America - راه های کسب اقامت دائم در آمریکا

126 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۱/۲۸ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۱ در ۷:۱۸ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

مهاجرت مقوله‌ای که در دهه‌های اخیر بیش‌ازپیش شاهد آن هستیم؛در ادامه قصد داریم تا روش‌های کسب اقامت دائم در ایالات‌متحده آمریکا را بررسی کنیم. البته ذکر این موضوع هم لازم است که در این مطلب تنها اقامت دائم مدنظر می‌باشد و انواع ویزاهای موقت در مبحثی دیگر توضیح داده می‌شوند.

افرادی که به امید داشتن زندگی بهتر سرزمینشان را ترک می‌کنند و راهی سرزمین‌های دور می‌شوند. هر یک از این افراد که تصمیم به مهاجرت می‌گیرند و سختی‌های راه و تجربه‌ی سبک زندگی نو را به جان می‌خرند، بدون شک اهدافی دارند؛ یکی به دنبال آینده‌ای متفاوت می‌رود و دیگری از جنگ و ناامنی می‌گریزد، درهرصورت کسی که عزم مهاجرت دارد حتماً دلیل و انگیزه‌ی قوی و مستحکمی برای تصمیمش دارد، به همین علت باید به این افراد تا جایی که می‌توان یاری رساند تا مهاجرتی موفق را تجربه کنند.

از میان تمام کشورهای دنیا که می‌توان به آن‌ها مهاجرت کرد، این بار آمریکا را موردبررسی قرار می‌دهیم. سالانه افراد زیادی تصمیم می‌گیرند زندگی‌شان را در آمریکا ادامه دهند، اما رسیدن به این رؤیا چه سختی‌هایی پیش رو دارد؟ باید از چه موانعی عبور کرد تا به هدف رسید؟ برای گرفتن اقامت دائم این کشور چه راهکارهایی پیش روی شما قرار دارد؟

نگاهی کلی به مهاجرت به آمریکا

قبل از معرفی انواع ویزاهایی که می‌توانید برای اخذ آن‌ها اقدام کنید و درنهایت اقامت دائم را به دست آورید لازم است چند نکته را بازگو کنیم. در ابتدا باید بدانید راه و روش‌های کسب اقامت دائم در ایالات‌متحده مطابق با محل تولد وزندگی فرد می‌تواند متفاوت باشد و برخی محدودیت‌ها سر راه ساکنان بعضی کشورها قرار گیرد.

اما مطمئناً اگر شما استعداد و ویژگی‌های خاصی دارید می‌توانید راه خود را در این مراحل پیداکرده و در آمریکا به‌عنوان یک شهروند زندگی کنید.

us permanent residence - راه های کسب اقامت دائم در آمریکا

تفاوت دارندگان گرین کارت و سیتیزن

خوب است که در اینجا به‌صورت خلاصه با گرین کارت یا کارت سبز و سیتیزن (شهروند) شدن در آمریکا بیشتر آشنا شویم:

گرین کارت:

این کارت‌ها نوعی کارت شناسایی هستند و بیان‌کننده‌ی مشخصات فرد مهاجر خارجی می‌باشند. دلیل نام‌گذاری این کارت رنگ ظاهری آن است و علت خاص دیگری هم ندارد. اگر شما از طریق راه‌کارهای ارائه‌شده در ادامه‌ی مطلب، موفق به مهاجرت و کسب اقامت دائم آمریکا شوید یک کارت سبز برایتان صادر می‌شود که نشان‌دهنده‌ی اقامت قانونی شما در آمریکا می‌باشد.

فرد دارنده‌ی گرین کارت می‌تواند مانند یک شهروند آمریکایی در این کشور اقامت و یا کار کند اما اگر برخی از شرایط را رعایت نکند بلافاصله از کشور اخراج می‌گردد، شرایطی مانند اشتغال به شغل‌های غیرقانونی، قتل و …

سیتیزن:

افرادی که به‌اصطلاح سیتیزن ایالات‌متحده‌ی آمریکا هستند مزایای بیشتری نسبت به مهاجران دارای گرین کارت دارند. آن‌ها می‌توانند از کمک‌های دولتی درزمینهٔ های مختلف بهره‌مند شوند، برای مثال می‌توانند اقوام دور خود را هم به آمریکا دعوت کنند کاری که افراد دارای گرین کارت نمی‌توانند انجام دهند یا از کشور اخراج نمی‌شوند و…
توجه داشته باشید هردوی این افراد شهروند آمریکا به‌حساب می‌آیند و انواع ویزا و مواردی را هم که در ادامه توضیح می‌دهیم بنا بر شرایط خود فرد مانند رده‌ی تحصیلی، فردی که او را به کشور دعوت می‌کند، نوع درخواست شما و … می‌تواند منتهی به سیتیزن شدن یا گرفتن گرین کارت گردد. همچنین اقدام از هر روش را که برگزینید نکات جزئی بسیار زیادی دارد که باید از همه اطلاع داشته باشید و آشنایی با این ویزاها تنها قدم اول شما خواهد بود.

شرایط اولیه مهاجرت که اطلاع از آنها برای علاقمندان ضرورت دارد

• نکته‌ای که بسیار مورد پرسش قرار می‌گیرد: افرادی که در قرعه‌کشی لاتاری برنده می‌شوند، سیتیزن ایالات‌متحده خواهند شد.

انواع ویزای دائم برای مهاجران

ویزاهای دائمی برای افرادی صادر می‌شود که تصمیم دارند برای کار و تحصیل و به آمریکا بروند و برای همیشه در آنجا زندگی کنند. لازم به ذکر است که اگر مهاجر، موفق به اقامت دائم هم شده اما بعدازآن مرتکب جرمی بزرگ مانند قتل یا فروش مواد مخدر یا از این قبیل گردد اقامتش لغو خواهد شد.

در این قسمت به معرفی انواع ویزای دائم می‌پردازیم:

ویزای خانواده |Family

اگر فردی که قصد مهاجرت دارد یکی از بستگان نزدیکش در آمریکا بوده و دارای اقامت دائم باشد می‌تواند مهاجرت از نوع خانواده را درخواست نماید. این‌گونه افراد شامل این نوع مهاجرت می‌شوند:

 • همسر یک شهروند آمریکایی باشد.
 • والدین در آمریکا اقامت داشته باشند و فرزند مهاجرشان زیر ۲۱ سال سن داشته باشد.
 • فرزندخوانده‌ی یک شهروند آمریکایی باشد.
 • به‌صورت موقت به آمریکا مهاجرت کرده و سپس فرزندخوانده‌ی یک شهروند آمریکایی شود.

از این دسته‌ها برخی در اولویت هستند برای مثال فرزندان کوچک و مجرد شهروندان آمریکایی، دختران مجرد زیر ۲۱ سال که والدینشان مقیم آمریکایند، فرزندان دختر و پسر متأهل که والدینشان سیتیزن هستند و یا برادر و خواهران افراد مقیم که زیر ۲۱ سال سن دارند.
اگر دارای یکی از ویژگی‌های دریافت ویزای خانواده هستید می‌توانید شانس بالایی در دریافت اقامت دائم آمریکا داشته باشید.

us permanent residence 2 - راه های کسب اقامت دائم در آمریکا

ویزای افراد ماهر|EB-۱

ممکن است شما در کاری توانا باشید که آمریکا به آن نیازمند باشد، یا از افراد نخبه در رشته‌ی کاری و تحصیلی خود باشید، اگر این‌چنین است شانس خوبی برای کسب اقامت دائم در آمریکا دارید.

در ادامه با توجه به اولویت، افرادی که شامل این نوع ویزا می‌شوند را معرفی می‌کنیم:

 •  افرادی که توانایی فوق‌العاده‌ای درزمینهٔ ی علوم، هنر، آموزش‌وپرورش، کسب‌وکار و رشته‌های ورزشی دارند و اسناد و مدارک معتبری در دستانشان است.
 •  استادان برجسته و محققان: اگر شما در سطح بین‌المللی به‌عنوان محققی توانا شناخته می‌شوید شامل این بند هستید. استادان دانشگاه هم باید حداقل سابقه‌ی ۳ سال تحصیل در دانشگاه را داشته باشند و یا آمریکا را برای ادامه تحقیق و پژوهش‌هایشان انتخاب کرده باشند.
 • از طریق کارفرما: اگر شما در شرکتی کار می‌کنید که شعبه‌ای در آمریکا دارد و کارفرمایتان می‌تواند اقامت شمارا تضمین نماید شامل این بند خواهید بود، البته فراموش نکنید که باید حداقل سه سال سابقه کار داشته باشید و بدانید که روند کار شما هم حداقل یک سال طول خواهد کشید.

ویزای شغلی | EB-۲

امکان دارد شما واجد شرایط دریافت شغلی متناسب با توانایی و استعدادهایتان در آمریکا باشید. دریافت این‌گونه اقامت نیز اولویت‌بندی دارد که به شرح زیر است:

 •  افرادی که مدرک کارشناسی و حداقل ۵ سال سابقه‌ی کار درزمینهٔ ی حرفه‌ی خود رادارند.
 •  افرادی که قادر به اثبات و نشان دادن توانایی‌های خود هستند؛ درزمینهٔ هایی مانند علم، هنر و…
 •  افرادی که منافع ملی خود را به‌گونه‌ای به خطر انداخته‌اند که به نفع ایالت متحده باشد و در ضمن توانا و ماهر باشند.

اگر شامل این موارد می‌شوید می‌توانید برای دریافت ویزای شغلی اقدام نمایید.

فعالیت در شغل‌های موردنیاز | EB-۳

برخی از شغل‌ها هستند که بنا بر وضعیت جامعه در آمریکا بیشتر موردنیاز هستند اگر شامل این شغل‌ها شوید هم می‌توانید درخواست مهاجرت و اقامت دائم نمایید.

 •  کارگران ماهر فصلی با حداقل ۲ سال سابقه کار.
 • افرادی که دارای مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشدی باشند که معادل یکی از مدارک آمریکایی باشد.
 •  کارگران، افراد زیردست و بی‌تجربه برای کارگری.
جاذبه های گردشگری در ایتالیا

مهاجرت افراد خاص | EB-۴

شاید شما دارای ویژگی خاص و یا دارای شغلی باشید که شامل این بند از کسب اقامت دائمی در آمریکا باشد، افرادی که شامل این بند هستند عبارت‌اند از:

 •  مترجمان عراقی و افغانی
 •  عراقی‌هایی که با ایالت متحده یاری رسانده‌اند.
 •  کارمندان سازمان ملل متحد در سراسر جهان
 •  پزشکان
 •  نیروهای اجباری مسلح
 •  کارمندانی که در کانال پاناما کار می‌کنند.
 •  بازنشستگان عضو کشورهای ناتو
 •  همسران و فرزندان افراد عضو ناتو که همسرشان فوت‌شده است.
 •  افرادی که درزمینهٔ ی رادیو و تلویزیون فعالیت می‌کنند.

ویزای سرمایه‌گذاری | EB-۵

این نوع ویزا که بانام EB-۵ شناخته می‌شود در سال ۱۹۹۰ میلادی به هدف کمک به وضعیت اقتصادی آمریکا پایه‌گذاری و از سال ۱۹۹۲ میلادی اجرایی شد. این نوع ویزا به افرادی تعلق می‌گیرد که سرمایه‌ای در دستشان است و تصمیم به راه‌اندازی کسب‌وکاری جدید و یا سرمایه‌گذاری در مشاغل به وجود آمده رادارند. به بیانی آسان‌تر افرادی که می‌توانند مبلغ حداقل ۵۰۰, ۰۰۰ دلار را با خود به آمریکا ببرند و در آنجا به‌عنوان سرمایه‌گذار اقامت کنند شامل اقامت دائم به‌عنوان سرمایه‌گذار خواهند شد.

us permanent residence 3 - راه های کسب اقامت دائم در آمریکا

چند نکته در رابطه با ویزای سرمایه‌گذاری ضروری است که باید بدانید:

 •  می‌توانید در مرحله‌ی اول ۱۰۰, ۰۰۰ دلار پرداخت کرده و باقی را به‌مرور بپردازید.
 • باید بدانید که قصد دارید یک کسب‌وکار نو را راه‌اندازی کنید یا در کسب‌وکارهای موجود شریک شوید، برای مثال شرکتی تازه تأسیس نمایید یا شعبه‌ی یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای را خریداری کنید.
 •  نباید تصور کنید که مانند بسیاری از کشورهای جهان سوم سودهای بانکی در آمریکا بالاست و روی درآمد از طریق سودهای بانکی زیاد حساب کنید زیرا در بهترین حالت در آمریکا به پول شما ۴ درصد سود تعلق خواهد گرفت.
 • سرمایه‌گذاری می‌تواند به یکی از این شکل‌ها باشد: مالکیت انحصاری، مشارکت محدود یا کلان، تأسیس شرکت مرکزی، سرمایه‌گذاری مشترک. (سرمایه‌گذاری مشترک به این صورت است که فردی را بیابید که بتواند اندازه‌ی شما یعنی ۵۰۰۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری نماید و باهم یک کسب‌وکار بزرگ‌تر را راه‌اندازی نمایید).

شرایط موردنیاز برای ایجاد شغل:

حداقل بتوانید با ۵۰۰۰۰۰ دلار برای ۵ نفر از ساکنان ایالات‌متحده شغل ایجاد کرده و تا ۲ سال وجود شغل آن‌ها را تضمین کنید. باید هر ۵ نفر به‌صورت تمام‌وقت استخدام شوند (حداقل ۳۵ ساعت کار در هفته)، توجه داشته باشید که اگر سرمایه ۱۰۰۰۰۰۰ دلار باشد باید برای ۱۰ نفر شغل تمام‌وقت ایجاد کنید.

دیگر این‌که سرمایه‌گذاری از طریق ایجاد شغل کار سختی است و لازم به کسب اطلاعات جامع در این زمینه می‌باشد. همچنین بدانید که طی هرسال زمینه‌های شغلی که طرفدار و نیاز بیشتری در آمریکا دارند تغییر می‌کنند و خوب است که پیش از اقدام خوب درزمینهٔ ی سرمایه‌گذاری تحقیق کنید.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *