در حال نوشتن مقاله در تاریخ 15 بهمن

منتشر شده در تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ درساعت ۰:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۱/۱۷ در ۰:۰۰ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

در تعریف ابتدائی ویزای کار در بلاروس می توان گفت کارفرما می بایست یک پیشنهاد کاری برای متقاضی کار در خارج از جمهوری بلاروس ارسال نماید. برای بدست آوردن کار در یک کشور، اولویت با متقاضیان کار در داخل کشور است و در صورت یافت نشدن نیروی کار در داخل، از نیروی کار خارجی استفاده می­ شود. در اروپا و کشور بلاروس قوانین این گونه می­ باشد که ابتدا کارفرما شغل مناسب را به مدت ۳ ماه در داخل کشور به طور عمومی، آگهی نماید. اگر نیروی کار مناسبی برای کار مورد نظر یافت نشد، در این صورت به مدت ۳ ماه دیگر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی صورت گیرد. اگر باز هم نیروی کار مناسبی یافت نشد، از متقاضیان کار خارجی که واجد شرایط باشند، استفاده می­ نمایند.

انواع ویزای ورودی در کشور بلاروس

در برخی موارد کارفرما می­تواند خیلی سریعتر نیروی کار خود را از کشورهای خارجی استخدام نماید. مثلا کارفرما بخواهد خانواده خود را استخدام نماید و یا یک کارفرمای ایرانی برای کار ویژه و خاصی به یک نیروی ایرانی نیاز داشته باشد. به عنوان نمونه کارفرما نیازمند یک آشپز ایرانی باشد که قابلیت پخت و پز غذاهای خوب ایرانی را دارا باشد. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که متقاضی چنین کاری در داخل و کشورهای عضو اتحادیه پیدا نشود و از کشورهای ثالث این نیرو یافت شود. در کشور بلاروس انواع ویزاهای ورودی به شرح زیر می ­باشد:

 • ویزای ترانزیت نوع B که اعتبار آن ۲ روز می ­باشد.
 • ویزای ترانزیت نوع C که یک ویزای کوتاه مدت است و تا ۹۰ روز اعتبار دارد.
 • ویزای ترانزیت نوع D که یک ویزای بلند مدت است و تا ۱ سال اعتبار دارد.

ویزای ورود احتمال دارد تک ورودی، ۲ ورودی و چند ورودی باشد.

اقامت از طریق ویزای کار در بلاروس

کشور بلاروس یک کشور خشک و بدون دریا در شرق اروپا و همسایگان این کشور، کشورهای روسیه، لیتوانی، اوکراین، لهستان و لتونی می­ باشد. در حال حاضر تعداد زیادی از افراد برای یافتن شغل و کار به کشورهای دیگر مهاجرت می­نمایند تا از شرایط و امکانات رفاهی این کشورها استفاده نمایند. بهبود سریع اشتغال و کسب و کار در این کشور باعث افزایش متقاضیان برای کار و مهاجرت شده است.

سطح و نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است و تعداد قابل توجهی از اتباع خارجی به عنوان نیروی کار در این کشور دیده می ­شود. به طور کلی می­توان گفت کشور بلاروس مرزهای خود را به سوی کارگران ماهر و متخصص باز کرده است. در سال ۲۰۱۴، مهاجرت افراد از برخی کشورها به بلاروس مانند اوکراین، چین، روسیه و غیره افزایش و در بعضی کشورها مانند ترکیه و لتونی کاهش یافت. بر اساس آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۴ میزان مهاجرین بدین صورت می باشد:

بازنشستگی در کانادا
مهاجران کشورهای میزان درصد
مهاجران کارگر از کشور اوکراین ۲۸%
ترکیه ۲۱%
لیتوانی ۱۶%
چین ۸%
ویتنام ۴%
ازبکستان ۳%
تاجیکستان ۲%

شرایط اخذ ویزای کار در بلاروس

کسب مجوز کار در کشور بلاروس بسیار ساده و حتی در سال ­های اخیر راحت تر شده است. وضعیت و شرایط حقوقی اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت در این کشور با شهروندان بلاروسی کاملا یکسان است. این افراد حق کار و زندگی برابر با شهروندان تابعیت بلاروس دارند. باتوجه به تعهدات کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان در قبال هم، شهروندان این کشورها شرایط کاری و زندگی برابر باهم دارند. بخش ۱۱ قانون درباره مهاجرت نیروی کار خارجی اظهار می ­نماید: یک تبعه خارجی که مجوز اقامت دائم در جمهوری بلاروس را دارد، مجوز استخدام کارگر در فعالیت­ های کاری خود را دارا می ­باشد. سرمایه گذاری در کشور بلاروس راهی برای مهاجرت به این کشور می ­باشد. سرمایه گذاری با مبلغی بیش از ۱۵۰۰۰۰€ (یورو) منجر به اخذ اقامت دائم و در مجموع اخذ تابعیت بلاروس می ­شود.

work visa in belarus 1 - ویزای کار در بلاروس

اخذ مجوز اقامت دائم از طریق کار در بلاروس

واجد شرایط بودن در موارد ذیل منجر به اخذ اقامت دائم از طریق کار در کشور بلاروس می­ شود:

 • کار در دفاتر دیپلماتیک و موسسات سفارت معتبر در این کشور، نمایندگان سازمان ­های بین المللی، شرکت­ های خارجی واقع در در خاک این کشور.
 • مشغول به کار در نهادهای مستقر در این کشور بر طبق تعهدات بین المللی از کشور بلاروس.
 • روحانیونی که به انجام فعالیت ­های دینی در سازمان­ های مذهبی مشغول هستند. افرادی که در این کشور شامل نیروهای رسانه ­های عمومی خارجی معتبر می­ شوند.
 • اشخاصی که کمتر از نود روز، برای سخنرانی و یا مربیان تدریس در موسسات آموزش عالی، آموزش ­های حرفه ه­ای از آنها دعوت به عمل شده است.
 • اشخاصی که به کار در راستای شرح داده شده توسط تعهدات بین المللی از این کشور مانند تأسیس کنندگان، مدیران شرکت­های تجاری با سرمایه گذاری بین المللی، به عنوان اشخاص حقوقی از جمهوری بلاروس دعوت شده ­اند.
 • این کشور نسبت به کشور روسیه، ارزون تر و دارای امنیت بالاتری می ­باشد، به همین دلیل برخی از اتباع روسیه برای اشتغال به جمهوری بلاروس مهاجرت می ­نمایند.
 • اشخاصی که دارای استعدادو قابلیت ­های خاص و یا خدمات ویژه مانند بالاترین موفقیت در علم، فن آوری، فرهنگ و ورزش می باشند.
 • سرمایه گذاری کمتر از ۱۵۰۰۰۰€ (یورو) به اقتصاد جمهوری بلاروس با اجرای برنامه ­های خاص دولت کشور بلاروس

مراحل درخواست برای مجوز کار در بلاروس

برای اخذ مجوز کار برای کسب و کار باید مدارک زیر را به اداره امور داخلی و یا وزارت امور داخلی ارسال کرد.

 • برنامه کاری
 • کپی از پاسپورت فرد خارجی
 • تایید هزینه پردازش جهت ارزیابی مدارک

در طول مدت ۱۵ روز باید اسناد و مدارک آماده شود و در صورت تأیید مدارک، مجوز کار به مدت یک سال از تاریخ تصویب اعتبار خواهد داشت. اگر یک متخصص خارجی قصد کارکردن برای چند کارفرما در جمهوری بلاروس را داشته باشد، می­بایست برای همه آنها مجوز کار دریافت نماید. در صورت استفاده از چند نیروی کار خارجی توسط کارفرما، وی باید از وزارت ملیت و مهاجرت مجوز دریافت نماید. شهروندان کشور بلاروس نسبت به متقاضیان کار در خارج از کشور اولویت دارند. به همین دلیل کارفرما باید متخصصان و نیروی کار خارجی را در صورتی استخدام نماید که در داخل کشور از شهروندان بلاروسی فردی برای کار مورد نظر یافت نکرده باشد. کارفرما قبل از اخذ مجوز کار برای متقاضی خارج از کشور بلاروس، باید این امر را به وزارت کار جمهوری بلاروس به طور دقیق و کامل توضیح دهد.

10 مشاغل پر درآمد در کانادا

مدارک لازم برای ویزای کار در بلاروس

مدارک و اسناد مورد نیاز برای گرفتن اخذ ویزای کار در بلاروس به شرح زیر می ­باشد:

 • ارسال مدارک مورد نیاز برای کسب مجوز کار
 • به دست آوردن مجوز کار از کارفرما و ارائه مدارک به وزارت ملیت و مهاجرت
 • فرم درخواست
 • کپی از اسناد و مدارک که نشان دهندهتأیید ثبت نام دولت از نهاد قانونی و یا کارآفرین شخصی
 • تأییدیه ثبت نام تجاری کشور مبدأ باشرکت­های خارجی
 • پیش نویس قرارداد کار با امضا و مهر شده توسط کارفرما
 • ضمانت نامه تأیید توانایی ارائه کارمندان خارجی با اقامت دائم
 • تأیید هزینه پردازش جهت ارزیابی مدارک
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *