92 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۹/۰۸ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۴ در ۱۱:۰۸ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اصولا جهت کار در ارمنستان شما علاوه بر اخذ روادید کار از این کشور، به اخذ روادید اقامت از طریق کار در ارمنستان نیز نیازمند می باشید. اقامت از طریق کار در ارمنستان از نوع روادید اقامت موقتی می باشد و مدت زمان آن نیز حداکثر ۱ سال می باشد. پس از اخذ روادید کار ارمنستان، شما بایستی که درخواست اقامت موقتی خود را در اداره ویزا و پاسپورت پلیس ایروان پرونده کنید. و به همین منظور، شما باید مدارک لازم همانند پاسپورت، عکس و غیره را به همراه گواهی تست پزشکی ارائه دهید. لازم به ذکر است که روادید اقامت موقتی ارمنستان پس از گذشت ۳۰ الی ۴۵ روز از تاریخ درخواست اقامت صادر می شود.

هزینه درخواست اقامت از طریق کار در ارمنستان درحدود AMD 105,000 یا حدود ۲۱۹ $ می باشد.

شرایط اقامت از طریق کار در ارمنستان

به عنوان قانون کلی، دارنده ویزای ارمنستان حق کار در جمهوری ارمنستان را ندارد مگر اینکه او همچنین روادید کار یا work permit را داشته باشد. متخصصان خارجی مهارت بالا، مالکان شرکت ها، مدیران اجرایی و سایر دسته های خاص کارگران از شرایط روادید کار ارمنستان معاف هستند. نقل و انتقال کارکنان (ماهر یا غیرماهر) در ارمنستان منوط به اخذ روادید کار و اخذ روادید اقامت موقتی temporary residence permit می باشد. در ارمنستان، در زمینه شرایط روادید کار، هیچ تفاوتی بین انتقالات درون شرکتی، استخدام های محلی یا استخدام قراردادی وجود ندارد. روادید کار بایستی از طرف کارفرمای قانونی درخواست گردد و با توجه به مدت قرارداد استخدام صادر شود.

residence through work in armenia 2 - اقامت از طریق کار در ارمنستان

معافیت از اخذ روادید کار ارمنستان

بنا به قانون مهاجرتی ارمنستان، اخذ ویزای کار برای دسته های شهروندان خارجی زیر الزامی نمی باشد:

 • دارندگان روادیدهای اقامت دائمی یا خاص
 • دارندگان روادیدهای اقامت موقتی اگر چنین روادیدی بر مبنای اسپانسری عضوی از اعضای خانواده درخواست شود که دارنده روادید اقامت (خاص، موقتی) دائمی می باشد
 • موسسان، مدیران و نمایندگان سازمان های تجاری با سرمایه گذاری خارجی
 • خارجی های استخدام شده در نمایندگی های شرکت های خارجی
 • متخصصان خارجی استخدام شده جهت نصب و تعمیر ماشین آلات و سایر تجهیزات
 • متخصصان مهارت بالا در زمینه های علوم طبیعی، فناوری های اطلاعات ( ۱. تکنسین، عملیات و نگهداری فنی از تجهیزات رایانشی و سیستم های کامپیوتری؛ ۲. تکنسین، عملیات دستگاههای رایانشی، مجموعه ها، سیستم ها و شبکه ها؛ ۳. طراحان وب)، کشاورزی ( ۱. متخصص زراعت؛ ۲. زارع؛ ۳. تکنسین کشت) و نیز خارجیان دارای تحصیلات عالی در فناوری های اطلاعات و ارتباطات؛ ۲. مدیریت و اجرا؛ ۳. تکنولوژی غذایی؛ ۴. امور مالی
 • اعضای خانواده کارمند دیپلماتیک
 • خارجیان در حال کار در نواحی مرزی
 • کارگران کوتاه- مدت در زمینه های ورزشی و فرهنگی
 • اساتید دعوت شده جهت تدریس در موسسات آموزشی ارمنی
 • پناهندگان و خارجیان دارای وضعیت پناهندگی

شیوه درخواست روادید کار ارمنستان

مگر اینکه فرد خارجی از شرایط روادید کار معاف شده باشد، مابقی متقاضیان کار در ارمنستان لازم است که تقاضای روادید کار دهند. ابتدا، کارفرما بایستی روادید کار را توسط درخواست از طریق وزارت کار و امور اجتماعی MLSA تقاضا کند. سپس شخص مهاجر به منظور اعطای مجوز های زندگی و کار در کشور ارمنستان، معولا درخواست ویزای اقامت موقتی را می دهد. لازم به ذکر است که کارفرمایی که قبلا نیروی کار خارجی را استخدام کرده است، تحت قوانین روادید کار قرار گرفته و نمی تواند درخواست روادیدهای کار جدیدی را بدهد مگر اینکه قرارداد های استخدام به اتمام برسد. معهذا، می بایستی که کپی های چنین قرارداد هایی استخدامی را در عرض ۶۰ روز کاری به MLSA ارائه دهند. هر استخدام جدید مستلزم یک روادید کار است.

کشورهایی که مهاجرت کاری به آنها توصیه می شود

وظیفه و عملکرد وزارت کار ارمنستان

فرآیند رسیدگی به درخواست در MLSA یا وزارت کار و امور اجتماعی شامل بررسی بازار کار ارمنستان جهت اطمینان یابی از این امر است که هیچ کارگر ماهری برای تصدی آن موقعیت شغلی وجود نداشته باشد. اگر MLSA شهروندان ارمنی را شناسایی بکند که با شرایط کارفرما منطبق باشد، آنها آن فرد را جهت انجام مصاحبه استخدامی به کارفرما ارجاع می دهند اما اگر هیچ متقاضی ارجاع دهی شده توسط MLSA  به کارفرما وجود نداشته باشد یا اگر کارفرما بنا به دلایل معتبر و معقولی این متقاضیان را رد کند، در آنصورت کارفرما مجاز است که برای خارجی مورد نظر روادید کار درخواست کند. این روادید مدت معینی دارد و بنا به تقاضا قابل تمدید است. از زمان اعطای روادید کار، شهروند خارجی می تواند کارش را در ارمنستان شروع بکند.

تحت مقررات فعلی ارمنستان، اخذ روادید کار می تواند حداقل ۱۳ روز کاری طول بکشد و هزینه درخواست این روادید در حدود AMD 25,000 یا ۵۲ $ آمریکا می باشد. پس از فرآیند اخذ روادید کار، متقاضی لازم است که دار اداره ویزا و پاسپورت پلیس ایروان با تحویل مدارکی همانند نتایج تست پزشکی، ویزای اقامت موقتی ارمنستان را درخواست کند.

Residence through work in Armenia - اقامت از طریق کار در ارمنستان

اقامت از طریق کار در ارمنستان برای کارگران خارجی

کارگران خارجی جهت اقامت از طریق کار در ارمنستان می توانند روادید اقامت (۱ ساله) موقتی را بر پایه قرارداد استخدام امضاء شده با کارفرمای ارمنستانی اخذ نمایند. بنا به قوانین ارمنستان، کار بدون روادید اقامتی ممکن است که جریمه هایی برای کارفرما و ابطال ویزا درپی داشته باشد. لازم به ذکر است که در صورتی که کارمند توسط کارفرما اخراج شود، روادید اقامت از درجه اعتبار ساقط می شود.

لازم به ذکر است که  روادید اقامت موقتی ارمنستان به شکل کارت صادر شده و به مدت ۱ سال معتبر است. مدت رسیدگی به درخواست ویزای اقامت ارمنستان از زمان تحویل درخواست تا ۳۰ روز کاری می باشد. متقاضیان کار در ارمنستان بایستی مدارک زیر را برای اخذ کارت اقامت به اداره ویزا و پاسپورت ایروان تحویل دهند:

فرم درخواست
سه قطعه عکس رنگی ۳۵×۴۵mm
اصل و کپی پاسپورت معتبر و ترجمه رسمی پاسپورت به زبان ارمنی
مدارک گواه بر وجود زمینه هایی برای اخذ (تمدید) روادید اقامتی (یعنی همان مدارک نشان دهنده انجام کار)
گواهی سلامت
رسید پرداخت هزینه دولتی (AMD 105000 یا AMD 140000)

اخذ پیشنهاد کاری جهت اقامت از طریق کار در ارمنستان

شما برای انجام کار در ارمنستان قبل از هر چیزی نیاز به پیشنهاد کار از سوی کارفرمای ارمنستانی هستید. پس از گرفتن پیشنهاد کار شما برای شروع کارتان در ارمنستان بایستی دو مدرک اصلی کار در ارمنستان یعنی روادید کار و روادید اقامت ارمنستان را اخذ نماید. در واقع، روادید کار ارمنستان را کارفرما از طریق وزارت کار و امور اجتماعی MLSA درخواست می کند و شما نیز سپس روادید اقامت از طریق کار در ارمنستان را از اداره ویزا و پاسپورت ایروان درخواست می کنید.

اقامت از طریق کار در ارمنستان از نوع اقامت ۱ ساله و موقتی بوده و به شکل کارت اقامت به متقاضیان اعطاء می شود و همچنین قابل تمدید است.

مهاجرت کاری به کشور های مختلف
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *