z - وکیل مهاجرت کیست و چه وظایفی دارد؟

273 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۰۹/۰۹ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۰۸ در ۷:۴۵ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

وکیل مهاجرت کیست، وکیل مهاجرت چه وظایفی دارد، انتخاب وکیل مهاجرت باید بر چه اساسی باشد، اینها و ده ها مورد از این دسته سوالات از مواردی هستند که روزانه ذهن تعداد زیادی از هموطنان را به خود مشغول کرده است,  متقاضیانی که قصد دارند مهاجرت قانونی داشته باشند و امورات حقوقی خود را به یک وکیل آگاه که به قوانین کشورها و سفارتخانه ها آشنایی و اطاعات جامعی دارند بسپارند و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنند.

چرا که اصولا انتخاب وکیل مهاجرت امری حساس و تعیین کننده است که میتواند سرنوشت و آینده شما تاثیر بسیاری داشته باشد. ما در این مقاله سعی داریم که به سوالات شما متقاضی گرامی پیرامون چگونگی شناخت وکیل مهاجرت پاسخ داده و شما را با موسسات و وکلای معتبر بین المللی آشنا کنیم.

تعریف وکیل مهاجرت

عبارت مرسوم “وکیل مهاجرت” در اصل به کسی اطلاق می شود که وکالت شما را برای امر مهاجرت به عهده می گیرد. در اصطلاح زبان انگلیسی به این فرد Immigration Representative می گویند که ترجمه مستقیم آن نماینده مهاجرت است.

Immigration Lawyer 1 - وکیل مهاجرت کیست و چه وظایفی دارد؟

درکشور جمهورى اسلامى ایران، وکیل مهاجرت وجود ندارد، براساس قانون وکالت، کلیه وکلاء دادگسترى، صلاحیت و حق ارائه مشاوره حقوقى و اظهارنظر در باب تمامى مسائل را دارند. مانند موضوع مهاجرت، اخذ پذیرش تحصیلى، اخذ ویزاى کارى، ازدواج با اتباع بیگانه، تولد فرزند در خارج از کشور و تبعات آن،کنوانسیون پناهندگى و همه و همه ازمسائل روز حقوق بین الملل خصوصى است و در دانشکده هاى حقوق تدریس مى شود.

وکیل دادگسترى، پس از فارغ التحصیلى از دانشگاه، شرکت در آزمون وکالت و طى دوره ١٨ ماهه کارآموزى، موفق به دریافت پروانه وکالت از کانون وکلاء دادگسترى مى شود.

از نظر قانونی امروزه دو مرجع برای اعطای پروانه وکالت وجود دارند:

۱_کانون وکلای دادگستری

 ۲_هیأت اجرایی مشاورین و وکلای دادگستری قوه قضاییه

پس بدین ترتیب شخصی حق مشاوره قضایی و وکالت دادگستری را دارد که از یکی از این دونهاد، موفق به اخذ پروانه وکالت شده باشد و اشخاص فاقد این مجوز نه تنها حق مشاوره و وکالت و تأسیس دفتر ندارند بلکه اگر به این کار، تظاهر نموده، مرتکب جرم شده و به مجازات مقرر قانونی محکوم می شوند.

بنابراین متقاضیان امر مهاجرت باید توجه کنند پس از مراجعه به دفاتر مهاجرتى و موسسات حقوقى، براى اطمینان از قانونى بودن فعالیتشان، باید پروانه وکالت دادگسترى، پروانه موسسه حقوقی، مجوز انجام امور حقوق بین الملل و امثالهم را داشته باشند تا مطمئن باشید در دام کلاهبرداران بى نام و نشان گرفتار نشده اید.

امروزه می بینم در اکثر کشورهاى دنیا، هر خانواده،جهت مشاوره درمسائل مختلف،یک وکیل در اختیار دارد. در کشور ما به دلیل دخالت افراد غیر متخصص در امور حقوقى و مهاجرتی، میزان مراجعه به وکیل آگاه به قوانین حقوق بین الملل، در حد مطلوبى قرار ندارد و شهروندان ایرانى در زمان مشکلات، نسخه هاى قبلى را براى یکدیگر تجویز می کنند.

ازطرفى، بعضى از موسسه هاى حقوقى که فاقد دانش حقوق و عارى از تعهد می باشند، با تظاهر به امر وکالت، امکان انتخاب صحیح را از مردم سلب می نمایند.

جاذبه های گردشگری در ایتالیا

لذا امروزه، نقش حقوقدان و وکیل متخصص به حقوق و امور بین الملل، می تواند از خیلى از مشاغل و تخصص ها تاثیرگذارتر باشد چرا که اگر در انعقاد هر قراردادى، یک حقوقدان خبره و یا وکیل دادگسترى حضور داشته باشد، افرادى که نیت کلاهبردارى دارند پا پس کشیده و در معاملات امنیت روانى برقرار می شود.

بررسى و تنظیم قراردادها توسط وکیل ،راه هاى آسیب را خواهد بست و پاشنه آشیل معاملات رفع خواهد شد. بسیارى ازاختلافات قراردادى که باعث ایجاد استرس و درنتیجه از بین رفتن حق الوکاله و مبالغ پرداختی مال باخته می شود با یک پیشگیرى ساده و با حضور یک وکیل قابل جلوگیرى هستند و این نقش وکیل بین المللی در قراردادهاى بین المللی آشکارتر می شود.

Immigration Lawyer 3 - وکیل مهاجرت کیست و چه وظایفی دارد؟

خدمات حقوقی وکیل مهاجرت

انتخاب درست کشور مقصد و روش مهاجرت به آن بر مبنای شرایط متقاضیان، در وهله اول نیازمند کسب اطلاعات جامع می‌باشد. نداشتن اطلاعات ممکن است در همان مراحل ابتدایی اقدام به مهاجرت، افراد را با مشکلات فراوانی مواجه کند؛ به‌عنوان نمونه آگاه نبودن از یک قانون ساده اجتماعی یا قضایی در کشور مقصد می‌تواند سبب سردرگمی افراد در مراکز قانونی و ریجکتی ویزا گردد.

یاری‌گرفتن از وکیل و مشاوران آگاه به قوانین روز در کشورهای مقصد مهاجرت، می‌تواند نقش پراهمیتی در موفقیت افراد در رسیدن به یک زندگی ایدئال در کشور مدنظر داشته باشد. به‌طورکلی خدمات حقوقی یک وکیل معتبر و قانونی به شرح زیر می‌باشند:

 • ارائه مشاوره حضوری و تلفنی
 • کمک به افراد جهت کسب آمادگی برای حضور در سفارت
 • راهنمایی افراد در زمینه اخذ انواع ویزای مهاجرتی
 • آگاهی دادن در مورد قوانین اخذ ویزا در کشور مقصد
 • تعیین وقت مصاحبه در سفارت‌ کشور مقصد
 • کمک به رفع مشکلاتی مانند ابطال یا ریجکتی ویزا
 • یاری افراد در پرونده‌های حقوقی
 • ارائه اطلاعات لازم در خصوص شرایط اقتصادی، اجتماعی و … در کشور مقصد
 • کمک به افراد برای انجام انواع سرمایه‌گذاری در کشور مقصد
 • اطلاع از شرایط کسب‌وکار و تبادلات ارزی در کشور مقصد
 • کمک به افراد در کسب جاب آفر معتبر برای دریافت ویزای کار در اروپا و کانادا
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *