36 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۸/۱۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۴ در ۸:۱۷ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

ویزاهای توریستی به طورکلی دارای انواع متعددی هستند. اما شاید معروف‌ترین آن‌ها ویزای سینگل و مالتیپل باشد که آشنایی با آنها قبل از هرگونه اقدامی ضروری است. در این مقاله بررسی میکنیم ویزای مولتی و سینگل چه تفاوتی دارند؟ هم چنین شرایط و مدارک موردنیاز برای هرکدام این ویزاها باید بررسی گردند.

انواع ویزا

ویزاها معمولا بر اساس معیارهای خاصی مانند هدف سفر، زمان سفر، روش درخواست و… به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. یکی از این معیارهای تعداد دفعه‌های ورود و خروج به کشور مقصد است که بر اساس آن چهار نوع ویزا برای متقاضیان صادر می‌شود؛

  • ویزای یکبار ورود یا سینگل (Single visa) اعتبار این ویزا پس از یکبار ورود و خروج به کشور مقصد حتی در صورت وجود تاریخ و اعتبار ویزا از بین می‌رود.
  • ویزای دوبار ورود یا دابل (Double visa) دارنده این ویزا می‌تواند تا زمانی که ویزا از نظر تاریخ دارای اعتبار است، دوبار به کشور مقصد وارد و خارج شود.
  • ویزای چندبار ورود، مولتی یا مالتیپل (Multiple visa) دارنده این ویزا می‌تواند تا زمانی که ویزا از نظر تاریخ دارای اعتبار است به دفعه‌های مکرر به کشور مقصد وارد و خارج شود.
  • ویزای صفربار ورود یا ترانزیت فرودگاهی (Airport transit visa) بعضی از کشورها برای تعویض هواپیما در فرودگاه آن کشور نیز درخواست ویزا می‌کنند. دارنده این ویزا حق خروج از فرودگاه را حتی برای چند دقیقه ندارد و در حقیقت، این ویزا مجوز خارج شدن از هواپیما، رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیما به مقصد کشور بعدی است.

multi and single visa 2 - ویزای مولتی و سینگل چه تفاوتی دارند؟

تفاوت میان ویزای صفر بار، یکبار، دوبار و چندبار ورود چیست؟

تنها تفاوت میان این ویزاها مربوط به تعداد دفعه‌های مجاز ورود و خروج است. برای مثال، دارنده ویزای سینگل فقط و فقط یک بار مجاز به ورود، اقامت و خروج به کشور مقصد را در دوره زمانی خاص دارد و در صورت عدم خروج و اقامت بیش از موعد تعیین شده مشمول اعمال قانون خواهد شد. همچنین، برای مراجعه مجدد به کشور مقصد متقاضی باید با مراجعه به سفارت و… دوباره برای درخواست ویزا اقدام کند؛ در حالی‌که دارنده ویزای مولتی می‌تواند در بازه زمانی مشخصی به صورت مکرر به کشور مقصد وارد یا از آن خارج شود.

عملکرد ویزای مولتی چگونه است؟

ویزا‌های مولتی برای دوره خاصی که اصطلاحا «دوره اعتبار» (validity period) نامیده می‌شود، معتبر هستند. دوره اعتبار در کشورهای مختلف بازه زمانی متغیری دارد و از ۶ ماه تا یک‌ سال و در بیشترین حالت از ۲۴ ماه اعتبار برخوردار است. به عبارت دیگر، دارنده این ویزا می‌تواند در دوره اعتبار به اندازه سقف تعیین شده برای ورود و خروج سفر کند.

البته ویزای مالتیپل نیز دارای محدودیت‌ها و الزامات خاصی است؛

  • فاصله بین بازدیدها: بسته به کشور مبدا، ممکن است فرد یک دوره زمانی معین را بین هر ورود مجدد منتظر بماند. این دوره انتظار ممکن است در برخی موارد لغو شود.
  • حداکثر زمان برای هر اقامت: با توجه به شرایط هر کشور ممکن است محدودیت زمانی برای هر دوره اقامت در کشور مقصد تعیین شود.
  • پیشینه قابل قبول: صرف نظر از الزامات واجد شرایط استاندارد برای ویزای موقت، ویزاهای مالتیپل معمولا فقط برای متقاضیانی که دارای سابقه خوب در برابر مسئولان مهاجرتی هستند، صادر می‌شود. در این رابطه، متقاضی باید دارای سابقه خوب کیفری و همچنین، در مورد ورودی های قبلی دارای هیچ سابقه حذف یا تبعید نباشد.
ارزانترین راه مهاجرت به اروپا

اعتبار ویزای مالتیپل چگونه است؟

ویزای مولتی از تاریخ صدور تا دوره مشخصی دارای اعتبار است. در این مدت دارندگان ویزا می‌توانند بر اساس هدفی که ویزای مولتی برای آن صادر شده، به کشور مقصد سفر کنند. البته تعداد دفعات ورود و خروج نیز به هنگام صدور ویزا مشخص می‌شوند و دارنده ویزا مجاز به سفر بیش از سقف تعیین شده نیست. به عنوان مثال ویزای مالتیپل کانادا دارای اعتباری ده ساله بوده و افراد می توانند در این بازه چندین بار به این کشور رفت و آمد داشته باشند؛ اما با توجه به ۵ ساله بودن اعتبار پاسپورت ایرانیان، اعتباری که برای این ویزا در نظر گرفته می شود، ۵ ساله خواهد بود.

19cdf5e3 675d 4c8c be72 61abfb887076 - ویزای مولتی و سینگل چه تفاوتی دارند؟

شرایط درخواست ویزای مالتیپل چیست؟

هر یک از کشورها قوانین و شرایط خاصی را برای صدور ویزای مولتی اعمال می‌کنند، ولی مهم‌ترین شرط درخواست برای صدور این ویزا هدف از سفر به آن کشور است. تمکن مالی و سابقه سفر خوب دیگر شرایط مهم این پروسه خواهد بود. برای نمونه، ویزای توریستی یا ویزای کار می‌تواند به صورت چندبار ورود صادر شوند؛ ولی متقاضیان در صورت تمایل برای دریافت این نوع ویزا باید کلیه شرایط و مدارک اولیه برای صدور این نوع ویزا را به سفارت کشور مربوطه در هنگام درخواست ارائه کنند.

آیا امکان تمدید ویزای مولتی وجود دارد؟

بله، افراد می‌توانند تا پیش از پایان اعتبار ویزای مولتی خود، با ارائه مدارک و مستندات لازم نسبت به تمدید آن اقدام کنند. افرادی که در نوبت اول درخواست ویزای مولتی یک‌ماهه کرده‌اند می‌توانند با ارائه مدارک جامع درخواست ویزای ۶ ماهه یا یک‌ساله را ارائه کنند. این امر در کشورهای حوزه شینگن یا کانادا صدق می‌کند.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *