که به استخدام نیروی کار رومانیایی بپردازند. با توجه به دستمزد کم و همچنین آگاهی بسیار مناسب به زبان انگلیسی این می تواند یک گزینه مناسب باشد.

کلیه اطلاعات مالی شرکت باید در پایان هر فصل به مراجع قانونی ارائه شود. همین مسئله باعث شده است که هزینه های حسابداری در این کشور به صورت قابل توجهی نسبت به سایر کشور ها کاهش یابد.

امکانات شرکت های کوچک مقیاس در رومانی

کشور رومانی مانند بسیاری از کشورهای دنیا تمایل زیادی به جذب سرمایه گذاران خارجی دارد. بر همین اساس، امکانات ویژه ای را برای آن ها در نظر گرفته است. از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرکت های کوچک تا زمانی که حجم درآمد آن ها به ۴.۰۰۰ € یورو نرسد، از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.
 • تنها ۳% از فروش شرکت به عنوان مالیات دریافت می شود.
 • در صورتی که نسبت به استخدام نیروی رومانیایی اقدام شود، مالیات به ۱% کاهش می یابد.
 • در صورتی سرمایه داران می توانند از دو مورد بالا استفاده کنند که فروش سالانه کمتر از ۱.۰۰۰.۰۰۰ € یورو باشد.

investing in romania 1 - سرمایه گذاری در رومانی

ویزای سرمایه گذاری رومانی

در بسیاری از کشور های اروپایی امکان دریافت ویزای سرمایه گذاری وجود دارد. این ویزا در حالتی به افراد تحویل می شود که مبلغ تعیین شده را پرداخت کنند. این مبلغ بدون شک از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. حداقل سرمایه مورد نیاز در رومانی ۵۰.۰۰۰ € یورو است. ویزای سرمایه گذاری در کشور رومانی یک سال اعتبار قانونی داشته و قابل تمدید است. یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا، نباید در پرونده قضایی خود تخلف مالی داشته باشید. پس از ۵ سال، با در دست داشتن ویزای سرمایه گذاری می توان اقامت دائم کشور رومانی را بدست آورد. همچنین پس از ۸ سال می توان به عنوان یک شهروند کشور رومانی شناخته شد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای سرمایه گذاری رومانی

از جمله مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای سرمایه گذاری رومانی عبارتست از:

 • گذر نامه معتبر
 • ۲ قطعه عکس در قطع گذرنامه
 • کپی شناسنامه
 • مدارک مالی در رابطه با تمکن مالی
 • توجیه اقتصادی طرح
 • گواهی عدم سوء پیشینه قضایی
 • بیمه سلامت درمانی
 • گواهی عدم ابتلا به بیماری های خاص

میکرو بیزینس ها در رومانی

میکرو بیزینس ها در رومانی گزینه خیلی خوبی برای همه کارآفرینان آنلاین محسوب می شود که امکان تخصیصی هزینه ها و مخارج زیادی را ندارند. شرکت های کوچک یا میکروبیزینس ها می توانند بدون پرداخت VAT فاکتور کنند مادامیکه حجم فروش های ماهیانه شان از ۴.۰۰۰ € یورو در ماه فراتر نرود. تنها ۳% از حجم فروش هر ۳ ماه یکبار مشمول مالیات شرکتی می گردد اگر آنها یک کارگر رومانیایی را استخدام کنند. نظر به اینکه درآمد میکروبیزینس ها خیلی محدود است، بنابرین میکروبیزینس ها نمی توانند فعالیت شان را در عرصه های بانکداری، بیمه، بازار بورس، نفت، یا گاز توسعه دهند.

سرمایه گذاری در کانادا

مقایسه سرمایه گذاری در رومانی و سایر کشور های اروپایی

در مقایسه با سایر کشور های اروپایی، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در رومانی به سرمایه کمتری نیاز است برای مثال، ویزای سرمایه گذاری کشور انگلستان، در حدود ۱۰ برابر ویزای سرمایه گذاری رومانی هزینه خواهد داشت. در صورتی که بتوانید یک اسپانسر مالی برای خود بیابید، می توانید یک تجارت موفق در رومانی داشته باشید. شما می توانید همچنین از شرکای تجاری در این کشور استفاده کنید.

همچنین این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا با سرمایه ای ۱۰۰.۰۰۰ € یورو ویزای سرمایه گذاری رومانی را بدست آورید. اما باید در ابتدا ریسک های آن را مورد بررسی قرار دهید.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *