138 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۲/۱۶ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۱ در ۸:۱۲ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بانک شغلی کانادا درباره  ۲۰۱۱ طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا ،بانک شغلی کانادا مرجع پذیرفته‌شده ملی در مورد مشاغل در کانادا است. این سازمان بیش از ۴۰،۰۰۰ عنوان شغلی را به ۵۰۰ توصیف گروه شغلی سازمان‌دهی می‌کند.

این روزانه هزاران نفر از مردم برای جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل و انتقال اطلاعات مربوط به مشاغل و درک شغل‌های موجود در بازار کار کانادا برای مهاجرت به کانادا استفاده می‌کنند. ناک  یک چارچوب استاندارد برای سازمان‌دهی جهان کار در سیستم یکپارچه فراهم می‌کند.

توصیف مشاغل کانادا

NOC استاندارد است که طبقه‌بندی و توصیف مشاغل در اقتصاد کانادا است. این پایه‌ای برای آمار شغلی و اطلاعات بازار کار است. تحقیق در مورد تکامل شغلی، مهارت‌های کاری و شایستگی‌ها یک فرآیند مداوم است.

این بخش روش‌ها و رویه‌های مورداستفاده برای اصلاح و متحد کردن نسخه‌های سال ۲۰۰۶ و طبقه‌بندی ملی شغلی برای آمار (NOC-S) را مشخص می‌کند.

طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا

طبقه‌بندی ملی مشاغل (National Occupational رده‌بندی) یا NOC، یک طبقه‌بندی سیستماتیک از تمام مشاغل بازار کار کانادا هست و به‌عنوان نشریه‌ی دولت کانادا به زبان فرانسه با عنوان رده‌بندی nationale des professions منتشرشده است.

این طبقه‌بندی متشکل از دو مجلد است و ۹۲۳ شغل مجزا را برحسب نگرش، علاقه، آموزش، فعالیت‌های فیزیکی و سایر معیارها توصیف می‌کند. مشاغل بر اساس وظایف شغلی و کاری که یک فرد انجام می‌دهد، طبقه‌بندی می‌شوند.

NOC توسط برنامه ریزان، اقتصاددانان بازار کار، متخصصان توان‌بخشی و سایر افراد در بخش خدمات بهداشتی و اجتماعی و همچنین شرکت‌های بیمه و دادخواهان مورداستفاده قرار می‌گیرد. این لیست توسط سازمان منابع انسانی و توسعه‌ی مهارت کانادا (HRSDC) که یک دپارتمان دولتی حامی سیاست‌های عمومی بازار کار، توسعه‌ی اقتصادی، آموزش‌های دوران کودکی و متوسطه است، منتشر می‌شود.

کارمند - طبقه بندی مشاغل در کانادا

گروه مشاغل اصلی برای اهداف مهاجرتی

مهارت‌های نوع ۰ (zero): مشاغل مدیریتی همانند:

 • مدیران رستوران‌ها
 • مدیران معادن
 • کاپیتان‌های کشتی

مشاغل سطح A: مشاغلی که معمولاً نیازمند یک مدرک دانشگاهی هستند. همانند:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 •  معماری

مشاغل سطح B: مشاغل فنی و حرفه‌های تخصصی که معمولاً نیازمند دیپلمای کالج یا گذراندن دوره‌هایی به‌صورت کارآموزی می‌باشند. همانند:

 • سرآشپزان
 • لوله‌کش‌ها
 • برق‌کاران

مشاغل سطح C: شغل‌های متوسط که معمولاً نیازمند مدرک متوسطه یا آموزش حرفه‌های خاص می‌باشند. همانند:

 • قصابان صنعتی
 • راننده کامیون مسیرهای طولانی
 • سرویس‌دهندگان مواد غذایی و آشامیدن

مشاغل سطح D: حرفه‌های کاری که معمولاً با آموزش در حین کار فراگرفته می‌شوند. همانند:

 • میوه‌چین‌ها
 • کارکنان خدماتی
 • کارکنان حوزه‌های نفتی

برنامه‌های مهاجرتی کانادا از NOC استفاده می‌کنند تا تصمیم بگیرند آیا یک شغل یا نوع سابقه‌ی کار، الزامات آن‌ها را برآورده می‌کند، یا نه. مشاغلی تخصصی در نظر گرفته می‌شوند که از ۰، A یا B باشند.

بازار کدام مشاغل در کانادا بهتر است؟

معرفی ده شغل برتر در کانادا

 مدیر مالی

نیاز نیروی کاری درزمینهٔ مدیریت مالی هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی احساس می‌شود و کارفرمایان در جستجوی کسانی هستند که کاملاً «با پیچیدگی‌های مدیریت مالی آشنایی داشته باشد. اگر در این زمینه تخصص دارید و به زبان‌های خارجی مسلط هستید خیلی بیشتر موردتوجه کارفرمایان قرار می‌گیرید»

مزایای استخدام وکیل مهاجرت به کانادا

پرستار

بالا رفتن سن جمعیت کانادا دلیل بر نیاز این کشور به نیروی کار درزمینهٔ پرستاری هست. فرصت‌های شغلی زیادی درزمینهٔ پرستاری برای پرستارانی که تحصیل‌کرده‌اند و تجربه کاری مرتبط دارند وجود دارد.

مشاغل فنی و حرفه‌ای

اگر شما به دنبال شغل اداری نیستید، اما درآمد متوسط رو به بالایی را می‌خواهید، این بخش شامل حال شما می‌شود. در این بخش کمبود نیروی کار به چشم می‌خورد، مثلاً «در بخش خدمات (آشپز و باغبان)، در بخش ساختمان‌سازی (برق‌کار، نجار و لوله‌کش)، در بخش حمل‌ونقل (تکنسین حمل‌ونقل هوایی، تکنسین خدمات خودرو) و در بخش تولیدی (مکانیک صنعتی) نیاز است».
چهل درصد از مشاغل جدید که در دو دههٔ گذشته آغاز بکار کرده‌اند مربوط به این بخش حرفه‌ای می‌شوند.

مدرس آموزشگاه‌های فنی و دانشگاه‌ها

زیادشدن فرصت‌های کاری برای تحصیل‌نکردگان آموزش‌دیده به معنای داغ شدن بازار کار استادان مدارس فنی حرفه‌ای و کارآموزی است.
در حال حاضر تعداد این مشاغل بیشتر از تعداد متقاضیان است، مخصوصاً «با در نظر گرفتن آمار بازنشستگان در سال‌های آینده و افزایش بودجهٔ دولت این موضوع بیشتر به چشم می‌خورد».

دندان‌پزشکان و بهداشت‌کاران دهان و دندان

برای دستیابی به حرفهٔ دندان‌پزشک یا بهداشت‌کار دهان و دندان باید راه طولانی و سختی را درزمینهٔ تحصیل بگذرانید، دانشگاه‌های زیر ارائه گر این رشتهٔ تحصیلی هستند:
۱- University of Manitoba
۲- Dalhousie university
۳- University of British Columbia
۴- University of Alberta

stay in canada 2 - طبقه بندی مشاغل در کانادا

مدیرانIT

رکود اقتصادی در صنعت کامپیوتر در سال ۲۰۰۱ خدشه‌ای به این زمینهٔ شغلی وارد نکرده است. رشد درآمدی نیز متوسط رو به بالا است.

استادان دانشگاه

بسیاری از افراد هستند که برای ورود به بازار کار به تحصیل می‌پردازند آن‌ها به دنبال دستیابی به تخصص هستند و نیاز به استاد دانشگاه در هر برهه‌ای از زمان احساس می‌شود. چشم‌انداز این زمینهٔ شغلی برای کسانی که Ph.D دارند در آینده خوب پیش‌بینی می‌شود.

مدیران منابع انسانی

نیاز نیروی کار در این زمینهٔ شغلی رو به افزایش است و در آینده هم به همین قدرت باقی خواهد ماند.

داروساز

افزایش جمعیت و همچنین بالا رفتن سن افراد نشان‌گر نیاز بیشتر به مشاغل مربوط به این زمینه است. داروخانه‌های بیمارستان‌ها و داروخانه‌های در سطح شهرها نیروی کار متخصص در این زمینه و همچنین مهاجرین آموزش‌دیده را جذب می‌کنند.

مشاغل آزاد و کسبه

اگر نیاز به درآمد بالا ندارید و نمی‌خواهید تحت زمان مشخصی کارکنید این زمینهٔ شغلی برای شما مناسب است اما حتماً باید تحصیلاتتان در حد دبیرستان باشد. فروشگاهی را انتخاب کنید که کار در آنجا را دوست خواهید داشت، باید مهارت کار گروهی را بلد باشید و با کامپیوتر آشنایی داشته باشید.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *