107 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۹/۰۴ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۴ در ۱۰:۵۱ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

فرانسه در بخش غربی اروپا واقع شده است و سومین کشور پهناور اروپا محسوب می شود. کار در فرانسه برای ایرانیان و اخذ ویزای کاری این کشور یکی از پرمخاطب‌ ترین دلایل مراجعه متقاضیان مهاجرت کاری به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت است. بسیاری از اقتصاددانان فرانسه را پنجمین اقتصاد برتر جهان می‌دانند که در تاسیس اتحادیه اروپا از جمله کشورهای پیشرو بوده است. کشور فرانسه با نظر به هدفمند بودن نظام اقتصادی و برنامه ریزی های دقیق بلند مدت دولتی بسیار پر رونق است و درآمدها متناسب با هزینه ها می باشند.

کار در موسسات مالی و حسابداری و شرکت های بیمه بخش مهمی از اقتصاد فرانسه است و نرخ بیکاری در این کشور کمتر از ۹٪ می باشد. در تعریف کلی کشور متمدن فرانسه یکی از ثروتمندترین کشورهای اتحادیه اروپا و جهان می‌باشد که فرصت های شغلی خوبی برای پیشرفت شهروندان فراهم می‌کند. این مقاله جستاری است برای پاسخگوئی به سوالات زیر:

 • آیا بازار کار فرانسه برای ایرانیان فرصت شغلی مناسبی دارد؟
 • روش های کاریابی در فرانسه برای ایرانیان کدام است؟
 • نحوه اخذ و مدارک لازم برای درخواست ویزای کار فرانسه چیست؟

working in france for iranians 2 - کار در فرانسه برای ایرانیان

شرایط بازار کار فرانسه برای ایرانیان

فرانسه ۲۰۱۹ به دلیل ضرب آهنگ رشد شتابان اقتصادی و سرمایه گذاری های کلان خارجی از یک طرف و احتمال خروج انگلستان از اتحادیه اروپایی ( طرح BREXIT) می تواند به بازار کار مطمئن و خوبی برای ایرانیان محسوب شود. آیا در وضعیت کنونی شرایط کار در فرانسه مطلوب ایرانیان است؟ برای اطلاع از این امر، شرایط بازار کار فرانسه در سال ۲۰۱۹ بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده توسط دولت فرانسه بدین شرح است:

 • افزایش ۱۰% مشاغل تمام وقت در نیمه آخر سال ۲۰۱۸
 • بالاترین پیشنهاد شغلی (۲۹۰۰۰۰ فرصت شغلی) در Ile-de-France جایی که پایتخت فرانسه قرار دارد و در مرتبه بعدی نیز منطقه Auvergne-Rhone-Alpes می باشد جایی که لیون، گرنوبل و سنت تین با ۲۱۹۰۰۰ کمبود شغلی مواجه است.
 • ۴ میلیون شغل موجود در طی دوره سه ماهه در پایان سال ۲۰۱۸
 • بالاترین نیازهای شغلی در فرانسه در بخش هایی شامل خرده فروشی، عمده فروشی، صنعت رستوران و کاترینگ، معماری و مهندسی، مشاغل خدماتی و دفتری، ساخت و ساز، آموزش و املاک، کارگران تمیزکننده و مهندسان نرم افزار می باشد.

ویزای کار

شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشور سوئیس و ایالات متحده آمریکا اجازه دارند که بدون نیاز به دریافت ویزای کاری در کشور فرانسه کار کنند. این افراد می توانند برای اعضای خانواده خود شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اقامت فرانسه را بدون نیاز به طی مراحل قانونی و پیچیده دریافت کنند. بهترین راه برای دریافت ویزای کاری فرانسه برای افرادی که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند دریافت دعوت نامه از سوی کارفرما فرانسوی می باشد. برای مشاغلی که کمتر از ۹۰ روز اقامت احتیاج دارند ویزای اقامت کوتاه مدت شنگن با تایید ادارات محلی وزارت کار فرانسه DIRECCTE ارائه می شود که مدت ۳ ماه اعتبار دارد و برای دریافت آن باید از طریق کنسولگری فرانسه اقدام کرد. برای آشنایی با شرایط ویزای کار فرانسه ۲۰۱۹، لطفا جدول زیر را مشاهده نمایید:

ویزای کار در بلاروس
عنوان ویزا ویزای کار فرانسه (کوتاه مدت و بلند مدت)
شرط اخذ ویزا برخورداری از پیشنهاد کار
مرجع رسیدگی و تایید درخواست اداره محلی وزارت کار فرانسه DIRECCTE و اداره مهاجرت فرانسه یا OFII
مرجع صدور ویزا کنسولگری فرانسه
مدت اعتیار بسته به قرارداد کاری
هزینه درخواست $۱۰۰ دلار
امکان تمدید ویزا وجود دارد

شهروندان کشورهای ژاپن، مکزیک، برزیل، کانادا، ایالات متحده آمریکا، اسرائیل، سنگاپور و باربادا برای ورود به فرانسه نیاز به دریافت ویزا ندارند اما به دعوت نامه از جانب کارفرما فرانسوی برای کار در این کشور نیاز دارند. تسلط به زبان فرانسه برای یافتن کار در این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است هرچند به زبان انگلیسی نیز می‌توان در فرانسه شغل پیدا کرد اما رقابتی می باشد. کار در فرانسه برای ایرانیان متخصص و تحصیلکرده در رشته‌های فنی و مهندسی و رشته‌های پزشکی و پرستاری راحت تر پیدا خواهد شد.

مدارک ویزای کار در فرانسه برای ایرانیان

ویزای کاری کشور فرانسه و ویزای اقامت این کشور چهار سال صادر می شود و برای دریافت آن مجموعه‌ای از مدارک و شرایط مورد نیاز است. ویزای کاری فرانسه با رعایت شرایط و ضوابط مشخص می‌تواند پس از مدتی برای متقاضیان به ویزای اقامت دائم این کشور تبدیل شود. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری فرانسه را در لیست زیر برای راهنمایی بهتر نگارش کرده‌ایم:

 • مدرک لیسانس یا بالاتر همراه با ترجمه رسمی و ریز نمرات
 • ارائه رزومه شخصی و کاری مرتبط
 • ارائه گواهی اثبات تسلط به زبان انگلیسی و فرانسوی
 • مدارک اثبات تمکن مالی مثل گواهی گردش ۶ ماهه حساب
 • اثبات مهارت و تخصص وقتی که مهاجرت کاری تخصصی باشد
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به بررسی درخواست صدور ویزا

کارگران ماهر و بسیار متخصص می‌توانند از کارت آبی اتحادیه اروپا استفاده کنند و مدت ۱ تا ۳ سال را در کشورهای حوزه اتحادیه اروپا کار کنند. کارگران واجد شرایط برای دریافت کارت آبی باید تحصیلات مرتبط با شغل مورد بحث و حداقل ۵ سال تجربه حرفه ای کاری داشته باشند. درآمد کارگران ماهری که از طریق ویزای تخصص کارت آبی به فرانسه مهاجرت می کنند تا %۵۰ بیشتر از سرانه درآمد در کشور فرانسه است. در نظر داشته باشید که با دریافت ویزای کاری فرانسه می توانید بعد از ۱۸ ماه در سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا نیز کار کنید.

Working in France for Iranians - کار در فرانسه برای ایرانیان

بررسی راه های یافتن کار در فرانسه برای ایرانیان

یافتن شغل مناسب در فرانسه از طریق روزنامه های ملی و محلی یا آژانس های کاریابی و استخدام ممکن است. استفاده از موسسات کاریابی معتبر با توجه به دانش اطلاعاتی گسترده از تمام کارگران و کارفرمایان انتخاب عاقلانه تر می باشد که سریع تر به نتیجه خواهد رسید. موسسات کاریابی متعددی در فرانسه مشغول به کار هستند که از معتبرترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • APEG
 • Emploiannonces
 • pole Employ France

برای کار در بیشتر موسسات و شرکت های فرانسوی تسلط به زبان رسمی از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما برخی از شرکت های چند ملیت هستند که به زبان انگلیسی استخدام می‌کنند. متقاضیان باید رزومه کاری دقیق و سطح بالایی از خود تهیه کنند که شامل تمام اطلاعات مورد نیاز و سوابق کار باشد. در رزومه کاری اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، وضعیت تاهل، تلفن تماس، وضعیت تسلط به زبان و تمام سوابق کاری باید دقیق نگارش شود. یافتن کار در فرانسه برای ایرانیان با ارائه یک رزومه کاری سطح بالا می تواند سرعت بگیرد زیرا یافتن شغل به زبان انگلیسی در فرانسه بسیار رقابتی است.

سرمایه گذاری در فرانسه
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *