214 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۱/۰۳ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۰ در ۱۲:۴۷ بعد از ظهر

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

اغلب انسان‌های روی کره زمین به محلی که در آن متولدشده‌اند علاقه خاصی دارند. چرا که سال‌ها در یک‌خانه قد کشیده‌اند، روزهای بسیاری را در کوچه و خیابان محله‌شان گذرانده‌اند و بخش‌های بسیاری از شهرشان را مثل کف دست بلندند. تمام این‌ها باعث می‌شود تا به تک‌تک بخش‌های شهرشان تعلق‌خاطر داشته باشند و خصوصاً زمانی که حرف مهاجرت به شهر دیگری پیش کشیده می‌شود، این علاقه و وابستگی بیشتر دیده شود.

اما آدم یکجاهایی از زندگی، به امید ساختن فردایی متفاوت و یا خسته از وضعیت فعلی، به دنبال شهر جدیدی برای اقامت می‌گردد. این انگیزه آن‌قدر قوی است که بی‌خیال تمام دل‌تنگی‌ها و وابستگی‌ها می‌شود و تصمیم قطعی خود را می‌گیرد. حال یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهد، پیدا کردن بهترین کشور مقصد است. این روزها یکی از کشورهایی که به‌تازگی برای مهاجرت موردتوجه ایرانی‌ها قرارگرفته، گرجستان است.

ما هم در دادآور مهر برای راهنمایی مخاطبان، نگاهی می‌اندازیم به روش‌ها و راه‌های مهاجرت به گرجستان.

آشنایی با کشور گرجستان

گرجستان کشوری است پهناور که در منطقه اوراسیا واقع‌شده و ازیک‌طرف به کشورهای آسیای غربی می‌رسد و از طرفی دیگر به کشورهای شرق اروپا وصل می‌شود. گرجستان که در منطقه قفقاز قرار دارد، با کشورهایی همچون روسیه، ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان هم‌مرز است و با کشورهای اروپایی چون اوکراین، بلغارستان و رومانی از طریق دریای سیاه مرز آبی دارد.

پایتخت کشور گرجستان شهر تفلیس است و باتومی نیز دیگر شهر معروف و پایتخت گردشگری این کشور محسوب می‌شود.از دیگر شهرهای قابل‌توجه و مهم گرجستان می‌توان به کو تائیسی، سوخومی، زوگدیدی و روستاوی اشاره کرد. وسعت این سرزمین تاریخی در حدود ۶۹, ۷۰۰ کیلومترمربع است و جمعیتی در حدود ۳, ۷۲۰, ۴۰۰ نفر (طبق آمار سال ۲۰۱۶) را در خودش جای‌داده است.

اغلب مردم این کشور، یعنی در حدود ۸۰ درصد جمعیت را مردمان گرجی تشکیل می‌دهند و دیگر نژادهای ساکن گرجستان، آذری‌ها، ارمنی‌ها و روس‌ها هستند.

گرجستان نهایی - مهاجرت به گرجستان

مذهب و زبان درگرجستان

زبان رسمی گرجی و دین رسمی گرجستان مسیحیت ارتدکس است که دین ۸۳.۴% از مردم کشور را شامل می‌شود. البته باید بدانید گرجستان پذیرای طیف متنوعی از پیروان ادیان مختلف است و تحمل مذهبی بالایی نیز دارد.

حکومت در گرجستان

گرجستان کشوری با نظام سیاسی جمهوری دموکراتیک است و در رأس آن رئیس‌جمهور قرار دارد که هر ۵ سال یک‌بار بارأی مردم انتخاب می‌شود.

مراحل مهاجرت به گرجستان

 • سفر به گرجستان
 • اقدام برای کسب‌وکار: شما می‌توانید در این کشور استخدام شوید، کسب‌وکار خودتان را داشته باشید، آزادکار (Freelancer) باشید و یا از طریق سرمایه‌گذاری کسب درآمد کنید.
 • باز کردن حساب بانکی و انتقال سرمایه به بانک: میزان سرمایه بسته به نوع هدف مهاجرت شما متفاوت است. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.
 • جمع‌آوری مدارک لازم (مدارک کسب‌وکار، موجودی حساب بانکی و …)
 • اقدام برای دریافت جواز اقامت
گذرنامه‌ یا پاسپورت چیست؟

انواع جواز اقامت در گرجستان

جواز اقامت مدرکی است که به متقاضیان غیر گرجستانی داده می‌شود تا با در دست داشتن آن بتوانند وارد خاک گرجستان شوند و در این کشور اقامت کنند. همچنین داشتن این مدرک به فرد این اجازه را می‌دهد تا از شهروندان دیگر کشورها برای زندگی در گرجستان دعوت کند. درمجموع کشور گرجستان ۱۰ نوع جواز اقامت به مهاجران اعطا می‌کند:

 • جواز اقامت کاری
 • جواز اقامت تحصیلی
 • جواز اقامت برای اعضای خانواده
 • جواز اقامت کوتاه‌مدت
 • جواز اقامت سرمایه‌گذاری
 • جواز اقامت برای شهروندان سابق گرجستان
 • جواز اقامت برای افراد بدون تابعیت
 • جواز اقامت ویژه
 • جواز اقامت موقت
 • جواز اقامت دائم

migrate to georgia 1 - مهاجرت به گرجستان

شرایط و قوانین جوازهای اقامت گرجستان

با انتخاب هر یک از راه‌های مهاجرت به گرجستان و کسب جواز اقامت، شما به مدت ۶ ماه تا یک سال اجازه اقامت موقت دارید. پس‌ازآن لازم است تا بار دیگر برای تمدید اعتبار این جواز اقدام کنید. در این زمان اگر با درخواست شما موافقت شود، این بار جواز اقامتتان اعتباری ۵ ساله دارد.

لازم است تمام ۵ سال را بدون وقفه در گرجستان زندگی کرده و از تمام قوانین موجود پیروی کنید. درصورتی‌که این دوره را پشت سر گذاشتید، این بار امکان دریافت اقامت دائم گرجستان را دارید.

پس از دریافت جواز اقامت تا یک ماه زمان‌دارید تا برای دریافت کارت اقامت درخواست دهید. این کارت هویت شما را مشخص می‌کند و داشتنش الزامی است.
درصورتی‌که ۶ ماه از دریافت جواز اقامت شما بگذرد و شما کارت اقامت خود را دریافت نکرده باشید، جواز اقامتتان باطل می‌شود.

همان‌طور که گفتیم ایرانی‌ها می‌توانند تا ۴۵ روز بدون ویزا در کشور گرجستان اقامت کنند. در حالت عادی پیش از تمام شدن این مدت لازم است خاک گرجستان را ترک کنید؛ اما این قانون استثناهایی نیز دارد که اگر این موارد شامل حال شما شود، می‌توانید پس از تمام شدن مهلت ۴۵ روزه همچنان در خاک گرجستان باقی بمانید.

این موارد عبارت‌اند از:

 • درخواست خود برای کسب جواز اقامت و یا شهروندی گرجستان در مراجع مربوط را به ثبت رسانده‌اید و منتظر پاسخ این درخواست هستید.
 • در حالتی که مریض و یا باردار هستید و سفر می‌تواند سلامت شما را تهدید کند. در این حالت اعضا خانواده یا همراهان شما نیز می‌توانند همراه باقی بمانند.
 •  در حالتی که شما محکومیت قضایی دارید و وجود شما در گرجستان برای حفظ منافع خود الزامی است.
 • در حال عبور از کشور گرجستان هستید و به بیش از ۱۰ روز زمان نیاز دارید.

اقامت دائم در گرجستان

درمجموع برای دریافت اقامت دائم، چهارراه پیش روی شماست.

 راه معمول

در این روش لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

پیش از ثبت درخواست اقامت دائم، لازم است حداقل ۵ سال قانونی و بدون وقفه در کشور گرجستان زندگی کرده باشید.
لازم است به زبان ملی این کشور تا مرحله از پیش تعریف‌شده مسلط باشید. این موضوع با گرفتن امتحانی از شما از سوی کمیسیون مخصوص مشخص می‌شود.
باید تاریخ گرجستان و قوانین ابتدایی این کشور را بدانید. میزان اطلاعات شما در این زمینه‌ها نیز با گرفتن امتحان محک زده می‌شود.
حتماً یکی از شرایط زیر را دارا باشید:

 • استخدام در گرجستان
 • داشتن ملک در کشور گرجستان
 • از اعضا رویداد کارآفرینی در گرجستان
 • صاحب سهام شرکت یا کارخانه‌ای در گرجستان
وکیل مهاجرت کیست و چه وظایفی دارد؟

migrate to georgia 2 - مهاجرت به گرجستان

اقامت دائم از طریق ازدواج

درصورتی‌که شما با یکی از شهروندان گرجستان ازدواج کنید و به مدت دو سال بدون وقفه در خاک این کشور زندگی کرده باشید، می‌توانید اقامت دائم گرجستان را به دست آورید. به‌این‌ترتیب شما از شهروندان گرجستان محسوب می‌شود.
البته در این روش نیز شما باید زبان گرجی، تاریخ گرجستان و قوانین اولیه این کشور را بدانید.

روش خاص دریافت شهروندی گرجستان

اگر شخصی بتواند دستاورد بزرگی برای کشور گرجستان داشته باشد که با آن کار، اهداف و منافع این کشور تأمین شود به او اقامت دائم گرجستان اهدا می‌شود. شرایط انتخاب این موارد خاص در قانون اساسی گرجستان درج‌شده است.

بازگشت شهروندی گرجستان

درصورتی‌که قوانین گرجستان را رعایت نکنید، حق شهروندی این کشور از شما سلب می‌شود. البته خوب است بدانید که این احتمال وجود دارد که بتوانید دوباره تابعیت گرجستان را پس بگیرید و از شهروندان این سرزمین محسوب شوید.

اگر تابعیت شما به دلایل زیر لغو شده است:
اعمال غیرقانونی
خروج از شهروندی گرجستان
به دلیل تصمیم پدر و مادر

می‌توانید برای دریافت اقامت دائمی گرجستان امید داشته باشید. برای بازگشت شهروندی گرجستان لازم است به زبان گرجی تا حد مشخص‌شده مسلط باشید. البته شرایط برای اشخاصی که به دلایل کارهای غیرقانونی اقامت خود را ازدست‌داده‌اند، سخت‌تر است و در این حالت پیش‌نیازها بسته به شرایط فرد متغیر است.
بررسی درخواست و تصمیم‌گیری مبنی بر برگشتن شهروندی گرجستان به فرد متقاضی حدود ۳ ماه زمان می‌برد.
درصورتی‌که فرد متقاضی جواب منفی دریافت می‌کند، می‌تواند پس از ۶ ماه دوباره درخواست دهد.

هزینه‌های سفر وزندگی در گرجستان

پیش از مهاجرت به این سرزمین خوب است نگاهی به هزینه‌های سفر وزندگی در شهرهای مهم آن، مانند تفلیس و باتومی بیندازید. با دیدن این اطلاعات می‌توانید تصور دقیق‌تری نسبت سبک زندگی و هزینه‌های لازم پیدا کنید.
بد نیست بدانید هزینه خرید ملک در شهر تفلیس بیش از شهر باتومی است. به‌طور مثال هزینه خرید هر مترمربع از یک آپارتمان در مرکز شهر تفلیس حدود ۲ لاری گرجستان (معادل ۹, ۵۵۰ تومان) و در باتومی حدود ۱ لاری گرجستان (معادل ۴, ۷۷۰ تومان) است.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *