309 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۰۹/۲۶ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۰ در ۷:۱۴ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

افراد بسیاری از سراسر اروپا و دیگر کشورهای جهان اخذ اقامت مجارستان را انتخاب می‌کنند، عمده افرادی که برای زندگی به مجارستان می‌آیند دانشجویانی هستند که برای ادامه تحصیل به‌خصوص در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی این کشور را انتخاب می‌کنند. مجارستان کشوری دموکراتیک با حدود ۱۰ میلیون جمعیت یکی از زیباترین کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که در قلب اروپای مرکزی واقع‌شده و دارای جاذبه‌های توریستی فراوان می‌باشد
همسایگان این کشور در شمال چک و اسلواکی، در شرق رومانی و اوکراین، در غرب اتریش و اسلوونی و در جنوب کراوسی و صربستان میباشند و بوداپست پایتخت این کشور دارای قدیمی‌ترین خط مترو در اروپا می‌باشد.
محبوب‌ترین ورزش در مجارستان فوتبال و واترپلو است و با توجه به فراوانی چشمه‌های آب گرم، در حدود ۴۵۰ سالن خصوصی و حمام‌های عمومی در این کشور وجود دارد.
در حدود یک‌سوم بومی‌های مجارستان در خارج از این کشور زندگی می‌کنند و اقتصادش یک اقتصاد پردرآمد محسوب می‌شود که به لحاظ ساختار و سیاست‌گذاری یکی از اقتصادهای باز اروپای مرکزی محسوب می‌شود.

جغرافیای مجارستان

به‌صورت سنتی با دو رودخانهٔ اصلیِ آن یعنی دانوب و تیسا تعریف می‌شود که کشور را به سه بخش تقسیم می‌کند: فرادانوب، فراتیسا و میان دانوب–تیسا. حرکت دانوب از شمال به جنوب و از میانهٔ مجارستان کنونی است به نحوی که کل کشور در حوضهٔ آبریر آن قرار می‌گیرد. فرادانوب یا ترانسدانوبیا در ضمن تقسیم‌بندی قدیمیست ازآن‌جهت که دانوب سر حد امپراتوری روم بوده است.
فرادانوب گسترهٔ غربیِ کشور را از مرکز تا مرز اتریش دربردارد، با زمینی تپه ای و کوه‌های کوتاه. فرادانوب مشتمل است بر: ادامهٔ شرقیِ کوه‌های آلپ و کوهپایه‌های آن در غرب مجارستان، کوه‌های فرادانوبی در مرکزِ فرادانوب، کوهای مِچک در ناحیهٔ بارانیا (شمال شهر پچ) و کوه‌های ویلانْی در جنوب. هِویز بزرگترین چشمه آبگرم جهان و بالاتون بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی هر دو در فرادانوب قرار دارند. ویژگی متمایز میان دانوب–تیسا و فراتیسا مسطح بودن آن‌هاست. دشت بزرگ مجارستان بخشی از هردوی این دو ناحیه را پوشش می‌دهد. در شمالِ دشت کوهپایه‌های کارپات در مرز اسلواکی ایستاده‌اند. بلندترین نقطه مجارستان کوه کِکِش با ۱٬۰۱۴ متر ارتفاع در این قسمت واقع‌شده است.

legal procedures for obtaining a hungarian residence 2 - روش های قانونی اخذ اقامت مجارستان

اقتصاد مجارستان

معادن بوکست بسیار غنی در این کشور، شناسایی‌شده و به بهره‌برداری رسیده است. نیمی از صادرات مجارستان را ماشین‌آلات کشاورزی، ابزار مهندسی و غلات و ماشین‌های صنعتی تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۰۸ اقتصاد مجارستان زیر فشار بدهی شدید و کسری بودجه قرار داشت. ارزش پول مجارستان موسوم به فورینت و شاخص اصلی معرف سهام در آن کشور، موسوم به بوکس، هم‌زمان با سیر نزولی بازارهای مالی جهان، تنزل کرد. در پی کاهش شدید ارزش پول ملی و فشار مضاعف بر اقتصاد، مقامات این کشور به سراغ صندوق بین‌المللی پول رفتند. بانک مرکزی مجارستان برای جذب دارایی‌های مردم به بانک‌ها، بهره عامل را به ۵/ ۱۱ درصد افزایش داد. در اکتبر ۲۰۱۰ مخزن زباله‌های شیمیایی شرکت آلومینیوم‌سازی آیکا در غرب مجارستان ترکید. آن حادثه سیلی از زباله‌های سمی به راه انداخت که دو شهر کوچک را ویران کرد، هشت تن را کشت و تمام حیات‌وحش را در رودخانه «مارکال» از بین برد.

شرایط اعطای تابعیت در ده کشور اروپایی

فرهنگ مجارستان

سده نوزدهم برای این کشور احیاء ملی را به بار آورد که در آن، فرهنگ نقش بسیار ارزنده‌ای را ایفا نمود. بخش عمده مؤسسات فرهنگی و سنت‌های موجود کشور، ریشه در قرن نوزدهم دارند. بیش از نیمی از جامعه مجارستان تا میانه‌های سده نوزدهم از زندگی روستایی برخوردار بودند و در مقایسه با جامعه غرب، طبقه روشنفکر مجارستان منفعل باقی ماند. در همان زمان، جمهوری مجارستان به‌عنوان یکی از کشورهای اروپای مرکزی نوعی انتقال غربی از سنت‌های قدیمی به سنت‌های جدید را تجربه نمود که با مخالفت شدید کشورهای شبه‌جزیره بالکان و اروپای شرقی مواجه گردید. در اواخر دهه ۴۰ عنصر پیشرو سیاست فرهنگی از نوع بلشویکی حذف گردید و تا انقلاب سال ۱۹۵۶ سیاست فرهنگی طراحی‌شده به سبک اتحاد جماهیر شوروی سابق در کشور حاکم بود. پس از فرونشستن آتش انقلاب، فرهنگ آمرانه در اوایل دهه ۶۰ روبه زوال نهاد. در سال ۱۹۸۹، فرایند تجدیدنظر در زمینه‌های مختلف زندگی و انتقال تدریجی از سنت‌های قدیمی به سنت‌های جدید در کل بلوک کمونیسم در حال شکل‌گیری بود. درنتیجه تضعیف نظام کمونیسم، منابع دولتی به‌تدریج تحلیل رفته و به‌موازات حذف کنترل سیاسی، حوزه فرهنگ کشور از نظام یارانه‌ای خارج گردید. در سال ۱۹۸۰، فرهنگ تجارتی به اوج خود رسیده و بنیاد فرهنگی سوروس نقش مهمی را در این میان ایفا نمود. سوارکاری و موسیقی دو بخش مهم از فرهنگ مجار است.
ذخایر و معادن
مجارستان دارای معادن زغال‌سنگ می‌باشد ولی بیش از نیمی از مایحتاج انرژی خود را وارد می‌کند.
فعالیت بازرگانی
از اوایل دهه ۱۹۸۰، فعالیت بازرگانی خصوصی و سرمایه‌گذاری خارجی تشویق شده است و بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۱ بیشتر بنگاه‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار شدند.
دفاع
کل نیروهای مسلح: ۸۶.۵۰۰ (تخمین ۱۹۹۱) خدمت سربازی: ۱۲ ماه با انتخاب برای خدمت غیر سربازی برای مخالفان جنگ

legal procedures for obtaining a hungarian residence 3 - روش های قانونی اخذ اقامت مجارستان

زبان مجارستان

طبق آمار سال ۲۰۱۱، ۹٬۸۹۶٬۳۳۳ نفر از جمعیت مجارستان (معادل ۹۹٫۶٪ از جمعیت کشور) به زبان مجارستانی صحبت می‌کنند که ازاین‌بین ۹٬۸۲۷٬۸۷۵ نفر (معادل ۹۰٪) از این زبان به‌عنوان زبان اول استفاده می‌کنند و ۶۸٬۴۵۸ نفر زبان دومشان است.

آموزش

میزان باسوادی: تقریباً ۱۰۰% سنین تحصیل اجباری: ۶ تا ۱۴ سال تعداد دانشگاه: ۱۹ دانشگاه به‌علاوه ۶ موسسه هم‌طراز با دانشگاه – دفاع : کل نیروهای مسلح: ۸۶.۵۰۰ (تخمین ۱۹۹۱) خدمت سربازی: ۱۲ ماه (با انتخاب برای خدمت غیر سربازی برای مخالفان جنگ)

اختلاف ساعات شبانه‌روز ایران با کشور مجارستان

اختلاف ساعت ایران با کشور مجارستان ۲.۵ ساعت است یعنی درحالی‌که ساعت در ایران ۱۲ ظهر است ساعت در شهر بوداپست مجارستان ۹.۵ صبح است.

ساخت شهری و معماری مجارستان

مژده به علاقه‌مندان تحصیل در مجارستان این است که این کشور به همراه کشور چک زیباترین کشورهای اروپا محسوب می‌شوند که دارای معماری بی‌نظیر و مثال‌زدنی در اروپا هستند. این کشور عروس کشورهای اروپا نام‌گرفته و ازنظر معماری بسیار دیدنی و زیباست ، بطوریکه همان معماری قرون ۲۰-۱۸ را حفظ نموده و ساختمان‌های قدیمی با بازسازی و بدون تخریب آثار حفظ می‌شوند و این دلیل زیبایی معماری کشور مجارستان است. ساختمان پارلمان مجارستان یکی از زیباترین ساختمان‌های اروپا در کنار رودخانه دانوب است که همواره در تاریکی شب از درخشندگی و زیبایی خاصی برخوردار است و بازدید از پارلمان در شب از دیدنی‌های بوداپست محسوب می‌گردد. معماری خاص ساختمان دانشگاه فنی نیز در کنار دانوب از آن جمله است.

چرا قبل از مهاجرت به مشاوره احتیاج داریم؟

انواع ویزاهای ورود به مجارستان عبارت‌اند از:

ویزای ورود

شخص متقاضی مهاجرت به مجارستان از این طریق تنها یک‌بار می‌تواند به مجارستان و کشورهای شن گن برای مدت‌زمان محدود ورود کند. متقاضی ورود به مجارستان باید تا قبل از اتمام مهلت ویزا کشور مجارستان و در کل کشورهای عضو شن گن را ترک نماید.

ویزای چند دوره (MULTI)

در این نوع ویزا متقاضی مهاجرت به مجارستان می‌تواند چندین بار به مجارستان و کشورهای عضو شن گن سفر داشته باشند. به این مطلب توجه نمایید که از زمان صدور ویزا باید فرد متقاضی طبق مدت اعتبار ویزا در کشورهای عضو شن گن و مجارستان اقامت داشت.

ویزای تحصیلی

کشور مجارستان به دلیل حصر در اتحادیه اروپا و دارا بودن دانشگاه‌هایی با سطوح بسیار بالا و همچنین هزینه‌های کم تحصیلی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مقصد بسیاری از جوانانی می‌باشد که تصمیم به تحصیل در خارج از کشور رادارند.

Obtaining a stay in Hungary - روش های قانونی اخذ اقامت مجارستان

ویزای کاری

این نوع ویزا در صورت یافتن کارفرمای مجاری و اقدام به دعوت به کار از طرف کارفرما امکان‌پذیر است. مدت‌زمان اعتبار این ویزا به مدت‌زمان قرارداد کاری منعقدشده بین متقاضی اخذ اقامت مجارستان از طریق کار بستگی دارد.

ویزای تجاری

ویزای تجاری مجارستان این امکان را برای متقاضی فراهم می‌سازد که در کشور به سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار وزندگی به همراه خانواده بپردازد. ویزای سرمایه‌گذاری و یا تجاری تحت شرایطی و با طرق متفاوتی در به متقاضی تعلق می‌گیرد که در نهایت سبب اخذ اقامت مجارستان خواهد شد. پروسه سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت در مجارستان ۶ ماه به طول می‌انجامد.

ویزای پزشکی

از دیگر ویزاهای مجارستان ویزای پزشکی است که برای بیمارانی که نیاز به مداوا و معاینات پزشکی در کشور مجارستان دارند صادر می‌شود که مدت اعتبار آن‌یک ماه است که در صورت نیاز امکان تمدید آن به مدت موردنیاز وجود دارد. برای دریافت فوری ویزای مجارستان باید مدارک درمانی و گواهی درمان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مجارستان را ارائه کنید. همچنین باید ارائه دهید که توانایی پرداخت کلیه هزینه‌های درمان رادارید.

ویزای توریستی

ویزا توریستی مجارستان بدین‌صورت است که شخص متقاضی ویزای توریستی به مدت ۳۰ روز می‌تواند در کشور مجارستان و دیگر کشورهای عضو شن گن سفر نموده و به گشت‌وگذار بپردازد.

مراحل اخذ اقامت مجارستان

  • متقاضی با سازمان ما و بانک ارتون کپیتال مجارستان عقد قرارداد می‌نماید
  • تحویل مدارک شناسایی و کار‌شناسی اموال به سفارت مجارستان در تهران
  • پرداخت مبلغ ۶۰۰۰۰ یورو به بانک ارتون کپیتال بابت هزینه‌های سرمایه گذاری و حق الوکاله
  • پرداخت مبلغ ۳۰۰۰۰۰ یورو به دولت مجارستان بعد از قبولی مرحله اول
  • بعد از انجام امور مربوط به سرمایه گذاری مدارک متقاضی به سفارت مجارستان در ایران ارسال خواهد شد و آن‌ها ظرف یک ماه بعد از انجام چک امنیتی و آزمایش‌های پزشکی‌ برای متقاضی و همراهان یک اقامت موقت صادر خواهند کرد که با آن توانایی مسافرت به شینگن را نیز خواهند داشت.
  • متقاضی باید ظرف ۶ ماه از دریافت اقامت موقت وارد مجارستان شود و اقامت دائم را دریافت نماید
  • بعد از ۵ سال از تاریخ سرمایه گذاری، تقاضای عودت مبلغ سرمایه گذاری را خواهید نمود و مبلغ ۳۰۰۰۰۰ یورو به شما عودت داده خواهد شد
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *