619 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۳/۲۰ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۱ در ۹:۲۳ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

موناکو ، با نام رسمی شاهزاده‌نشین موناکو، دومین کشور کوچک دنیاست، شاهزاده‌نشینی که در قلب آفرو-اوراسیا قرار دارد شبه‌جزیره موناکو در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل جنوب فرانسه واقع‌شده است و مساحت آن به حدود دو کیلومترمربع می‌رسد.

سرزمین موناکو حدود ۳۷٬۸۰۰ نفر جمعیت دارد و به خاطر وجود قوانین مالیاتی آزاد، کازینوهای متعدد و آب هوای مطبوع، به بهشت جهان‌گردان و ثروتمندان، معروف شده است.

موناکو از معدود کشورهایی است که هیچ‌گونه مالیاتی از مردمش دریافت نمی‌کند.

سیاست

در دهه ۸۰ میلادی، به دستور شاهزاده رنیه، فرمانروای وقت موناکو، ساختن ساختمان‌های بلند در نزدیکی ساحل متوقف شد.

دلیل این تصمیم، «حفظ اصالت» شاهزاده‌نشین موناکو اعلام‌شده بود. این قانون در سال ۲۰۰۹ میلادی، توسط شاهزاده آلبرت، فرمانروای جدید موناکو، مورد تجدیدنظر قرار گرفت رکن اصلی قوه مجریه در موناکو، شورای دولت است.

جغرافیا

پایتخت آن موناکوویل و مشهورترین شهر آن مونت‌کارلو است. این کشور از سه طرف هم‌مرز با فرانسه و از سوی دیگر در کرانه دریای مدیترانه در راستای ریویرا یا ساحل فیروزه‌ای (کوت دازور) و در بیست کیلومتری غرب شهر نیس قرار دارد.

مردم

موناکو همچنین ازنظر تراکم جمعیت در رده دوم کشورهای متراکم قرار دارد. زبان مردم موناکو از شاخه زبان لیگوری است و گویش‌های اینتملی و مونگاسک در موناکو رایج است. فرانسه حکم زبان رسمی را دارد.

فرهنگ

میزان ۳۰٪ از جمعیت موناکو را میلیاردرها تشکیل داده‌اند. امید به زندگی موناکویی‌ها از میانگین جهانی و اروپا بیشتر است. ازآنجایی‌که مردم موناکو در رفاه به سر می‌برند، میزان بیکاری در این کشور تنها ۲٪ است. همچنین تحصیلات در موناکو برای کودکان ۶ تا ۱۶ ساله اجباری است که این امر سبب سواد ۱۰۰ درصدی مردمش شده است.

موناکو1 - آشنایی با کشور موناکو و شرایط مهاجرت به این کشور

اقتصاد

بنا بر آمار سال ۲۰۰۸ بانک جهانی، کشور موناکو با ۲۱۱ هزار و ۵۰۱ دلار، بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی در دنیا را دارد.

حمل و نقل

حمل و نقل در موناکو از طریق جاده، خط آهن، راه‌های هوایی و آبی صورت می‌گیرد. طول خط آهن ۱٫۷ کیلومتر است. موناکو دارای پنج‌خط اتوبوس است که بر عهده شرکت Compagnie des Autobus de Monaco می‌باشد. دو خط اتوبوس دیگر نیز موناکو را به شهرهای نیس و منتون مرتبط می‌سازد.

تاریخ

یک دولت‌شهر و بعد از واتیکان دومین کشور کوچک غیر وابسته جهان است. دودمان گریمالدی از سال ۱۲۹۷ میلادی، بر موناکو حکومت کرده‌اند. در سال ۱۹۵۶ میلادی، شاهزاده رنیه با گریس کلی، بازیگر سرشناس هالیوود ازدواج کرد

آن‌ها والدین شاه‌دُخت کارولین، شاهزاده آلبرت و شاه‌دُخت استفانی هستند. هم‌اکنون آلبرت دوم، فرمانروای کنونی کشور موناکو است. وی در سال ۲۰۰۵ میلادی و پس از مرگ پدرش به حکومت موناکو رسید روز ملی کشور موناکو، ۱۹ نوامبر است

مزایای اقامت موناکو

 • بدون مالیات برسرمایه برای ساکنین غیر فرانسه ای
 • بدون پرداخت مالیات دوگانه – محرمانه بودن تمام اطلاعات
 • زندگی جذاب و مکانی زیبا برای اقامت در خطوط ساحلی فرانسه
 • دسترسی خوب و آسان به جاده- دریا و فرودگاه بین المللی
 • ثبات و پایداری بازار املاک و مستغلات

ویزای کاری موناکو

 مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای کار در موناکو

 • اصل پاسپورت
 • کپی پاسپورت
 • دو قطعه عکس ۶*۴
 • دعوت‌نامه کاری از جانب یک کارفرما برای فرد متقاضی کار در موناکو
 • پرینت تمکن مالی از حساب بانکی
روش های مهاجرت به ایرلند

روش‌های اخذ تابعیت موناکو

۱تولد در موناکو

 • اگر پدر متولد موناکو باشد کودک چه در موناکو متولد شود جه در خارج تابعیت موناکو را کسب خواهد کرد
 • اگر مادر متولد موناکو باشد و پدر نامعلوم باشد تابعیت موناکو به فرزند اعطا خواهد شد.
 • اگر پدر و مادر کودک نامعلوم باشند به آن کودک که در خاک موناکو متولدشده تابعیت موناکو داده خواهد شد
 • اگر پدر و مادر متولد موناکو نباشند ولی یکی از پدر و مادربزرگ تابعیت موناکو را داشته باشند به کودک تابعیت اعطا خواهد شد.
 • اگر اجداد والدین متولد موناکو باشد حتی درصورتی‌که پدربزرگ و مادربزرگ و پدر و مادر تابعیت موناکو را  ازدست‌داده باشند به آن کودک تابعیت موناکو اعطا خواهد شد.

 ۲- مهاجرت به موناکو و اخذ تابعیت این کشور از طریق ازدواج

زن خارجی که با مرد تبعه موناکو ازدواج می‌کند بعد از ۵ سال تابعیت موناکو به وی اعطا خواهد شد درصورتی‌که شوهر در این ۵ سال زنده بوده و باهم زندگی کنند. در صورت فوت مرد درصورتی‌که گواهی ارائه دهد که در مدت ۵ سال مجرد مانده به وی تابعیت داده خواهد شد.

این زن تا ۱۰ سال از ازدواج حق رأی نداشته بعد از ۱۰ سال شهروند عادی خواهد شود و از این حق برخوردار میشود.

زن تبعه موناکو که با مرد خارجی ازدواج می‌کند. این زن به تابعیت خود باقی خواهد ماند مگر قانون دولت متبوع شوهر تابعیت شوهر را به زن تحمیل کند. این وضعیت را زن بایداز طریق پرسشنامه ای که هنگام ازدواج کامل می‌کند اطلاع دهد.

درصورتی‌که در خارج از موناکو ازدواج صورت بگیرد این اطلاع به مأمور کنسولی اطلاع داده خواهد شد.

الزامات اولیه برای شهروندان خارجی برای ازدواج در موناکو از این قرار است که ۳۰ روز قبل از عروسی در موناکو اقامت داشته باشند هر ازدواج باید به‌وسیله اعلامیه‌ای طرح شود که باید ظرف ۱۰ روزبه تالار شهر ارسال شود که شامل ۲ روز یک‌شنبه نیز میشود‌ مدارک زیر برای ثبت باید وجود داشته باشد.

گواهی تولد طرفین ازدواج یا گواهی‌های رسمی صادرشده توسط دادگستری محل تولد با سکونت همچنین درصورتی‌که یکی از طرفین ازدواج صغیر باشد گواهی فوت پدر یا مادر در مواردی که نیاز است همچنین گواهی رضایت پدر یا مادر که در دفتر اسناد رسمی صادرشده درصورتی‌که یکی از آن‌ها شخصاً در مراسم ازدواج حضور نداشته باشند در موردی که یکی از طرفین ازدواج صغیر باشد.

موناکو2 - آشنایی با کشور موناکو و شرایط مهاجرت به این کشور

۳- مهاجرت به موناکو از طریق تحصیل

دوره‌های متعددی در مدارس متوسطه موناکو ارائه می‌شود. آموزش‌وپرورش برای همه ممکن است و در سطح جهانی شناخته‌شده است. تحصیل برای کودکان از سن ۶ -۱۶ سال است. کودکان از سن ۳ سالگی می‌توانند در مدارس پرستاری ثبت‌نام کنند همه مدارس ایالتی و شخصی تحت قرارداد به‌عنوان مؤسسات آموزشی فرانسوی در خارج از کشور تائید شده‌اند.

جدول زمانی برنامه‌های آموزشی و امتحانات مطابق با برنامه‌هایی است که توسط مقامات آموزشی فرانسه مطرح‌شده است و امتحانات مؤسسات آموزش عالی، تحت نظارت اداره آموزش عالی منطقه نیس می‌باشند. دروس به فرانسوی تدریس می‌شوند بعضی از مدارس زبان فرانسه را به‌عنوان زبان خارجه تدریس می‌کنند و این مزیتی است برای دانش‌آموزانی که فرانسوی‌زبان نیستند. طول دوره به ۳۶ هفته تقسیم میشود که از سپتامبر شروع‌شده و تا جولای ادامه دارد و با ۴ دوره تعطیلات از هم جدا می‌شود.

 • نیم ترم پاییز
 • کریسمس
 • نیم ترم فوریه
 • تعطیلات شرقی

فرصت‌های آموزشی طیف گسترده‌ای دارند، برای برخورداری از شرایط لازم برای تحصیل در این کشور انواع مختلف مدارس در این قلمرو وجود دارد مدارس ایالتی رایگان هستند ۶ ایالت وجود دارند که دوره‌های پرستاری و مدارس ابتدایی را ارائه می‌کنند، یک کالج (مدارس متوسطه برای کودکان ۱۱ تا ۱۵ سال) یک مدرسه فنی و عمومی (برای سن ۱۵ تا ۱۸ سال) و دبیرستان حرفه‌ای.

برای مهاجرت چه شرایطی لازم است ؟

 ۴- مهاجرت به موناکو از طریق کار

موناکو ممکن است یک کشور کوچک باشد ولی فرصت کار افراد خارجی در موناکو را نباید دست‌کم گرفت اکثر کسانی که در موناکو مشغول به کار هستند غیر موناکویی هستند موناکو به این دلیل که از ساکنانش مالیات بر درامد نمی‌گیرد معروف است.

قبل کار در موناکو یا ایجاد یک بیزینس جدید اجازه کار یا بیزینس باید با توجه به شغل و بیزینس موردنظر شما صادر شود درصورتی‌که در موناکو زندگی می‌کنید از برنامه‌های اجباری اجتماعی بهره مند خواهید شد.

هیچ فرد خارجی نمی‌تواند در موناکو اشتغال یابد مگر این‌که مجوز کار را دریافت کرده باشد، مجوز کار باید به‌صورت اختصاصی راجع به شغل ذکرشده اعطاشده باشد و هرگونه تغییر در کارفرما، شغل و یا تجارت مستلزم صدور مجوزی جدید است.

کارفرماهایی که مایل به به‌کارگیری کارمندانی خارجی هستند باید قبل از شروع به کار اجازه به‌کارگیری آنان را به دست بیاورند. این اجازه ممکن است درصورتی‌که افرادی با همان تخصص و حرفه که در دفتر استخدام در لیست افرادی که به دنبال کار هستند ثبت‌نام کرده باشند و این افراد در اولویت باشند رد شود.

افراد دارای اولویت به‌قرار زیر هستند:

 • افرادی که تابعیت موناکو رادارند
 • افرادی که با زنی که تابعیت موناکو را دارد ازدواج‌کرده و به‌صورت قانونی جدا نشده‌اند
 • خارجی‌هایی که توسط والدین موناکویی متولدشده‌اند دسته‌ای دیگر خارجی‌هایی هستند که در موناکو زندگی می‌کنند و در حال حاضر مشغول به کار هستند.

این اولویت‌بندی برای حمایت از نیروی کار محلی است کارفرمایان باید ظرف ۴ روز هر فرصت شغلی را به اداره استخدام برای معرفی نامزد این پست اعلام کنند درصورتی‌که شخصی با این مشخصات در قلمرو موناکو نبود کارفرما می‌تواند کارگر موردنظر خود را استخدام کند.

۵- مهاجرت به موناکو از طریق ثبت شرکت – ایجاد یک بیزینس جدید در موناکو

اگر شما مایل به ایجاد شرکت خود در موناکو یا ایجاد هر شغل دیگری برای خود هستید نیاز به یک مجوز کسب‌وکار دارید که توسط وزارت امور خارجه صادر می‌شود واجد شرایط بودن شما بستگی به اعتبار مدارک حرفه‌ای شما و همچنین ماهیت، ساختار و اندازه کسب‌وکار شما دارد. بیزینس پلن قوی نیز برای موفقیت بسیار تأثیرگذار است.

monaco stay 3 - آشنایی با کشور موناکو و شرایط مهاجرت به این کشور

 ۶- مهاجرت به موناکو از طریق خرید ملک

خرید ملک در موناکو به‌صورت آزادانه صورت می‌گیرد و تنها اقدام قانونی که باید به عمل آید این است که باید خریدوفروش توسط یک دفتر اسناد رسمی تنظیم شود تا اعتبار معامله را برای طرفین تضمین کند هر فرد حقیقی و حقوقی از هر ملیتی می‌تواند در موناکو خرید ملک داشته باشد قیمت هر مترمربع از یک آپارتمان نوساز بین ۸ تا ۱۴ هزار دلار می‌باشد.

۷- مهاجرت به موناکو از طریق سرمایه‌گذاری

اخذ اقامت موناکو با سرمایه‌گذاری و خرید ملک در موناکو ممکن است. به این منظور باید ۵۰۰ هزار یورو با دارایی ۵۰۰ هزار یورو دیگر در حساب بانکی داشته باشید. شما باید دولت را متقاعد کنید که پول کافی برای حمایت خود را دارا هستید.

بعدازاین مراحل شما یک‌وقت مصاحبه با اداره مهاجرت خواهید داشت و شما چند سؤال پرسیده می‌شود، اگر شمارا متمکن و واجد شرایط تشخیص داد  اقامت دائم موناکو را به شما و خانواده‌تان اعطا خواهد کرد و این موضوع به شما این آزادی را خواهد داد که در آن کشور زندگی کرده، کارکنید و یک کسب‌وکار راه بی اندازید.

بعد از گذراندن ۱۰ سال از اقامت دائم شهروندی کامل موناکو اعطا خواهد شد. شما باید حداقل ۶ ماه از سال را در موناکو اقامت داشته باشید.

[تعداد: ۴   میانگین: ۳.۵/۵]

5 دیدگاه برای “آشنایی با کشور موناکو و شرایط مهاجرت به این کشور”

 1. سلام
  بنده شغلم در زمینه تجهیزات شرکتهای داروسازیست و قصد دارم برای اقامت در کشور ثالث اقدام کنم،در امد فعلیم و با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد ایران در حدود ماهی ۳۰۰۰ دلار ، با ایجاد یک شرکت کوچک واردات صادرات و یا تکنولوژی محور در موناکو میتونم برای خودم و همسرم و فرزند ۵ ساله ام اقدام کنم ؟ چه قوانین و مزایایی وجود داره؟ و هزینه ها و مدت زمان گرفتن اقامت موقت چه میزان است؟
  با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *