47 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۵/۲۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۲ در ۸:۲۴ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مفهوم تابعیت رابطه ای است که فرد متبوعه یا مقیم را به کشور و یا دولت پذیرنده مرتبط می کند. اخذ تابعیت از طریق تولد را می توان از اصلی ترین راه های گرفتن تابعیت یک کشور تعریف کرد، اخذ این نوع ار تابعیت با متولد شدن شخص آغاز می شود. می توان اشاره کرد که دریافت تابعیت یک کشور به دو شاخه اصلی تقسیم می شود. در ابن مقاله به بررسی شرایط اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد فرزند خواهیم پرداخت.

تابعیت از طریق خون و تابعیت از طریق خاک

ارائه تابعیت در کشورها بر اساس دو سیستم و قانون می باشند. سیستم کامن لا که از بر اساس قانون خاک بوده  و عامل اصلی تابعیت را خاک می دانند. سیستم هایی که سیویل لا هستند ، سیستم خون را می پذیرند و در برخی کشورها پدر و در برخی کشورها مادر را عامل اصلی می دانند.

در سیستم کامن لا عامل اصلی خاک می باشد و طبق این قانون هر کودکی به نحو زمینی و یا در هواپیما و یا در کشتی در حیطه یک کشور متولد شود می تواند اقامت آن کشور را دریافت کند در این نوع از تابعیت عامل پدر تأثیری ندارد، تابعیت افراد در این مبحث به صورت غیرارادی است مثل یک فرزند ایرانی که چون پدر ایرانی دارد تابعیت کشور را دارد حال اگر این فرد بخواهد تابعیت خود را عوض کند ناگزیر خود را عوض کند.

dadavar.tur  - تابعیت ترکیه از طریق تولد فرزند

اقامت

ناگزیر به رعایت یکسری قوانین است، حال اینکه اقامت یعنی اینکه فرد با یک اقامت نامه رسمی، در یک کشوری کار و زندگی می کند در حالی که شخص نمی تواند از حقوقی که متبوعین برخوردارند برخوردار باشد مثل رأی دادن به کار در مشاغل خاص و مواردی که یک فرد به علت یک رابطه حقوقی مادی با کشور پذیرنده نمی تواند آن فعالیت ها را انجام دهد.

دریافت اقامت ترکیه برای فرزندان رعایت یکسری قوانین را در بردارد که پدر و مادر باید آن را رعایت کنند از جمله کارت تولد کودک که در ترکیه متولد شده و ۶ ماه پس از تاریخ تولد به او داده می شود، باید دقت کرد که وضعیت اقامت کودک باید قبل از پایان دوره ی ۶ ماهه مشخص شود.

کودکی که در دوره ی ۶ ماهه به او اجازه اقامت داده شده باید برای وضعیت مسکن و غیره او نیز برنامه ای را مشخص کرد، این برگه تولد برای والدین مثل ویزا است و کسانی که با این برگه در ترکیه اقامت دارند و برای ادامه اقامت درخواستی نداده اند این اقامت غیرقانونی تلقی می شود به این معنی که افراد پس از دریافت کارت تولد کودک که پس از ۶ ماه می باشد باید وضعیت اقامت خود را مشخص کنند.

فرزندی که در ترکیه متولد می شود مقیم این کشور است ولی اینکه پس از رسیدن به سن قانونی به او تابعیت اعطا شود در حال حاضر مشخص نیست.

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد فرزند

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، ترکیه از دسته کشورهایی است که از قانون خون در ارائه تابعیت به نوزادان متولد شده در آن پیروی می‌کند؛ یعنی پدر، مادر یا هردوی آن‌ها بایستی تابعیت ترکیه را دارا باشند؛ به‌این‌ترتیب نوزاد در هرجایی که به دنیا بیاید، تابعیت این کشور را خواهد داشت.

هزینه زندگی در هنگ کنگ

بااین‌حال نوزادانی که از پدر و مادر خارجی در این کشور متولد می‌شوند، می‌توانند گواهی مبنی بر اخذ اقامت دائم دریافت کنند؛ به‌این‌ترتیب می‌توانند امکان تحصیل یا کار داشته باشند. این افراد با رسیدن به سن قانونی ۱۸ سال می‌توانند تابعیت این کشور را کسب نمایند. مدارک لازم جهت اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد فرزند به شرح زیر می‌باشند:

  • مدارک اقامت والدین در ترکیه
  • مدارک و گواهی ازدواج رسمی والدین
  • تکمیل فرم درخواست اقامت برای نوزاد از سوی والدین
  • پرداخت هزینه کامل اخذ اقامت ترکیه برای کودک

وضعیت تأهل

برای دریافت اجازه اقامت در این کشور شخص باید از وضعیت تأهل خود، محل زندگی خود و گذرنامه خود را بصورت دقیق اعلام کند و به اداره شهری اعلام کند.

در درجه اول کسب تابعیت و اقامت یک فرزند توسط یک پدر و مادر ترک است، در داخل ترکیه هستند و یا خارج آن. هر شهروندی در کشور ترکیه از بدو تولد درخواست اقامت خود را اعلام می کنند. این دادخواست برای اشخاصی که در داخل کشور هستند بررسی می شود و برای افرادی که در کشور نیستند به کنسولگری ترکیه فرستاده می شود.

turkish citizenship through birth child 2 - تابعیت ترکیه از طریق تولد فرزند

هر کودک که در ترکیه متولد می شود صرف نظر از ملیت پدر و مادر خود به واسطه تولدش در این کشور، اقامت این کشور را به طور فرعی می پذیرد.

داشتن اقامت ترکیه برای هر فرزند مزایای خود را دارد که به چند مورد می توان اشاره کرد مثل اسکان دریافت اقامت دائم این کشور و سپس پاسپورت آن، امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی، امکان تجارت آزاد و بدون تحریم، دریافت تسهیلات و وام، زندگی در یک کشور قابل قبول و امن، امکان تحصیل ارزان در دانشگاه های ترکیه، امکان دریافت شماره های بین المللی و مواردی دیگر که همگی باعث می شود که افراد به فکر تولد فرزند خود در این کشور نیفتند تا بتوانند آینده بهتری را برای فرزندان خود رقم بزنند.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *