206 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۱/۱۹ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۱ در ۶:۴۷ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

گذرنامه‌یا پاسپورت یک سند هویتی بین‌المللی برای شناسایی رسمی فرد است که از سوی دولت‌ها برای ساکنان یک کشور صادر می‌گردد. با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت‌ها اجازه می‌خواهد تا به شهروندان دارنده گذرنامه اجازه گذر و یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند.

این مدرک بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۵۱ در ایران به این صورت تعریف می‌گردد:
گذرنامه سندی است که از طرف مأموران صلاحیت‌دار دولتِ مذکور در این قانون، برای مسافرت اتباع ایران به خارج و یا اقامت در خارج و یا مسافرت از خارج به ایران داده می‌شود.

هر کشوری شکل و رنگ خاصی را برای گذرنامه‌های خود در نظر می‌گیرد و سازمانی را مسئول نظارت بر آن می‌کند. در ایران گذرنامه‌ها به رنگ قهوه‌ای می‌باشند و بر روی جلد آن‌ها نشان رسمی ایران، عبارت جمهوری اسلامی ایران و کلمه گذرنامه به زبان فارسی و عبارت Islamic Republic of Iran و کلمه Passport به زبان انگلیسی نوشته‌شده است. اداره کل گذرنامه که سازمانی وابسته به نیروی انتظامی می‌باشد مسئولیت نظارت بر گذرنامه‌ایرانی را بر عهده دارد.

متن گذرنامه - گذرنامه‌ یا پاسپورت چیست؟

طبق قانون سه نوع گذرنامه در ایران وجود دارد:

گذرنامه عادی توریستی

گذرنامه‌ای که به شهروندان هر کشور اعطا می‌شود. با استفاده از این گذرنامه می‌توان برای مقاصد گردشگری، تحصیل و تجارت به خارج از کشور مسافرت کرد.

گذرنامه دیپلماتیک

این نوع گذرنامه به دیپلمات‌ها و مقام‌های سطح بالای سیاسی اعطا می‌شود. گاهی اوقات سیاست‌های صدور ویزا برای دارندگان این نوع از گذرنامه با افراد عادی متفاوت است.

گذرنامه خدمت

این گذرنامه برای کارمندان دولت به‌منظور سفرهای کاری‌شان در نظر گرفته‌شده‌ است. قوانین مربوط به آن‌ها همانند گذرنامه‌های دیپلماتیک است.
طبق ماده ۱۴ قانون گذرنامه، صدور گذرنامه عادی در ایران به عهده شهربانی کل کشور و در خارج از ایران نیز مأموران کنسولی یا سیاسی‌ عهده‌دار امور کنسولی خواهند بود.

افرادی که نمی‌توانند گذرنامه بگیرند:

افرادی که قصد خروج از کشور و دریافت گذرنامه را دارند باید توجه داشته باشند که همه افراد جامعه نمی‌توانند گذرنامه دریافت کنند. برای مثال، گروه‌های زیر اجازه دریافت گذرنامه را ندارند:

 • افرادی که بر اساس اعلام کتبی مقامات قضایی حق خروج از کشور را ندارند.
 • افرادی که در خارج از ایران دارای سوءپیشینه باشند.
 • فرد یا افرادی که سفر آن‌ها به خارج از کشور بنا به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی باشد.
 • افرادی که به‌طور قطعی دارای بدهی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت‌اسناد باشند.

دریافت گذرنامه‌ایرانی

برای دریافت گذرنامه لازم است اقداماتی را انجام دهید. هر گذرنامه متعلق به یک نفر است و امروزه بحث گذرنامه‌های چندنفره کاملاً منسوخ‌شده است. برای جلوگیری از اتلاف وقت و افزایش سرعت در روند دریافت گذرنامه اطلاعاتی را که لازم است بدانید در اختیار شما قرار می‌دهیم:

تهیه مدارک موردنیاز

قبل از هرگونه اقدامی برای دریافت گذرنامه لازم است مدارکی را آماده کنید. برخی از این مدارک میان آقایان و بانوان مشترک است اما در برخی موارد تفاوت‌هایی وجود دارد.

passport 2 - گذرنامه‌ یا پاسپورت چیست؟

مدارک مشترک میان آقایان و بانوان

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و یا تأییدیه ثبت‌احوال
 • یک قطعه عکس ۶x۴ جدید و رنگی با زمینه سفید و تمام‌رخ که دارای ویژگی‌های زیر باشد:
 • این عکس باید حداکثر در ۶ ماه گذشته تهیه‌شده باشد
 • کلاه، عینک، کروات، زیورآلات، آرایش مو و محاسن در عکس آقایان وجود نداشته باشد.
 • پیشانی و گوش‌ها کاملاً مشخص باشد.
 • رنگ لباس و زمینه عکس یکسان نباشد.
 • در عکس خانم‌ها برای دختران بالای ۶ سال باید حجاب کامل با استفاده از روسری و یا مقنعه ساده و تیره رعایت شود و تنها گردی صورت مشخص باشد.
 • استفاده از آرایش و زیورآلات در عکس ممنوع می‌باشد.
 • اجازه محضری برای افراد زیر ۱۸ سال از سوی پدر و یا قیم قانونی
 • ارائه‌ی شناسنامه عکس‌دار توسط افراد بالای ۱۵ سال
 • گواهی اشتغال به تحصیل یا دفترچه بیمه عکس‌دار برای افراد زیر ۱۵ سال
 • حضور ولی و قیم قانونی برای افراد زیر ۶ سال و ارائه‌ی عکس کودک توسط ولی
 •  ارائه نامه از حفاظ یگان مربوطه برای بازنشستگان نظامی که ۵ سال تمام از بازنشستگی آن‌ها نگذشته است.
 •  اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان برای بازنشستگان نظامی که ۵ سال از بازنشستگی آن‌ها می‌گذرد. این افراد نیازی به ارائه گواهی از سازمان متبوع ندارند.
 • ثبت نامه‌ی موافقت حفاظ یگان مربوطه در دبیرخانه اداره گذرنامه و ارائه‌ی آن به هنگام مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی برای نظامیان شاغل.
 •  ارائه مدرک نحوه ورود برای متولدین خارج از کشور
اصل خاک و تابعیت از طریق تولد

مدارک مربوط به بانوان

 • اجازه محضری همسر برای بانوان متأهل. البته بانوان مقیم خارج احتیاجی به این مدرک ندارند.
 • اصل گواهی فوت یا اصل شناسنامه‌ی باطل‌شده همسر برای بانوانی که همسر آن‌ها فوت نموده است.
 • اصل طلاق‌نامه برای بانوان مطلقه

مدارک مربوط به آقایان

 • اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت صرفاً هوشمند. کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی خود باکارت هوشمند نموده‌اند، می‌توانند بعد از گذشت ۲۴ تا ۷۲ ساعت از درخواست تعویض، برگه ثبت درخواست تعویض کارت را به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه کنند و درخواست صدور گذرنامه نمایند. در ضمن آقایان بالای ۵۰ سال نیز احتیاجی به ارائه کارت پایان خدمت ندارند.
 • موافقت‌نامه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین.
 • دریافت نامه از محل تحصیل و تحویل آن به سازمان وظیفه عمومی برای آقایان دانشجو و یا دانش‌آموز.
 • مراجعه به پلیس+۱۰

برای دریافت گذرنامه در ایران باید به یکی از دفاتر پلیس+ ۱۰ مراجعه نمود که از طریق مراجعه به درگاه خدمات الکترونیک انتظامی می‌توانید فهرست آن‌ها را در شهرهای مختلف ایران بیابید. توجه داشته باشید که شخص متقاضی باید حتماً در محل حضور یابد و در غیر این صورت انجام مراحل صدور گذرنامه امکان‌پذیر نیست. پس از مراجعه به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ از کارکنان بخواهید تا فرم گذرنامه و شناسه را در اختیار شما قرار دهند. در دفتر پلیس +۱۰ هزینه‌های زیر را می‌پردازید که پرداخت تمامی آن‌ها با دستگاه کارت‌خوان (POS) مستقر در دفاتر امکان‌پذیر است:

 • مبلغ ۱۰, ۰۰۰ ریال بابت اخذ شناسه
 • مبلغ ۳۷, ۵۰۰ ریال به‌حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
 • مبلغ ۱, ۰۰۰, ۰۰۰ ریال برای خزانه‌داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
 • مبلغ ۳۶۹, ۸۰۰ ریال بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست
 • پس از تهیه مدارک، تکمیل فرم و پرداخت هزینه‌ها، پس از حداکثر دو هفته می‌توانید گذرنامه را درب منزل خود دریافت کنید.

تعویض و تمدید گذرنامه

گذرنامه‌های صادره توسط دولت جمهوری اسلامی ایران دارای ۵ سال اعتبار هستند. البته توجه داشته باشید برای خروج از کشور به گذرنامه‌ای بااعتبار حداقل ۶ ماه احتیاج دارید. جهت تعویض گذرنامه باید کلیه‌ی مراحل را طی کنید و در هنگام مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ باید گذرنامه‌ی خود را به همراه داشته باشید.
افرادی که گذرنامه معتبر آن‌ها مخدوش است یا آن را گم‌کرده‌اند باید به اداره گذرنامه‌ی شهر و استان خود مراجعه کنند. در این اداره بررسی ممنوعیت خروج افراد نیز صورت می‌گیرد.
درصورتی‌که گذرنامه‌ی مفقود یا مخدوش شده فاقد اعتبار است نیازی به اعلام فقدان نیست و فرد متقاضی می‌تواند مستقیماً به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نماید.

گذرنامه‌های گمشده

اگر گذرنامه‌تان دارای اعتبار است و با همین اعتبار، مخدوش یا گم‌شده، نباید ابتدا به دفاتر پلیس+۱۰ بروید. ابتدا باید به اداره گذرنامه واحد غرب تهران واقع در یافت‌آباد، بلوار معلم، نرسیده به چهارراه قهوه‌خانه مراجعه کنید. آنجا به شما نامه‌ای خواهند داد و با آن نامه باید به دفاتر پلیس+۱۰ بروید.

اگر به هر دلیلی ممنوع‌الخروج شده‌اید برای دانستن علت این ماجرا و بررسی این ممنوعیت هم باید به همان اداره گذرنامه واحد غرب تهران مراجعه کنید.

اگر گذرنامه‌تان اعتبارش پایان‌یافته و بعد مخدوش یا گم‌شده است، دیگر نیازی به مراجعه به اداره گذرنامه نیست و مستقیم به دفاتر پلیس+۱۰ بروید.

مهاجرت به اسپانیا

اگر قصد باطل کردن گذرنامه‌ای بااعتبار بالای یک‌ساله رادارید باید ابتدا به اداره‌های گذرنامه بروید. به‌غیراز واحد غرب که نشانی‌اش در بالا بیان شد، ۲ اداره گذرنامه دیگر هم در تهران وجود دارد؛

 • اداره گذرنامه تهران‌پارس: فلکه اول تهران‌پارس – بلوار پروین – اداره گذرنامه تهران‌پارس – طبقه دوم
 • اداره گذرنامه شهرری: بزرگراه فدائیان اسلام – بلوار بسیج – جنب اداره گاز

چند نکته در خصوص مدارک

عکس دختران بالای ۵ سال باید باحجاب کامل باشد

آقایان بالای ۵۰ سال احتیاج به ارائه کارت پایان خدمت ندارند

افراد بالای ۱۵ سال باید شناسنامه عکس‌دار ارائه کنند.

افراد زیر ۱۵ سال باید گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه یا گذرنامه عکس‌دار ارائه کنند.

برای کودکان زیر ۶ سال، والدین کودک با حضور در دفاتر باید یک قطعه عکس از کودک خود در مدارک قرار دهند.

در مورد بازنشستگان نظامی که ۵ سال تمام از بازنشستگی آن‌ها نگذشته است ارائه‌ نامه از حفاظت یگان مربوطه الزامی است.

بازنشستگان نظامی که ۵ سال از بازنشستگی آن‌ها می‌گذرد باید اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را ارائه دهند.

نظامیان شاغل باید نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارائه و پس از ثبت، به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه کنند.

passport 3 - گذرنامه‌ یا پاسپورت چیست؟

نکات جالب و مهم در مورد گذرنامه که ممکن است ندانید:

گذرنامه‌های کشور فنلاند یکی از جالب‌ترین گذرنامه‌های موجود در جهان است. در پایین هر صفحه و در سمت راست آن، یک نقاشی از یک گوزن شمالی وجود دارد. با رد کردن صفحات، این گوزن شمالی حرکت کرده و قدم خواهد زد. کدام‌یک از استعاره‌های بصری می‌تواند به آزادی درحرکت اشاره نماید؟ ممکن است این گوزن شمالی، نماد آزادی درحرکت باشد.

اصطلاح گذرنامه یکی از واژه‌های رایجی است که در اوایل قرن ۱۶ مورداستفاده قرار گرفت. این موضوع همچنان نامشخص است که آیا این واژه به عبور از بندرها دریایی و یا دروازه‌های شهر اشاره دارد.

قدیمی‌ترین گذرنامه‌ی انگلیسی (که هنوز هم وجود دارد) در ۱۸ ژوئن سال ۱۶۴۱ و توسط چارلز اول صادر گردید. این پاسپورت توسط یک زن و شوهر بازنشسته و از ساندرلند به این کشور آورده شد. در سال ۲۰۰۹، این پاسپورت توسط سازندگان برنامه‌ی تلویزیونی بی‌بی‌سی معرفی و ارزیابی گردید. بااین‌حال، حراج این پاسپورت مورد استقبال قرار نگرفته و اثبات آن غیرممکن گردید.

شهر واتیکان یک ایالت کاملاً مستقل است که می‌تواند گذرنامه‌های خود را صادر نماید. پاپ و یا همان خلیفه‌ی اعظم ازجمله افرادی است که صدور گذرنامه‌ی شماره ۱ را در کشور واتیکان راه‌اندازی نمود.

گذرنامه‌ی کشور نیکاراگوئه دارای ۸۹ ویژگی امنیتی مختلف است که عبارت‌اند از بارکدها، هولوگرام و سایر متن‌هایی سه‌بعدی. همان‌طور که می‌دانید، استفاده از این مشخصه‌ها می‌تواند این نوع پاسپورت‌ها در میان دیگر موارد متمایز نماید.

لازم به ذکر است که واژه‌ی (Quim) بر روی جلد گذرنامه‌ی کشور بریتانیا ذکر نشده است. در همین راستا، به‌جای این واژه، از عبارت فرانسوی (Honi soit qui mal y pense) استفاده می‌شود. این عبارت بدین معنی تعبیر شده است که شرم بر کسی که به فکر شر و زیان استگ. به زبان انگلیسی ساده، واژه‌ی ذکرشده بر روی جلد گذرنامه به‌عنوان «خدا ملکه را مصون نگه دارد» معنا شده است.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *